Децентралізація на Черкащині: перезавантаження, на яке села чекали десятиліттями (+казка)

Децентралізація на Черкащині: перезавантаження, на яке села чекали десятиліттями (+казка)

20.12.18 21:10
Cергій Стасько
журналіст

Останні декілька років в Україні активно триває процес реформування в різних галузях. Однією із найбільш успішних та обговорюваних реформ є саме процес децентралізації.

Громади на місцях отримали значно більше фінансових можливостей та важелів впливу для вирішення своїх нагальних проблем.  Таким чином, у них зникла необхідність бути залежними від волі РДА – тепер жителі громад самостійно приймають рішення.

До 2020 року в Україні офіційно має бути завершений процес реформи децентралізації.  Ті населені пункти, які добровільно не зуміють об’єднатися до цього часу, не виключено, що зроблять це за допомогою адміністративного рішення.

А поки журналіст Zmi.ck.ua відвідав Канівський та Катеринопільський райони, де окремі громади вже пішли своїм шляхом і активно користуються отриманими можливостями.

Основні можливості, які отримали 17 сіл після об’єднання – це бюджет. Його було збільшено майже у 10 разів.

Із них 55 млн – це є власні находження громади, а ще 30 млн надає держава у якості освітньої та медичної субвенції.

Секрет такого швидкого збагачення простий.  Основу у формуванні бюджету Степанецької ОТГ складають плата на землю та ПДФО. 

На території громади працюють декілька потужних підприємств, які справно сплачують податки. Вони і раніше діяли на цій території, однак левова частки їхніх надходжень йшла до бюджету РДА, чиновники якої мали ледве не на власний розсуд розподіляти отримані кошти на потреби сіл. Як наслідок окремі населені пункти часто недоотримували фінансування. А зараз ці кошти напряму потрапляють у бюджет громади – без посередників.

Таким чином, громада Степанецької ОТГ у свої руки отримали чималий фінансовий ресурс, який почала використовувати на вирішення тих проблем, які через брак коштів відкладалися десятиліттями.

Голова ОТГ Олександр Яременко переконаний, що саме РДА є головними ворогами децентралізації, які на кожному кроці вставляють палки в колеса ОТГ.

Саме така приказка є популярною серед жителів Степанецької об’єднаної територіальної громади. Тому там цьогоріч взялися модернізувати тамтешні школи, садочок, ФАПи та амбулаторії.

Про закриття жодного закладу, за словами голови ОТГ, нині не йдеться – попри один із найпоширеніх міфів щодо об’єднання населених пунктів. 

За словами Олександра Яременка, у планах громади не закривати, а навпаки зберігати та осучаснювати діючі навчальні та медичні заклади.

Нові меблі, утеплення фасаду, заміна вікон, ремонти приміщень, спортивні майданчики та іграшки для дітей. У керівників чотирьох шкіл та єдиного садочку громади “Білочка” нині вистачає роботи. На таке глобальне оновлення вони чекали не один рік.

Діє на території  Степанецької громади опорна школа – вона має статус іноваційної. У ній для дітей зроблено роботоклас, де вони можуть за допомогою комп’ютера втілювати власні ідеї у життя.

В окремих навчальних кабінетах наявні мікроскопи, мультимедійне обладнання та інтерактивний тир.  Це сучасне приладдя нині дозволяє вихованцям закладу посідати перші місця в обласних змаганнях із робототехніки.

Також першокласники громади, завдяки виграному нею гранту, цього року почали навчатися за унікальними антисколіозними партами.

За словами заступника директора Степанецької школи Ольги Головко, цьогоріч також нарешті вдалося вирішити проблему,  яка турбувала декілька десятиліть – відремонтувати туалет.

Вдалося громаді придбати для перевезення школярів із сусідніх шкіл новий автобус. Його було закуплено у форматі співфінансування від ОДА у рамках обласної програми “Черкаський автобус”.  На це було витрачено 925 тисяч грн.

Новий рух отримала і медицина. Зокрема, настав час, коли не села просять гроші в РДА, а навпаки.  Так, Степанецька громада надає субвенцію у розмірі 2,5 млн грн для утримання будинку престарілих.

У ФАПі села Полстин було зроблено капітальний ремонт та закуплено відповідне медичне обладнання за 100 000 грн.

Завідуючий ФАПом Сергій Бреус працює фельшером із 2005 року. За його словами, проблема із ліками зникла лише після того, як на це почали виділяти кошти із бюджету ОТГ.

Наступного року в Степанцях завдяки державній програмі планують “з нуля” побудувати сучасний  ФАП, куди буде закуплене нове медичне обладнання і автомобіль швидкої допомоги. 

Саме на цьому місці буде побудовано новий ФАП

Директор Степанецького будинку культури Алла Козак працює на своїй посаді десять років. Жінка не без поспішки згадує часи, коли їй доводилося просити декілька банок фарби, щоб цей місцевий культурний осередок підтримувати у належному стані.

Інші фінансові можливості громади дозволили новим поглядом подивитися і на культурну інфраструктуру.  За кошти із бюджету ОТГ вдалося капітально відремонтувати приміщення будинку культури, замінити вікна, оновити сцену, закупити нову апаратуру та сценічні костюми для виступів.

Окрім того, вдалося активізувати гастрольну діяльність місцевого ансамблю “Росі” не тільки у рамках ОТГ, а також і найближчих населених пунктів. Для цього у місцевих артистів у підпорядкуванні є власний автобус, який було придбано для подібних виїздів.

Не забули і про дітей, для яких у кожному населеному пункті забезпечили оновленими майданчиками. Таким чином, чотири діючих майданчики було дообладнано і стільки ж встановлено у тих місцях, де їх раніше не було.

Справжнім проривом стало відкриття на території громади власного салону красу.

Там місцеві жителі можуть зробити собі нігті, нову зачіску, а також позайматися спортом на тренажерах.

Раніше навіть задля звичайної стрижки людям доводилося долати десятки кілометрів, щоб дістатися до Канева.

А от ЦНАПу на території Степанецької ОТГ поки немає. Він з’явиться у наступному році. Громада вже стала однією із 11 ОТГ Черкащини, які пройшли відбір програми “U-LEAD з Європою” для отримання допомоги  у модернізації та створенні центрів надання адміністративних послуг.

Степанецька ОТГ єдина в області, яка придбала дорожню техніку для того, щоб ремонтувати дороги громади. Тепер у селян є у наявності власний грейдер, каток, трактор.

Окрім того, на базі комунального підприємства “СТЕП-АГРОБУД” цьогоріч у громаді розпочали робити власний асфальт на новому обладнанні, яке було спеціально закуплене для цих цілей.

Як повідомив директор КП Віктор Падалка, подібний механізм він вперше побачив у Житомирі. І саме туди відправив переймати досвід та стажуватися працівників, які відповідають на підприємстві за виробництво асфальту.

І тим часом комунальники взялися ремонтувати дороги Степанецької ОТГ, які цього чекали не одне десятиліття. Спочатку взялися за ті населені пункти, де вони були у найгіршому стані.

Так, ремонтні роботи відбулися у селі Павлівка (витрачено 2,2 млн грн), Купіювате (800 000 грн), Степанці (500 000 грн). На наступний рік вже запланували виділити 1, 6 млн грн для ремонту доріг у Мартинівці.

Діє на території цієї ОТГ ще одне комунальне підприємство – СКП “Благоустрій”.  Його працівники спеціалізуються на утриманні зелених зон, прибирання доріг від снігу, а також вивозу сміття.  Для останнього напрямку було закуплено близько 30 контейнерів для цивілізованого збору відходів на території всієї громади.

Важливо, що у кожному старостинському окрузі громади є власний співробітник із благоустрою. Також вдалося оновити технічний стан підприємства. За кошти громади було придбано нову техніку для обкосу трави та відгортання снігу.

 Що робили без цієї техніки раніше? Місцеві жителі чекали допомогу від РДА, райавтодору або ж просили суб’єктів господарюванні у сприянні. А тепер вони перестали бути залежними від когось.

Однією із глобальних проблем Степанецької громади, як і більшості міст та сіл України, до нещодавнього часу було опалення закладів освіти, культури та медицини природнім газом, ціни на який, як відомо, є чималими.

Тож в 2018 році громада значну частину своїх бюджетних надходжень витратила на перехід на альтернативні види опалення.

Першою ластівкою такої політики стала заміна твердопаливних котлів у Малолжевецькій гімназії філії Степанецького ліцею.

Там за 350 000 грн було встановлено нове обладнання, завдяки якому опалення навчального закладу здійснюється за допомогою палетів та брикетів.

А щоб завжди було чим опалювати у громаді вирішили створити власне виробництво брикетів.

Нині працівникам за 8 годин роботи вдається виготовити близько 1600 кг брикетів.

“Основне завдання – забезпечити брикетами опалення шкіл, дитячих садочків, бібліотеки, ФАПів, амбулаторій, Будинку культури. Тобто ми плануємо повністю відмовитися від використання природнього газу на користь альтернативним джерелам опалення. Такий крок дозволить значно зекономити кошти громади взимку”, - відзначив голова Степанецької ОТГ Олександр Яременко.

“Рішення про об’єднання ми ухвалили ще наприкінці 2016 року, але лише 30 квітня 2017 року в громаді відбулися вибори. У формат прямих міжбюджетних відносин ми перейшли тільки із 1 січня 2018 року. За весь цей час очікування люди вже почали зневірюватися у ідею, оскільки ОТГ не могла почати повноцінно функціонувати. Але зараз ми всі вже бачимо результати об’єднання і перспективу для розвитку у майбутньому”, - зазначив голова Степанецької ОТГ Олександр Яременко.

Саме села цієї ОТГ об'єдналися одними із перших в Україні після старту реформи децентралізації. Які досягнення у громади після 3-х років роботи? Дивіться у відео.

У 2019 році місцеві бюджети становитимуть 291,1 млрд гривень проти 230 млрд у нинішньому. Вперше місцеві бюджети внаслідок децентралізації сумарно перевищили центральний держбюджет і становлять 52% консолідованого бюджету України.

Отже, продемонструвати процес об'єднання територіальних громад в Україні можна за допомогою невеликої казки.

Під час підготовки текстового та відео матеріалів були частково використані фото із офіційного сайтів Степанецької, Єрківської ОТГ та з відкритих джерел мережі.



Ми в соціальних мережах