07.01.18 16:18

Голос народу: чи є сенс із електронних петицій черкащан?



Голос народу: чи є сенс із електронних петицій черкащан?

 

Якщо у вас душа розривається від бажання щось у Черкасах змінити на краще — побудувати дитсадок в районі вулиці Корольова, встановити світлофор навпроти школи №34, продовжити тролейбусну лінію уздовж набережної Дніпра — вам не треба збирати по квартирах підписи чи мерзнути з плакатом-зверненням на площі. Міськрада вас почує в більш цивілізований спосіб: через електронні петиції. Досить лише зареєструватися та створити свою петицію або віддати голос за чиюсь.

Про це інформує Черкаський край.

Підтримали, але частково

Із 257 електронних петицій, які розмістили черкасці на веб-сайті міськради з кінця минулого року, набрали необхідні 250 голосів 46 петицій, констатує Вікторія Курч, начальник відділу з питань роботи ради Черкаської міськради. Далі петицію розглядає галузевий підрозділ, готує проект рішення і подає на сесію.

Які ж результати? Більшість прохань, озвучених у петиціях, були підтримані (що радує і вселяє надію): повністю — 16, частково — 13, не підтримані — 10, рішення по кількох не прийняті або відкликані.

Скажімо, сесія схвалила такі петиції: проти забудови в місті берегової смуги і набережної Дніпра; щодо запланування в бюджеті Черкас коштів на магніто-резонансний томограф; щодо скорочення терміну гідравлічних випробувань; про влаштування велосипедних доріжок і встановлення відповідних знаків; щодо створення мережі веб-камер у місті, щодо встановлення світлофора, пристроїв примусового зниження швидкості руху транспорту по вулиці Гагаріна біля ЗОШ №34; щодо повернення та сприяння розвитку додатку MapaMagic й інші.

Підтримані частково петиції щодо мораторію на забудову Соснівки (у проекті виписали, що саме заборонити), про програму боротьби з амброзією — відповідна міська програма вже діє, а от механізм контролю посилили. Про розмежування потоків здорових і хворих дітей у дитячих поліклініках (як результат, передбачено відновлення ізоляторів, де прийматимуть дітей у гострих станах).

Петиція про те, щоб заборонити депутатам й іншим посадовцям відвідувати шкільні лінійки (бо можновладці використовують їх як платформу для піару), також була підтримана частково. Як і про заборону руху мотоциклів уночі — підтримали в частині пильнішої роботи поліції.

Підвищення порогу — наступ на демократію?

Чи всі черкасці знають про електронні петиції, вміють користуватися цим механізмом і мають технічні можливості? Найбільша кількість голосів, яку збирало звернення громади, це 513 — за те, щоб повернути PROZORRO для допорогових закупівель у Черкасах та 315 — проти забудови берегової смуги Дніпра. Є ж петиції вочевидь соціально важливі, але набирають мало, часом усього по кілька десятків голосів. Тож коли сесія міськради нещодавно, 12 грудня, вирішила підвищити поріг для голосування з 250 до 500 голосів (це була ініціатива секретаря міськради Олександра Радуцького), черкасці це розцінили як наступ на демократію. Відтак ВО «Черкащани» звернулися до міського голови, аби той заветував підвищення порогу. Також надійшло роз’яснення відділу загально-правових питань, і міський голова на підставі цього зупинив дію рішення. Тепер на наступному черговому пленарному засіданні рада повинна двома третинами голосів подолати «вето», якщо депутати впевнені, що 500 голосів — краще.

До речі, у Луцьку цей поріг 300, в Полтаві — 250, Вінниці — 350 голосів.

Злякалися кіоска з шаурмою?

— Чому виникло питання? Бо зараз петиції пішли в прогресії, і часом з абсурдним змістом, — почасти роз’яснює причину Вікторія Курч. — Наприклад, щоб встановити кіоск із шаурмою, який планували розмістити на площі 700-річчя, біля під’їзду тих чиновників, які дали на нього дозвіл. Всі ми розуміємо, що це незаконно і більше як фарс.

Але, може, люди й мають право на фарс у відповідь на неприйнятні для громади дії влади? Трохи «історії»: тих 258 черкасців, які підписалися під зверненням, зачепило за живе, що чиновники міськради в обхід рішення депутатів про запровадження мораторію на встановлення кіосків дозволили підприємцю поставити павільйон із шаурмою на площі 700-річчя. Перед цим двоє невідомих зрізали три дерева на місці, де планувався павільйон.

Та навіть на петиції, не позбавлені гумору, структурні підрозділи й міська рада мусять реагувати.

— Чи доводиться відсіювати якісь петиції? — цікавлюсь у Вікторії Курч.

— На сесії міськради розглядалася пропозиція, щоб не виносити петиції, які неповноважна вирішувати міська рада. Але наш відділ загально-правових питань надав роз’яснення, що оскільки електронна петиція адресована міській раді, то ніхто, окрім неї, не може її розглядати.

Відсіяти «ботів»

Разом з питанням про підвищення порогу депутати ухвалили приєднати механізм петицій до системи BankingID, що дозволить відсіяти «ботів». Адже для них і 500 голосів не бар’єр.

— Якщо голосування йде через електронну пошту й через «Фейсбук», я думаю, є якийсь відсоток маніпуляцій, — коментує Сергій Станкевич, експерт з ІТ-питань. — Але в цілому вони відображають волевиявлення людей. Що ж до того, який поріг голосів виставляти, це питання соціологічного дослідження — який процент у Черкасах зможе проголосувати.

— Я так думаю, що нарешті у нас самоврядування почалося. Бо саме громада почала визначати питання, як розпланувати бюджет, — покладає великі надії на «електронну громадянську активність» Вікторія Курч. — Важливо також, що якби люди більше повідомляли про колодязі без люків, інші негаразди через електронні звернення, у нас у місті було б менше трагедій.

Не без відповіді залишаються і ті громадські звернення, які не набрали необхідної кількості голосів. От тільки черкасці теж хотіли б її знати, але направляють лише автору. Навіть петиція така була — «Відповіді на петицію розміщувати для доступного перегляду всіх, а не скидати на електронну адресу заявника». Та вона набрала лише 116 голосів.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

19 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
17:01
Проект реконструкції набережної представлять на огляд у черкаському ЦНАПі
16:33
У Городищі прощатимуться із полеглим військовим
16:22
В Умані шахрай ошукав більше двадцяти людей в інтернеті на майже 200 тисяч
15:37
На Черкащині до ПЦУ приєдналася ще одна парафія
14:45
Небайдужий черкасець виявив незаконного мігранта
14:19
У Черкасах виявили групу молоді, яка мала близько 20 пакетиків з наркотиками
13:45
На Золотоніщині чоловік заборгував понад 100 тисяч гривень аліментів
13:03
Куди у Черкасах звертаться ветеранам та їх сім'ям за допомогою
12:58
Черкаські спецпризначенці отримали симулятори FPV-дронів
12:29
У Тальному на палаці Шувалова встановили охоронну дошку
11:52
Назавжди 22: у Черкасах прощатимуться із загиблим захисником
11:37
Черкасець зберігав вдома понад півкілограма наркотиків
10:48
У частину черкаських медзакладів повернули подачу теплопостачання
10:26
На Звенигородщині горів автомобіль
09:43
Смілянам декілька днів не можна використовувати питну воду
09:28
У Черкасах десятки будинків залишились без світла
18 квітня 2024
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)
17:27
Примарилося зґвалтування: у Черкасах пенсіонерка сплатить штраф за неправдивий виклик
16:38
У Черкасах виявили водія з ознаками сп’яніння
15:47
У Черкаському районі попрощалися із воїном