15.05.20 10:40

Фестивалити не можна заборонити: де у Черкасах Сovid-19 cтавить кому?Фестивалити не можна заборонити: де у Черкасах Сovid-19 cтавить кому?

 

Відміна та перенесення концертів і фестивалів на 2021 рік, пошук нових форматів для заходів, освоєння онлайн платформ і вихід на новий рівень у спілкуванні зі своїм глядачем. Світовий карантин не просто зупинив на два місяці сферу креативних індустрій, а змусив її ще більше креативити, танцюючи під дудку нових реалій.

 

КІНО І КНИГИ

Так онлайн цьогоріч уже відбувся Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Також Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив про онлайн-формат свого заходу, який перенесли на осінь – з 25 вересня по 3 жовтня. Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» поки що зберігає оптимістичні позиції та планує свій захід на осінь.

Черкаський же фестиваль короткометражних фільмів «КіноШот» із побоюваннями, але розглядає варіант перенесення свого заходу на осінь. Це коментує організаторка фесту Вікторія Лаврєнтьєва.

«Фестиваль може відбутися восени лише за умови, якщо відкриють кінотеатри. З програмним наповненням проблем немає. Основний біль маємо з місцем проведення, тому очікуємо рішень влади» – говорить Вікторія Лаврєнтьєва.

Щодо літератури. Найбільші в Україні – Книжковий Арсенал та Форум видавців (Букфорум). Книжковий Арсенал свій ювілейний десятий захід переніс на 2021-й рік. Львівський же Букфорум ще тримається за тоненьку нитку надії відгриміти у традиційні осінні дати. Однак уже зараз Львівський форум видавців організував онлайн-проєкт «Літкур’єр: читання уголос», у якому взяли участь відомі українські митці писемного слова.

Черкаський книжковий фестиваль на чолі з його ідейницею Людмилою Фіть хочуть провести у місті «живий» фест. Однак:

«Ми розглядаємо онлайн формат, хоча дуже хочемо живий фест, але грошей на нього немає. Біль, як і у всіх: владо, повернись до нас обличчям!» – наголошує Людмила Фіть.

ФЕСТИВАЛІ, КОНЦЕРТИ, СПОРТ

Одні з найкрутіших музичних подій країни - AtlasWeekend та U-Park – перенесли свої концерти на наступний рік, з максимальним урахуванням збереження цьогорічного лайнапу. Найімовірніше, найбільші музичні події Черкас чекає та ж доля

Так родинний науково-розважальний фестиваль Mriya-Fest, який дивував містян різноманітною програмою заходів із залученням малої авіації та дводенною музичною програмою, свої головні активності планує на 2021-й.

«Цьогоріч ми мали ідею помріяти в іншому місті Черкащини. Але, вважаємо неприпустимим наражати на небезпеку і учасників фесту, і відвідувачів. Торкаємося і морального боку – більшість ресурсів ми акумулювали разом із благодійниками, які наразі всі сили спрямовують на боротьбу з коронавірусною інфекцією. Просити їхньої підтримки було б недоречно.

Зараз спільно з командою напрацьовуємо концепт, який дозволив би нам перейти в онлайн формат та/або зробити кілька мистецьких перфоменсів з урахуванням допустимої соціальної дистанції», – розповідає головна «мрійниця» Черкас, засновниця фесту Ірина Хорошаєва.

Організатор концертів і молодіжного музичного фестивалю «Гайдафест» Денис Гайда зауважує, що «Гайдафест» єдині цього року встигли провести фестиваль, адже він відбувся 1 лютого.

«Водночас це був останній захід в клубі Manhattan. Він закрився і ми втратили можливість проводити концерти, які були в планах. Коли оголосили карантин, ми перенесли концерти, які мали відбутись на інших локаціях. У березні нас чекали два аншлаги гурту "Антитіла" в "Дружбі народів", а в квітні - акустичний лайв гурту "O.Torvald" в Будинку культури. Зараз ми розуміємо, що ці концерти найімовірніше відбудуться восени. Маємо плани на ще кілька івентів. І чекаємо на рішення від влади, відновлення роботи індустрії та паралельно шукаємо нові локації» - зазначає Денис.

Фестиваль «Рок-Булава» мав відбутись в кінці червня у Дахнівській Січі, але переноситься на наступне літо. Організатори повідомили, що постараються зберегти оголошених учасників на наступний рік, а також ще готують анонси хедлайнерів.

Традиційні Черкаські джазові дні і фестиваль «Jazz-Діліжанс», за словами організаторів, можливо, об’єднаються в один захід. Якщо і коли дозволять. Наразі – все на паузі.

Велика подія у сфері класичної музики фестиваль Odessa Classics має відбутися в Одесі з 3 по 13 червня. Однак поки що мають лише один запасний варіант розвитку подій – перенести фест на другу половину серпня. У Черкасах же – своя «класика».

ього року міжнародний фестиваль «Музичні Імпрези України» проводиться 5-й рік поспіль.

Про нього розповідає директорка фестивалю, голова ГО «ІмпрезаТерра» Євгенія Марчук:

«Наша команда готувала велику програму, присвячену першому ювілею. Було заплановано більше 20 заходів: концерти, майстер-класи, конкурси, міжнародні поїздки тощо на весну, літо та осінь 2020 року. Перший всеукраїнський захід фестивалю "На зустріч двох проєктів" стартував 4-5 березня в м. Драгобич. Також в квітні завершився великий проєкт-конкурс симфонічних партитур "Симфонічна майстерня" спільно з Черкаською обласною філармонією, ГО "ІмпрезаТерра" та Національною спілкою композиторів України. Переможцями стали композитори з України, Франції, Італії, Німеччини.

Запланований концерт в Черкаській обласній філармонії з творів-переможців поки відкладений.  Зараз завершується проведення міжнародного інтернет-конкурсу юних композиторів "JuniorImpreza". До речі, завдяки карантину вперше отримали можливість проведення формату online зустрічей шановного журі, представниками якого є відомі музиканти з України, Великої Британії, Німеччини, Мексики та Канади. На жаль доля інших проєктів є або під питанням (як наприклад, концерт openair"Мелодії фонтану"), або відтермінованні на наступний рік ( як наприклад, великий міжнародний проєкт обміну України-Польщі, на який ми виграли грант, але не отримали). Також, зараз наша команда модерує нову платформу – Центр сучасного мистецтва в м. Черкаси».

Новий проєкт готується за менторської підтримки ГО "Промолодь" на інкубаторі громадських проектів "ІДР". При нагоді — запрошуємо до співпраці митців!»

До слова, ГО «Промолодь» у Черкасах вже шостий рік втілюють освітні проекти і є головними менторами організаторів-початківці. З початком карантину свою діяльність, зокрема навчальний проект «Ідея-Дія-Результат», перевели в онлайн.

Співорганізатор мотофестивалю Дорога на Січ Юрій Перкін – оптиміст. Разом із командою активно готуються до проведення заходу, який планують провести у серпні.

«Переживаємо звісно, бо незнаємо як буде. Сам маю надію, що тепло ще за кілька місяців поліпшить карантинну тему. Про всяк можна потягнути до бабиного літа. Але треба робити!»

Єдиний в Україні фестиваль серфінгу на сап-дошках Черкаський SUP-FEST, який поєднує пляжні види спорту і розвагіз музичною програмою планували провести у червні 2020 року. У засновника фестивалю та голови Черкаської обласної федерації сап-веслування та серфінгу Любомира Коломійця ні позитивних, ні негативних прогнозів немає.

«Чекаємо офіційних дозволів/рішень від Уряду та МОЗ. Зрозуміло, що при загостренні ситуації з вірусом мова про проведення фестивалю не йде. Однак маємо зобов’язання перед спортсменами, адже в межах фестивалю має відбуватися Чемпіонат із різних видів сап-веслування. Уже нині розробляємо концепцію проведення хоча б спортивної складової на обмеженій для глядачів локації з урахуванням усіх карантинних правил», – розповідає Любомир.

Питання проведення спортивно-розважальних заходів від улюбленого черкасцями Автомобільного клубу «Черкаси» також залежить від загальної ситуації в країні. Наразі важко прогнозувати щось узагалі. В АК зазначають, що як тільки отримають роз’яснення про формат проведення Чемпіонатів від Автомобільної федерації України, обов’язково поінформують і спортсменів, і черкащан.

ЧИ ЖИВИЙ ІВЕНТ-БІЗНЕС?

«Культурний» карантин негативно вплинув не лише на організацію й проведення масових заходів. Він фактично паралізував роботу місцевого івент-бізнесу та підприємців технічного забезпечення (світло, звук, сцена). Найяскравіші представники Черкас – KasyaNovaIvent (засновниця і керівник Ольга Касьянова) та IQtechEventService / Технічна підтримка заходів (співзасновник Олександр Васенко).

«Щодо моєї сфери діяльності (організація заходів), то 99% проектів "згорнулося". Фестивалі, корпоративні події, форуми перенесені на невизначений термін. Для мене було важливо зберегти команду. І я щаслива, що мені вдалося. Перше, що ми зробили – оптимізували витрати. Друге – кілька продуктів ми запустили в онлайн: командні розважальні ігри для корпоративних клієнтів, навчальні марафони.

З моменту оголошення карантину, я не мала ілюзій щодо того, що ми найближчим часом повернемося у звичне робоче русло. Тому третє і принципове рішення було пов'язане з усвідомленням теперішніх реалій. Ми запустили в компанії новий напрямок – SMM (маркетинг в соціальних мережах). Зараз завершуємо інтенсивне навчання, а завдяки своїй репутації (Господи, як чудово, що ми завжди її ставили на чільне місце!) У нас уже є 4 клієнти» – каже Ольга Касьянова

На сьогодні в KasyaNovaIvent надалі планують свої заходи, беруть участь у всіх можливих вебінарах на тему культури та попередньо готують бізнес-форум на осінь 2020-го. 

 

Більш критична ситуація – в IQtechEventService. Там відбулася повна зупинка робочих процесів – окрім основної діяльності, зірвалося понад 42 заплановані концерти, не враховуючи фестивалі, що відповідно потягло за собою наслідки: проблеми з кредиторами, орендодавцями, профспілками та інше. І, як зазначає Олександр Васенко, якщо приватні орендодавці ідуть на зустріч, то банки і влада не зовсім розуміють ні глибини проблеми індустрії та підприємців, ні конкретних кроків. 

«Активно беремо участь в акціях на підтримку нашої сфери, виходимо на діалог із владою щодо уточнення моментів саме щодо технічних працівників галузі, долучаємося до розробки план-пропозиції щодо виходу з карантину. Ми точно знаємо, що можна і дотриматися правил, аби вберегти глядача, і все ж проводити заходи й мати змогу зберегти бізнес, робочі місця й платити відповідно за рахунками» - наголошує Олександр. 

ПОЗИЦІЯ МІСТА

Директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов розповідає, що з початком карантину місту довелося перенести низку заходів і фестивалів у термінах, а деякі і зовсім відмінити.

«З тим же Великоднім фестивалем вийшло непорозуміння через це, коли ковані писанки ми замовили ще в січні, а в березні тільки стало зрозумілим, що фестиваль не відбудеться, але вироби були майже готові і їх, відповідно, все одно, треба буде оплачувати. Довелося перенести і Всеукраїнський фестиваль бандуристів на яком умали встановлювати рекорд України, або ж святкування Дня матері, на який мала би приїхати зірка, з якою також були вже домовленості. Станом на тепер ми займаємось корегуванням річного плану заходів, а найближчі проекти на які ми розраховуємо і вже почали роботу, - святкування Дня Незалежності та Дня міста.

Сподіваємось, що карантин дозволить до того часу провести відповідні заходи. Той же День міста розаплановуємо на три дні, готуємо низку родзинок і сюрпризів. Принагідно запрошуємо долучатись до організаці ївсіх креативних людей, які мають ідеї чи пропозиції».

Як бачимо, плани обнадійливі і в умовах пандемії навіть глобальні, та чи вірогідні – тут питання до вищих ешелонів влади та до самого COVID-19.

ЩО Ж ДАЛІ?

Як не «танцюй», а понад 250 тисяч працівників сфери – івентори, менеджери культурних проєктів, співаки, музиканти, театрали, балетмейстери, оператори технічного забезпечення подій (світло+звук) та інші – фактично залишилися без роботи і без будь-якого чіткого уявлення, на якому етапі виходу з карантину в Україні вони б отримали змогу відновлювати свої позиції.

Тому на підтримку цього днями у понад 20-ти містах України і в Черкасах зокрема відбулася акція #стопкультурнийкарантин. Він мав на меті закликати владу до діалогу з «культурою» і зрештою 13 травня на черговому засіданні Верховна Рада підтримала законопроект №3377 «Щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій під час пандемії». Голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко на своїй сторінці у мережі Facebook прокоментував:

«Сьогодні сфера культури й креативні індустрії стоять з протягнутою рукою. Кабмін підтвердив, що вони серед тих, хто постраждав найбільше. Хоча своїм попереднім рішенням Уряд намагався критично зменшити видатки на культуру, та ми впевнено відстояли свою позицію. Було очевидно, що без допомоги з боку держави можуть зникнути десятки чи сотні компаній, люди втратять роботу, а це понад 1 мільйон працюючих.

Законопроєкт 3377 — це перший крок назустріч українській культурі та рука допомоги від держави.

- Ми розширюємо застосування грантової системи державної допомоги для інституційної та індивідуальної підтримки у сфері культури, креативних індустрій та туризмі.

- Гранти на підтримку видаватимуться через Український Культурний Фонд, Держкіно, Інститут книги, агенції по туризму, тощо.

- Виділені кошти не будуть оподатковуватись та є безповоротними.

- Законом буде введено ряд полегшень на час карантину та до кінця року.

Наш наступний крок добитись зменшення ставки ПДВ і ввести її на рівні 7%. Подібний підхід працює в багатьох європейських країнах.

Ми співпрацюємо з Кабміном і будемо вимагати виділити на гранти щонайменше 1,8 млрд грн. Ці кошти мають бути закладені в бюджет уже цього року».

Водночас Всеукраїнська асоціація музичних подій повідомила, що за інформацією її власних джерел Кабінет Міністрів України доручив МОЗ уже до 18 травня підготувати сценарії виходу з карантину для івент-індустрії. Тож українці, а з ними і черкащани, затамували подих…

Від себе додамо: надія помирає останньою, креатив може стати цинічним, хоч мистецтво (не бізнес) і виживе за будь-яких умов, а от руки таки треба мити завжди, але ужодному разі їх не опускати. Всім 36,6!

Над матеріалом працювала

Анна Сакун

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

30 листопада 2023
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
29 листопада 2023
20:00
Мешканців одного з мікрорайонів Черкас просять зробити запаси питної води
19:05
Військового із Звенигородщини посмертно нагородив президент
18:02
У Черкасах врятували чоловіка, якому стало зле у замкненій у квартирі (ВІДЕО)
17:02
У лісництвах Черкащини невдовзі стартуватимуть новорічні ярмарки
16:46
У Черкасах провели рейди щодо очищення тротуарів та прилеглих територій від снігу
16:04
На Черкащині прогнозують про небезпеку на дорогах
15:31
Одне із товариств сплатить понад 300 тисяч до обласного бюджету Черкащини
15:07
У деяких черкащан тимчасово не буде інтернету
14:59
На Черкащині невдовзі почне діяти заборона на вилов раків
14:35
В Умані чоловік повідомив про фейкове замінування приміщення поліції
13:50
На війні загинув черкаський енергетик
13:12
Температура знизиться: якою буде погода на Черкащині
12:56
У Черкасах триває розчищення вулиць
12:35
Черкаські військовослужбовці отримають державні нагороди
11:52
У Черкасах визначили місця для вивезення снігу
11:26
Черкащанам нагадують про необхідність передачі показників лічильника
10:28
У Шполі проведуть в останню путь загиблого розвідника-санітара
09:57
На Черкащині через негоду знеструмлено майже два десятка населених пунктів
09:36
У деяких черкаських будинках тимчасово не буде світла
28 листопада 2023
20:49
Черкаські комунальники попередили, що не у всіх місцях прибератимуть сніг
20:02
Пішов із життя черкаський поліцейський
19:03
На голову впала гілка: на Черкащині з вини майстра лісу загинув робітник