Реклама
Реклама
08.11.17 14:11

Черкащанам розповіли, як розпізнати менінгіт та вберегтися від нього


Реклама
Черкащанам розповіли, як розпізнати менінгіт та вберегтися від нього

 

Останнім часов в Україні почастішали випадки менінгіту серед дітей. Головний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубоська у  Facebook розповіла, як вчасно розпізнати інфекцію та вберегтися від неї.

"Переглянувши багато публікацій у пресі і навіть на сайті МОЗ, я з подивом виявила, що слова "менінгококова інфекція", "менінгіт", "менінгококцемія" сприймаються як синоніми, хоча різниця між ними і "відстань" від діагнозу до результату така ж величезна, як між Україною та Бразилією, звідки я тільки що повернулася. Тому змушена знову повернутися до цієї теми", - зазначила інфекціоніст.

Що важливо знати про збудника захворювання і як воно передається?

1. Збудник - Neisseria meningitidis - представник роду нейсерій, як і гонокок. Мають дуже характерну форму (бобовидні, парні) і розташовані переважно внутрішньоклітинно, грамнегативні, це їх відмінність від інших бактерій має важливе значення в діагностиці (можна виявити під час мікроскопії мазка із ротоглотки, тобто через півгодини можливо вже мати якийсь лабораторний орієнтир).

2. Є 13 серологічних груп - A, B, C, D, H, I, K, L, M, X, Y, Z, 29E, W135. Поширеність різних серогруп в світі різна, але переважна більшість усіх випадків обумовлені серогруппами А, В, С, Y і W135. У нашій країні, за деякими даними, до половини захворювання у дітей обумовлено серотипом Ст.

3. Основним фактором агресії збудника є сильний ендотоксин (у 10 разів сильніший, ніж, наприклад, кишкової палички), який може бути причиною некрозів судинної стінки (з чим викликані характерні шкірні прояви), підвищення температури тіла, ряду імунологічних зрушень, порушення згортаючої системи крові і т. д. Також менінгокок має ряд інших факторів агресії, наприклад такі, які знищують наші з вами захисні імуноглобуліни А і дозволяють збудника проникати всередину клітин.

4. Хворіє тільки людина, він же є основним джерелом інфекції, особливо з прихованими формами захворювання. Захворювання поширене повсюдно, але особливо в так званому африканському менінгітному поясі, розташованому на південь від Сахари, від Сенегалу на заході до Ефіопії на сході (26 країн, див. фото). Передається повітряно-крапельним шляхом, як грип, але, на щастя, збудник вкрай нестійкий у зовнішньому середовищі, тому інфікування і швидкість поширення захворювання частіше відбувається при більш тісних контактах, ніж при грипі, але в сім'ях, де був випадок менінгококової інфекції, ризик зараження інших членів сім'ї зростає в 800 разів. Хворіють і дорослі, і діти, але останні - частіше (до 70%) всіх випадків.

5. Сезон - холодну пору року.

Що необхідно знати про клініку захворювання?

Перше і найголовніше - хвороба протікає з безліччю клінічних форм, і менінгіт є тільки однією з них. Крім того, як не здасться дивним, смертність від менінгококового менінгіту не настільки велика (до 5%), як при менінгококовому сепсисі, тобто менінгококцемії, до 40% і більше.

Які ж це клінічні форми?

Просто назофарингіт, тобто болю в горлі і закладеність носа; ці клінічні симптоми захворювання характерні для безлічі станів, викликаних як вірусами, так і бактеріями. Іноді характерним для менінгококового назофарингіту є наявність гнійної доріжки на задній стінці глотки, тому ми вчимо своїх студентів, що в період підйому захворюваності на це важливо пам'ятати. Звичайно ж, хворі з такими формами хвороби, а також просто носії збудника, є найбільш небезпечними в плані поширення захворювання, тому головне в період підйому захворюваності - їх виявлення і санація носіїв, чим повинні займатися епідеміологи.

Найнебезпечніша клінічна форма - менінгококцемія, чи сепсис, викликаний менінгококом, саме це стан, а не менінгіт, було причиною смерті дітей в Києві. Чому так відбувається?

Насамперед тому, що захворювання розвивається бурхливо, іноді - стрімко. Саме тому і лікувати його необхідно негайно і правильно. Важливо навіть не щогодини, а кожна хвилина.

Для менінгококцемії характерний швидкий розвиток клінічної симптоматики аж до загибелі пацієнта протягом перших діб від початку хвороби; при цьому в перші години захворювання може не спостерігатися жодного симптому, який допоміг би її запідозрити (єдиним проявом хвороби є підвищення температури тіла), і тільки з моменту появи специфічних шкірних змін діагноз стає більш відчутним. Висип при менінгококцемії, дійсно, дуже своєрідний, мабуть, жодне інше інфекційне захворювання не супроводжується такими змінами (звичайно, при типовому перебігу), а саме (студентське визначення): зірчастий, геморагічний з некрозом у центрі. Але іноді, при самому важкому перебігу, на шкірі утворюються суцільні геморагії, некроз пальців ніг, або, рідше, рук. Абсолютно смертельна стан - крововиливи в надниркові залози (синдром Уотерхауза-Фрідеріксена).

Про що потрібно пам'ятати пацієнтам?

- будь ласка, вчасно звертайтеся до лікаря, вони у нас досить професійні, описаний мною раніше випадок менінгококцемії цьому підтвердження;

- вчасно - це перший день хвороби, особливо якщо: температура тіла зростає на очах, найсильніші м'язові болі і поява будь-яких угрів в будь-яких місцях і будь-якої інтенсивності; або - при будь-якій температурі тіла, якщо: ви, ваша дитина, будь-який член сім'ї нещодавно переніс якусь респіраторне захворювання; є якийсь генетичний дефект або імунодефіцит; всі пацієнти, які приймають екулізумаб (Соліріс); дитина монотонно плаче, відмовляється від їжі і т. д.;

- також стежте за появою висипу у описаних вище місцях, якщо висип не зникає або не блякне при натисканні, це привід для негайного звернення за екстреною медичною допомогою (швидка допомога).

Яка профілактика захворювання?

Неспецифічна профілактика включає виявлення, ізоляцію хворих і носіїв, санацію останніх.

Специфічну профілактику проводять полісахаридними вакцинами - двухвалентними (серогрупи А і С), трьохвалентними (серогрупи А, С і W135), чотирьохвалентними (серогрупи А, С, Y, W135); в нашій країні доступна чотирьохвалентна Менактра (у приватному секторі), застосовують її з 9 місяців (в даний час недоступна).

Тривалий час створити полісахаридну вакцину проти серогрупи В не вдавалося через високу антигенну мімікрію до тканин людини цього серотипу, проте з 2013 року вона використовується в Європі; за деякими дослідженнями в нашому регіоні до половини випадків менінгококової інфекції викликано саме цим серотипом.

Для подорожуючих в африканський менінгітний пояс також можна рекомендувати вакцинацію, бо там домінує серотип А менінгокока.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#менінгіт #небезпека #інфекція

Останні новини

24 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
19:40
У селі на Черкащині на одній з вулиць підтопило більше десяти будинків (ФОТО)
19:12
У двох районах Черкащини можуть бути підтоплення
18:03
На Черкащині триває набір до лав патрульної поліції
17:17
У Черкасах виявили двох нелегалів з Америки
16:57
У Черкасах чоловік продавав наркотики через інтернет
16:06
Які графіки відключення електроенергії діятимуть на Черкащині в разі дефіциту потужності в енергосистемі
15:58
Грабіжник, який напав на літнього чоловіка на Черкащині, проведе понад 4 роки за ґратами
15:11
Синоптики попереджають про небезпеку на дорогах Черкащини
14:34
Не стало відомого журналіста з Черкащини
13:57
Стало відомо, що роздають військові біля черкаських ТРЦ
13:44
В Уманському районі сталася смертельна ДТП
13:19
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
12:55
В Умані під час аварії постраждав неповнолітній мотоцикліст
11:31
У Черкасах знайшли два боєприпаси
11:00
У Черкасах під стіни обленерго завітали активісти (ФОТО)
10:56
У Черкасах не продаватимуть воду за деякими адресами
10:39
Через транспортування пилу із Сахари на Черкащині спостерігається помутніння неба
09:53
616 підприємців подали свої бізнес-ідеї на конкурс "Роби своє"
09:50
На Звенигородщині прощатимуться із полеглим захисником
09:22
У Черкасах у Соснівці побудують житловий будинок
23 квітня 2024
20:19
На Черкащині можливі підтоплення
19:16
На Уманщині чоловік зґвалтував та задушив жінку, яку збив на дорозі