28.04.19 18:50

Не державною єдиною. В яку школу віддати дитину в Черкасах



Не державною єдиною. В яку школу віддати дитину в Черкасах

 

«Куди віддати навчатися дитину в Черкасах?» – питають щоразу одне в одного батьки. І якщо раніше вибирали, яка державна школа престижніша, то сьогодні  традиційній державній освіті з’явилася альтернатива.

Тепер у батьків є дилема – державна чи приватна школа? Школа Монтессорі чи освітній простір? А може, домашнє навчання? У перевагах і недоліках різних видів шкіл розбиралися журналісти «Громадського ТБ: Черкаси».

Загальноосвітня школа

У Черкасах є всі форми навчання, затверджені законодавством: індивідуальна, екстернатна, інклюзивна, дистанційна. Начальник управління освіти Євген Степкокаже, що у місті наймасовішим є навчання у комунальних закладах. У 35-ти загальноосвітніх школах навчаються майже 27 тисяч дітей.

Навчання у звичайній школі проходить за класноурочною системою. Учні групуються по класах, а основною формою навчання є урок. Для закріплення матеріалу учні виконують домашні завдання, пишуть контрольні роботи та складають іспити.

Обрала звичайну школу для своїх дітей Яна Щербатюк. На її вибір вплинули декілька причин: розташування школи, хороші вчителі. Жінка думала про приватну школу, але для сім’ї з двома дітьми фінансово невигідно. 

Старший син Денис ходить у четвертий клас загальноосвітньої школи №19. У його класі 30 дітей. Хлопчик навчається у другу зміну з 12:45 до 18:00.

«Навчання Денису подобається. Нам пощастило із учителькою, адже вона вміє зрозуміло викладати і стимулювати до навчання», – каже Яна Щербатюк.

Мама вважає, що син уроками не перевантажений. Виконує домашнє завдання після школи близько години. Уроки хлопчик робить самостійно, але інколи просить допомоги у батьків. Коли ті не розуміють завдання, звертаються до бабусі – вона вчителька.

Мама доплачує за додатковий урок логіки 60 гривень на місяць. Також з іншими батьками жінка купує подарунки до свят. Яна Щербатюк періодично витрачає гроші на шкільну форму, портфель і канцтовари.

Фото класу у звичайні школі

Фото prioritet.org

Торік в Україні стартувала освітня реформа «Нова українська школа». Поки що вона стосується лише початкових класів. Експерт з питань освіти Реанімаційного пакету реформ Володимир Бахрушин каже, що поки зарано говорити, які зміни відбуваються у державних школах.

«Ініціатори Нової школи експериментують: зацікавлюють дітей навчатися, створюють більш дружню атмосферу, змінюють відношення між вчителем та учнем, підвищують якість освіти. Але в окремих школах старі вчителі проти реформи. Під новою назвою вони намагаються зберегти старі традиції «командної» педагогіки. А чиновники на місцях реформують освіту лише на папері. При цьому їм байдуже, відбуваються реальні зміни чи ні», – каже експерт.

Молодший син Яни Щербатюк Марк зараз ходить у перший клас. Змін від реформи жінка поки що не помічає, бо пам’ятає, як навчався три роки тому її старший син Денис.

«Навчання в обох синів проходить однаково. Але нам пощастило з учителями. Це, мабуть, головне у молодших класах», – каже Яна.

Плюси державної школи:

  1. Соціалізація дитини.
  2. Дитина вчиться налагоджувати комунікацію в колективі і з людьми старшого віку.

Мінуси:

  1. Дитині складно розкрити індивідуальні задатки через велику кількість учнів у класі.
  2. Недосконала освітня програма.
  3. Постійні експерименти з навчальними програмами.

Приватна школа 

Часто батьки незадоволені системою освіти. Тоді вони починають шукати альтернативу. Щороку у Черкасах зростає кількість хоумскулерів (дітей, які навчаються вдома), освітніх центрів та приватних шкіл. За даними департаменту освіти та гуманітарної політики міської ради, у Черкасах офіційно зареєстровані три приватні школи – «Софія», № 770 і «Перлина». У 2015-ому році у них навчалося 195 дітей. Зараз – 262.

Цьогоріч у Черкасах відкриється ще одна приватна школа – Discovery school. Її заснувала вчителька англійської Юлія Бровченко. Свого часу жінка працювала у державній школі.

«Коли я прийшла в школу вчителювати, то не змогла там працювати. Система керує тобою і ставить певні обмеження в роботі. Тоді у мене з’явилася мрія створити щось своє», – каже Юлія.

Фото приватної школи

Юлія Бровченко з дітьми

Юлія Бровченко говорить, що її школа буде схожа на звичайну. Дітей поділять по класах за віком. Але учнів буде менше, аби приділити кожному більше уваги. Діти перебуватимуть у школі з 9:00 до 18:00. У цей час входить не лише навчання, а й гуртки.

Ідея навчання полягатиме у практиці. Якщо це англійська мова, то спочатку там вчитимуть говорити, а потім писати. Математика буде прикладною: досліди, експерименти і проектна діяльність. Діти опановуватимуть фахові, особистісні та соціальні навички, емоційний інтелект. Поглиблено вивчатимуть англійську мову. Якщо спеціалізована школа дає три-чотири години на тиждень, то у Discovery school – 10 годин.

Discovery school позиціонує себе як екологічна школа. У дітей буде город. На ньому вони вирощуватимуть овочі. Також діти доглядатимуть за фруктовими деревами.

Школа розташована у селі Руська Поляна. Навчання коштуватиме 6500 гривень на місяць. У цю суму входитиме навчання, харчування і перевезення дітей до школи.

Підпорядковуватиметься Discovery school дистанційній школі у Києві. Там діти щороку складатимуть екзамени і отримуватимуть табелі державного зразка.

Фото навчання у приватній школі

Дитина вивчає, як працює годинник

Освітні центри

Окрім приватних шкіл, у Черкасах є освітні центри. Анастасія Слоквенко віддала доньку-першокласницю у Центр розвитку дитини «Монтессорі Фемелі». Жінка не вважає державну освіту ефективною. 

«Системна школа не вірить у дитину. У звичайній школі треба примушувати, все пов’язано з оцінками, зовнішньою мотивацією. Дитині не цікаво навчатися. Я не вірю, що система працює», – каже Анастасія Слоквенко. – А в Montessory School дитині подобається. Там їм допомагають не просто навчатися, а жити, вирішувати конфлікти.  З ними працюють психологи. Навчання розраховане на інтереси дитини. Діти вивчають те, що потрібно, але під кутом того, що їм цікаво».

Фото приватної школи

Діти навчаються у «Монтессорі Фемелі»

Вікторія Феофілова віддала молодшого сина на навчання в освітній простір «Оазис». Йому було не цікаво у звичайній школі. Паралельно першокласник Остап навчається на екстернатній формі у школі села Геронимівка. Там він складає екзамени.

«Остапу не підходить класноурочна система. Йому не подобається сидіти за партами й інші дисциплінарні речі у школі. Йому там нецікаво. А мені складно щоразу примушувати його йти в школу і потім робити уроки. Навички, які діти отримують у звичайній школі, – не актуальні. Тому нехай він гірше знатиме таблицю множення, зате навички комунікації, презентації, креативного мислення у нього будуть набагато кращі. А згідно з багатьма дослідженнями, це й буде цінуватися на майбутньому ринку праці», – каже мама.

Вікторія Феофілова говорить, що навчальний процес в «Оазисі» організували інакше, ніж у звичайній школі. Син навчається за індивідуальним підходом у різновіковій групі – від 6 до 12 років. У групі всі діти навчаються одночасно, але виконують різні завдання, відповідно до свого віку. Домашні завдання Остапу не задають. Хлопчик лише готується до проектів, які обирає сам.

Фото навчання в освітньому просторі

Такий вигляд має урок в освітньому просторі «Оазис»

«Навчання в «Оазисі» йому подобається. У мене немає проблем відвести дитину в школу, бо він завжди туди хоче. Тепер йому заздрить старший брат, який навчається у звичайній школі», – каже Вікторія.

На заняття в освітній простір хлопчик ходить у звичайному одязі замість шкільної форми. Також туди не потрібно купувати канцтовари і портфель. Все, що потрібно для навчання, забезпечує заклад. Там все і зберігають, тому Остап не носить портфель із підручниками на навчання.

Навчання в «Оазисі» коштує родині три тисячі гривень на місяць. За додаткові заняття батьки доплачують.

Плюси приватних шкіл:

  1. Батьки не мають потреби контролювати навчання дитини вдома. Всю відповідальність на себе беруть працівники школи.
  2. Заклад має кращу матеріально-технічну базу.
  3. Кожна дитина отримує більше уваги від учителів.
  4. Менша кількість учнів, що дає змогу краще опрацьовувати матеріал.

Мінуси:

  1. За навчання потрібно платити. І вартість може не відповідати якості викладання.
  2. Дітям створюються «тепличні умови». Через це повернутися до звичайної школи буде психологічно важко.

Домашня освіта

Хоумскулери – це діти, які навчаються вдома. Офіційних хоумскулерів у Черкасах немає, каже начальник управління освіти Євген Степко. Бо законодавчо домашнє навчання не передбачене. Немає і юридичної бази, як його організувати. Діти навчаються дистанційно у школах з відповідними ліцензіями. При цьому батьки повністю відповідають за знання, здобуті дитиною.

«Домашня освіта у місті стає все популярнішою. Два роки тому дітей-хоумскулерів було двоє. Зараз кілька десятків. Офіційну статистику ніхто не веде. Більшість хоумскулерів навчаються у приватних школах Києва чи Харкова», – каже організаторка зустрічей черкаських хоумскулерів Наталія Грачова.

Жінка обрала хоумскулінг, тому що її не задовольняла система освіти у звичайній школі. Коли син Лука пішов у перший клас, майже всю програму він уже знав. Батьки вирішили, що дитині буде нудно. Тому оформили екстернат.

Фото домашньої освіти

Батьки обирають хоумскулінг, тому що їх не задовольняє будь-яка інша форма навчання (фото tollebild.com)

Навчає вдома доньку і Наталія Лебідь. На домашньому навчанні її дочка Веронікауже третій рік – із другого класу. Зараз вона ходить у четвертий клас.

«Хоумскулінг нашій родині підходить більше, ніж навчання у школі. Доньці дуже подобається, – каже Наталія. – Окрім занять і гуртків, Вероніка має вдосталь часу на відпочинок, щоб побути просто дитиною. Зі спілкуванням з дітьми у доньки проблем немає. Вона спілкується з ними на гуртках, у дворі, діти ходять один до одного в гості».

Щодня на уроки дівчинка витрачає від 1 до 2,5 годин з міні-перервами. Домашні завдання дитина виконує під час уроків.

«Такий підхід ефективніший і психологічно комфортніший. Це допомагає краще сфокусуватися на предметі», – каже Наталія.

Фото домашньої освіти

Батьки повністю відповідають за знання, здобуті дитиною вдома (фото grandforksherald.com)

Час, коли дівчинка навчається, залежить від гуртків і додаткових занять. Двічі на тиждень Вероніка вивчає англійську мову по Skype, ходить на туристичний гурток і танці. Один раз на тиждень вивчає з мамою Photoshop.

«На шкільну програму при індивідуальному підході Вероніка витрачає не більше часу, ніж раніше йшло на уроки і на дорогу в школу/зі школи. Навчання вдома дозволяє вибирати пріоритети: витрачати менше часу на нецікаві уроки і заглиблюватися у цікаві для дитини теми. Наприклад, замість інформатики донька вивчала курс із програмування на Scratch», – говорить мама Наталія.

Усі уроки, крім англійської мови, проводить мама. Англійську дівчинка вивчає додатково – готується складати кембриджський екзамен. Одне заняття коштує 150 гривень.

Плюси навчання вдома:

  1. Батьки з дитиною самі визначають графік занять.
  2. Навчання вдома дає більше часу, аби розкрити задатки дитини.

Мінуси:

  1. Дитина не вчиться жити в колективі і вирішувати конфлікти.
  2. Домашня освіта не підійде батькам, які працюють нормований робочий день.
  3. Не всі батьки готові навчати свою дитину.
  4. Батьки змушені звертатися до репетиторів через брак знань. На це потрібні додаткові гроші.

Особливості трьох форм освіти

Експерт з питань освіти Реанімаційного пакету реформ Володимир Бахрушин каже, що між комунальними і приватними школами є дві важливі відмінності – вартість навчання і різне підпорядкування.

Приватна школа за рахунок батьківських грошей встановлює вищі зарплати і запрошує більш кваліфікованих викладачів, купує додаткове обладнання, створює кращі побутові умови, зменшує кількість учнів у класах. Перевагою комунальних закладів є безкоштовне навчання. Хоча на практиці це не завжди так.

Фото навчання у приватній школи

Є відмінності й у тому, як вчитель навчає дітей. Приватні школи мають більше свободи у тому, як організовувати освітній процес. Це має підвищувати якість освіти. Але результати ЗНО свідчать, що не кожна приватна школа надає більш якісну освіту за сусідні комунальні. У комунальній школі навчають за державними стандартами. Але вони часто не подобаються батькам і дітям через примус, оцінки, зовнішню мотивацію.

У приватних закладах увага вчителя спрямована на кожну дитину індивідуально. В комунальних вчителі практикують командний стиль спілкування з дітьми та батьками.

У домашній освіті результати навчання залежать від батьків. Тому отримані знання можуть бути і кращими, і значно гіршими, ніж у комунальних чи приватних школах. Часто без репетиторів не обійтись. Володимир Бахрушин каже, домашню освіту мають використовувати за особливих умов: стан здоров’я дитини, ранні прояви талантів, можливості батьків самостійно забезпечити якісну освіту у сім’ї.

Фото навчання у приватній школі

То яке навчання обрати?

Недосконалість сучасної державної школи – лише одна із причин, чому батьки обирають альтернативну шкільну освіту, каже психологиня Інна Лук’янець. Єдина шкільна система завжди не всіх влаштовувала, але раніше не було вибору.

Змінюється законодавча система і цінності. Відповідно змінюються потреби людей. Сьогодні багато батьків-фрілансерів, бізнесменів, які самостійно керують своїм часом. Вони можуть займатися дітьми самостійно або під наглядом. Розширюється світогляд батьків. Став доступним суспільний світовий досвід. Всі ці фактори впливають на те, який тип навчання обрати дитині.

«Треба враховувати ще й фактор протиріччя: аби не так, як нас вчили в радянській школі. Часто батьки самі не знають як, але аби не так. Часто через власний деструктивний досвід», – каже психологиня.

Фото навчання у звичайній школі

Інна Лук’янець говорить, що навчання дитини і її освіта залежать від мудрості батьків. Вони мають постійно спілкуватися з дитиною, знати її інтереси, уподобання, коригувати або спрямовувати її у потрібному напрямку. 

«Я не думаю, що знання дуже залежать від типу школи. Дитині підійде та система, котра буде комфортна для батьків. Поки дитина маленька, вона підлаштується під них. Якщо батьки спокійні, врівноважені і вибір освіти для них комфортний – дитина буде почуватися так само», – каже Інна Лук’янець.

Психологиня радить батькам не «гнатися» за модними методиками і назвами, а більше спілкуватися зі своєю дитиною. Не ставити високі вимоги, до яких дитина часто не може дотягнутися, не порівнювати її з іншими, а сприймати її такою, якою вона є.

Як батькам обрати форму навчання для своєї дитини:

  1. Зважити всі переваги і недоліки різних форм навчання.
  2. Проаналізувати висновки експерта та поради психолога.
  3. Визначити, яке навчання сім’я зможе оплачувати.
  4. Визначити, який варіант психологічно комфортніший для батьків та дитини.
Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

19 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:01
Якою буде погода на вихідних у Черкаській області
19:02
В Умані чоловік намагався контрабандою вивезти культурні цінності
18:02
У Черкасах чоловік напідпитку повідомив про "фейкове" пограбування
17:01
Проект реконструкції набережної представлять на огляд у черкаському ЦНАПі
16:33
У Городищі прощатимуться із полеглим військовим
16:22
В Умані шахрай ошукав більше двадцяти людей в інтернеті на майже 200 тисяч
15:37
На Черкащині до ПЦУ приєдналася ще одна парафія
14:45
Небайдужий черкасець виявив незаконного мігранта
14:19
У Черкасах виявили групу молоді, яка мала близько 20 пакетиків з наркотиками
13:45
На Золотоніщині чоловік заборгував понад 100 тисяч гривень аліментів
13:03
Куди у Черкасах звертаться ветеранам та їх сім'ям за допомогою
12:58
Черкаські спецпризначенці отримали симулятори FPV-дронів
12:29
У Тальному на палаці Шувалова встановили охоронну дошку
11:52
Назавжди 22: у Черкасах прощатимуться із загиблим захисником
11:37
Черкасець зберігав вдома понад півкілограма наркотиків
10:48
У частину черкаських медзакладів повернули подачу теплопостачання
10:26
На Звенигородщині горів автомобіль
09:43
Смілянам декілька днів не можна використовувати питну воду
09:28
У Черкасах десятки будинків залишились без світла
18 квітня 2024
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)