20.04.19 10:48

Привіт, тазику. Коли у Черкасах нарешті не вимикатимуть гарячу воду для випробувань



Привіт, тазику. Коли у Черкасах нарешті не вимикатимуть гарячу воду для випробувань

 

Із 5 травня у Черкасах починаються гідравлічні випробування. Це означає, що черкащанам потрібно готувати каструлі, загартовуватися або купувати бойлер. Бо без гарячої води доведеться сидіти тижнями й місяцями.

Та чи справді гідравлічні випробування такі необхідні й коли можна буде забути про каструлі й тазики, дізнавалися журналісти «Громадського ТБ: Черкаси».

Жителі Берліна в Німеччині гідравлічних випробувань не чекаютьТам їх просто не проводять. Черкащанка Інна Сахарова-Вольфф, яка живе в Берліні 19 років, говорить, що гаряча вода у квартирі не зникає. За весь час були лише одиночні випадки поривів тепломережі. Тоді воду вимикали на декілька годин.

А у квартирі Віталія Царинного з Південно-Західного району Черкас гаряча вода зникає кілька разів щороку. У 2018-му році гарячої води не було двічі.

«Один раз улітку вимкнули – більше, ніж на місяць. Вдруге – восени на два тижні. Гріли воду в каструлях, чайниках. Так і милися – в тазику», – каже Віталій.

У цьому році Південно-Західний – перший район, де проведуть гідравлічні випробування. Віталій каже, що воду ще не вимкнули. А от мешканці сусідніх будинків скаржаться, що гарячої води вже немає.

Гідравлічні випробуванння – це виявлення «слабких місць» у тепломережах. Трубопроводи заповнюють охолодженою водою зі спеціально підвищеним на 25% тиском.

Графік, якого не дотримуються. Чому?

У 2019-му гідравлічні випробування у Черкасах відбудуться у чотири етапи. Перший етап планували розпочати 15 квітня. Щоб не залишати містян на свята без гарячої води, дату перенесли. Після Південно-Західного району без гарячої води залишаться в районі Хімселища, залізничного вокзалу, на вулиці Чорновола і частково в центрі.

Фото графіка проведення гідравлічних випробувань у Черкасах

Коли та де проведуть гідравлічні випробування на тепломережах Черкаської ТЕЦ та Теплокомуненерго

Проводять гідравлічні випробування для того, щоб не було пошкоджень під час опалювального сезону. Вони допомагають виявити тріщини та пориви труб. Після перевірки зношені ділянки ліквідують і замінюють на нові.

КПТМ «Теплокомуненерго» і ПРАТ «Черкаське хімволокно» проводять гідравлічні випробування одночасно. Кожне підприємство замінює лише ті мережі, які утримує. Загальна протяжність теплових мереж Теплокомуненерго – 161 кілометр, у ТЕЦ – 102 кілометри.

Начальник житлово-експлуатаційного відділу Черкаської міськради Петро Вербівський каже, що підприємства часто не дотримуються графіків через зношеність мереж. Велика кількість поривів не дозволяє вчасно їх замінити. У 2018-му році на тепломережах Черкаської ТЕЦ було 70 поривів, Теплокомуненерго – близько 260.

Влітку постачання гарячої води економічно невигідне для комунальників

Насправді комунальникам просто не вигідно надавати гарячу воду влітку, каже директор київського аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко.

«Влітку постачання гарячої води економічно невигідне для комунальників. За відсутності опалення всі втрати в тепломережах лягають на вартість гарячої води і вона зростає. Наприклад, у Києві через це собівартість гарячої води влітку зростає втричі. Тому комунальники під усілякими приводами намагаються не давати гарячу воду влітку. Це суто економічно-егоїстична мотивація комунальників», – каже експерт.

Чи ефективні гідравлічні випробування?

Ефективні, кажуть комунальники. Завдяки ним в опалювальний період виявляють пориви близько двох разів на місяць. Вони з’являються на нових ділянках тепломережі.

Якщо гідравлічні випробування не проводити, взимку кількість поривів зростає в рази. За таких умов містяни можуть залишитися без опалення.

Експерт Олександр Сергієнко каже, що неефективними є правила, за якими комунальники проводять гідравлічні випробування.

«Є процедура і технологія, яких вони дотримуються. Але ці регламенти застарілі. Є прилад, який визначає причину та місце пошкодження тепломережі чи з поверхні землі, чи занурюючи його у трубопровід», – каже експерт.

Так, цей прилад можна використовувати, кажуть комунальники, але лише для нової мережі. Аби виявити пориви в старих черкаських теплотрасах – гідравлічні випробування є ефективнішим способом.

Фото пориву тепломережі у Черкасах

Завдяки гідравлічним випробуванням в опалювальний період виявляють пориви близько двох разів на місяць. Фото vycherpno.ck.ua

А можна без гідравлічних випробувань?

У Європі гідравлічні випробування взагалі не проводять, каже експерт Олександр Сергієнко. Там попередньо встановлюють ізольовані труби, які служать 50 років, тоді як у Черкасах – 30. Тому єдина панацея від гідравлічних випробувань – це замінити усі тепломережі.

90% тепломереж Черкаської ТЕЦ відпрацювали більше 25 років. На балансі підприємства є мережі, які використовують з 1962 року – майже вдвічі довше, ніж потрібно. За словами голови правління ПРАТ «Черкаське хімволокно» Віктора Олексенка, на заміну усіх старих труб потрібно 1,3 мільярда гривень.

Крім гідравлічних випробувань, Черкаська ТЕЦ замінює теплотраси планово – за рахунок грошей, закладених у тариф на тепло й гарячу воду. Їх затверджує НКРЕКП – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. У 2019-му підприємство продовжить замінювати мережі на вулицях Симиренківська та Новопречистенська. У цьому році ТЕЦ відремонтує більше 500 метрів теплової мережі за 6 мільйонів гривень.

Фото тепломережі

Щоб оновити усі тепломережі міста – потрібно близько двох мільярдів гривень. Фото tke.ck.ua

Директор КПТМ «Теплокомуненерго» Павло Карась говорить, що підприємство оновило 47% теплотраси. У 2009 році за рахунок кредитної позики міжнародного банку комунальники замінили близько 53 кілометри труб. У 2019-му підприємство планує замінити понад чотири кілометри мереж за 25 мільйонів гривень. Щоб оновити всю тепломережу, треба 500 мільйонів.

Є у Черкасах 10 кілометрів труб, за які не відповідає ні ТЕЦ, ні Теплокомуненерго. Вони у найгіршому стані. Аби їх замінити, міська рада щорічно виділяє в середньому чотири мільйони гривень. Але у 2019-му з міського бюджету на це не виділили ні копійки.

Теплотраси у Черкасах прокладені за старими неефективними технологіями. Їх потрібно міняти. Але на оновлення потрібно близько двох мільярдів гривень. Гідравлічні випробування проводитимуть, поки не замінять усі труби. Тому Віталію з Черкас під час вимкнення гарячої води ще довго доведеться користуватися каструлями.  Поки Інна у Берліні спокійно прийматиме теплу ванну.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

19 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
10:21
На Звенигородщині зафіксували рекордну висоту снігу від початку зими
09:54
Загинули тварини та птиця: у Черкасах сталася пожежа
09:19
У деяких черкаських будинках буде відключення водопостачання
18 березня 2024
20:07
На Черкащині вручали нагороди рідним полеглих воїнів
19:01
У Черкасах затримали чоловіка, який збував наркотики
18:13
Історична подія: збірна Черкаської області посіла 3 командне місце чемпіонату України з боксу серед юніорів
18:01
Юнаку, який зґвалтував малолітню дівчинку у Черкаському районі, не змінили вирок
17:03
В авто була дитина: стало відомо деталі ДТП на Звенигородщині, у якій загинула людина (ФОТО)
16:42
У Черкаській області виявили ліс із червонокнижною рослиною
16:21
На Звенигородщині посмертно нагородили молодого захисника
15:49
У Черкасах розробили довідники для ветеранів
14:57
На Шполянщині попрощаються із військовим
14:33
На Черкащині внаслідок водопілля можливі затоплення
13:31
На Звенигородщині сталася ДТП: одна людина загинула, двоє - травмовані
13:07
Фонд держмайна пропонує приватизувати спиртзавод на Черкащині вартістю понад 6 мільйонів
12:57
Омбудсмен представив уповноваженого з прав людини на Черкащині
12:26
У Черкасах шукали малолітню дитину
11:29
На Уманщині чоловік зберігав вдома понад кілограм коноплі
10:58
Скільки малюків з'явилося за тиждень у Черкасах
10:31
У центрі Черкас пропонують перейменувати вулицю на честь відомого активіста та захисника
09:57
На війні загинув військовий із Умані
09:12
Черкащанин викрав із недобудови інструменти будівельника