11.06.15 12:36

Чому черкащани платять шалені гроші за мізерні комунальні послуги



Чому черкащани платять шалені гроші за мізерні комунальні послуги
 
Чергове підвищення тарифів на комунальні послуги та традиційно незадовільна якість їх надання. Так вже понад двадцять років змушені жити містяни. Черкасці віддають останні гроші за відключення світла, відсутність у кранах гарячої води, холодні батареї, протікаючи дахи та діряві труби. Чи є вихід із комунального колапсу спробував дізнатися кореспондент «Про все».
 
Черкащанин Віталій Савчук два тижні, щоб прийняти душ, носив відра та каструлі, і грів воду. Гарячу воду у його районі відключили, коли за вікном ще було холодно, оскільки НАК «Нафтогаз» не передбачив ліміти газу через заборгованість КП «Черкаситеплокомуненерго». У результаті – котельні відключені, а в кранах містян – крижана вода.
 
– Перший тиждень був взагалі жах. На вулиці холодно, у квартирі опалення відключили, зуб на зуб не попадав, ще й води гарячої не було. Знущання просто. За що я щомісяця, без заборгованостей, сумлінно плачу гроші? Ціни – космічні, а якість компослуг – на нулі. І вода це тільки верхівка айсбергу, чому повинні страждати люди, які вчасно платять за послуги ЖКГ? – обурюється Віталій.
 
Містяни незадоволені, а подекуди просто розлючені якістю послуг. Неприбрані двори, недоглянуті під’їзди, холодні батареї, протікаючи дахи, затоплені підвали. Багато хто віддає на «золоту» комуналку більшу частину своєї зарплати чи майже усю пенсію, а про заявлені послуги може тільки мріяти.
 
– Ті гроші, які ми платимо за комунальні послуги – не використовуються, на них послуг нам не надають. Двори, під’їзди або не прибирають взагалі, або прибирають не належним чином. Ніхто ніколи не приходить і не перевірить, де перегоріла лампочка, поки не зателефонуєш. А коли приходиш у РЕУ, то там або черги, або майстрів немає. Ми заслуговуємо кращої якості. Вважаю, що виходом із цієї ситуації може бути впровадження виконавчої дисципліни по вертикалі: від начальника до сантехніка. Потрібно слідкувати, щоб люди робили свою роботу сумлінно, – впевнений Леонід Тєрентійович, пенсіонер.
 
– Якість абсолютно не співпадає з ціною. Якщо ви платите за гарячу воду, відкриваєте кран і перед тим, як вона стане хоч трішки теплою, вам потрібно вилити її 10-15 л, за місяць набігає величезна сума. Тепловитрати набігають дуже великі, а за це ми мусимо платити, – розповідає Сергій Кафлевський, продавець.
 
– Я не розумію за що ми платимо КП. Де виконання хоч якихось робіт? Більшість будинків у такому стані… Їх ніхто не фарбує, не прибирає, усе тільки на папері. Я вважаю, що виходом із ситуації є створення ОСББ. Ті, хто це зробив, побачили результат. Їхні будинки хоч стали схожими на будинки, – вважає Наталія Козаченко, домогосподарка.
 
– Опалення у цьому році було слабке, а ціна дуже висока. У нас завжди батареї були настільки гарячі, що можна було спати роздягнутими, у цьому році було набагато холодніше. Якщо такі ціни сьогодні потрібні країні, то я б їх залишила, але обов’язково підняла б якість обслуговування і зобов’язала б усіх поставити лічильники на опалення, – зазначає Валентина Іванівна, домогосподарка.
 
З питанням, чому люди платять гроші, а у відповідь отримують неякісну послугу, «Про все» звернулося до начальника департаменту ЖКГ Андрія Наумчука.
 
За його словами, тих грошей, які сьогодні люди платять, недостатньо, щоб утримувати житловий фонд у задовільному стані.
 
– Якщо черкащани за щось платять і вважають, що це входить в структуру тарифу, але належних послуг вони не отримують, то вони праві, оскільки зазвичай кошти з найменш необхідних речей перекидаються на більш необхідні, – запевняє посадовець.
 
За його словами, ціни на комунальні послуги зросли через подорожчання газу та електроенергії, але про покращення якості їх надання наразі мова не йде.
 
– За утримання будинків СУБами ціни не зросли, за опалення – зросли, оскільки підвищилася вартість газу, електроенергії тощо. Якщо раніше за газ люди платили удвічі менше, то іншу частину дотувала держава. Зараз тариф на газ відповідає його собівартості . Держава вже нічого не дотує. Вона має дотувати тих людей, які не мають змоги заплатити за компослуги в повному обсязі, тому їм надається субсидія, – наголошує Наумчук.
 
Проблему ж «ціна-якість», на думку Андрія Наумчука, вирішити зможе лише створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоповерхових будинків).
 
– Я нещодавно був у службовому відрядженні у Херсоні. Там запропонували зміни до законодавства, щоб кожен будинок якнайшвидше перейшов на систему ОСББ, щоб саме власники квартир відповідали за утримання будинку. Потрібно, щоб у кожному будинку був його утримувач, щоб мешканці самостійно визначали, на що їм витрачати кошти. Визначити, що краще: ремонтувати дах чи фарбувати під’їзд і скільки на це виділяти коштів легше на зборах одного будинку, ніж визначати в цілому по місту. Чим меншою буде регуляція тарифу, тим буде краще. У деяких будинках прибудинкову територію, можливо, люди будуть прибирати самостійно, якщо в будинку проживає електрик, то навіщо людям наймати когось із СУБу тощо. Відповідальність за якість робіт і контроль за цим буде більшою. Це практикується у розвинених європейських країнах і це єдиний вірний шлях, – наголошує Андрій Намчук.
 
Хочете кращу якість – створюйте ОСББ, так вважає і екс-заступник міського голови Черкас з питань ЖКГ Павло Карась. 
 
- Я не можу сказати, що в нашому місті погана якість опалення. Жодного разу за зиму у нас не було порушень гігієнічних нормативів (за винятком аварійних ситуацій). Поняття суб’єктивного сприйняття людей не має нічого спільного з об’єктивною оцінкою. Якщо людина торкається батареї, яка холодна, і вважає, що це погана якість роботи певної служби, то я з цим категорично не згідний. Це добре, що в квартирі 19-20 градусів, а батарея холодна, оскільки це означає, що комунальна служба економить енергоносії. З іншого боку, неефективна радянська система нездатна дати адекватні послуги. У цьому випадку – це взагалі не функція держави та місцевого самоврядування прибирати чиїсь двори. Шановні, якщо вас не влаштовує якість прибирання власного двору, створіть ОСББ і прибирайте самі.
 
На думку колишнього посадовця першочерговою реформою, яка назріла в країні, є переведення усіх будинків на самостійне утримання.
 
– Усі повинні прокинутися в один день і усвідомити, що немає департаменту ЖКГ і ЖЕКів, ви самі утримуєте свій будинок. Як хочете, так це і робите. Держава повинна зробити одномоментну реформу зверху вниз, оголосивши, наприклад, що з 1 вересня 2015 року усі будинки самостійно себе утримують. Я не можу сказати, що якість надання послуг сьогодні абсолютно адекватна, але я не можу сказати, що СУБ нічого не робить. Він виконує той ряд послуг, за які платять. Виконує не так, як хотілося б. Але він ніколи не буде виконувати їх гарно, бо це колгосп. А колгосп як спосіб функціонування є абсолютно неефективним. Комунізм закінчився. Будете жити в комунізмі – будете жити в холодній квартирі за великі гроші, – наголошує Павло Карась.
 
Секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький погоджується, що якість надання компослуг набагато нижче, ніж їхня вартість. А ОСББ черкащанам буде доцільно створювати після того, як старі будинки будуть капітально відремонтовані.
 
– Потрібно розрізняти тарифи, якщо мова йде про теплопостачання та гарячу воду. Я вважаю, що надавачем послуг повинно бути лише комунальне підприємство. Воно має на балансі усі теплові пункти і мережі. Вони повинні подавати тепло і надавати його містянам. Наразі за тепло в квартирі відповідають три юридичні особи. Люди телефонують, що немає води чи батареї холодні, а їх постійно направляють від одного до іншого. Якщо надавачем послуг буде КП, то і тарифи знизяться. Я нормально ставлюся до створення ОСББ. Але якщо це старі будинки, то для створення ОСББ потрібно спершу виділити гроші на їх капремонт, а потім вже люди можуть утримувати його. А не брати дірявий будинок і за власні гроші його ремонтувати. Сьогодні у громадян просто немає можливості зробити такі ремонти, – стверджує Олександр Радуцький. 
 
Лише реформа управління місцевими ЖКГ в межах держави та подолання штучних монополій на ринку енергоносіїв та мереж зможе зі зміною тарифів покращити й якість послуг, вважає депутат міськради Ярослав Нищик.
 
– Логічно було б прив’язувати збільшення тарифів до планованого покращення якості послуг.  Проте, на жаль, цього не відбувається. Причина цього більш ніж банальна. Всі потоки енергоносіїв в державу та в межах держави знаходяться в руках кількох олігархічних кланів – і підвищення цін обгрунтовується не бажанням за ці кошти надавати кращу послугу, а не втратити запланований прибуток в валютному еквіваленті, – повідомив він.
 
Народний обранець зауважив, що вихід із цієї ситуації є – це створення ефективної системи комунальних стратегічних підприємств, які б надавали такі послуги для громад міст.
 
– Проте без створення єдиного формату такої роботи цих підприємств та жорсткого контролю за їх діяльністю будуть збагачуватись місцеві бізнесові еліти. Тобто потрібна ще одна реформа – реформа управління місцевими ЖКГ в межах держави. Ну і, звичайно, подолання штучних монополій на ринку енергоносіїв та мереж, – стверджує Ярослав Нищик.
 
До речі:
 
Уряд має намір заборонити НКРЕКУ і місцевим органам влади встановлювати вартість послуг ЖКГ нижче економічно обґрунтованого рівня. На сайті Верховної Ради опубліковано урядовий законопроект №2670 щодо “вдосконалення законодавства в сферах теплопостачання та житлово-комунальних послуг”. Розроблений в Мінрегіоні документ передбачає внесення змін в три ключових для галузі закону: “Про житлово-комунальні послуги”, “Про теплопостачання”, “Про державне регулювання у сфері комунальних послуг”.
 
Але навіть у разі ухвалення документа, очікувати політичної незаангажованості комунальних тарифів не доведеться.  А працівники ЖЕКів знову прогнозують зростання квартплати.
 
У результаті  – ціни на комунальні послуги зростатимуть і далі, а якість їх надання лише гіршатиме. Скільки ще триватиме комунальна бездіяльність – питання, на жаль, і досі риторичне. Проте фахівці зауважують, що така політика у недалекому майбутньому може призвести до повної руйнації системи житлово-комунального господарства, яка вже і так давно перебуває в аварійному стані. Більшість житлових будинків та комунікацій були побудовані понад 45 років тому і сьогодні потребують глибокої модернізації, грошей на яку як не передбачалося, так і не передбачається.
Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

29 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
00:22
Офіційно: над Черкащиною сили ППО збили ворожі БпЛА
28 березня 2024
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер
14:47
В уманському виші відреагували на різанину, у якій загинув студент
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри