19.07.16 10:02

Дика природа у межах міста: 12 особливостей черкаського зоопарку



Дика природа у межах міста: 12 особливостей черкаського зоопарку

 

Кілька вагомих причин частіше відвідувати тварин.

Цього року у травні черкаському зоопарку виповнилося вже 37 років. Досі він залишається одним з найменших за територією в Україні. Та унікальні мешканці і турбота про них роблять це місце особливим.

Про 12 фактів, які відрізняють черкаський зоопарк від інших, розповів Zmi.ck.ua його очільник Євгеній Ван.

1. Що зоопарк має розвиватися своїм шляхом і бути не схожим на інші вирішили під час розробки концепції. Тут були тварини, характерні для інших звіринців. Але умови, у яких утримуються тварини, повинні змінюватися.

«Черкаський зоопарк, за площею території, один з найменших в Україні. Через це створити умови для великих тварин дуже важко. Ми розуміли, що на створення сучасного цікавого зоопарку потрібно багато коштів. Акцент робили на колекції дрібних та середніх тварин. Основа – змії, ящірки, земноводні та примати», – згадує директор.

2. Аби щороку дивувати черкащан та гостей міста, у зоопарку постійно створюють нові проекти. Кожного року з’являються 2-3 експозиції. Минулого року розширили тераріум за рахунок експозиції черепах, серед яких є два цікавих види. Наразі розпочалося будівництво нового комплексу. За словами Євгенія Вана, це буде унікальний проект для зоопарків України, адже подібного ще ніхто не будував. Він називатиметься «Земля вовків та ведмедів». Вже восени зоопарк планує порадувати містян новою цікавою експозицією.

   

3. Особливість зоопарку у його колекції тварин. З початку в інші зоопарки передали лам, верблюдів, альпак, пекарів та багатьох видів домашніх тварин. Залишили тварин степової і лісостепової зони України. Усю копитну групу, у тому числі оленів та кабанів. А також лишили ссавців: мавп та інші тварин, які урізноманітнюють видовий склад. Залишилися у зоопарку бурі ведмеді. На сьогодні останнього білогрудого ведмедя вже відправили до біопарку в Одесу.

Основу ж видового складу тварин у зоопарку складає тераріумна група. В Україні це найбагатша колекція. Жоден зоопарку нашої країни похизуватися такою колекцією не може. В інших зоопарках вона представлена окремими видами, а не цілими групами. 

4. Черкаський зоопарк – єдиний, який утримує отруйних тварин. Ніде немає отруйних змій, ядозубів.

«У нас 7 видів варанів і дуже велика та багата колекція черепах, серед яких є і великі за розміром. Є унікальні види серед жаб: сурінамська піпа, водоноси або жаби-бики», – розповідає Євгеній Ван.

5. На першому місці у зоопарку – ставлення до тварин і створення комфортних умов для їх проживання.

«Важлива не кількість тварин, а якість їх утримання. Коли відвідувачі приходять до зоопарку, тварини не мають викликати жалю. Люди із задоволенням повинні спостерігати за гарними, доглянутими тваринами. У них має бути достатньо площі, щоб відчувати себе вільно. Вони мають бути забезпечені кормами. Це те, що відрізняє хороший зоопарк від звичайного звіринця, де тваринам у клітках погано. Тому усе необхідне, ми маємо надавати», – вважає очільник зоопарку.

6. За словами Євгенія Вана, відвідувачі часто запитають, чому немає великих тварин, наприклад, слонів, носорогів чи жирафів. Він пояснює, що у зоопарках України слони – це рідкість. Також, для такої тварини потрібні велика площа для вигулу влітку, ще більше і дороговартісне приміщення для утримання взимку. Слон на день з’їдає не мало корму. Окрім того, з ним має працювати спеціально підготовлена людина – слоновожатий. У разі виникнення проблеми, дуже важко будь-що зробити з твариною. Проста чистка ніг потребує наркозу. Після чого постає питання, чи прийде тварина до тями взагалі після усіх необхідних процедур.

«Перш за все, проблема у маленькій території і фінансуванні. Але якщо містяни скажуть: «Так, ми хочемо», то вони мають допомогти зоопарку збільшити територію. Матеріально допомагати утримувати великих тварин можуть приватні підприємства», – зазначив директор.

7. Наразі площа зоопарку складає 4,37 га. Вона не змінювалася з моменту відкриття. Вже шостий рік зоопарк хоче збільшити територію. Готова навіть документація на додаткових 5 га з виходом на вул. 30-річчя Перемоги та будівництвом сучасної інфраструктури. Проблема у тому, що міністерські чиновники не дозволяють розширити площу за рахунок території парку «Перемога».

8. Як відзначив Євгеній Ван, зоопарк – це показник цивілізованості суспільства. На території України діє 7 державних зоопарків, є кілька приватних колекцій. Для порівняння, на території Голландії – 30 зоопарків. У Європі сім’я буває у зоопарку чи не щомісяця. В Україні – ж 1-2 рази на рік. Черкаський зоопарк щороку відвідує близько 100 тис. осіб. Ця відвідуваність не дає можливості протягом року самостійно забезпечувати усім необхідним підприємство та розвивати зоопарк.

9. У черкаському зоопарку, на відміну від деяких інших в Україні, заборонено годувати тварин. Адже цим мають займатися спеціально підготовлені люди, які знають що, скільки і коли давати, - переконаний директор черкаського зоопарку. За його словами, останнім часом черкащани стали менше годувати тварин. Та досі бувають чудернацькі випадки: днями у вольєрі тигриці Євгеній Ван знайшов білий хліб, а у оленів була ковбаса, мавп містяни часто годують цукерками. Такі продукти загрожують життю і здоров’ю тварин, – вкотре нагадують відвідувачам у зоопарку. Якщо є бажання допомогти тварині, яку зібралися нагодувати, то для цього діє опікунська програма. Можна перерахувати кошти, або приносити продукти, але ті, які не зашкодять тварині.    

10. За словами директора зоопарку, немала частина містян не бачили навіть свійських тварин, таких як вівці, кози, корови, кролі. Тому у зоопарку працівники часто стикаються з тим, що люди проходять біля вольєру, нікого не побачивши, йдуть далі і думають, що він пустий.

«Якщо ви не бачити тварин, це не означає, що їх там немає. Відвідувачі дивуються, коли починаєш показувати де тварина. Аби побачити леопарда, достатньо інколи просто підняти голову. Люди дивляться на рівень землі, а леопарди і рисі часто займають верхні яруси і атакують з дерев», - пояснює Євгеній Ван.

Дикі тварини – особливі. Навіть у зоопарку, щоб їх побачити, потрібно постаратися. Адже необхідно надати їм свободу, тоді коли вони хочуть сховатися від відвідувачів. Тож працівники намагаються зробити і місце укриття хоч трохи відкритим для огляду.

11. Найбільшою твариною зоопарку за розміром і вагою, є бізон. Серед великих також тигриця, пара левів, бурі ведмеді. А найменші – серед безхребетних – індійський цвіркун.

Пари левів не буде у колекції зоопарку. Самка у хорошому стані, але їй вже більше 20 років, у неї сточені ікла. Як зазначив директор зоопарку, стільки тварини не живуть. Самець молодший, але вже також старіє. І знову ж проблему у маленькій території. Адже для цих тварин потрібна велика площа. Для тварин-«пенсіонерів» будують вольєри для перетримки, де вони доживатимуть свій вік. У зоопарку є ще одна мешканка поважного віку. На місце самки бізона очікуються зубри.

12. Ще одну особливість зоопарку відзначають самі відвідувачі. Черкащани та гості міста називають це місце душевним, спокійним, тихим.

«У нас дуже багато зелені, навіть дах приміщень зелений, є місця для відпочинку», – пишається директор.

Працівники зоопарку намагаються навіть не скошувати траву. Зараз на полянах велике розмаїття польових трав, які квітують з квітня по вересень. А у безвітряну погоду їх аромат відчутний довкола.

«Практично усі акцентують увагу на чистоті та відсутності неприємних запахів. У вольєрах регулярно прибирають, миють. У черкаському зоопарку використовують деревну тріску. Щороку її вкладають шарами. Оскільки вона добре вбирає вологу, то навіть після зливи, тварини не ходять по калюжам та болотам», – розповів Євгеній Ван.

Підготувала Ірина Зінченко

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Черкаси #зоопарк #тварини

Останні новини

28 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер
14:47
В уманському виші відреагували на різанину, у якій загинув студент
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри
09:10
Продавай неіснуючі речі: черкащанин ошукав людей на понад 10 тисяч