24.10.16 10:08

Корупційний зговір та політична воля: у Черкасах знайшли причину "проблем" із ProZorro



Корупційний зговір та політична воля: у Черкасах знайшли причину

 

Чи дослухалися чиновники прохань громадських активістів, медиків, освітян і депутатів?

20 жовтня відбулося розширене засідання комісії з контролю закупівель. Громадські активісти, освітяни, медики і депутати зібралися, аби обговорити проект рішення Черкаської міської ради, який винесли на розгляд 25 жовтня. За кілька днів він встиг стати скандальним, адже в одному з питань йдеться про скасування попереднього рішення міськради про здійснення допорогових закупівель через систему «ProZorro».

Нагадаємо, раніше до владців звернулися керівники закладів культури з проханням втрутитися у ситуацію і привести рішення у відповідність до ЗУ «Про публічні закупівлі», тобто повернути допорогову суму на рівень, який гарантує закон та дозволити закладам культури самостійно реєструватися у системі та проводити закупівлі.

Досвід Дніпра

На засідання завітали координатори системи з Дніпропетровської області. Денис Селін розповів як з «ProZorro» працюють у Дніпрі. За його словами, система запрацювала в місті понад рік тому із порогом від 3 тисяч гривень. Нині фіксують економію бюджетних коштів 16-19% на будь-яких сумах. Загалом за рік вдалося зекономити 140 млн. грн. З самого початку систему запустили від 0 гривень і бізнес приходив навіть на пропозицію у 1 тис. грн. Окрім того, для документообігу у Дніпропетровській області користуються додатковими системами.

«Тендерний комітет справляється з будь-якими обсягами роботи, було б бажання. Питання в бюрократії. Найкращий контролер – це бізнес. Про щонайменші порушення повідомляє конкурент», – зазначив Денис Селін та нагадав слова Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, що через систему мають проходи будь-які суми. Якщо місто не користується «ProZorro», то воно закрите для бізнесу і є корупційним.

За словами активіста, у Дніпрі правоохоронці відслідковують тих, хто намагається обійти систему.

Координатори також побували у більше 20 містах країни і спілкувалися з мерами чи секретарями міськрад. Як зазначив Денис Селін, більшість вважали місто унікальним, мовляв, система «не приживеться». Наразі ж проблеми з «ProZorro» є лише у Кривому Розі.

«У кожному місті були противники. Були цілі групи. Але саме громадськість привела їх до тями. Прізвища тих, хто хотів красти на допорогових сумах, були публічно оголошені по кілька разів», – розповів Денис Селін.

До того ж, за його словами, сумарно в Дніпропетровській області щомісячно проходить близько 3-х тисяч торгів. Натомість у Черкаській – близько 100. На думку активіста у Черкасах відбувається корупційний зговір.

Ще одним аргументом щодо скасування є проблема з аварійними роботами. Коли терміново потрібно ліквідувати аварійну ситуацію, часу на проходження усієї процедури немає. У цьому випадку Денис Селін порадив проводити роботи через звіт у систему разом із пояснювальною запискою, що погодять перші особи міста. А роботи виконувати за допомогою прямого договору.

Як зазначив координатор системи Максим Мельник, у Дніпрі аварійні ситуації, наприклад, порив, виникали близько 10 разів на рік. Тож якщо у Черкасах таких випадків більше, це означає, що місто було не готовим до опалювального сезону.

 

Самостійність розпорядників коштів

У Дніпрі більшість закладів працюють з «ProZorro» напряму. У Черкасах ситуація інша.

«Розпорядники бюджетних коштів. Навіть головні розпорядники позбавлені тендерної самостійності. Адже є тендерний комітет. Фактично ні директор школи, ні головний лікар не формує план закупівель. Усе централізовано на рівні єдиного комітету конкурсних торгів », – пояснив депутат Черкаської міськради Павло Карась.

За словами міського обранця, якщо дитячій лікарні щось потрібно, головний лікар робить заявку департаменту охорони здоров’я. Він у свою чергу узагальнює заявки, які надійшли від інших закладів охорони здоров’я і передає департаменту економіки. Останній узагальнює інформацію з усіх департаментів: освіти, ЖКК і т.д. Так, об’єднані заявки сягають більших сум, перетинаючи межу порогу. Відповідно виникає необхідність проводити тендер. Поки процес дійде кінця, актуальність зникає, а заклад втрачає можливість оперативного проведення закупівель.

За словами Максима Мельника, тут проблема також не у системі «ProZorro», а у департаментах.

Та на проблеми із закупівлями скаржаться і освітяни, і лікарі.

«У школах ми зараз виживаємо за рахунок того, що придбали в травні. Нині не можемо витрачати кошти, які передбачили на поточні потреби», – зазначила директор гімназії № 9 Ірина Топчій.

Оскільки у місті більше 100 закладів, а питання потрібно вирішувати оперативно, директор запропонувала працювати з департаментом економіки напряму.

За словами Любові Майбороди, департамент охорони здоров’я подав до тендерного комітету 29 заявок. З них акцептовано лише 9.   

«Півроку немає засобів для наркозу, релаксантів. Нікого не цікавить. Ці препарати не можна придбати в аптеці. Реактивів та обладнання теж немає. Цього року була серйозна епідемія грипу. Померли десятків хворих. В місті немає жодного апарату для лікування цих хворих. Його ми не можемо купити вже 5 років. Той апарат, який потрібен, не проходить тендер. Пропонують непотрібні китайські. На сьогодні по Третій міській лікарні не проведено торгів на 8 млн. грн. На 6 млн. – обладнання. Рік вже закінчується, не проведено тендер на закупівлю медичних засобів: системи, шприци», – повідомив головний лікар Третьої міської лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Федорук.

Проблема у «ProZorro»?

Результат обговорень і суперечок підсумувала координатор коаліції в КМГО "Молода Черкащина" Вікторія Феофілова.

«Зараз йде розмова про те, чи потрібен тендерний комітет і як робити заявки. Але жодного слова не було про відміну застосування допорогових закупівель через «ProZorro». Ні медики, ні освітяни за відміну не виступають. Тобто звернення, які вилилися у цей проект, є простою маніпуляцією. Тим більше, у зверненні про скасування не йшлося, вони лише просили надати можливість самостійно проводити закупівлі», – резюмувала активістка.  

Присутні у залі підтвердили слова Вікторії Феофілової.  

Координатори системи з Дніпра також зробили свій висновок.

«Проблема в департаментах, які беруть безліч заявок і надовго їх залишають. Насправді не така вже й велика проблема у єдиному тендерному комітеті, хоча це така собі черкаська особливість. Розпорядники готові заходити до системи, оминаючи департаменти, починаючи від 3 тис. грн. Потрібно прибрати бюрократію, понизити поріг і вивести аварійні закупки», – підсумував Максим Мельник.

Позиція депутатів

«Для того, щоб система працювала, необхідна політична воля. На жаль, її не було з самого початку. Рішення дуже важко приймалося, майже три місяці. Після чого ми отримали реальний саботаж роботи», – зазначив депутат міськради від об’єднання «Самопоміч» Олексій Романов і звернувся до депутатів Черкаської міської ради та голів фракцій, зокрема, з проханням виключити це питання з порядку денного. Натомість на базі комісії розробити і внести правки у вже існуючий проект рішення.

За словами депутата, питання ефективності роботи «ProZorro» не обговорюється. Воно вже доведене фактами і історією.

Вже на засіданні депутат від «Вільних демократів» Олександр Згіблов заявив, що не буде голосувати за проект рішення, який виносять на сесію.

«Якщо ми разом народимо рішення, згідно з яким у системі «ProZorro» матимуть право проводити закупки розпорядники коштів, я буду за. Дійсно хочеться жити в сучасному місті. Сьогодні ще раз впевнився, що привести у відповідність до закону – це звичайне словоблуддя наших чиновників. Іншими словами це спроба максимально підняти планку допорогових сум. Але після сьогоднішньої зустрічі я впевнився, що їх навпаки потрібно знизити і надати право розпорядникам коштів. Якщо хтось не вміє, то щоб це відпрацьовував тендерний комітет», – повідомив Олександр Згіблов.

Також депутат звернувся до координаторів з Дніпра, за можливості, посприяти тому, щоб закон про електронні закупівлі зробили більш жорсткішим.

Пізніше Денис Селін зазначив, що зміни вже готуються. Однак на проходження до Верховної Ради піде близько півроку.

Депутат міськради від «Батьківщини» Роман Діскант запевнив, що роль тендерного комітету важлива, адже він перевіряє законність документів.

«Зараз у департаменті зупинилася робота. Адже механізм не працює. Я вважаю, що потрібно розпорядникам коштів надати право проводити закупівлі, але водночас на них чекає відповідальність за придбане. Для нас головне – отримати якісний продукт за мінімальну ціну», – зазначив Роман Діскант і повідомив, що питання ще обговорюватимуть разом з депутатами фракції.

Запрошували на засідання і міського голову, але Анатолій Бондаренко не з’явився. Однак висловитися щодо питання завітав Олександр Радуцький. Секретар міськради ще раз озвучив свою позицію, яку напередодні висловлював у соцмережах. За його словами, органи місцевого самоврядування не є площадкою для бізнеспроекту системи «ProZorro». Тому приймати однозначне рішення щодо відміни порогових – це право народних депутатів. Загалом Олександр Радуцький не проти системи, але усе має бути за законом.

У результаті члени комісії порекомендували депутатам не ухвалювати рішення щодо скасування рішення міськради про допорогові закупівлі. Також за словами члена комісії, юриста Людмили Бордунос, рада не може скасувати своє попереднє рішення. Аварійні роботи комісія радить виключити з дії системи.

Також протягом двох тижнів комісія спробує випрацювати новий, удосконалений механізм роботи із системою закупівель.

Результати засідання з’явилися вже наступного дня. За словами Вікторії Феофілової, в порядку денному сесії 25 жовтня проекту рішення про скасування «ProZorro» немає.

«Є лише проект змін від Олексій Романов, який передбачає виведення з-під електронної системи закупок аварійних робіт. Також секретар міської ради Олександр Радуцький запевнив, що рішення, яке спростить закупівлі для лікарень та шкіл шукатимемо вже після сесії разом», – повідомила Вікторія Феофілова.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Черкаси #ProZorro #комісія #Черкаська міська рада #сесія

Останні новини

18 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:07
На Черкащині вручали нагороди рідним полеглих воїнів
19:01
У Черкасах затримали чоловіка, який збував наркотики
18:13
Історична подія: збірна Черкаської області посіла 3 командне місце чемпіонату України з боксу серед юніорів
18:01
Юнаку, який зґвалтував малолітню дівчинку у Черкаському районі, не змінили вирок
17:03
В авто була дитина: стало відомо деталі ДТП на Звенигородщині, у якій загинула людина (ФОТО)
16:42
У Черкаській області виявили ліс із червонокнижною рослиною
16:21
На Звенигородщині посмертно нагородили молодого захисника
15:49
У Черкасах розробили довідники для ветеранів
14:57
На Шполянщині попрощаються із військовим
14:33
На Черкащині внаслідок водопілля можливі затоплення
13:31
На Звенигородщині сталася ДТП: одна людина загинула, двоє - травмовані
13:07
Фонд держмайна пропонує приватизувати спиртзавод на Черкащині вартістю понад 6 мільйонів
12:57
Омбудсмен представив уповноваженого з прав людини на Черкащині
12:26
У Черкасах шукали малолітню дитину
11:29
На Уманщині чоловік зберігав вдома понад кілограм коноплі
10:58
Скільки малюків з'явилося за тиждень у Черкасах
10:31
У центрі Черкас пропонують перейменувати вулицю на честь відомого активіста та захисника
09:57
На війні загинув військовий із Умані
09:12
Черкащанин викрав із недобудови інструменти будівельника
17 березня 2024
17:49
Стало відомо, скільки у черкаському парку продали вареників, щоб відремонтувати дрони
15:28
У Черкасах водій на бульварі зніс стовп та розтрощив Audi
12:12
Черкащанка у Парижі записала розмову з Макроном (ВІДЕО)