01.07.16 09:15

Черкаський театр: рік після пожежі у "серці" містаЧеркаський театр: рік після пожежі у

 

Рік тому, 1 липня 2015 року, в Черкасах сталася подія, яка ще довго не залишатиме осторонь містян, яким небайдужим розвиток культури –пожежа у приміщенні Черкаського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.  На щастя, та трагедія не зруйнувала у Черкасах сам театр – актори згуртувалися та продовжують сьогодні якісно працювати, незважаючи на всі матеріально-організаційні проблеми, які виникають.

Zmi.ck.ua у річницю події пригадує той непересічний для Черкас день.

Загорання сталося на третьому поверсі театру через глядацьке крісло. Працівники театру 20 хвилин намагалися самотужки загасити пожежу, однак їм не вдалося це зробити, тому викликали рятувальників.

“У ті часи я сидів  вдома за комп’ютером. Тут мені телефонує колега Павло Гончаров і питає: “Чи не чув я, що зараз театр горить?” Я відповів, що “нічого такого не чув, але схожу та перевірю”. Живу зовсім поруч із театром, тому на місці був через три хвилини після розмови із Павлом. Біля театру побачив одну пожежну машину біля з боку вулиці Симоненка, а з вентиляційних отворів з боку будівлі валив густий дим. Я одразу побіг на прохідну театру, де чергова сказала, що бажано в середину не заходити, бо сцена і глядацька зала дуже задимлені. Але все одно пішов на сцену, що б побачити все на власні очі, адже ще не вірилося, що все на стільки серйозно та масштабно”, - пригадує минулорічні події актор театру Олександр Гуменний.

“Коли дізнався про пожежу подумалось, все, театру в Черкасах вже не буде. Зазвичай такі пожежі, завдають непоправної шкоди споруді і в подальшою легше побудувати нову, а ніж відбудовувати стару. До того ж, попри написані правила пожежної безпеки, які здавалося б передбачають усі несподіванки і можливі нюанси розвитку пожежі, нажаль адміністрацією з різних причин, (зазвичай фінансових) ніколи на 100% не виконуються. Так і сталося у нашому випадку також. Завіса повністю не опустилася система пожежогасіння не спрацювалата й повідомлення надійшло із запізненням”, - пригадує речник ДСНС в Черкаській області Констянтин Проценко.

Рятувальники зуміли ліквідувати пожежу о 17:48. Їм повністю не вдалося врятувати приміщення. Зокрема, через вогонь обвалився другий і третій поверхи. Також було повністю знищено глядацьку залу, а також бетонну покрівлю над ним. Не витримавши температури, вона обвалилася прямо на рятувальників, які в цей час знаходилися в епіцентрі вогняної стихії.

Допомога лікарів, карети яких чергували у той день на Театральній площі, загалом знадобилася 11 рятувальникам. Чотирьох з них, з ознаками перегріву, було госпіталізовано до лікарні.

“У той шоковий момент ще не було повного усвідомлення, що все це відбувається саме з нами і що все це реальність. Все сприймалося якось трохи відсторонено, автоматично... Коли пожежу загасили, то разом з акторами та іншими працівниками театру кинулися у середину, що б врятувати те, що ще можливо було: архівну документацію, музичне та світлове обладнання з радіо-світлорубок та службових балконів, меблі, фотографії, штори та інше оформлення глядацького фойє, тощо... Біль, відчай та ясне розуміння того, що сталося прийшло, напевно, наступного дня. Тоді, зайшовши на прохідну театру, я відчув різкий запах згарища, який і зараз іноді є, бо він неначе в’ївся в тканину куліс, декорацій та костюмів”, - говорить Олександр Гуменний.

Тодішньому міському голові Черкас Сергію Одаричу та директору театру Володимиру Осіпову оперативно вдалося домовитись про тимчасовий переїзд акторів до міського будинку культури імені Івана Кулика. Тривалий час вони продовжували там працювали. Однак нещодавно театрали почали ставити вистави в обласній філармонії.

Театр – це не приміщення, а люди. Це вкотре довели актори, які продовжують успішну діяльність як по всій Україні, гастролюючи із виступами, так і вдома, у Черкасах. Зокрема, під егідою Черкаського обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка навесні 2016 пройшов традиційний Міжнародний  театральний фестиваль “Сцена людства”.

Хоча за цей рік вони залишилися без художнього керівника Сергія Проскурні, у якого стався конфлікт із колективом. Також на певний час  від виконання своїх обов’язків обласною владою був відсторонений директор театру Володимир Осіпов.

Окремо театрали продовжували боротьбу за відновлення приміщення, адже зіштовхнулися із бездіяльністю влади.Так, щоб привернути увагу до проблем театру актори влаштували костюмований флешмоб перед початком однією із сесій обласної ради.

Також за ініціативи акторів було створено благодійний фонд “Черкаський театр”. Його керівником було обрано актора Олександра Гуменного. Кошти на відновлення на рахунок надходили із різних куточків не лише України, а й за кордону.

Перед черкащанами актори публічно презентували створений фонд та влаштували яскраву шоу-програму безпосередньо на Театральній площі. За чотири з половиною години концерту актори продемонстрували містянам, що театр живий і активно працює.

Гривневі банківські реквізити фонду:

Отримувач : Благодійна організація «Благодійний фонд «Черкаський театр»
Код ЄДРПОУ : 39938661
Рахунок отримувача : № 26003287821
Банк отримувача : АБ «УКРГАЗБАНК» 
МФО : 320478

Але зрозуміло, що без допомоги влади не обійтися. Тим більше, коли стало відомо, скільки ж грошей потрібно для відновлення приміщення.

А тим часом колектив театру зробив все можливе, щоб про їхні проблеми дізналися на всеукраїнському рівні. Зокрема, актори направляли свій лист-звернення Президенту України, Прем’єр-міністру, Міністру культури.

Відомі зірки українського кіно та шоу-бізнесу також записали на відео власне звернення до черкащан із побажанням необхідності відновити приміщення театру.

Коли сил слухати владні обіцянки залишилося небагато, на допомогу приходила творчість.

За останній рік на темі відновлення театру не піарився, мабуть, тільки лінивий.  Обласні, міські чиновники, політики, народні депутати…  Цей перелік можна ще довго продовжувати.  Всі вони обіцяли…

Зауважу, що за цей період згоріле приміщення:

а) засипало снігом.

б) заливало водою під час дощів і танення снігу.

с) перетворилося на ефективний майданчик для вирощування грибів.

Наразі із 23 червня 2016 року  в обласному драматичному театрі стартували ремонтні роботи першої черги. До зими планують перекрити дах та відбудувати фасадну частину.

У цьому переконує заступник голови Черкаської ОДА Сергій Овчаренко.

За проектом, в театрі спершу візьмуться робити нову кладку та піднімати стіни. Опісля укріплюватимуть їх армопоясом, перекриватимуть дах. Роботи проходитимуть з дотриманням усіх технологічних вимог і з використанням виключно будматеріалів українського виробництва.

По завершенню першоетапних робіт розпочнуть облаштовувати приміщення театру зсередини. У першу чергу, візьмуться за два репетиційні зали, щоб у акторів була можливість проводити репетиції, заміну комунікацій та опорядження глядацької зали. Ці роботи належать до другої групи, над якою вже працюють проектанти.

Кримінальне провадження щодо причин виникнення пожежі в черкаському театрі розслідується за статтею 270 Кримінального кодексу – порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки.

На початку 2016 року на прес-конференції заступник начальника головного слідчого управління Нацполіції в Черкаській області Дмитро Гусаченко зазначив, що у правоохоронців є напрацювання стосовно того, що приміщення театру умисно підпалили.

"Проведений значний обсяг роботи. Допитані працівники театру, проведена велика кількість судових експертиз. Щодо останньої експертизи… Ні для кого не секрет, що причиною пожежі став відкритий вогонь. Джерело запалювання було занесено в приміщення, загорання відбулося на третьому поверсі. Відпрацьовується значна кількість версій і можемо констатувати, що це умисний підпал, – зазначив тоді перед журналістами представник поліції.

Остання інформація із довідки про стан досудового розслідування справи, витяг:

“25 грудня 2015 року призначено судову пожежо-технічну експертизу до Київського науково – дослідного інституту судових експертиз на вирішення якої поставлено ряд питань, а саме:

  • Яка причина виникнення пожежі, її локалізація, чи небуло причиною загорання стан електропроводки в наслідок короткого замикання;
  • Чи відповідало приміщення вимогам протипожежної безпеки відповідним нормам, чибуло в достатній мірі забезпечено засобами протипожежногогасіння, протипожежною сигналізацією та чому не спрацював атоматичний протипожежний пристрій;
  • Чи відповідали дії працівників театру плану дійпід час виникнення пожежі, чи використовувались ними в повній мірі засоби пожежогасіння та чи не перебувають їх дії в причинному зв’язку з поширенням пожежі;
  • чи були усунуті виявлен попередні недоліки згідно припису ДСНС, чи невплинулон евиконання припису ДСНС на поширення пожежі;
  • Чи відповідали дії працівників ДСНС правилам гасіння пожежі, чи використовувались ними в повній мірі засоби пожежогасіння та чи не перебуваютьїхдії в причинному зв’язку з поширенням пожежі”.

У коментарі журналісту Zmi.ck.ua речник Нацполіції в Черкаської області Дмитро Грищенко пояснив, що такий тривалий час слідчі чекають результатів експертизи через черги.

“Ми не зацікавлені у затримці цієї справи через великий резонанс у суспільстві. Однак впливати на проведення експертиз у Києві ми не маємо змоги. Я знаю, що для цього потрібен певний час. Тим більше, щ отуди надсилають справи із різних регіонів України. Коли підійде наша черга, тоді і будуть результати. Також хотів би зазначити, що зазвичай розслідування подібних справ тривають довго”, - повідомив Дмитро Грищенко.

Але попри всі негаразди Черкаський музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка живий!

“Ми продовжуємо радувати людей своєю творчістю, використовуючи вже існуючий репертуар і створюючи нові вистави. Звичайно, завжди розраховуємо на підтримку наших вірних глядачів, за ради яких і продовжуємо боротися і творити”, -  зазначив  Олександр Гуменний.

Матеріал підготував Сергій Стасько

У публікації використані фото видань "Вечірні Черкаси", "Уніан", "Антена", відео "Громадське ТБ: Черкаси", "Вікка", "Рось".

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#театр #пожежа #річниця

Останні новини

17 травня 2022
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
10:19
Під час оборони України загинув солдат із Черкащини
09:51
За тиждень на Черкащині зафіксували менше ста випадків COVID-19
09:27
У Черкасах відбудеться благодійний концерт
16 травня 2022
20:15
Цього тижня в Черкаській області похолодає
19:17
Президент призначив нового командувача Сил тероборони ЗСУ
18:22
У Черкасах палав автомобіль (ВІДЕО)
17:21
В одному з черкаських університетів переселенців безкоштовно навчатимуть української мови
16:30
Церкви московського патріархату хочуть заборонити в Черкасах
15:47
У Черкасах сталася аварія за участю мотоцикліста: його госпіталізували
15:20
Де можна придбати інсулін в Черкасах та області: перелік аптек
14:57
Для гуманітарного центру в Черкасах потрібні чай та кава
14:23
McDonald's назавжди йде з росії
13:50
У Черкасах хочуть продовжити час роботи тролейбусів
13:16
У Черкаському ТЦК пояснили, як визначають придатність до служби в ЗСУ (ВІДЕО)
12:54
Укрпошта запустила голосування за тему нової патріотичної марки 
12:05
Просив знайти маму: в Черкасах загубився хлопчик 
11:40
У черкаському сквері до Дня вишиванки проведуть благодійну фотосесію
11:17
На Черкащині змінили час комендантської години
10:44
Саундтрек війни: СБУ в Черкаській області створила ролик на пісню переможця Євробачення-2022 (ВІДЕО)
10:22
Колектор, через руйнацію якого утворилося провалля в Черкасах, ремонтують
09:43
Черкащани у складі збірної України виграли чемпіонат світу серед паралімпійців і Дефлімпіаду
09:25
Сплив термін перебування на посаді: суддя з Черкащини більше не глава КСУ