15.08.19 14:46

Черкасцям розповіли цікаві факти про "Дахнівку"


Черкасцям розповіли цікаві факти про

 

Краєзнавець Борис Юхно розповів цікаваі факти про "Дахнівку", пише "Нова Доба".

“Переїхавши Черкаси, як проїдете верстов із п’ять, то й буде село Дахнівка. Уся дорога туди йде чорним, густим бором... Із першого разу як в’їдеш у село, обгортає тебе враження дуже добре: на пригорку серед села біліє чепурненька церква, головна вулиця в селі широка, чиста, смітників нема, домики біленькі, чепурненькі, з великими вікнами, з цегляними димарями вапленими. Дивлячись на оті домики, думаєш собі, гадаєш, що вже ж ті домики свідчать, що у дахнівців не ледачий побут, а помітивши і шкільний будинок, не можна не подумати, що й темнота тут між селянами не вельми вже густа, а так би вже нехай, буцім присмерком, найпаче, коли згадаєш школу, що в Дахнівці заведено літ із п’ятдесят тому”.
(Олександр Кониський, автор пісні “Боже великий, єдиний, нам Україну храни...”)

У 1983 році це самобутнє село офіційно стало черкаським мікрорайоном, хоча й тепер підсвідомо чи не кожен виокремлює його з-поміж інших. На жаль, Дахнівка давно не панькана увагою краєзнавців як самостійна географічна одиниця: десь щось двома рядками, і знову ж – як про передмістя.

Із публічних джерел хіба “Історія міст і сіл УРСР” ще далекого 1972 року сповістила про неї як про 4-тисячне село із 48-ма комуністами, великою молочно-товарною фермою з коровами, кожна з яких у VІІІ п’ятирічці давала у середньому близько 4 тисяч кілограмів молока щорічно: два очевидних пріоритети. Середня та початкова школи, дві бібліотеки, БК, два медпункти, кілька магазинів, ветлікарня, автошкола – все як годиться у зразковому соціалістичному селі, що вже вперлося у ворота комунізму. Ще двічі на рік про околицю як про місце величезного ярмарку тоді писали газети.

Але зараз – у зворотньому напрямку. “Дахнівка 120 років тому”: так назвав свою статтю журналіст Максим Степанов, опубліковану у тижневику “Вечірні Черкаси” 6 березня 2013 року. Щодо достовірності інформації довіряюся йому давно й цілковито, тож не маю сумнівів, що й у цьому випадку оприлюднена тоді історія є правдивою та вартує відтворення хоча б у скороченому варіанті. Адже Максимові завжди вдається сказати щось нове про старе, і тут теж не виняток. Така Дахнівка мало кому відома, тож...

“Літо 1893 року відомий письменник та громадський діяч, автор духовного гімну України “Боже великий, єдиний...” Олександр Кониський провів у Дахнівці. “Кожному, кому для свого здоров’я треба вжити ліків з тієї лабораторії, що зоветься природою, кому треба спочити в спокійному затишку, серед чистісінького повітря соснових лісів, тому я раджу літувати в Дахнівці”, – звертався Олександр Якович до читачів львівського журналу “Зоря”, у 9-ти номерах якого 1894 року побачив світ його нарис “В Дахнівці”.

До того, як 1903 року черкаська влада започаткувала лісовий курорт Соснівка, численні відпочивальники з великих міст імперії улітку з’їжджалися у Дахнівку. Тут вони винаймали у селян хатки або й спеціально побудовані “дачі” й залюбки, як пише Кониський, “літували”. В 1893 році на 157 дахнівських дворів нараховувалося більше сотні дачників! Почала розвиватися й туристична інфраструктура. Зокрема, у селі з’явився перший ресторан.
Утім, у час відвідин села Кониським там вже велося не найліпше. Губернська влада чомусь заборонила приїздити сюди на літо євреям, а отже, попит на “дачі” різко впав. Дахнівці скаржилися письменникові, що за літування тут євреїв “така нам лафа була, що просто й не сказати! За халупчину береш 30 карбованців за літо, масло продавали по 40 копійок за фунт, а тепер 20... За кварту молока баби брали по 30 копійок, за курку 50-60. Добре жиди платили, добре й ми коло них руки гріли.”

Наступне спостереження вченого курортника доволі несподіване. “Дахнівка – перше село з тих, які я знаю, де майже не чутно увечері ні людської пісні, ні навіть уночі гавкання собак”. І далі сам розкриває феномен цього явища: “Це, бачте, таке запопадливе піклування поліційних урядників “для спокойствия-с господ дачников запрещено-с мужикам горланить”. А собак не видно й не чутно тому, що урядник велів іх труїти, щоб не кидалися, часом, на дачників. Одначе трапляється, що істинний дачник навезе в Дахнівку власних собак, і вони кидаються і на дачників, і на дахнівців. Але таких собак займати не можна, бо вони як “приїжджі”, мають право на “гостинність”...


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterОстанні новини

24 серпня 2019
14:55
Золотоноша креативно відзначила День Державного Прапора
13:22
Урочисто і під гімн України у Кам'янці впав державний стяг
12:11
На Черкащині підліток дістав тяжких травм через селфі на високовольтній лінії (ВІДЕО)
11:00
Олег Винник довів до сліз шанувальників новою піснею (ВІДЕО)
10:34
На Черкащині браконьєри наловили риби на понад 18 тисяч гривень
09:23
Черкасці просять покарати перевізників за неякісні послуги
23 серпня 2019
20:28
Жителі Черкас просять відкрити цілодобову аптеку в одному з районів міста
19:40
День незалежності України черкащани зустрінуть з ідеальною погодою
18:22
На Черкащині почали вирощувати посухостійкі дерева
17:33
У Черкаській області оголосили надзвичайний рвіень пожежної небезпеки
16:10
Найбільший герб України сплетуть в Умані на День Незалежності
16:06
Мер Черкас очолить боротьбу проти високих тарифів від управителя багатоповерхівок
15:10
У Черкасах відкрили справу на "креативного" власника похоронного бюро (ФОТО)
14:46
Бондаренко заявив, що не має стосунку до плитки, якою встеляють Черкаси
14:00
Стелу "Я люблю Черкаси" поки не встановлюватимуть: мер зупинив рішення
13:16
У Черкасах відзначили День прапора України (ФОТО)
12:40
Яма на ямі: у Геронимівці простестували через погані дороги (ВІДЕО)
12:07
Черкаські поліцейські вшанували пам’ять колег, які загинули під час виконання службових обов’язків
11:40
Бажані вихідні. Як у Черкасах відзначатимуть День незалежності
11:03
"Стоп, знято": які художні фільми створювали в Черкасах?
10:40
У міськраді розповіли, як триває підготовка до прибуття хасидів в Умань
10:10
На Черкащині браконьєр наловив риби на більш ніж 50 тисяч гривень
09:51
На Уманщині знайшли труп коня (ФОТО)