27.02.19 14:24

Великі платіжки за тепло: черкащанам розповіли, як економити на комуналці



Великі платіжки за тепло: черкащанам розповіли, як економити на комуналці

 

У лютому черкащани обурювалися, що отримали великі платіжки за січневе тепло і гарячу воду. У багатьох суми зросли на 60%. І це тільки початок. Комунальні тарифи лише зростатимуть. 

Про це повідомляє "Громадське: Черкаси".

Черкащанка Анна Дума мешкає у квартирі площею 60 квадратних метрів. За січень вона отримала платіжку в 3200 гривень за тепло, тоді як у грудні було на дві третини менше – близько двох тисяч гривень. У багатьох черкащан схожа історія.

Чому такі великі суми за тепло?

По-перше, 1 січня в середньому на 18% підвищився тариф на тепло. Все через те, що наприкінці 2018-го майже на чверть зросла вартість газу.

По-друге, січень був холоднішим за грудень, тому аби зігрітися, витрачали більше тепла. Середня температура в січні – мінус п’ять градусів, у грудні  – мінус два градуси.

Але великі суми у платіжках – не у всіх, каже директор «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась. За січень будинки платили за тепло по-різному – від 19 до 123 гривень за один квадратний метр, за даними Черкаської ТЕЦ – від 50 до 79 гривень за квадратний метр. Помітно вдарили по кишені суми за січневі платіжки у тих, хто не економив тепло та не зробив нічого, щоб утеплити будинок.  

«Влітку ми просили людей: утепліть на дахах мережі, утепліть підвали, у місцях загального користування поклейте вікна. Той, хто цього не зробив, отримав такі от платіжки», –  розповів Павло Карась.

Нещодавно в «Черкаситеплокомуненерго» обстежували будинки тепловізором, щоб перевірити різницю у споживанні тепла. Дані показали, що при вуличній температурі -1℃ зовнішня стіна неутепленого житлового будинку на вулиці Кривалівська, 69 мала температуру +3. Будинок був як одна велика батарея.

Тепловізійне обстеження неутепленого будинку по вул. Кривалівська, 69 показало, що дім не утримує тепло в оселях

Для порівняння дослідили також утеплений будинок на вулиці Дашковича, 66. Ззовні температура стіни не перевищувала +1 ℃. Це свідчить про те, що утеплення утримує тепло всередині будинку. Це дає змогу здешевити вартість опалення за 1 квадратний метр.

Результат тепловізійного обстеження будинку по вул. О. Дашковича, 66. Завдяки утепленню тепло залишається у квартирах

А от технічний стан тепломереж не впливає на суми платіжок за тепло, повідомив заступник директора ТЕЦ з теплопостачання Олександр Тараненко. Всі витрати теплової енергії через зношеність теплових мереж чи аварійні ситуації сплачує теплопостачальна організація за власний кошт. Черкащани лише оплачують фактичний обсяг спожитої теплової енергії.

Покажіть цих людей, які платили 19 гривень за квадратний метр

Один і той же будинок на Сумгаїтській, 19/1. Одна його половина підпорядкована ОСББ, інша – СУБу. Остання платить за тепло вдвічі більше, ніж перша. Мешканці ОСББ платять найменший у місті тариф на опалення. Якщо взяти квартиру в 60 квадратів, то в середньому вартість тепла у січні там склала 1140 гривень. Чому так? Бо в ОСББ і СУБу різний підхід до господарювання.

Частина будинку, підпорядкована СУБу, –  неутеплена, в ній однотрубна система опалення, є індивідуальний тепловий пункт. Мешканка Євгенія розповіла, що за квартиру в 60 квадратів за січень заплатила 2500 гривень.

Будинок поділений на два табори: зліва ОСББ, справа – підпорядкуваний СУБом

Частина будинку, підпорядкована ОСББ, утеплена, має горизонтальну двотрубну систему опалення, індивідуальний тепловий пункт, лічильники на холодну та гарячу воду.

«У нас стоїть загальнобудинковий лічильник теплової енергії, який обраховує все тепло, яке використовує будинок. Через те, що у нас договір з КП «Черкаситеплокомуненерго» від юридичної особи, ми купуємо лише необхідну кількість тепла. Тому тариф щомісяця різний, – розповів голова правління ОСББ «БПК-4» Володимир Барабаш.

Люди в цьому ОСББ платіжки не отримують. Всі показники вони передають голові правління ОСББ. Далі бухгалтер вносить дані у комп’ютерну систему, програма робить розрахунки, скільки людина має заплатити. Потім цю інформацію надсилають кожному мешканцю будинку. Це додаткова робота для голови правління, але для людей це вигідно.

Зараз мешканці будинку планують купити і встановити поквартирні теплові лічильники. Це дасть ще більшу економію.

Виникає логічне питання: якщо це вигідно, чому люди не створять нове або не приєднаються до сусіднього ОСББ. Євгенія каже, що мешканці пасивні і їм вигідно нічого не робити:

«Нікому воно не треба. Раніше побігали трохи та й облишили. Нам розказували, що в нас погана система опалення, треба її змінювати. А ніхто не хоче за це братися».

Утеплюйся або плати. 5 порад, як економити на комуналці

Раніше всі платили однаково за квадратний метр. Теплова енергія була дешевою й її не цінували: спекотно у квартирі – відчиняй вікно чи балкон. А зараз, коли тепло щоразу дорожчає, варто навчитися економити.

Аби отримувати менші суми в платіжках, Володимир Барабаш радить:

  • модернізувати систему опалення – переробити з однотрубної системи опалення на горизонтальну двотрубну;
  • встановити батареї з регулюванням подачі тепла;
  • утеплити фасад, місця загального користування будинку;
  • установити поквартирні теплові лічильники або ІТП. Тариф за січень за спожите тепло у будинках з ІТП був на третину меншим – 31-34 гривень за 1 квадрат, без ІТП – 42-43 гривень;
  • на всіх лічильниках має бути загальнобудинковий облік і регулювання.

Мешканці ОСББ «БПК-4» замінили батареї навіть у під’їзді

«Без контролю за лічильниками економії не буде, встановлюй чи не встановлюй ІТП, адже кожен хоче схитрувати, наприклад, магніти можуть поставити, або ж просто з ладу може вийти. За усім має бути контроль», –  каже голова правління ОСББ «БПК-4».

Але ні створення ОСББ, ні ініціативність голови правління не дасть результату, якщо назустріч змінам не підуть люди, вважає голова громадської спілки «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашко.

«Коли люди кричать, обурюються, у мене виникає до них питання: чому ви сидите й нічого не робите? Так, ціни піднімаються і це не залежить від вас, але ж ви можете зробити модернізацію будинку. Люди ж роблять. У нас в Черкасах є купа прикладів, які можна розказати і показати, аби було бажання. Чути лише крики «всьо погано, всі козли і краще в СУБі»… Та не краще. Якщо ви нічого не хочете робити, то краще ніде не буде, – сказав Володимир Друмашко.

Якби усі будинки Черкас мали професійного менеджера та діяли за системою ОСББ «БПК-4», не факт, що усі мешканці платили би 19 гривень за квадратний метр. На економію використання тепла впливає і те, з якого матеріалу і коли побудований будинок, скільки в ньому поверхів. Цегла тепліша за бетонні панелі, а чим старіший будинок, тим менш енергоефективний. Втрата тепла в одно- та двоповерхових будинках більша, ніж у багатоповерхівках.

А попереду українців очікує здорожчання газу – у травні цього року й 1 січня 2020-го. Відповідно зросте вартість тепла та гарячої води. Тому обурюватися на високі суми у платіжках чи починати утеплювати свої помешкання – вибір за кожним із нас. Але рішення тут очевидне.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#опалення #тепло #комуналка #платіжка #рахунок

Останні новини

19 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:01
Якою буде погода на вихідних у Черкаській області
19:02
В Умані чоловік намагався контрабандою вивезти культурні цінності
18:02
У Черкасах чоловік напідпитку повідомив про "фейкове" пограбування
17:01
Проект реконструкції набережної представлять на огляд у черкаському ЦНАПі
16:33
У Городищі прощатимуться із полеглим військовим
16:22
В Умані шахрай ошукав більше двадцяти людей в інтернеті на майже 200 тисяч
15:37
На Черкащині до ПЦУ приєдналася ще одна парафія
14:45
Небайдужий черкасець виявив незаконного мігранта
14:19
У Черкасах виявили групу молоді, яка мала близько 20 пакетиків з наркотиками
13:45
На Золотоніщині чоловік заборгував понад 100 тисяч гривень аліментів
13:03
Куди у Черкасах звертаться ветеранам та їх сім'ям за допомогою
12:58
Черкаські спецпризначенці отримали симулятори FPV-дронів
12:29
У Тальному на палаці Шувалова встановили охоронну дошку
11:52
Назавжди 22: у Черкасах прощатимуться із загиблим захисником
11:37
Черкасець зберігав вдома понад півкілограма наркотиків
10:48
У частину черкаських медзакладів повернули подачу теплопостачання
10:26
На Звенигородщині горів автомобіль
09:43
Смілянам декілька днів не можна використовувати питну воду
09:28
У Черкасах десятки будинків залишились без світла
18 квітня 2024
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)