У Калинопільській лікарні не вистачає коштів: у чому причина
Реклама


Мова про збереження Калинопільської лікарні триває відтоді, як цілісна та злагоджена структура Катеринопільського району почала розпадатися на громади.
У 2025 році, за останніми даними, на оптимальне функціонування закладу не вистачає як мінімум 14 мільйонів: 7,5 на утримання й 6,5 на зарплату з нарахуваннями, інформують Вісті Черкащини.
Нині Калинопільська селищна рада намагається частково перенести відповідальність за функціонування лікарні на місцевий бізнес, хоч він і так сплачує податки та долучається до ремонтів, що проводяться в закладі, а також до закупівлі обладнання.
Окрім того, голова громади Володимир Коваленко при кожній нагоді наголошує, що до підтримки медустанови мають долучитися Єрківська та Мокрокалигірська громади, які раніше поруч з Катеринопільською були складовими єдиного району. Коваленко стверджує, що громади мають передавати певний коефіцієнт на лікарню у відповідності до кількості населення, що в них проживає. Однак цю думку підтримують не всі. Адже не всі мешканці сусідніх громад обслуговуються в Калинополі. «Я, наприклад, та моя сім’я лікуємось у Єрках, Звенигородці та Черкасах, – каже жителька Єрківської громади пані Людмила, – То що: нашій громаді ще субвенцію й на мої лікарні давати?» Значна кількість опитаних з сусідніх громад вважає, що справедливіше було б давати субвенцію за фактом обслуговування: надали послуги – отримали кошти.
У 2024 році Калинопільська лікарня отримала від трьох громад 7 млн 145 тис. 300 грн . Від Калинополя – 5 млн 265 тис. грн. Від Єрок – 1 млн 100 тис. грн. Від Мокрої Калигірки – 780,3 тис. грн. У 2025-му заклад потребує, як уже зазначалося, аж 14 млн. Це чимале фінансове навантаження.
Нагадаємо, що поділ Катеринопільського району на три компоненти відбувся не без участі голови Калинополя Володимира Коваленка, адже саме він довгий час був заступником голови Катеринопільської РДА Ольги Ніколенко, а згодом і самим головою РДА, формуючи таким чином політику регіону. Чи думав він тоді, яким коштом функціонуватиме лікарня?
Нині під його управлінням все ж перебуває вагомий фінансовий ресурс, що в 2024 році становив понад 179 млн 433 гривень, та абсолютна підтримка депутатської більшості – фракції «Черкащан». Що тоді заважає голові зберегти та розвивати лікарню?
Повернемось до видатків Катеринопільської громади. Згідно зі звітом про виконання бюджету, розміщеним на офіційному сайті, видатки громади в 2024 році становили понад 179 млн 292 тис. гривень, з яких:
Державне управління – 20,2%
Економічна діяльність – 2,5 %
Освіта – 54,4 %
Охорона здоров’я – 6,9%
Соцзахист – 6,5%
Культура і мистецтво – 3,9%
ЖКГ – 2,5 %
Фізкультура і спорт – 1,0%
Інша діяльність – 2,1%
Як бачимо, основну частину видатків у 2024 році, згідно зі звітом про виконання бюджету громади, охоплювали освіта (54,4%) та державне управління (20,2%). Разом – 74, 6%. Цікаво, які такі покращення відчула калинопільська освіта сумою понад 90 млн? Схоже на те, ніби тут як мінімум якийсь університет працює.
Згідно зі звітом:
– на оплату праці з нарахуваннями спрямовано коштів в сумі – понад 71 млн 438 тис. грн;
– на продукти харчування – понад 4 млн 661 тис. грн;
– на оплату комунальних послуг та енергоносіїв спрямовано – понад 8 млн 232 тис. грн;
– на медикаменти та перев’язувальні матеріали спрямовано – 33, 7 тис. грн;
– видатки на соціальне забезпечення складають – 52,3 тис. грн;
– інші видатки складають – понад 5 млн 654 тис. грн.
Про якість та ефективність роботи освітньої галузі, звісно, калинопільцям краще судити самим. Однак, вона не повинна забирати на себе більшу половину бюджету громади.
З іншого боку, чи варто утримувати штат держуправління (понад 120 осіб) сумою понад 33 млн 453 тис. грн, якщо на охорону здоров’я в сукупності (первинку, вторинку, екстрену (швидку) допомогу й медикаменти) у громаді, де основну частину населення становлять пенсіонери, витрачено у 2024 році трохи більше 11 млн 483 тис. грн? Тобто менше 7%?
Натомість, зауважимо, за 2024 рік по Катеринопільській громаді, згідно з аналізом Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації, видатки на утримання апарату управління становлять 34,5 млн грн, що становить 27% від ресурсу бюджету (при цьому в середньому по громадах Черкащини 16%.) За цим показником Катеринопільська громада займає 44 місце серед 66 громад. Чисельність працівників на 1000 жителів в ній становить 9,38 (при середньому 4,35), що майже вдвічі перевищує потребу і розміщує громаду аж на 59 сходинці серед 66 громад Черкащини.
Складається враження, що бюджет громади головним чином «проїдається». Кошти розлітаються, мов пісок з дірявого сита. Особливих покращень не видно ні в школах, ні в медустановах, ні по селах, які в Катеринопільській громаді поступово занепадають, перетворюючись на хутори, а саме селище скоро виглядатиме, як село без сільради.
З бюджетом у майже 180 млн можна знайти більш суттєві кошти на розвиток медичної галузі.
Зауважимо, що таке неефективне управління громадою виконується за допомоги обласного депутата від фракції «Черкащан» Олександра Коваленка, інваліда армії, який під час війни оформив собі статус інваліда і списався зі служби.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter