Реклама
Реклама
24.04.17 16:06
Реклама

"Корисні" лайфхаки: де звичайному черкащанину взяти гроші на квартиру?


 

Багато молодих сімей у Черкасах знімає квартиру чи мешкає разом із батьками, дивуючись, звідки у звичайної людини з середньою зарплатою можуть взятися гроші на купівлю квадратних метрів. Тим не менше, мрію про квартиру можна здійснити.

Про це повідомляє in.ck.ua.

Варіант №1: назбирати 

Думка, яка приходить в голову – зібрати потрібну суму. Є два варіанти, як це зробити – відкладати все до "останньої копійки" і відкладати певну частину. Перший варіант реалізує мрію швидше, але в такому випадку потрібно перестати купувати їжу, одяг, платити за житло і комунальні послуги. Варіант нездійсненний, але пофантазувати можна. Другий спосіб більш реальний, хоча і в такому випадку треба буде багато в чому собі відмовляти.

Рахуємо. Мета – квартира за 12 тисяч доларів, дохід – 5000 грн або 185 доларів. Відкладаючи весь бюджет, придбати житло можна буде через 5 років і 3 місяці. Якщо вам пощастило більше, і ви заробляєте близько 10 000 грн на місяць, тоді в'їхати у власну квартиру можна через 2 роки і 8 місяців.

Якщо щомісяця відкладати на квартиру по 1000 грн, то збирати доведеться майже 27 років. Трохи більше чверті століття – і квартира ваша! Хоча й тут не обійдеться без "але". Адже невідомо, як зміняться ціни на житло через 25 років, і чи не доведеться збирати ще років 10. 

Варіант №2: банкова допомога

Коли прийшло розуміння, що зібрати потрібну суму складно, виникає нова ідея – іпотека. Давайте розглянемо варіант "чесних" кредитів і умов, що пропонують банки.

Умови в банках різняться. Щорічна ставка складає від 14 до 22% (але може бути й більше), комісія за позику в середньому 2% плюс послуги нотаріуса та обов'язкове страхування. Придбана нерухомість перебуває в заставі у банка. Перший внесок має бути не менше 25% від вартості житла. Щоб отримати позику, потрібно підтвердження постійного доходу і бездоганна кредитна історія. Ваш офіційний дохід повинен складатися з суми щомісячного платежу плюс прожитковий мінімум на кожного члена сім'ї. Відмовити у видачі кредиту можуть і без вагомої причини.

Рахуємо. Мета – квартира за 12 тисяч доларів або 324 тисячі грн (за курсом 27 грн за долар). Перший внесок – чверть вартості, тобто вам відразу ж доведеться віддати 81 тисячу гривень. Послуги банка та нотаріуса обійдуться ще в 5 000 грн.

Банк надає вам у кредит 243 тисячі грн під 20% річних на 10 років. Кожен місяць потрібно віддавати приблизно по 4050 грн. Через 10 років ви станете повноправним власником житла, а сплачуючи відсотки – другу таку квартиру подаруйте банку, переплативши 245 тисяч гривень! Якщо взяти кредит на 30 років, сума щомісячного платежу майже не зміниться, а ось банку ви подаруєте 3 таких квартири.

Варіант №3: допомога молодим сім'ям

У нашій країні функціонує "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву". Зараз діє програма пільгового довгострокового кредитування молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам, які потребують поліпшення житлових умов.

Така програма більш реальна, ніж іпотека в банку: перший внесок 6% від вартості житла, сума позики розділяється на 30 років. Якщо у вас немає дітей, то щороку треба платити додатково 3% від залишку позики, якщо є дитина – відсоток не нараховують, 2 дитини – за вас платять 25% від вартості житла, 3 і більше дітей – половину вартості оплачує фонд.

Щоб скористатись пропозицією, необхідно стати на облік в Центр надання адміністративних послуг, іншими словами – стати на квартирну чергу. Для цього на вас повинно припадати не більше 7 м² житлової площі, обов'язковою є черкаська реєстрація і відсутність будь-якого власного житла. Потрібно бути не старшим 35 років і довести свою платоспроможність: надати звіт про заробіток за останній рік. Щомісячний дохід повинен перевищувати на декілька тисяч прожитковий мінімум для всіх членів сім'ї (прожитковий мінімум на сьогодні становить 1544 грн). Для сім'ї з 3 осіб сумарний дохід повинен бути не менше 6500 грн.

Як і скрізь, у цій програмі існують свої "підводні камені". Пропозиція діє тільки на об'єкт будівництва, який пройшов акредитацію. У Черкасах такий об'єкт знаходиться за адресою вул. Гоголя, 302. А ось і перший "камінь": забудовник поставив ціну 12 500 грн/м², Фонд оцінив у межах середньої вартості – 9 500 грн/м². Різницю в 3000 грн за метр покупець повинен сплатити забудовнику самостійно і відразу. Не завжди присутня ця різниця, іноді забудовник і фонд однаково оцінюють вартість квадратного метра.

Другий нюанс: відповіді можна чекати довго. Але навіть якщо вам схвалять кредит, то в'їдете ви в нову оселю не відразу. За договором, будинок повинні здати в експлуатацію в листопаді цього року. А платити по кредиту потрібно з моменту заключення договору, тобто ви ще у квартирі не живете, але вже повертаєте за неї гроші.

Рахуємо. Мета – однокімнатна квартира площею 60 м² за 750 тисяч грн; для кого – молода сім'я з дитиною. Фонд оцінює квартиру в 570 тисяч грн.

Різницю забудовнику, а це 180 тисяч грн, "вийми та поклади" відразу. Перший внесок від суми позики складе 34 200 грн, значить займаєте 535 800 грн. Щомісячно потрібно сплачувати по 1500 грн. Якщо дітей немає, щорічний відсоток складе 16 тисяч грн, і з кожним роком цифра буде зменшуватися.

Ця програма непогана і одна з діючих в нашому місті. Декілька років тому були програми з повернення відсотків за іпотеку та "Доступне житло", де 30% вартості оплачувала держава. Але вже давно ці програми не фінансуються. У Черкасах "Доступним житлом" скористалися 2 людини і ще 4 по області.

Перешкода для більшості учасників пільгового кредитування – сума, яку потрібно заплатити забудовнику. Цей будинок ми акредитуємо з 2012 року, за цей час програмою скористалися приблизно 20 осіб. У 2016 році програмою скористалися 2 черкащанина, в позаминулому році – 7.

Кредит можна сплачувати раз на квартал, щомісяця або погасити достроково. 30 років – максимальний термін позики, але не пізніше досягнення пенсійного віку. Тобто, якщо позичальникові 33 роки, то кредит буде виданий на 27 років.

Роман Подгорний,

юрист-консультант “Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву" 

Варіант №4: виграти в лотерею

Коли надії придбати квартиру власними силами залишилося мало, можна випробувати фортуну. Якщо ви один з найбільш везучих людей планети, можете спробувати купити лотерейний білет, швидше за все, не один. Шанс виграти у числовій лотереї (вгадати 6 із 42 або 52 цифр) дорівнює приблизно 1 до 5 мільйонів.

Є щасливчики, які в нашій країні ставали мільйонерами завдяки лотереї. На офіційному сайті оператора "УНЛ" зазначено, що завдяки розіграшам за час існування "Супер Лото" українці виграли понад 60 джекпотів, а сума виплат склала більше 580 мільйонів грн. І не варто забувати, що 15% від будь-якого виграшу вам доведеться віддати державі.

За історію телерозіграшів лотереї "ХТО ТАМ", яка транслювалася на телеканалах "УТ-1" і "1+1", гравці виграли 375 квартир. Зараз формат гри змінився, вона перетворилася в електронну миттєву лотерею з головним призом в 1 мільйон гривень.
 

А можна отримати квартиру від держави?

За законом, в нашій країні можна отримати житло безкоштовно. Але чи так це насправді? Ось що говорить стаття 47 Конституції України:

Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, можуть вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати з житлового фонду кооперативу житлове приміщення (квартиру). Надання житла в будинках державного і громадського фонду провадиться в першу чергу громадянам, які потребують соціального захисту (інваліди, ветерани війни і праці, учасники воєнних дій), як правило, безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. 

За законом, багато наших громадян вже повинні володіти нерухомістю, подарованою державою. Але насправді це не так. За час незалежності України не було побудовано жодного метра соціального житла. У Черкасах на квартирній черзі 8890 осіб. В середньому, за рік на облік стає близько 160 осіб, приблизно стільки ж знімають з черги. На сьогоднішній день безкоштовні метри в основному отримують воїни АТО і сім'ї загиблих бійців.

Подати документи на квартирний облік можуть громадяни, які потребують поліпшення житлових умов: мешкають в квартирах за договорами оренди, гуртожитках або в квартирі, де припадає менше 7 м² житлової площі на людину. Окрім цього, мають право на постановку на квартирну чергу різностатеві люди, що проживають в одній кімнаті, наприклад, мама і повнолітній син. Також серед очікуючих своєї черги багато пільгових категорій: учасники бойових дій в Афганістані, ліквідатори аварії на ЧАЕС, інваліди ВВВ, сироти.

Щоб стати на облік, необхідно надати довідки про реєстрацію місця проживання всіх членів сім'ї, інформацію про місце проживання та сімейний стан, копії паспортів та кодів.

Часто стають на облік молоді сім'ї та учасники АТО, які хочуть придбати квартиру за власні кошти і користуються програмами молодіжного фонду. Просто сидіти і чекати безкоштовну квартиру немає сенсу, адже черга може тягнутися нескінченно. Потрібно намагатися назбирати грошей на перший внесок і поступово виплачувати решту. Адже краще платити за своє житло, ніж віддавати гроші за орендовану квартиру.

Ще існує соціальна програма житла в Черкасах: місто надає тимчасове житло. На сьогодні в соціальному житловому фонді в Черкасах усього 5 таких квартир та кімнат у гуртожитку. Скористатися пропозицією можуть офіційно працевлаштовані громадяни, дохід яких не дозволяє платити за орендоване житло або придбати своє. Користуватися соціальними квартирами можна до поліпшення фінансового стану. Щоб вступити до програми "Житлового фонду соціального призначення" також потрібно встати на чергу. Така програма діє з 2009 року.

Можна дуже довго чекати безкоштовного "гніздечка". Але якщо ви потрапляєте в категорію громадян, яким повинні надати житло, то чому б і не встати на чергу. Раптом щось зміниться, і може років через ...надцять вам або вашим дітям вручать ключі від квартири.

Квартирна черга тягнеться з 1972 року, і я сумніваюся, що перша людина в цій черзі отримає своє житло. Квартири місто не будує, практично весь житловий фонд вже приватизований. Зараз із державного бюджету виділяють гроші тільки для інвалідів АТО і сімей воїнів загиблих в АТО. У 2016 році виділили 18 квартир. Зараз чекають своєї черги ще 229 учасників АТО, 11 інвалідів АТО і 2 сім'ї загиблих бійців. Є спільна міська і обласна програма допомоги придбання житла учасниками АТО. У цьому році 4 воїна вже придбали житло за цією програмою.

До 2014 року квартири отримували переважно афганці та ліквідатори ЧАЕС. Так, наприклад, в 2012 році отримали житло 18 сімей, з них 1 паралімпієць, 5 інвалідів ВВВ, 3 сім'ї ліквідаторів ЧАЕС, 1 учасник бойових дій в Афганістані та ще декілька пільгових категорій. Ці люди чекали своєї черги з 1990-х років.

Декілька років тому за державними програмами гроші виділялися під конкретну сім'ю, що стоїть на черзі, при цьому квартири купувалися найдешевші на житловому ринку. Зараз із державного бюджету надають певну суму грошей інваліду АТО і він сам обирає житло, яке хоче.

Олена Мельнишина,

начальник відділу житлового обліку департаменту житлово-комунального комплексу

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#квартира #гроші #лайфхаки

Останні новини

14 червня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:42
У Черкасах відбулася прем’єра документального фільму "Журналіст у формі" в пам’ять про Володимира Мукана
19:25
В Умані попрощаюються із бойовим медиком
18:25
На Черкащині протягом 15 годин вимикатимуть електропостачання 
17:20
Жителя Чигиринщини, який зловив менше 20 рибин, судитимуть
16:36
Житель Уманщини наловив річкових раків та завдав збитків на понад 100 тисяч
16:23
Знищили близько 400 кущів: у Звенигородці містяни обурені через знищені троянди біля меморіалу Героям
15:09
У Черкасах на вході парку, який повернули громаді, встановили прапор міста та комунального підприємства 
14:49
На Черкащині прогнозують негоду
14:12
Назавжди 39: у Черкасах попрощалися із полеглим військовим
13:42
У Черкасах деякі тролейбуси тимчасово змінять свій маршрут 
13:04
На Черкащині відключення світла почнуться раніше
12:13
Висипалося близько двох тонн тушок свинини: стало відомо деталі ДТП на Звенигородщині
11:27
“Від цього кроку залежить чиєсь життя”: військові в Черкасах здали кров
11:12
На Звенигородщині перекинулась вантажівка, яка перевозила свиней
10:57
У Черкасах юнак напав на чоловіка та пограбував
10:09
За 60 тисяч обіцяв виготовити фіктивні документи: уманчанин допомагав ухилянтам виїхати за кордон
09:48
У Каневі попрощаються із полеглим воїном
09:11
На Черкащині буде чотири години відключення світла
13 червня 2024
20:04
Вівчарка з Черкас здобула призове місце у Європі
19:06
На Черкащині колишній директор одного з товариств підробив документи та заволодів його майном
18:11
На Черкащині понад 30 тисяч домогосподарств отримують житлову субсидію
17:00
Проїхав на червоне світло: у Черкасах сталася ДТП