04.03.16 12:30

Черкаських студентів "порадували" підвищенням плати за освіту



Черкаських студентів

 

Студенти ЧНУ імені Богдана Хмельницького, які навчаються на контрактній основі, тепер мають платити більше.

Зокрема, із ними укладають додатковий договір через підвищення плати за навчання.

Про це повідомляє видання  "Вичерпно".

 Мало того, що ця новина для нас була великою несподіванкою, так нам і згодом нічого толком не пояснили. Зараз зверху мені потрібно доплатити приблизно 700 гривень. Такого ніколи раніше не було, щоб посеред навчального року збільшували оплату, — говорить студентка ННІ української філології та соціальної комунікації Марина (своє прізвище побажала залишити невідомим).

Як пояснив кореспонденту «Вичерпно» кандидат історичних наук, професор, перший проректор ЧНУ ім. Б. Хмельницького Василь Мойсієнко, доплачуватимуть кошти за навчання лише ті студенти, котрі вступили до ЧНУ імені Б. Хмельницького в 2015 році за такими категоріями: 1-курс бакалаврату, спеціалісти і магістри. А причиною підвищення виплати за навчання стала інфляція.

- В договорі, який укладали студенти при вступі в університет на контрактну основу, інфляція не закладалася. Якщо раніше тарифи у договорах закладалися на момент укладання договору для інфляції, то в цьому році ми так не робили. Для бакалаврів система була такою, що на момент вступу в договорі закладалася інфляція на 4 роки. Але зараз при даній нестабільній економічній ситуації передбачити, яка інфляція буде за 4 роки — неможливо. І тим паче ми не враховували індекс-інфляцію 43,3. Хоча заробітна плата, комунальні платежі, інші видатки зросли значно більше, — розповідає Василь Мойсієнко.

За роз’ясненнями, чи має університет законне право підвищувати плату за навчання, інтернет-видання звернулося до юриста Яна Білоголового.

Отож, якщо звернутися до законодавчої бази, то згідно Закону України «Про вищу освіту», зокрема статтею 73 передбачено, що Вищий навчальний заклад відповідно до законодавства та статуту може надавати фізичним та юридичним особам платні послуги за умови забезпечення надання належного рівня освітніх послуг як основного статутного виду діяльності.

Розмір плати за весь строк навчання для здобуття відповідного ступеня вищої освіти, підвищення кваліфікації, а також порядок оплати освітньої послуги (разово, щороку, щосеместрово, щомісяця) встановлюються у договорі (контракті), що укладається між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати. Вищий навчальний заклад має право змінювати плату за навчання у порядку, передбаченому договором, не частіше одного разу на рік і не більш як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік.

Відповідно до Наказу № 183 від 11.03.2002 року МОН України, існувала затверджена форма типового договору про навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації або про надання додаткових освітніх послуг навчальними закладами. Згідно з пунктом 4.1. вказаного типового договору розмір плати за  весь строк  надання освітньої послуги не міг змінюватись.

19.08.2015 року було прийнято Постанову КМУ № 634 «Про затвердження Типового договору про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою». Відповідно до пункту 8 нової форми типового договору Виконавець має право змінювати розмір плати за навчання не частіше одного разу на рік і не більше як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік з обов’язковим інформуванням про це Замовника.

— Таким чином, якщо в договорі, який укладається між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою чітко прописано про право ВНЗ змінювати розмір плати не більше як на офіційно визначений рівень інфляції, то такі дії ВНЗ один раз на рік є законними, — коментує ситуацію Ян Білоголовий.

Тобто студентам потрібно уважно перечитати укладений ними з ВНЗ договір на предмет наявності чи відсутності такого пункту. Якщо ж такий пункт все ж таки є, юрист радить:

- Додатково хочу звернути увагу студентів, що право, як відомо, не є обов’язком, тому, в разі існування фінансових труднощів раджу студентам повідомляти про це листом на ім’я керівника закладу. В цьому випадку навчальний заклад протягом п’ятнадцяти днів повинен розглянути заяву студента про непідвищення оплати та прийняти рішення по суті.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#Черкаси #освіта #студенти #гроші

Останні новини

18 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
13:06
На Чорнобаївщині відкрили меморіальну дошку полеглому захиснику
12:59
Можливі підтоплення: на Черкащині прогнозують небезпечні гідрологічні явища
12:30
Черкаські богатирі достойно представили область на чемпіонаті України з пауерліфтингу
11:48
У Черкасах врятували двох більченят з ознаками отруєння
11:26
Легалізація вогнепальної зброї на Черкащині: які переваги та ризики
10:49
Рух транспорту через Канівську ГЕС на декілька днів буде частково перекрито
10:25
Один із черкаських ТРЦ"замінували"
09:58
На Черкащині на колінах провели загиблого воїна
09:03
У черкаському онкоцентрі готують спеціальний бункер
17 квітня 2024
20:20
У Черкасах шукали літнього чоловіка, який загубився
19:09
Жителя Уманщини засудили за неявку до ТЦК
18:09
В одному із мікрорайонів Черкас відсутнє електропостачання
17:18
Проведе дев'ять років за ґратами черкащанин, який пограбував неповнолітнього
16:42
Ада Роговцева зустрілась у Черкасах з рідними полеглих військових
16:12
У Черкасах сталася ДТП: водія госпіталізували
15:38
У деяких черкащан тимчасово відсутній інтернет
15:06
Поблизу Умані зіштовхнулися вантажівка та легковик (ФОТО)
13:51
У Смілі прощатимуться із військовослужбовцем
13:17
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
12:47
У Черкасах будуть збережені 2 об’єкти культурної спадщини
12:24
Черкащанам повідомили, коли очікувати заморозки
11:31
Більше півроку вважався зниклим безвісти: у Черкасах попрощалися із захисником