23.07.16 10:24

У Черкасах набирають популярності дуже небезпечні наркотики


У Черкасах набирають популярності дуже небезпечні наркотики

 

Різноманітні "суміші для куріння", які стали популярними серед черкаської молоді,  виявилися дуже небезпечними наркотиками.

Про це інформує "Прочерк".

Такі сіміші довго рекламували як набір заспокійливої ароматичної травички, хоча насправді вони містять у собі хімічний препарат, який легко дасть фору традиційній коноплі. Він швидко викликає звикання, різко негативно впливає і на здоров’я, і на розумові здібності курців. А найнебезпечніше те, що заборона на такі суміші не є абсолютною.

Розповідає завідувач відділення інтенсивної терапії Черкаського обласного наркологічного диспансеру Геннадій Мельник.

– Останнім часом наркологи повністю змінюють традиційні уявлення про суспільну небезпеку психотропних речовин, – каже Геннадій Григорович. – Дедалі частіше нашими клієнтами стають не асоціальні елементи, які вводять собі наркотики внутрішньовенно. Таких зараз – одиниці. Вживати "традиційні" наркотики дорого, небезпечно, це потребує певних навичок. Крім того, в останні роки добре спрацювали правоохоронці, наркодиспансери, замісна терапія, багатьох налякав ВІЛ-СНІД.

Тепер лікарям часто доводиться рятувати зовсім інших пацієнтів – підлітків і молодих людей із цілком благополучних родин, учнів престижних навчальних закладів, елітних шкіл. У цих хлопців і дівчат на венах немає слідів від уколів, від них не чути запаху алкоголю... Проте поводяться вони цілком неадекватно.

– Наприклад?

– Наприклад, нормальний, благополучний хлопець, у якого немає в житті жодних серйозних проблем, вискакує на проїжджу частину і кидається під машину. Інший, подібний йому, починає щосили битися головою об асфальт, викрикуючи незрозумілі слова і фрази. Таких хворих найчастіше везуть у Третю міську лікарню, оскільки подібні психози часто є наслідком тяжких хвороб. А в лікарні нерідко встановлюють, що ця ситуація – ще один прояв так званої епідемії вживання небезпечних психоактивних речовин – "курильних сумішів" або "спайсів".

– Хіба суміш "Спайс" не заборонена в Україні?

– Кілька слів – про історію цього зілля. Продавати його почали на початку цього століття під виглядом пахощів ("благовоній"), що містять різні види заспокійливих трав. За допомогою ароматичних ламп та інших засобів ці пахощі "створювали атмосферу спокою і доброзичливості" в офісах, інших громадських місцях, а згодом – і в помешканнях людей. Стали курити "Спайс" через кальян, трубку.

Насправді такі суміші були небезпечні вже тоді, оскільки включали рослини з усього світу, які діють на організм по типу коноплі. Згодом до цих трав додали хімічну речовину – JWH-018, синтетичний аналог тетрагідроканнабінолу, тієї речовини, яка міститься в марихуані. Але цей аналог, який отримав прізвисько "че гевара" – значно небезпечніший за природний оригінал. Коли до "Спайсу" додали "че гевару", в курців з’явився ефект звикання (іноді – мало не з першої затяжки), розпочалися психічні розлади. Не так давно пакетики цього "Спайсу" можна було цілком легально придбати в тютюнових кіосках, в тому числі, й у Черкасах.

У 2010 році "Спайс" в Україні, як і майже в усій Європі та Росії, заборонили. Але "че гевара" – із числа так званих "дизайнерських наркотиків" (від англійського слова to design – розробляти) – психоактивних речовин, хімічну формулу яких легко дещо видозмінити, щоб у очах закону це була нібито інша речовина, а діяла на організм так само. Згодом, у жовтні 2014 року, в Україні було заборонено всі курильні суміші. Та це все одно не до кінця розв’язало проблему.

Небезпечні речовини надходять до нас із країн Сходу, можливо, з Китаю, у вигляді, приміром, "солей для ванн". Місцеві "умільці" розчиняють цю речовину, потім купують в аптеці суху ромашку чи шавлію (шалфей), просочують їх, розфасовують у пакетики по 3,5-5 грам. Виходять курильні суміші "Шавлія провидців", "Блакитний лотос" чи там "Гавайська троянда".

Є всякі "курильні суміші без тютюну". Різні "Яблуко", "Вишня", "із додаванням вітаміну Е", "із додаванням меду" тощо. Все це – небезпечні речі. Тим не менше, в Черкасах модно піти ввечері в якийсь шанований ресторанчик, замовити до якогось тандир-меню кальян. Посидіти, попихтіти – це круто, незвично...

– Можливо, є звичайний тютюновий кальян, а є – отакий небезпечний, як ви кажете?

– Слідкувати за цим – справа відомих державних структур. Але до нас привозять пацієнтів, які розповідають одне й те саме: "Я курнув кальян, і мене заплющило". Мені доводилося оглядати діток, що, покуривши, потрапили в реанімацію. Кальян – це троянський кінь, яким у наше життя в’їжджають нові неприємнощі.

Я зараз скажу одну незвичну річ. Скажу для тих, хто дуже вже хоче покурити чогось екзотичного. Краще купи в магазині якусь круту, якісну сигару, наприклад, кубинську. А до кальяну не підходь.

– Як діють курильні суміші на організм?

– Спочатку, коли людина починає курити цю штуку, виникає ефект, подібний до куріння коноплі: як кажуть курці, їх "пробиває на хі-хі". Тобто, настає веселість, приходить безпричинний сміх. Але в домашніх умовах створити курильний препарат потрібної концентрації важко. Тому часто бувають передозування, які не характерні для звичайної коноплі. Крім того, іноді домішують так звані "солі", наприклад, ефедрон. Тому слідом за стадією веселості іноді наступає більш небезпечна стадія. Люди падають на підлогу, кричать. За наявності ефедрону вираз обличчя курця, образно кажучи, стає схожим на вираз обличчя мультяшного кота Леопольда, який прийняв "озвірин".

Галюцинації часто мають страхітливий характер. Курець починає просити в когось про пощаду. Іноді, усвідомлюючи, що це – галюцинація, починає бити себе по обличчю...

Або навпаки – відчуває в себе надзвичайні властивості. Наприклад, здатність літати. Тому людина підходить до вікна, вистрибує і намагається летіти. Як наслідок – гине. Іноді під впливом "че гевари" курець думає, що він потрапив у паралельний світ, і починає гарячково шукати виходу звідти... Метушиться, потрапляє під машину.

Період наркотичного оп’яніння триває від 50 хвилин до 4-6 годин. За цей час може відбутися що завгодно. Наприклад, людина може сісти за кермо. А що? Запаху немає. Чому б зі швидкістю 100 кілометрів на годину не проїхатися бульваром Шевченка, не погудіти мотором? Один раз, коли порушника зупинила поліція, він витягнув пачку сигарет і, вважаючи її за телефон, почав набирати на ній номер і скаржитися комусь: "Приїжджай сюди, тут мене менти крутять".

Визначити, чи є людина під дією "че гевари", можна за аналізом сечі.

– Ну, а якщо покурив і обійшлося, то що далі?

– Курці, особливо підлітки і молоді люди, досить швидко втрачають свої потенційні розумові й фізичні можливості. Важко сприймають інформацію, і в запущених випадках не можуть сформувати речення, зрозуміти мову людей, які до них звертаються.

Є таке поняття як преморбідний фон. Ми часто не знаємо, яка у нас спадковість, наскільки легко проходило наше народження, чим ми хворіли у ранньому дитинстві. Що більше ми мали генетичних або дитячих медичних проблем, тим гірше ми переносимо нервові навантаження. І якщо зазвичай нервова система витримує такі випробування, то під впливом отаких небезпечних препаратів відбувається зрив. Те, що було глибоко у підсвідомості, що пригнічувалося свідомістю, виривається на поверхню і починає керувати людиною.

Наслідки бувають різні. Наприклад, виникають манії переслідування. У людини формується в деталях продумане марення, ніби навколо неї зріють змови, її намагаються підставити, вбити, обікрасти, її прослуховують, за нею слідкують. "Захищаючись", курець стає агресивним, може на когось напасти. Або шизоїдні розлади – патологічне відчуття власної величі. "Виповзає" все те, що генетично накопичувалися всіма попередніми поколіннями предків курця.

Але, як би це не було страшно, це – далеко не найгірший варіант. Тому що в людини, яка споживає "че гевару", пришвидшується серцебиття, збільшується тиск. Зі збільшенням дози наркотику (наприклад, від "бронзового спайсу" до "срібного", "золотого" а потім – "діамантового") у віці до 30 років настає інфаркт міокарду або важкий крововилив у мозок.

– Як близькі люди, наприклад, батьки, можуть зрозуміти, що їхня дитина курить щось на кшталт "Спайсу"?

– Передусім, змінюється компанія. Юнак чи дівчина починають дружити з людьми, які вам не подобаються. По-друге, зникає будь-яка цікавість сімейними питаннями. Людина вдень спить, вночі – сидить біля комп’ютера. Йде з дому в поганому настрої, повертається – в доброму. По-третє, від одягу та шкіри з’являється неприємний запах. Кожен його сприймає по-своєму. Для мене це – запах брудного паленого листя, солодкувато-гнилісний. Найкраще нюхати не рот, а волосся з задньої частини голови. По-четверте, швидко падає успішність у школі, коледжі, інституті. У дорослої людини через зниження розумових здібностей з’являються неприємності на роботі. Характерним є тест на математичні здібності: з часом втрачається здатність множити і ділити, якийсь час залишається тільки вміння додавати і віднімати. Нарешті, для курців "спайсу" характерна патологічна, помітна всім і кожному, брехливість.

Батьки обов’язково мають звертати увагу на те, що їхня дитина дивиться на комп’ютері, з ким спілкується, в тому числі й через Інтернет. Про що спілкується. Треба враховувати жаргон: курильні суміші можуть називатися не тільки "спайсом" або "че геварою", а й "журналом", "книжкою", "м’ятою", "бистрим"... Що більше в розмові дитини незрозумілих слів, тим більше це повинне насторожувати. Музичні зацікавлення прихильників субкультури курильних сумішей найчастіше обмежуються репом, рейвом, R'n'B.

Якщо провести огляд речей такого хлопця чи дівчини, можна знайти якісь закопчені трубочки чи колбочки. Іноді можна знайти пакетики з курильною речовиною: вона може нагадувати брудний тальк із неприємним запахом. Часто можна знайти очні каплі, приміром, "Візин": у людини, яка споживає курильні суміші, очі стають мутними, білки червоніють.

Точно визначити, чи вживає людина курильні суміші, можна, придбавши в аптеці діагностичні смужки "Sniper", розраховані на визначення наявності в сечі слідів п’яти наркотиків. Треба переконатися, що ймовірний курець "спайсу" справив нужду на цю смужку. Якщо він справді вживає курильні суміші, то визначаться всі п’ять наркотиків.

– Що робити, якщо з’явилися підозри?

– За руку – і до нарколога! Іноді батьки просять таку дитину "відкапати". Але насправді тут потрібна зовсім інша терапія – комплекс медичних препаратів. Треба серйозно лікувати. Запам’ятайте: "легких" наркотиків не буває!

Як повідомляв сайт vikka.ua, хлопчик, якого залишив на вулиці у Черкасах батько-наркоман, нині у притулку.

Теги: Черкаси, наркотики, молодь, небезпека
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterОстанні новини

22 червня 2018
20:25
Черкаські екологи пояснили, чому "цвіте" вода
19:10
У Черкаському регіоні очікують різку зміну погоди
18:41
На Черкащині банда росіян вимагала гроші у бізнесменів
18:38
Майбутній гросмейстер: юний черкащанин став віце-чемпіоном України з шахів
17:10
Інструменти з овочів, гончарство та фолк-музика: черкащан запрошують відвідати етнофестиваль
16:45
На черкаських пляжах вчили надавати першу допомогу потопельникам (ФОТО)
16:23
У Черкасах вшанували пам’ять загиблих на війні українців (ФОТО)
15:59
Біля Черкаської ОДА АТОвці та фермери вимагають виділити землю (ФОТО)
15:15
Тищенко відповів на заяву Гайовича щодо відликання: "Раджу Олегу Ляшку придивитися до дій депутата, який займається антипіаром партії"
15:02
Стало відомо, якою буде тривалість роботи "водяної завіси" в Черкасах
14:55
У поліції відреагували на резонансну ДТП на Черкащині
14:27
Скільки черкащан уже втонули цього року?
13:50
На Черкащині будівельник "обікрав" бюджет на 77 тисяч гривень
13:48
Аби не "закипіти". Людей у центрі Черкас знову рятує від спеки водяна брама (ФОТО)
13:40
Комунальники розповіли, скільки відремонтували черкаських доріг
13:29
На Черкащині активізувалися розкрадачі могил
13:05
Праця на ентузіазмі: від чого потерпають працівники "швидкої" на Черкащині (ВІДЕО)
12:39
Чоловік може провести за ґратами чотири роки через пограбування дівчини у Черкасах
12:26
Увага: у Черкасах та області оголосили штормове попередження
12:10
Повінь згори: черкащанка три роки потерпає від сусідських підтоплень (ВІДЕО)
11:46
У ставку на Черкащині загинув підліток
11:25
"Забудемо і будемо жити далі": рідним загиблого в резонансній аварії на Черкащині пропонують гроші
11:01
Стали відомі подробиці термінового евакуювання мешканців смілянської багатоповерхівки