02.04.15 14:56

Що очікує Черкаси через 5 років ? (прогноз)


Що очікує Черкаси через 5 років ? (прогноз)
 
Світ без людей. Яким він буде? Одним із перших ще у середині минулого століття це спробував з’ясувати американський письменник Річард Матесон. Тоді футурологи, стривожені різким зростанням впливу людини на довкілля, описували майбутнє планети у сіро-багряних тонах екологічної катастрофи, де серед отруєної пустелі доживають віку нещасні мутанти.
 
Журналіст газети “Акцент” Борис Юхно спробував змоделювати, а яким же стане місто Черкаси у майбутньому, якщо з нього зникнуть люди, пише Про Все.
 
Світ Матесона з роману „Я, Омега“ 1954 року, який екранізувався п’ять разів, був іншим. У ньому природа через віки відновила втрачені позиції, а люди зникли не внаслідок власного глупства, а з причини тотально-глобального удару вірусу. Ймовірність такого скону цивілізації видається мізерною, але вона існує. Найкращі лабораторії світу можуть не встигнути відреагувати на бактеріологічний виклик Космосу чи якоїсь мутації вже існуючих неклітинних форм. Зрештою, люди на Землі живуть надто мало, аби знати, що може, а чого не може бути.
 
Отже, уявімо, що ми як вид зникли. Звісно, не в результаті ядерної війни, адже усі „пейзажі“, зображені нижче, були б іншими. Може внаслідок смертоносної пандемії, може нас, нерозумних, забрали добрі прибульці — не має значення.
 
Те, що відбудеться вже в найперші дні й місяці, дослідники теми встановили після консультацій з фахівцями. Тому це навіть не припущення, а прогноз. А для довгострокових прогнозів врахували думку біологів, хіміків, геологів. Усе змодельоване було відтворено у науково-популярному фільмі „Life after People“ 2008 року. А що, коли спробувати прописати такий сценарій і для Черкас?..
 
Через місяць
 
Наше місто, як і будь-яке інше досить велике, інтегроване в кілька глобальних мереж. Уже зупинилися електростанції, надані самим собі процеси в ядерних реакторах. Відтепер і назавжди світла рівно стільки, скільки дає Сонце. На щастя, Черкаси не обходить проблема затоплених метрополітенів, в яких не відкачуються грунтові води, унаслідок чого колонії щурів подалися на гору. Та й тут знахабнілі істоти розпочали відвойовувати території. На землі розпочинається нова війна видів, що невдовзі можуть залишатися без їжі, і її сліди вже помітні. Це триватиме роками, на зміну одним новопоселенцям приходитимуть інші, які поки живуть у лісах. Ще мало що свідчить про відсутність колишніх господарів. Хіба природного сміття побільшало.
 
Через рік
 
Трава і коріння стрімко атакують асфальт. На стінах будинків стають помітними плями моху. Зустрічаються повалені вітром дерева, а відтак і пошкоджені огорожі, паркани та покинуті автомобілі. Тротуари всіяні штукатуркою та уламками облицювальної плитки, в деяких будинках немає скла у вікнах.
 
У середмісті після зими з’явилося кілька ще неглибоких провалин.
 
Здичавіли парки: навіть центральні алеї тепер мало відрізняються від позбавлених покриття, адже однаково вкриті шаром листя, хвої та гілок. Але з мосту в Ювілейному відкривається все ще чудова панорама. На мить здається, що знелюднене місто привиділось у сні. Утім, стрілою дамби не мчать автомобілі, а в суцільній тиші чутно лише вітер.
 
А коли все довкола вкриває пітьма, стає добре помітним дивне свічення Дніпра. Вода вже прийняла перші дози атому…
 
Через 5 років
 
Шалено розрослися молоді чагарі, подекуди кущі тепер навіть на дахах і балконах. Весь асфальт вкритий мережею тріщин та вимоїн, трапляються доволі великі вирви. Тепер краще ходити вільними від багатоповерхівок вулицями, зі стін яких на тротуари час від часу падають чималі будівельні уламки.
 
Нове у пейзажі — кілька згарищ: боротися з пожежами від блискавок та посухи нікому. Помітно нахилилися деякі стовпи, попадали рекламні конструкції, розмито схил Пагорбу Слави з боку берега.
 
На колишніх проїжджих частинах до сміття природного походження додалося чимало технологічного з електромереж.
 
Через 10 років
 
Місто ще домінує, але на цивілізаційній частині воно помітно вражене мертвими (чи то може навпаки, живими, як подивитися) плямами. Натомість повністю очистилося повітря, розрослися дерева-самосіви і навіть в центрі утворилися невеличкі озерця. В приватному секторі парканів вже не видно, вони сховані у суцільних стінах в’юнків. Багато будинків не мають дахів: вітри й пожежі роблять свою справу. Більш-менш твердо можна ступати лише там, де колись постелили тротуарну плитку, асфальту практично не лишилося. Будь-куди з того, що колись було супермаркетами й ТРЦ, можна потрапити через дверні й віконні пройми. Усередині лише трохи чистіше, ніж на вулиці. Тобто чистіше у природній складовій, зате купа усілякого рукотворного мотлоху, вкритого товстим шаром пилу, нанесеного протягами.
 
Брати менші воюють за місце під Сонцем. Навіть у центрі з’явилися білки, на щурів полюють нащадки такс і фокстер’єрів, зрідка прошмигне лисиця. Світ без людей самостверджується шаленими темпами.
 
Через 20 років
 
Все вищесказане множимо на два. Це ще не Ангкор Ват, та вражає не менше. У містах древніх культур, по суті, й руйнуватися не було чому, просто усе існуюче густо заростало. Звільни камінь з полону джунглів — і побачиш міста, якими вони були 500 років тому. Тут так не вийде. Упродовж останнього століття людство дуже безпардонно тіснило природу, аби сподіватися на милість, коли прийде її час. Зрештою, сподіватися нема кому…
 
З’їдена іржею, розвалилася на друзки скульптура на Пагорбі Слави, круча вже повністю сповзла вниз. Схоже трапилося з мостом, який розламався навпіл і однією частиною лежить у радіаційній річці. Місто вкрите проваллями, що починалися як вирви біля вузлів підземних комунікаційних мереж.
 
Давно, ще наприкінці 1960-х, черкаські парашутисти хизувалися перед колегами тим, що під літаком нашого міста не видно, між полями лежить суцільна зелена пляма. Тепер те саме. Лише поодинокі квадратики дахів, що вціліли, та купол собору видніється у смарагдовій гущині. До невпізнання змінився берег. Тепер на всій довжині він потопає у зарослях очерету і верб, лише де-не-де залишаючи чистими невеличкі острівці піску.
 
Через 50 років
 
Змінився клімат. Потепліло, додалося дощів і нівелювалася відмінність між порами року. Від того з’явилося безліч мошви та усіляких жучків-павучків, яких тут в часи людини не було. Десь далеко на півдні Крим став островом, бо піднялася вода в Чорному та Азовському морях. Зникли Тузла, Арабатська стрілка…
 
Але то далеко. А тут — своя біда, давно прогнозована. Жили б гомо-українуси, може б чимось і зарадили, а так… Одним словом, прорвало Канівську греблю, зносилася.
 
Кілька кубокілометрів води затопили все на своєму шляху, легко поглинули залишки Черкаської дамби, знесли старі береги, обвалили дніпрові кручі. Про Митницю тепер нагадують лише „поверхи над водою“. Здається, саме так називалася стаття в місцевій газеті років 80 тому, коли мікрорайон заселявся. Тепер — без поетичної іншомовності, усе буквально. Якби таке трапилося колись, долю Атлантиди повторили б 27 українських міст й зразу чи згодом загинуло б понад 10 мільйонів люду. Добре хоч те, що тепер це не має жодного значення.
 
Пробираючись міськими джунглями, залишається дивуватися, що старі, часто ще початку ХХ століття цегляні будинки, збереглися хоч у формах. Навіть коробки хрущовок упізнаються. А ось бетонні багатоповерхівки вже стирчать із землі уламками велетенських зубів різної височини й форми. Тепер така мандрівка нетрями колишнього міста була б справді небезпечною, оскільки воно давно заселене не лише дикими тваринами, а й дивними створіннями-мутантами.
 
Це теж тварини, але на їхній вигляд вплинули не так гени виду, як радіація, яка десятиліттями сочиться з некерованих енергоблоків.
 
Через 150-200 років
 
Тепер тут мало що нагадує про поліс. Його залишки остаточно зникають під шаром грунту, утвореного нанесеною землею, піском та пилом. „Polis ferus“, місто здичавіле. Там, де до нього підступали поля, шумлять ліси. Колишні вимоїни, що наповнювалися лише з дощами, перетворилися у чималі водойми, що хоч і міліють в спеку, та не зникають зовсім. Руїни вже не шокують, як тепер нікому не спадає на думку до сердечного щему тужити за залишками середньовічних замків. Час страшних пейзажів минув, поле битви знову стало просто полем. На такому завжди знайдеш щось, що нагадає про колишнє, але воно вже не дисонує з загальною панорамою.
 
 Через 500 років…
 
Вже неможливо виокремити місто з-поміж інших краєвидів зони субтропічного клімату. Дикий світ, трохи знівечений людством, остаточно відновив свої позиції. Популяції зоосвіту зросли в сотні разів, та приводу заздрити їм нема підстав.
 
Мине порівняно небагато часу, і новий льодовиковий період згубить все живе. Заодно велетенські білі масиви, неначе гігантські бульдозери, поволі зітруть з лиця землі те, що ще могло б нагадати про людину. Все як колись… Колись язики льодовика так само зім’яли все на своєму шляху і утворили біля Черкас кручі, занесли сюди насіння північних сосон. Тепер вони знову хоронять попередній ландшафт.
 
Згодом про те, що на Землі колись існувало людство, нагадають лише бронзові статуї, начиння з неіржавіючої сталі та величезна кількість пластикового сміття. Але їх ще доведеться викопати з землі або дістати з дна моря археологам майбутнього. Якщо, звісно, такі з’являться…

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterОстанні новини

24 квітня 2018
09:30
Як у Черкасах святкуватимуть День фонтанів (афіша)
09:14
Стали відомі подробиці масштабної пожежі в Черкасах (ФОТО, ВІДЕО)
23 квітня 2018
20:33
На Черкащині діти мало не спалили будинок (ФОТО)
19:22
На Черкащині прогнозують заморозки
18:30
У черкаському зоопарку розповіли про тварин, які живуть у них найдовше
17:22
"Мужицька мудрість": у Черкасах працює майстерня, де безкоштовно навчають дітей теслярства (ФОТО)
16:31
Без паніки: в одному з районів Черкас горіли автомобільні шини
15:59
На Черкащині майстер оздобив будівлю портретом кубинського революціонера (ФОТО)
15:38
У Черкасах знову проблеми з вивезенням сміття (ВІДЕО)
15:02
Бізнес заснований на цінностях: екс-розвідник із Черкащини розповів про місію ветеранської кондитерської
14:37
Другий книжковий фестиваль відбувся в Черкасах (ФОТО)
14:29
У Черкасах понівечили пам'ятник легендарному генералу
14:09
"Черкаський Дніпро" здобув домашню перемогу (ФОТО)
13:48
Черкаські ліси "потопають" у смітті (ВІДЕО)
13:35
На Черкащині під час пожежі врятували жінку (ФОТО)
13:05
У мережі опублікували відео ДТП за участі двох чиновників
12:50
Черкащани мають можливість влітку відвідувати басейн на стадіоні
12:36
У Черкасах збирають підписи вже "ЗА" перейменування вулиці Можайського на Степана Бандери
12:07
Труїти не можна, але залишати теж: що загрожує тисячолітньому дубові на Черкащині (ВІДЕО)
11:38
На травневі свята із Черкас курсуватиме додатковий потяг
11:16
Які дороги в Черкасах розпочали та незабаром почнуть ремонтувати?
11:04
Питання квітня: у якій валюті зберігати заощадження? - аналізуємо разом
10:57
Полегшить роботу фермерів та врятує життя: черкаський студент створив інноваційний винахід