18.08.17 17:30

В Черкаській області селяни готові на радикальні протести щодо ГЕС



В Черкаській області селяни готові на радикальні протести щодо ГЕС

 

Селяни Чорної Кам'янки Маньківського району збираються пікетувати Юрпільську ГЕС на Гірському Тікичі. Звинувачують гідроенергетиків у зменшенні кількості води у річці.

Про це інформують Вечірні Черкаси.

– Рівень води у Юрпільському водосховищі опустився нижче позначки в один метр, – каже місцевий житель Юрій Новак. – У людей, які живуть уздовж берега Тікича, зникла вода в криницях. Свердловини з насосами теж нічого не дають. У всьому винна Юрпільська ГЕС. Для чого працювати влітку, коли мало води? Працюйте восени, взимку, весною, коли Тікич повноводний. А зараз дайте спокій. Делегація із села ходила до приміщення ГЕС. Посварилися із місцевими хлопцями.

Селяни із Чорної Кам'янки однак визнають, що води немає вздовж усієї течії Гірського Тікича.

– Я живу в селі останні 11 років, – каже Новак. – Тікич сильно обмілів. Старі люди в селі кажуть, що у всьому винний автобан Київ – Одеса. Коли його будували, то біля Нестерівки засипали джерела, які живили Гірський Тікич. Відтоді річка всихає.

В обласному управлінні водних ресурсів висувають іншу версію зневоднення річки. Кажуть, що в Жашківському районі на річці Гірський Тікич загалом більше 200 ставків. Їхні власники забирають і спускають воду на власний розсуд. А повинні мати усю документацію: проект, технічні умови, дозвіл на спецводокористування, оцінку впливу на навколишнє середовище. У більшості орендарів таких паперів і близько немає.

– У всій Черкаській області орендарі лише трьох ставків мають дозволи на спецводокористування, – каже керівник обласного управління водних ресурсів Сергій Журавель. – Решта працює без них. Аргументи прості: я плачу орендну плату й податки. Нащо мені ті всі дозволи? Теперішнє законодавство обмежує наші можливості карати  таких хазяїв. За старих умов ми могли би піти каскадом ставків за течією Гірського Тікича й відновити природний стік річки. Селянам Чорної Кам'янки я би порадив провести водогін.   Найближчим часом води у Гірському Тікичі не буде.

Руслан Туз – заступник начальника відділу техногенно-екологічної безпеки басейнового управління Південного Бугу з міста Миколаїв каже, що санітарні скиди води із водосховищ улітку – обов’язкові.

– Норми таких скидів встановлюються окремо для кожної річки. Але вони обов’язкові до виконання. Якщо ГЕС не скидатиме воду, то збунтуються люди, які живуть нижче за течією. Заступник директора ТОВ «Гідроресурс-К» Михайло Атаманюк, у підпорядкуванні якого знаходиться Юрпільська ГЕС, відкидає усі звинувачення.

– Нас звинувачують невігласи, – стверджує Михайло Григорович. – Нормативи вимагають обов'язковий санітарний скид води в літній період. Я не можу взяти й просто перекрити заставки. Бо що тоді скажуть люди, які живуть у селах і містах, які розташовані нижче за течією Гірського Тікича? А це весь Тальнівський районНа станції щосекунди фіксують вироблену електроенергію, бо це товар. Кількість фіксує лічильник Черкасиобленерго.  Я дивуюся абсурдністю ситуації: ми, законослухняні споживачі, підзвітні цілому ряду державних органів, зокрема, Південно-Бузькому басейновому управлінню, облводгоспу, управлінню екології ОДА і т.д. Відтак жорстко затиснуті в рамки нормативних і законодавчих вимог, мусимо виправдовуватись за те, що не робили: за браконьєрство на Юрпільському водосховищі, за відсутність води в Тікичі, за рівень води в криницях. В процесі виробництва електроенергії вода не споживається безслідно. Енергія води лише перетворюється в електричну. Ми теж хочемо звернутись до органів прокуратури, щоби вони знайшли винного у ситуації, що слалася.

Гірський Тікич належить до басейну Південного Бугу. Довжина річки – 167 кілометрів. Безліч неврегульованих ставків на такій короткій річці – завелике навантаження.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

18 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:07
На Черкащині вручали нагороди рідним полеглих воїнів
19:01
У Черкасах затримали чоловіка, який збував наркотики
18:13
Історична подія: збірна Черкаської області посіла 3 командне місце чемпіонату України з боксу серед юніорів
18:01
Юнаку, який зґвалтував малолітню дівчинку у Черкаському районі, не змінили вирок
17:03
В авто була дитина: стало відомо деталі ДТП на Звенигородщині, у якій загинула людина (ФОТО)
16:42
У Черкаській області виявили ліс із червонокнижною рослиною
16:21
На Звенигородщині посмертно нагородили молодого захисника
15:49
У Черкасах розробили довідники для ветеранів
14:57
На Шполянщині попрощаються із військовим
14:33
На Черкащині внаслідок водопілля можливі затоплення
13:31
На Звенигородщині сталася ДТП: одна людина загинула, двоє - травмовані
13:07
Фонд держмайна пропонує приватизувати спиртзавод на Черкащині вартістю понад 6 мільйонів
12:57
Омбудсмен представив уповноваженого з прав людини на Черкащині
12:26
У Черкасах шукали малолітню дитину
11:29
На Уманщині чоловік зберігав вдома понад кілограм коноплі
10:58
Скільки малюків з'явилося за тиждень у Черкасах
10:31
У центрі Черкас пропонують перейменувати вулицю на честь відомого активіста та захисника
09:57
На війні загинув військовий із Умані
09:12
Черкащанин викрав із недобудови інструменти будівельника
17 березня 2024
17:49
Стало відомо, скільки у черкаському парку продали вареників, щоб відремонтувати дрони
15:28
У Черкасах водій на бульварі зніс стовп та розтрощив Audi
12:12
Черкащанка у Парижі записала розмову з Макроном (ВІДЕО)