19.05.18 11:47

Більше, ніж одяг: черкащанки розповіли про силу традиційної вишиванки


Більше, ніж одяг: черкащанки розповіли про силу традиційної вишиванки

 

Щороку в третій четвер травня Україна святкує Всесвітній день вишиванки. Свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції.

Черкаські експерти з етнічного вбрання зазначають, що звичайна вишита сорочка – красивий одяг, але це ще не робить з неї традиційну вишиванку. Подробиці носіння та виробляння автентичного вбрання дізнавався сайт vikka.ua.

Викладач кафедри української літератури та українознавства УДПУ, майстриня-вишивальниця Наталія Мамчур каже, що нині вишиванки обираються більш за економічними поглядами, ніж за традиційними правилами.

Наталія Мамчур у традиційному українському вбранні

"Є вишиванки, що відтворюються за канонами. Найбільш сильним оберегом є ті вишиванки, які мами вишивають для своїх доньок, бабусі для онук або дівчата для своїх хлопців. Орнамент повинен бути вишитий на домотканому полотні натуральними нитками", – зазначає майстриня.

Вона каже, що сучасні вишиванки, які сьогодні виробляються масово – це просто вишитий одяг. Він не зберігає оригінальну традицію.

Facebook / Олена Теліженко

Сила одягу особлива. Зокрема, коли мова йде про автентичні речі. У цьому переконана і завідувач відділу етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею Вікторя Наумчук. Вишиванки є не просто одягом, а елементом комплексу автентичного традиційного жіночого одягу. Раніше вишита сорочка вважалася і натільним одягом і спідньою білизною одночасно. Орнаменти, якими прикрашали сорочки, захищали власника. При цьому, якщо мова йде про жіночу сорочку, зверху на неї одягалася річ з левадкою, яка мала захистити жіночу грудну зону.  

"Так наші пращури захищали себе на рівні грудей та на рівні душі", – каже науковець.

Черкаська майстриня за вишивкою

Нижню частину сорочки теж прикривали аж до рівня її нижнього орнаменту. Там одягали спідницю.

У давні часи процес вишивання можна було назвати ритуалом – за нього брались у визначені дні, із чистими світлими думками, закладаючи позитивну енергію у свою працю.

А ось що означають символи на вишиванках. До речі, ними можна оздобити і своє вбрання. Навіть, якщо воно вироблене не за всіма канонами.

Коло

Відомо, що найбільш древніми є прості геометричні орнаменти. Коло – один із початкових. Як символ сонця, воно походить із язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію. Коло – це також безперервність буття і вічність. Загалом цей символ, що може зображатись у багатьох варіаціях, має чи не найбільше різноманітних значень. Круг із крапкою всередині є центром світобудови, в українській  символіці це  також  символ  сонця.

folkmoda.net

Квадрат

Ця фігура є однією із центральних в орнаментах багатьох культур. Вона символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат, який часто вишивають зокрема на чоловічих сорочках, означає "земне поле". Квадрат в українській традиції є одним із символів землі. Ідея цієї фігури – у розмежуванні простору, виділенні якоїсь частини (поля). 

folkmoda.net

Світове дерево

Його ще називають Деревом життя. Цей символ зустрічається у мистецтві тих народів, модель світобудови яких містить три складових: підземне царство, земний світ і небесне царство. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. В українській вишивці цей символ можна впізнати не лише у розгалуженому дереві (яке є як симетричним, так і асиметричним), а й у колоску, снопі, гілці, навіть виноградній лозі. У ньому водночас закладено істину єднання трьох світів та образ роду, продовження життя. 

folkmoda.net

Ромб

Ромб є архаїчним знаком. Його пов`язують із плодючістю людини і землі. Основою розшифрування значення символу є чоловіче та жіноче начало. Він складається з двох трикутників. Та найцікавіше те, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність. Ромб (із крапкою посередині) є символом засіяного поля, яке мало надзвичайно велике значення для наших предків, означало достаток і добробут.

Ромбоподібні узори вишивали на весільних рушниках та на весільному одязі молодої. Одяг із вишитими ромбами молода жінка, завагітнівши, мала носити аж до народження дитини. Адже цей символ слугував сильним оберегом.

folkmoda.net

Сварга

Відомий під назвою свастика – це той самий хрест, але у русі. Символ сонячного культу, в магічну силу якого вірили усі древні народи. В давніх українців він асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям. Сварга може бути ліво- та правосторонньою. Лише остання означає рух за сонцем. Сварга,  повернута  проти  годинникової  стрілки,  вважалася  символом  оберегового духовного  полум'я,  а  за  годинниковою стрілкою  –  символом  родинного  вогнища.

folkmoda.net

Ключі

Дослідники кажуть, що у давнину для нашого народу символ означав змію, яка асоціюється з водою. Змій як охоронець підземного світу символізував чоловічу сутність, родючість і запліднення. Він являвся в образі блискавки на дощовому небі. Край подолу жіночих сорочок вишивали рядами ключів, що своєю силою оберігали материнську сутність.

folkmoda.net

Повна рожа 

Рожечка, або восьмипроменева зірка утворюється накладанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця). Поєднання цих двох сутностей закономірно дає життя усьому. Повну рожу називають також Зіркою Матері. Саме такий символ ми часто бачимо на іконах Богородиці.

Восьмикутна зірка – один із найпопулярніших геометричних мотивів в українській вишивці. 8 – невипадкове число. Біофізики кажуть, що саме така зірка – октаедрон – зображає модель побудови енергетичного поля довкола будь-якого живого організму. Людська зигота після поділу має саме 8 клітин, 8 енергетичних потоків, які надалі формують фізичну і духовну основу ембріона. 


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+EnterОстанні новини

19 січня 2019
10:40
У "Черкасиобленерго" створили мультик про зміни для споживачів
09:40
"Вас Господь попустить": у Черкасах Порошенко назвав підприємця "московським провокатором" (ВІДЕО)
18 січня 2019
20:25
Черкащанам розповіли про перерахунок пенсій у 2019 році
19:27
Якої погоди чекати черкащанам на Водохреще
18:45
На Черкащині водій насмерть збив пішохода і втік з місця події
17:15
У Черкасах просять встановити світлофор на небезпечному перехресті
16:30
Стало відомо, коли Тимошенко офіційно піде на вибори Президента України
16:25
Молодому черкаському вченому присудили премію Верховної Ради України
15:48
У черкаському парку з'явилися годівнички для птахів
15:30
Черкаські волонтери відвезли допомогу на фронт (ФОТО)
15:15
На Черкащині відомий cпортсмен пішов із життя
14:57
Черкаський травмпункт залишається переповненим
14:32
У Черкасах виявили підвищений рівень забруднення повітря
14:15
Черкащанин став переможцем Studway Awards 2018
13:59
У Черкасах не розминулися мікроавтобус і КамАЗ
13:43
Стало відомо, де в Черкасах можна побачити Томос
13:27
Черкащанин пограбував птахофабрику на майже 700 000 гривень
12:57
На затонулому судні біля Туреччини серед загиблих був черкащанин
12:28
Петро Порошенко і митрополит Епіфаній відкрили пам'ятник Василю Липківському в Черкасах (ФОТО)
12:18
Черкасець опівночі підпалив вхідні двері у квартиру
11:44
До Черкас із Томосом приїхав Порошенко (ФОТО)
11:18
У барі двоє черкасців влаштували бійку та пограбували чоловіка
10:58
У Черкасах підтримали петицію про наведення ладу на полігоні