Що потрібно робити черкащанам, аби зберегти світло в будинках та заощадити електроенергію
Реклама
Незабаром стартує опалювальний сезон, ряд підприємств та установ, які дбають про безпечне та успішне проходження осінньо-зимового періоду, завершують свою підготовку.
ПАТ «Черкасиобленерго» закликає кожного споживача також підготуватися до цього періоду, бути відповідальними та усвідомленими, дотримуватися правил енергоефективності. Такі спільні дії дадуть змогу зберегти світло та тепло взимку.
З настанням холодної пори року збільшується навантаження на електромережі, оскільки громадяни користуються електронагрівальними приладами. Тож з метою уникнення аварій, перевантаження електромереж та заощадження енергоресурсів ПАТ «Черкасиобленерго» переконливо просить споживачів неухильно дотримуватись основних правил енергоефективності.
Як зменшити навантаження на електросистему
Необхідно дотримуватись визначеного розміру дозволеної до використання потужності, на яку розрахована електромережа.
Величина дозволеної до використання потужності прописана у договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу ПАТ «Черкасиобленерго». Зазначимо, що у переважній більшості договорів з населенням вказано дозволену потужність у розмірі 3000 Вт. Такий розмір дозволеної потужності свідчить про те, що одночасно у мережу можуть бути увімкнені електроприлади, сумарна потужність яких не перевищує 3000 Вт.
(Дані, вказані на зображеннях, є усередненими, вказані потужності в залежності від виробника та моделі можуть відрізнятись. Дізнайтесь потужність приладу з його технічного паспорту).
Якщо ж не дотримуватись дозволеної потужності, то це може стати причиною аварій в електромережах – як внутрішньобудинкових, так і зовнішніх, що живлять цілі будинки і квартали. При одночасному ввімкненні електроприладів (електроопалювальне устаткування, водонагрівачі, кондиціонери, мікрохвильові печі, електрочайники та ін.) необхідна потужність для їх роботи зростає в десятки разів. Електромережі, що не розраховані на такі навантаження, працюють в аварійному режимі. Через надмірну перевантаженість не витримують і горять кабелі та електропроводи, відключаються автоматичні вимикачі в щитках, захист на підстанціях, пошкоджуються прилади обліку електроенергії тощо. Це призводить до масових відключень електроенергії.
Наполегливо рекомендуємо власникам приватних домогосподарств, керівникам управляючих компаній багатоквартирних будинків, ОСББ завчасно перевірити та привести внутрішньобудинкові мережі до проектних вимог.
Як користуватися електроприладами задля заощадження електроенергії
1. Завжди вимикайте освітлення у кімнаті, навіть якщо виходите ненадовго. За можливості надавайте перевагу настільним лампам, бра та торшерам, щоб не витрачати енергію на освітлення всього приміщення.
2. Слідкуйте за станом джерел світла. Чисті вікна зменшать потребу у додатковому освітленні на 5%. Натомість пил на лампах і плафонах може «поглинати» до 20% яскравості.
3. Коли не використовуєте електроприлади, вимикайте їх з розетки та не залишайте у «сплячому» режимі. Після повної зарядки ґаджетів, від’єднайте їх від електромережі, інакше вони будуть продовжувати споживати кВт години.
4. Перевірте, щоб відстань від холодильника до стіни була не менше 5 см. В інакшому випадку перевитрата енергії досягне 30%.
5. Якщо користуєтесь бойлером, не встановлюйте його на максимальну температуру нагрівання – це додаткові витрати та навантаження на прилад. Пам’ятайте, що на підтримку температури води у баку витрачається менше енергії, ніж на нагрів з нуля, тому не потрібно щоразу вимикати бойлер з мережі.
6. Скорегуйте час роботи побутової техніки. Приміром, кип’ятіть в електрочайнику лише необхідну кількість води. А щоб страва швидше приготувалася на електроплиті, використовуйте посуд із кришкою. Праскою можна користуватися значно менше, якщо не пересушувати білизну.
7. Якщо у вашій оселі є двозонний лічильник, за можливості вмикайте найбільш енергоємні прилади в період з 23:00 до 07:00. Адже за спожиту в ці години електроенергію можна сплачувати 50% за «нічним» тарифом. А за умови, що деякі прилади (холодильник, кондиціонер чи бойлер) можуть працювати цілодобово, двозонний лічильник дає ще відчутнішу економію на рахунках.
8. При покупці побутових електроприладів обирайте енергоефективні пристрої. Споживана потужність приладу вказана виробником – чим менше, тим краще. Особливу увагу варто приділяти енерговитратним пристроям: конвекторам, електропечам, холодильникам, бойлерам, електрочайникам та праскам.
9. Розподіляйте навантаження. Вмикайте найбільш енергоємні прилади по черзі. Особливо це важливо для будинків, які побудовані до 2000 року. Внутрішньобудинкові мережі цих будинків, як правило, не розраховані на високі навантаження в мережі.
10. Намагайтеся уникати пікових годин навантажень. Зазвичай це час з 7:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00. У ці години доводиться пік одночасного навантаження на мережі та перевищення, як в окремо взятій квартирі, так і в районі.
У разі відключення світла необхідно звернутися до балансоутримувача вашого житлового будинку: ОСББ, управлінська компанія. Не намагайтеся здійснити ремонт самостійно, це небезпечно.
У разі аварій в мережах ПАТ «Черкасиобленерго» споживач може телефонувати до кол-центру Товариства, який працює 24/7 за багатоканальними номерами: (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48, 0800-501-328 та повідомити про ситуацію, що склалася, а також отримати необхідну інформацію щодо причини аварії та терміну її усунення у режимі прямого зв’язку з оператором або за допомогою інтерактивного голосового меню.
ПАТ «Черкасиобленерго» рекомендують фаховим працівникам управлінських компаній та ОСББ провести наступні роботи у будинках:
• перевірити симетричний розподіл навантаження по фазам;
• не допускати використання некаліброваних запобіжників («жучків»);
• усунути скрутки на фазних та нульових провідниках;
• усунути корозію в місцях приєднання нульових провідників;
• перевірити контакти, щоб запобігти нагріву фазних та нульових провідників в місцях з'єднання;
• перевірити приєднання провідників на відповідність вимогам Правил улаштування електроустановок (ПУЕ);
• перевірити ізоляцію фазних провідників на наявність пошкоджень;
• не допускати нагрів контактних з'єднань провідників та комутаційних апаратів;
• перевірити відповідність однолінійних схем дійсності;
• мати протоколи вимірів опору ізоляції внутрішньобудинкових мереж;
• перевірити відповідність номіналів автоматичних вимикачів та запобіжників вказаним в однолінійній схемі;
• перевірити відповідність номіналів автоматичних вимикачів та запобіжників пропускній здатності (перерізу) провідників, які до них під’єднані.
ПАТ «Черкасиобленерго» застерігає споживачів щодо неправомірного споживання електроенергії
ПАТ «Черкасиобленерго» інформує споживачів, що розкрадання електричної енергії, споживання електроенергії без приладів обліку, самовільне підключення до електроустановок Товариства та розкрадання об’єктів електричних мереж - це порушення законодавства України, яке передбачає адміністративну або кримінальну відповідальність.
Згідно зі ст. 188-1 Кримінального Кодексу України за крадіжку електричної енергії шляхом самовільного використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов’язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди – карається штрафом від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, якщо вони завдали шкоду у великих розмірах, караються позбавленням волі на строк до 3 років.
Як повідомляють спеціалісти Товариства, в оснвному розкрадання електричної енергії споживачами здійснюється шляхом втручання в засоби обліку, позаоблікове приєднання струмоприймачів та використання засобів і пристроїв, які впливають на роботу електричних лічильників.
У разі, якщо вами виявлено випадки крадіжки електроенергії, розкрадання складових елементів електричних мереж та електроустановок або умисне їх пошкодження, руйнування (передбачається ст. 194-1 КК України) або інші порушення щодо споживання електричної енергії, звертайтесь на гарячу лінію «Стоп корупція» за телефонами: (0472) 39-55-19, 39-53-35, 39-52-47 - цілодобово. А також звертайтесь до кол-центру ПАТ "Черкасиобленерго" за багатоканальними номерами: (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48, 0800-501-328 - цілодобово.
В свою чергу Товариство і надалі докладатиме максимальних зусиль та виконуватиме усі необхідні заходи для забезпечення безперебійного та надійного розподілу електроенергії, адже комфорт та безпека споживачів для ПАТ «Черкасиобленерго» – одне з головних завдань підприємства.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter