30.10.18 08:40

Боротьба з корупцією по-черкаськи: зловживання – є, складу злочину – немає



Боротьба з корупцією по-черкаськи: зловживання – є, складу злочину – немає

 

Притягнення до кримінальної відповідальності корупціонерів, загальне зростання економіки та встановлення миру на Донбасі – це три ключових сигнали, які свідчитимуть про те, що країна рухається в правильному напрямку.

Так вважають 74% українців – свідчить загальнонаціональне дослідження, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова  з 15 по 19 грудня 2017 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Абсолютна більшість населення (80%) вважає боротьбу з корупцією в Україні неуспішною, причому 46% – повністю провальною.  Успішність у боротьбі з корупцією вбачають  15%, причому лише 2,5%  оцінюють цю боротьбу як цілковито успішну. 

Хто і як має боротися з корупціонерами?

43% населення не бачать жодної інстанції, яка б активно боролася з корупцією в Україні. Решта населення активних борців з корупцією бачить у  засобах масової інформації,  журналістах (26%), Національному антикорупційному бюро (24%), антикорупційних громадських організаціях (21%), самому населенні (12%), країнах Заходу (11%). Серед державних інституцій, призначених боротися з корупцією, відносно кращими, на думку населення, видаються  лише  Спеціалізована антикорупційна прокуратура (10%) та Національна агенція запобігання корупції (9%). І зовсім не бачать як «борців з корупцією» такі державні інституції, як  Генеральна прокуратура (5%), СБУ (6%), поліція (3%), суди (2%),  Президент (3%), уряд, міністерства (2%), Верховна Рада (1%), влада на місцях (2%). 

«НАБу не цікавлять наші масштаби»

Член громадської організації «Молода Черкащина» Артур Чемерис займається антикорупційними розслідуваннями вже 5 років, співпрацює з черкаськими інтернет-ЗМІ. Стверджує, за цей час написав більше 100 звернень до різних контролюючих і правоохоронних органів про розкрадання коштів, завищені ціни під час тендерів та не виконані по факту, але оплачені з бюджету господарські роботи в місті та області. До суду дійшло всього три справи.

- Чи то некомпетентність, чи то неспроможність, чи то небажання правоохоронних органів реагувати на наші заяви і такі випадки призводять до того, що тендери знову й знову виграють ті ж самі організації, - коментує Артур Черемис. – Так, наприклад, Черкаська міська рада виділяє кілька мільйонів на рік – освоює кошти екологічного фонду. За ці мільйони одна й та ж сама фірма щороку чистить ставки у селах, віддалених від Черкас – Лисянському, Христинівському, Чорнобаївському районах. Один трактор, який у розпорядженні цієї фірми, мав би працювати цілодобово щонайменше рік, щоб виконати такий обсяг робіт. А люди, відповідно до документів, справляються за місяць. Фірма виявилась фіктивною, директор там чисто номінальний, на допитах говорив, що просто підписував документи, ніяк не заглиблюючись у господарську діяльність. З 2017-го він під слідством. І що ми бачимо цього року? Фірма знову чистить черговий ставок. От тільки, підняла ціни. Тепер це вже не 300, а 400 гривень за годину. І оця сотня, як на мене, «маржа» правоохоронців.

За словами громадського діяча-розслідувача, єдиний правоохоронний орган, який міг би здійснити реальний вплив на ситуацію, це Національне антикорупційне бюро України. У їхній підсудності перебувають міський голова, голова обласної державної адміністрації, судді. Проте, НАБУ не цікавлять «містечкові» масштаби розкрадань, а національна поліція і прокуратура «набивають» статистику справами про дрібні порушення сільських голів та секретарів сільських рад – неправильно заповненими деклараціями чи хабарями в 5 тисяч гривень. У той час, коли на тендерах через продажі за завищеними цінами, розкрадаються сотні тисяч.

Якщо не кримінальна відповідальність, то хоча б політична

За словами Артура Черемиса, за увесь час його роботи до суду дійшли всього три кримінальні справи, що були відкриті завдяки активістам «Молодої Черкащини». Проте, в кожному випадку, це було зведення особистих рахунків між фігурантами корупційної схеми.

Перший випадок – це «нашуміла» справа приватного підприємця Наталії Трояченко. У листопаді 2014 року Черкаська міська рада уклала з нею договір підряду на капітальний ремонт мережі зливових каналізацій. Угода залишилася на папері, а каналізацію в жовтні 2015 року ніхто не чіпав. Підприємиця привласнила бюджетні кошти на загальну суму 220 тис. грн. За фактом привласнення, розтрати майна, заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ч. 4 ст. 191 КК України) правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Це була, як на мене, більше політична справа, де «зводили рахунки», посадовці, що «пилять» бюджет. Інший кейс – встановлення парканчиків на бульварі Шевченка. Підрядником виступав молодий підприємець, наближений до власниці ТРЦ «ДЕПОт» Світлани Трофімової. Там була хитра схема, у якій власниця торгового центру платила пайовий внесок місту за будівництво «ДЕПОту», а місто частково повертало ці кошти через підряд. «Збій» стався через те, що підрядник вкрав ці гроші і «не розрахувався» з тими, хто увів його в схему. Йому вручили підозру в скоєнні корупційного діяння і передали справу до суду. Якби не цей фактор – навряд чи справа б туди дійшла. Третій випадок – це історія з фірмою «Брелок», яка ремонтувала дороги у Смілі. Підрядник там не виконав неформальні фінансові зобов’язання і це посприяло передачі справи до суду. Де вона й перебуває… вже 2-й рік. Справу «Брелка» передають зі Сміли в Городище, а потім в інші суди по всій області. Навіть такого дрібного шахрая у нас не можуть врешті-решт покарати.

На думку Артура Черемиса, розкривати корупційні схеми громадським активістам, журналістам, та й загалом усім небайдужим треба. Незважаючи на те, який відсоток цих справ доходить до судів. Адже розголос впливає на політичні рейтинги виборних осіб, принаймні інформуючи пересічного мешканця про реальний стан справ.

 

 – Власне, завдяки «ProZorro», порталу «E-data» (єдиний веб-портал використання публічних коштів) за адресою spending.gov.ua (рух коштів по казначейських рахунках) подивитись, як витрачаються гроші з його податків, може кожен. Звісно, роки практики дають певний досвід, чуття, знаєш, на що варто звернути увагу. Але навіть просто час від часу цікавлячись тендерами, що стосуються Вашого власного мікрорайону, боротьбі з корупцією може сприяти кожна людина. Адже наш досвід показує, що кожна третя закупівля містить порушення та завищення цін.

Керівники-безхатьки та мільйони, що зникають

Не тендерами єдиними жива корупція. Зловживання на місцевому рівні можна відшукати в електронних деклараціях. З минулого року списки декларантів значно розширились. Відтепер декларації подають не лише депутати Верховної Ради, а й їхні колеги з усіх місцевих рад. Серед них – сільські, селищні, міські, районні в містах, районні та обласні. Значно зросли і списки декларованого. Окрім рухомого і нерухомого майна, зарплати та інших грошових доходів декларанти реєструватимуть власність та статус за 12-ма новими статтями. Тепер, співставивши інформацію у декларації (навіть деклараціях різних років) та різноманітних відкритих державних реєстрах (наприклад, Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) чи порталі You.control (перевірка контрагентів, повне досьє на кожну компанію України), можна знайти низку невідповідностей. Що і зробили члени Корсунь-Шевченківської ГО «Проти корупції», перевіривши 31 декларацію голів районних рад та їхніх заступників в усіх районах Черкащини. Цілком правильно заповненою виявилась лише одна декларація. Решта містили низку помилок та конфліктів інтересів. Члени громадської організації направили 7 звернень до правоохоронних органів. Кримінальні справи відкрили лише по трьох із них.

-У половині декларацій прослідковується типова помилка -  невказана вартість нерухомого (будинки, квартири, гаражі, земельні ділянки) та рухомого майна. Або вартість вказана вибірково. Наприклад, у декларації Валентини Любомської, голови Тальнівської районної ради,  вказано дві квартири, гараж, три земельні ділянки та дачний будинок. При цьому вказана вартість лише двох земельних ділянок. А в декларації заступника голови Лисянської районної ради Олександра Галушка відсутня вартість його авто Opel Combo 2001 року випуску. У декларації керівника Черкаської районної ради Олексія Собка вказана вартість 8-ми земельних ділянок із 14. 6 «неоцінених» ділянок перебувають у 100% власності сім’ї Собків, - коментує голова ГО «Проти Корупції» Юрій Путря. – Інші декларанти вказували занижену вартість майна або вартість за цінами 20-річної давності. Наприклад, голова Драбівської районної ради Юрій Дзега у своїй декларації повідомляє, що володіє житловим будинком на 82 квадратних метри у селі Степанівка Драбівського району, який коштує всього 3 тисячі гривень. Зауважимо, що в деклараціях є розділи: вартість на дату набуття та вартість за останньою оцінкою. Більшість декларантів поставили в цих графах однакові суми, ігноруючи реальну ринкову вартість свого майна.

За словами Юрія Путрі, деякі декларанти приховували власний бізнес або бізнес своєї родини, а також нерухоме майно. Хтось узагалі вказував, що не має житла (навіть орендованого).  Хоча інформацію по кожному з цих пунктів можна було знайти у відкритих джерелах.

-Так, заступниця голови Христинівської районної ради Лариса Федичканич приховала у декларації фермерське господарство «Андрій», що з 1999 року, тобто вже понад 18 років, належить чоловікові декларанти Василю Федичканичу. Про це свідчать дані порталу YouControl. На цьому ж ресурсі знаходимо фінансово-майновий стан суб’єкта за 2016 рік. Чистого прибутку на кінець 2015 року – 140-150 тисяч гривень. На кінець 2016 – 220 – 230 тисяч. Мінімум 543 тисячі гривень, - розповідає Юрій Путря. – А голова Кам’янської районної ради Сергій Сундуков приховав у своїх деклараціях квартиру на 44 квадрати, придбану 31 грудня 2016 року за 12 тисяч гривень (і знов неправдоподібно низька ціна!) Цю інформацію знаходимо в декларації його дружини, Влади Сундукової, головного спеціаліста відділу економічної торгівлі і розвитку Кам’янської РДА.

Деякі декларанти примудрялись «загубити» в документах різних років десятки мільйонів гривень.

- У декларації голови Шполянської районної ради  Олександра Кузуба у 2015 році зареєстровано 12 мільйонів (!) гривень готівкою. У декларації за 2016 рік 166,5 тисяч готівкою та на рахунках і близько 20 тисяч сплачених до банку за кредитом. Куди поділись готівкові мільйони з попереднього року – невідомо. Жодних великих покупок, інвестувань чи позичених грошей декларація 2016 року не відображає, - пояснює Юрій Путря. – Натомість, деякі чиновники вказували настільки неправдоподібно низькі доходи, що стає незрозумілим, як вони утримують своє майно. Так, очільник Смілянської районної ради Володимир Грошев у 2015 році декларує 46,5 тисяч гривень доходу сім’ї (його та дружини) за рік. Незрозуміло як пара утримує двох дітей та елементарно заправляє авто KIA OPIRUS за 211,5 тисяч гривень, яке має у власності. І це при тому, що позичені гроші, а також кошти, які зберігаються вдома у готівці керівники районних рад та їхні заступники також мають декларувати.

«Хто під мене копає?»

На думку Юрія Путрі, дослідження декларацій – це перший крок, до виявлення корупціонерів, адже якщо ці документи з року в рік складаються з порушеннями, значить – людині явно є що приховувати. Ще одним аргументом на користь таких розсліду вальних кампаній є той шалений спротив, який зустрічає дослідження майна посадовців із відкритих джерел та оприлюднення цієї інформації у ЗМІ.

- Голови районних рад та їхні заступники звикли до того, що їх ніхто не чіпає і в тему їхніх статків ніхто не втручається, тож для деяких це було справжнім шоком. Питання «а звідки Ви знаєте, що у мене є ще одна квартира?» і «хто це під мене копає?» сипались на нас звідусіль. У соцмережах родичі і друзі декларантів намагалися «очорнити» наших аналітиків, стверджуючи, що вони виконують чиєсь політичне замовлення, при тому, що ми просто опрацьовувати ту інформацію, яку самі ж декларанти про себе надали. Як на мене, то така робота – це ще й напрацювання певної культури, коли люди, що перебувають на виборних посадах просто звикнуть до того, що їхнє матеріальне становище – це відкрита інформація. Зараз ми, наприклад, працюємо над проектом по «інвентаризації» рухомого і нерухомого майна, що належить комунальним підприємствам. «Під прицілом» 10 підприємств у Каневі та 3 – у Ватутіному. І на даному етапі найскладніше – це пояснити депутатам місцевих рад, для чого взагалі потрібен такий проект і чому громада має знати, наскільки ефективно використовується її власність, - підсумовує Юрій Путря.

Успіхи правоохоронців: викрито 104 корупційних кримінальних правопорушення за рік

За інформацією, розміщеною на сайті Черкаської обласної прокуратури, правоохоронними органами області (серед яких прокуратура, національна поліція, Служба безпеки України та Державна фіскальна служба) за 2017 рік було викрито 104 корупційних кримінальних правопорушення.

До суду було скеровано обвинувальні акти у  62 кримінальних провадження.

Зокрема, було викрито виконувача обов’язків директора КП «Аеропорт-Черкаси» та її пособника. Сума неправомірної вигоди – 50 тисяч гривень за позитивне вирішення питання щодо передачі в оренду нерухомого майна, належного КП.

Заступника головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи комунального закладу за сприяння у наданні особі статусу інваліда. Сума неправомірної вигоди – 35 тисяч гривень.

Директора Черкаської  філії державного підприємства МВС «Інформ-Ресурси» за безперешкодне отримання з штраф-майданчика автомобіля. Сума неправомірної вигоди – 21 тисяча гривень.

Судами було ухвалено обвинувальні вироки у корупційних провадженнях стосовно:

Заступника директора державної філії центру Державного земельного кадастру за підбурення до надання неправомірної вигоди в сумі 54 тисячі доларів США керівнику ГУ Держгеокадастру області за внесення змін у договори оренди земельних ділянок.

Головного спеціаліста військового комісаріату за сприяння у прийнятті рішення визнання особи непридатною до служби в армії. Сума неправомірної вигоди – 1 тисяча доларів.

 Старшого уповноваженого з ОВС ГУ Державної фіскальної служби за е проведення перевірки фінансово-господарської діяльності товариства. Сума неправомірної вигоди – 30 тисяч гривень.

Завідувача сектору містобудування і архітектури РДА за видачу містобудівних умов та обмежень. Сума неправомірної вигоди – 15 тисяч гривень.

Окрім того, до суду було скеровано 170 протоколів про адміністративні правопорушення (наприклад, невчасне подання електронних декларацій), пов’язані з корупцією. До відповідальності притягнуто 75 осіб. Порушники сплатили штрафів на загальну суму 115 тисяч гривень.

Як зауважив прокурор Черкаської області Сергій Овчаренко, за останні 6 місяців місцеві прокуратури суттєво покращили результати роботи на пріоритетних напрямах – викриття корупційних злочинів, виявлення фактів зловживань у бюджетній і земельній сферах.

 Так, у бюджетній сфері за 6 місяців 2018 року до суду скеровано 58 кримінальних проваджень, розслідуваних органами поліції (проти 7 минулого року), з питань земельних правовідносин – 14 (проти 5 минулого року), про корупційні правопорушення – 28 (проти 20 у 2017 році).

Підготувала Ірина Семенова

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

29 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
09:07
У центрі Черкас та за іншими адресами тимчасово не буде світла
08:32
Атакували ракетами і дронами: в ОВА назвали наслідки нічної ворожої атаки на Черкащину
00:22
Офіційно: над Черкащиною сили ППО збили ворожі БпЛА
28 березня 2024
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер
14:47
В уманському виші відреагували на різанину, у якій загинув студент
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником