10.08.19 11:46

Пакетам – "торба". Як корсунчанка відучує людей від поліетилену і мотивує їх бути дружніми до довкілля



Пакетам –

 

Щоб пакет був не потрібен. Уже тричі у Корсунь-Шевченківську проходили екодні – магазини міста прибирали з кас поліетиленові пакети та пропонували покупцям паперові чи тканинні торбинки. Усе заради того, щоб мінімізувати використання шкідливого одноразового пластику.

Популяризує такі доступні екологічні рішення у своєму місті очільниця громадської організації «Корсунь має Потенціал!» Людмила Писаревська, інформує Громадське ТБ: Черкаси.

У травні, червні та липні Людмила Писаревська організовувала екологічні дні у магазинах Корсуня. Загалом без поліетиленових пакетів каси працювали п’ять днів. Такий екологічний напрям роботи для активістки почався із організації прибиральних толок.

Корсунь має Потенціал

«Ми живемо у містечку, яке має туристичний потенціал. Та, на жаль, його затьмарює сміття, яке залишають по собі відпочивальники. Щоб зробити місто чистішим, ми провели кілька толок вздовж річки. Однак ефект від них був недовготривалий. Це засмучувало. Тож я почала думати, яким ще способом можна вплинути на ситуацію так, щоб це було цікаво і креативно», – пригадує корсунчанка.

Рішення підказали торбинки з написом «Я прибрав – твоя черга», які подарували однодумці.

Корсунь має Потенціал

«Я подумала, що торбинка – це хороший інструмент. По-перше, вона придатна для більш тривалого використання, ніж поліетиленові пакети. По-друге, вона є носієм інформації. Тобто таким чином можна формувати моду на екосвідомість і чисту культуру. Так з’явилися торбинки із надписом «Стиль життя БЕЗ СМІТТЯ» та «ЧИСТО там, де ТИ», – розповідає Людмила.

За різними підрахунками для розпаду одного пакета потрібно 100 років. При цьому у середньому людина використовує його лише 20 хвилин.

Більшість пакетів потрапляють на сміттєзвалища або розносяться вітром по території країни. В Україні переробляють менше 1 % пакетів.

Від них щороку помирає близько одного мільйона птахів та 100 тисяч тварин. Також вони несуть загрозу людському здоров’ю, бо їхні частки можуть потрапляти у харчі та воду.

Для виробництва пакетів використовують невідновлювані ресурси – 35 літрів нафти на 1000 пакетів.

Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів. В ЄС цей показник наближається в середньому до 90.

«Це має запроваджуватися покроково: спершу один день, потім три, згодом тиждень»

До першого екологічного дня корсунчан готували поступово. Проводили інформаційні кампанії у ЗМІ та соцмережах, вивішували оголошення в магазинах та працювали з касирами. Із 1 по 8 травня замість поліетиленового пакета покупці мали вибір: купити поліетиленовий пакет або екоторбу. Протягом 9 травня пакети у магазинах, що долучилися до акції, не продавали.

Зробимо місто чистим

«Ми почали проводити інформаційну кампанію. Побачили, що люди сприймають це добре, але от коли дійшло до того, що треба зробити крок і витратити копійку, тут реакція була іншою. Хоча пропозиції були на різну цінову політику: великий паперовий пакет коштував 5-6 гривень, полотняні торбинки – від 40 до 200 гривень. Деякі люди казали: «ой, така біднота – грошей немає, думаємо, за шо купити хліба, а тут ще за торбинку віддавати таку суму грошей». У людей сформувалася звичка, що пакування продуктів не може коштувати грошей, бо це щось додаткове. Хоча пояснюєш, що торбинкою будете довго користуватися – місяці, а то й роки», – говорить Людмила Писаревська.

Екоактивістка каже: важливо підготувати персонал магазинів до таких акцій. Недостатньо їх просто поставити перед фактом. Кожен магазин мав свій підхід, і результати у них виявилися різними.

«Власниця одного із магазинів весь час підтримувала комунікацію з касирами. Вони теж включилися: пояснювали покупцям, для чого проводять акцію, десь посміхалися, десь дякували. Зовсім протилежний результат був в іншому магазині. З персоналом там не провели роботу і відповідно у них склалося таке ставлення, мовляв, нащо нам ця ініціатива, що вона дасть, якщо ми проведемо один день, а потім буде те ж саме? Вони не розуміли, що це має запроваджуватися покроково: спершу один день, потім три, згодом тиждень, а так поступово і зміняться стандарти обслуговування в маркетах», – каже корсунчанка.

У липні жителі Черкас підтримали петицію, що пропонує крамницям та супермаркетам міста відмовитися від поліетиленових пакетів. Тепер її мають розглянути депутати міської ради.

«Люди так і говорили, що цими торбинками ми вже всі вуха продзвеніли»

З кожною акцією корсунчани сприймали ініціативу все краще. Третього липня у Міжнародний день без поліетилену тільки в одному магазині 115 покупців винесли свої покупки в паперових пакетах, 87 – в різноманітних торбинках багаторазового використання.

«Цю екохвилю відчув на собі, мабуть, кожен корсунець. Люди так і говорили, що цими торбинками ми вже всі вуха продзвеніли. Це спонукало інших рухатися в еконапрямку. Їдальня у місті почала використовувати паперові пакети для пакування випічки. Нова пекарня пакує свою продукцію теж тільки у паперові пакети. Одна кав’ярня заохочує користуватися багаторазовими чашками замість одноразових стаканчиків та запропонувала соломинки з жита. Інше громадське об’єднання почало також розповсюджувати екоторбинки. Виготовляти для себе торбинки стало популярно серед корсунчан», – розповідає Людмила.

Зробимо місто чистим

Сьогодні один із найактивніших магазинів почав запроваджувати нові стандарти обслуговування покупців. Касирам запропонували замінити фразу «пакет потрібен?» на – «торбинка потрібна?», «дякуємо, що з власною торбинкою», «раді вас бачити зі своєю торбинкою». Касири поступово привчаються використовувати нові фрази.

«Навіть якщо людина скаже «ні, давайте пакет», нова пропозиція все одно впливатиме на її свідомість. Так кілька разів вона відмовиться, а потім і задумається, чого ж досі не має торбинки», – додає Людмила.

Магазини Корсуня долучилися до екологічних днів

Людмила Писаревська каже: без підтримки керівників магазинів та їхнього зацікавлення у веденні соціально відповідального бізнесу реалізувати подібні проекти було б неможливо.

Невдовзі компанію торбинкам у магазинах міста складуть ще й багаторазові мішечки для вагових продуктів. Їх уже виготовили. Також нові екологічні ініціативи втілюватимуть у новоствореному хабі просто неба.

Магазини Корсуня долучилися до екологічних днів

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

28 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри
09:10
Продавай неіснуючі речі: черкащанин ошукав людей на понад 10 тисяч
27 березня 2024
20:17
Черкаський спортсмен став переможцем чемпіонату України
19:03
На Кам'янщині, де росте червонокнижна рослина, створять пам'ятку природи
18:20
Працював заступником директора: не стало відомого комунальника одного із черкаських підприємств
18:11
У Черкасах СБУ перевірить вартість та країни походження купленого медичного обладнання
18:00
На Черкащині прогнозують посилення вітру
17:03
У Смілі міська лікарня потребує донорів крові
16:37
П'ятьом рейдерам, які захопили підприємство на Золотоніщині, загрожує до 12 років ув'язнення
16:03
У дівчини з'явився інший: в уманському гуртожитку сталася смертельна різанина
15:57
На війні загинув захисник зі Шполи
15:13
Шахрай оформив на черкащанку кредити на суму в понад 200 тисяч
14:41
На Черкащині іноземець примусово поїде з України
13:56
Житель Канівщини у стані сп'яніння побив пенсіонера
13:25
На Черкащині громада перейшла до ПЦУ
12:21
У Черкаському районі чоловік, який до смерті побив дружину, проведе до 5 років за ґратами
11:50
Зіштовшнулися дві автівки: у Черкасах на перехресті сталася ДТП
11:20
У Черкасах за деякими адресами не буде водопостачання
10:32
На Черкащині горіли два будинки (ВІДЕО)
09:36
Неповнолітню, яка зникла у Черкасах, розшукали