08.04.19 12:05

Черкасцям розповіли цікаві факти про парк "Сосновий бір" (ФОТО)



Черкасцям розповіли цікаві факти про парк

 

Краєзнавець Борис Юхно розповів цікаві факти про черкаський парк "Сосновий бір".

Про це пише "Нова Доба".

Сьогодні, 8 квітня, колишньому парку імені 50-річчя Жовтня, а інакше – "Ювілейному", виповнюється 52 роки. І нехай тепер у нього інше ім’я, це ще не привід не згадати минуле.

Задовго до...

Насправді роботи зі створення парку розпочалися набагато раніше 1967-го. Ще у 1953 – 1955 роках піщані дюни, порослі диким виноградом, які відділяли північно-західну околицю міста від Черкаського бору, працівники Черкаської лісозахисної станції засадили сосною. Згодом колектив Дахнівського лісництва заліснив і дніпрові схили та урвище, що простягнилося тут майже на кілометр.

Коли деревця піднялися, а власне – більше вкорінилися і їхнє майбутнє вже не викликало побоювань чи приживуться, дендрологи із Зеленгоспу збагнули: не знайти в Черкасах кращого місця для ландшафтного парку.

Тераса, яка обривається крутими схилами до Дніпра і мальовничий каньйон, що збагатив природний рельєф та надав йому архітектурно-художньої неповторності, самі собою були унікальним природним доробком. Вимагалося єдиного: вдало його використати.

До слова, не багатьом відомо, що на середину 1960-х архітекторами київського інституту Діпромісто був розроблений оригінальний проект лісо- і гідропаркової зони міста площею мало не в 250 гектарів. Коли знати, що площа майбутнього Ювілейного дорівнювала 47-ми гектарам, стане зрозумілим, що подібних йому мало бути ще чотири, а цей – лише перший у ланцюжку.

Далі аж до Митниці – парки-острови, канали, штучні заплави, озера, пристані дитячої флотилії, бази відпочинку. Почасти план втілили, але ланцюжка не вийшло: кожен об’єкт – сам собою.

Спільна справа

Ландшафтне наповнення парку теж розпочалося за кілька років до урочистостей 8 квітня 1967-го, а тривало ще кілька літ по ньому. Сюди завезли величезні валуни та гранітні брили, окремі вагою у кілька тонн, гальку з гирла Росі, бутовий камінь з кар’єрів області.

Збудували штучні озера і водоспади, проклали русла струмків. Флору майбутнього парку, а це окрім наших дерев ще 70 видів екзотів, збагатили саджанці з Тростянецького дендропарку та знаменитої уманської "Софіївки".

Гармонію зелених шат доповнили болотні кипариси, голуба ялина, амурський бархат, горобина, пухнаста береза, канадський бундук.

Тож упродовж кількох років – як до відкриття парку, так і після нього, сотні спеціалістів і працівників підприємств та установ які приходили сюди на суботники, втілювали в життя план, розроблений архітекторами Українського державного інституту інженерного проектування та Управлінням архітектури міста.

Роботи були так вдало сплановані, що нічого не перероблялося двічі: усе з’являлося у встановлений час і в потрібному місці. Якщо закладання парку можна назвати будовою, то це була справді всенародна будова. У вихідні сюди приходили сім’ями або ж цілими трудовими колективами.

Метал парку не завада

В обширах "Малої Софіївки", як ще називали колишній Ювілейний, є дві цікаві інженерні споруди. Перша – це ажурний арочний міст, що веселкою з’єднав верхівки крутояру.

Попри його недобру славу у теперішні часи, "андреєвській арці" слід все ж віддати належне. Небагато знайдеться черкасців, у фотоальбомах котрих немає його світлини.

Вподобали цей місток і знані гості міста. Свого часу, це вже здебільшого у 1970-ті і 1980-ті, в Черкасах та неподалік часто знімали художні фільми, а парк став улюбленим місцем перепочинку популярних артистів.

"Дніпро і парк – це чудова казка. Спасибі їм за натхнення, які вони так щедро дарують", - сказав якось Георгій Жжонов.

А Анатолій Папанов продовжив: "У Черкасах моє улюблене місце – парк над Дніпром. Тут відпочиваєш, як мовиться, і душею, і тілом. Годинами, здається, міг би милуватися з вашого містка неозорою дніпровською далечінню".

А історія однієї з візитівок парку така. Якось у відрядженні до Новомосковська на Дніпропетровщині перший секретар обкому Олександр Андреєв побачив там саме таку паркову принаду. І не заспокоївся, допоки не пробив такої для нашого міста. У "Одеспроекті" розробили технічну документацію, у Дніпропетровську виготовили металоконструкції, які залізницею доправили до Черкас. Як не дивно, проблеми виникли на місці: керівники черкаського Хімкомбінату, які обіцяли виділити 350-тонний німецький кран, чомусь передумали.

Після тривалого простою мостовики з організації "Мостопоїзд-473", які за десятиліття по всьому Союзу накопичили вже чималий досвід сміливих технічних рішень, застосували так званий щогловий метод монтажу. Зібрану арку поклали уздовж яру, потім підняли на 26 метрів і повернули за віссю. 65-метрова дуга лягла на платформи за якихось півгодини. Було це восени 1968-го.

А ось до підніжжя іншої візитівки парку, помітної навіть з лівого берега, можна потрапити лише за спецзапрошенням. Йдеться про 196-метрову телевежу. Змонтували і встановили її 1964 року: напередодні святкового 7 листопада угорські фахівці завершили монтаж ретрансляційного обладнання на 150-метровій позначці, забезпечивши тим самим для Черкас стійкий телесигнал. Реальна вага об’єкту – 325 тонн, і щоб пофарбавати цю міську щоглу, щоп’ять років витрачають 3,5 тонни фарби. Інакше не можна: антикорозійний захист.

З історії "чортового колеса"

Ще один символ "Ювілейного" з 2008 року відсутній. Головний атракціон парку встановлювали упродовж кількох квітневих тижнів 1971-го. Офіційно він називався "Круговий огляд", але ж всім відомо, що насправді був "чортовим колесом".

Звідкіля ця бісівщина?

Річ у тім, що за два роки до означеної події поет Євгеній Євтушенко і співак Муслім Магомаєв видали пісенний хіт, у якому були слова "а ты помнишь как с тобою по весне, мы на чертовом кружились колесе", і неймовірна популярність пісні миттєво змела офіційну назву колеса огляду. Правда чи ні, але такій назві є наступне пояснення.

Кажуть, монтуючи атракціон в одному з московських парків, робітники були настільки незадоволені організацією робіт, що "чортове" – то найневиннішще слово, яким вони називали і колесо, і начальство.

На моціоні Євгеній Олександрович випадково став свідком такої "звитяжної праці", а в пісні знайшлося місце загалом-то лайливому слову. Звісно, що ніде в світі "чортовим" цей атракціон не називають.

Наше колесо встановили біля самісінького крутосхилу, тож на травневі свята найсміливішим містянам відкрилася панорама неймовірної краси. В усій величезній країні знайшлося б небагато місць, з яких можна було бачити місто, ліс, море, острови, дальній берег, кораблі, автомобілі, поїзди.

Русалонька

Коли вже про естетичну насолоду, не зайве буде згадати і Русалоньку. Її скульптура прикрасила центральне озеро 1972-го і фотогенічно вписувалася в нього аж до вечора 13 червня 2007 року. А вночі її викрали. Як це вдалося – незрозуміло й дотепер, але нині технічними аспектами давнішнього злочину проти комунальної власності вже мало хто цікавиться.

Власне – як і місцезнаходженням старої Русалоньки. Адже з 18 квітня 2009 року водойму і наші фотоальбоми прикрашає нова. Вона виготовлена з червоного граніту, її вага 823 кілограми, а висота 160 сантиметрів.

Про "Турист"

Чверть віку немає вже у парку готелю "Турист", а мало хто зі старожилів не згадає про нього, буваючи неподалік. Спеціалісти з будівництва із захопленням розкажуть про передовий на той час збірний залізобетонний каркас з використанням грибовидних безригельних конструкцій, що складалися з шестикутної панелі і квадратного перерізу колони та ще чимало чого «професійного». Але гості міста цінували інше.

П’ятиповерховий "Турист" на 350 осіб був готелем універсальним і зручним до межі тодішніх уявлень про комфорт із 1-, 2-, 3-місними номерами та секціями типу гуртожитку на 23 місця кожна. При цьому, на другому поверсі розташовувалися лише двомісні номери, які за потреби об’єднувалися попарно і використовувалися для поселення середньочисельних груп або ж як номери типу "люкс".

Кожен номер мав ізольовану лоджію-балкон, відділену від кімнати скляною стіною. Всі комплектувалися вбудованими меблями, санвузлом, душем, телефоном. Якось посередині між "в комплексі" та "окремо" знаходився ресторан на 100 місць. Він з’єднувався з будівлею через вестибюль, але з парку туди теж можна було потрапити.

"Турист" стабільно приймав закордонні групи, і тут найцікавіше: у 1970-ті його скопіювали поляки, чехословаки та східні німці. Дала життя титульному міському готелю група архітекторів Київського зонального інституту експерементального проектування під керівництвом Наталії Чмутіної.

Відкрили "Турист" 1 листопада 1970 року. Десь зо півтора десятиліття, як не більше, на його місці зводять новий, та поки-що без видимого успіху, хоча здати мали ще 2009-го.

А що ж наш парк? Після великого будівництва прийшло не менше визнання. У 1972 році на Всесоюзному конкурсі міських парків "Ювілейний" став кращим та був пошанований двома дипломами і великою медаллю ВДНГ.

1979-го групу архітекторів, яка працювала над його створенням, відзначили Державною Шевченківською премією, а наступного року парк нагородили Золотою медаллю паркового мистецтва та занесли до Міжнародного каталогу парків ЮНЕСКО. Там він і дотепер зі своєю старою назвою.

А "Сосновим бором" парк став у форматі декомунізації. Тоді ж на вхідній стелі зафарбували вірш Михайла Ліхцова, за іронією долі – найвідомішого черкаського політв’язня брежнєвських часів, що відсидів у мордовських таборах за виступ проти введеня радянських військ у Чехословаччину. Ось ці слова:

Нащадку наш! Відчуй через віки
Років минулих і красу, і силу.
І дружній потиск щедрої руки,
Яка цей парк чудовий посадила...

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#парк #Сосоновий бір #факти

Останні новини

17 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:20
У Черкасах шукали літнього чоловіка, який загубився
19:09
Жителя Уманщини засудили за неявку до ТЦК
18:09
В одному із мікрорайонів Черкас відсутнє електропостачання
17:18
Проведе дев'ять років за ґратами черкащанин, який пограбував неповнолітнього
16:42
Ада Роговцева зустрілась у Черкасах з рідними полеглих військових
16:12
У Черкасах сталася ДТП: водія госпіталізували
15:38
У деяких черкащан тимчасово відсутній інтернет
15:06
Поблизу Умані зіштовхнулися вантажівка та легковик (ФОТО)
13:51
У Смілі прощатимуться із військовослужбовцем
13:17
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
12:47
У Черкасах будуть збережені 2 об’єкти культурної спадщини
12:24
Черкащанам повідомили, коли очікувати заморозки
11:31
Більше півроку вважався зниклим безвісти: у Черкасах попрощалися із захисником
10:57
На Уманщині сталася пожежа сміття
10:30
Деякі будинки в Черкасах будуть тимчасово без світла
09:53
У Черкасах комунальники готують пляжі до нового сезону
09:28
Пропонував 400 доларів: у Черкаському районі нетверезий мотоцикліст намагався дати хабаря поліцейським
16 квітня 2024
20:01
На Черкащині висадили близько тридцяти молодих саджанців від тисячолітнього дуба
19:03
На Уманщині колишній посадовець таки сплатить понад 160 тисяч за звільнення працівника
18:01
У Черкасах мешканців будинків за деякими адресами просять зробити запаси питної води
17:24
На Черкащині зафіксували 5 випадків кашлюку
16:45
На поминальні дні в Умані курсуватимуть додаткові автобусні рейси