Що робити черкащанам, які не укладуть декларацію із сімейним лікарем до 1 квітня
Реклама
У Черкасах частина містян збентежені інформацією про те, що з 1 квітня лікарі обслуговуватимуть лише тих, хто підписав декларацію. Журналісти Zmi.ck.ua звернулися до головного медика міста Олега Стадника за роз’ясненнями, чи дійсно це так, та що робити людям, які так і не укладуть декларації із сімейним лікарем до 1 квітня, адже лишилося всього декілька днів. Також дізналися, чи можна підписати угоду без прописки.
Як пояснив Стадник, підписати декларацію можна буде і після 1 квітня, часових обмежень немає. Втім, варто пам’ятати, що багато лікарів уже вичерпали ліміт пацієнтів. Водночас, після липня з’являться нові сімейні лікарі, які в цьому році закінчують інтернатуру. До того ж, подекуди у лікарів можуть з’явитися вільні місця, якщо деякі пацієнти розірвуть з ними угоди. Або ж до Черкас можуть переїхати лікарі з інших міст, тож з ними можна буде підписати угоду.
Аби дізнатися, чи є вільне місце у сімейного лікаря, потрібно звертатися безпосередньо до нього. Наразі у Черкасах не у всіх медичних закладах залишилися лікарі, які ще не набрали максимальну кількість пацієнтів.
Укласти декларацію із сімейним лікарем можна необмежену кількість разів.
"З моменту підписання декларації з іншим сімейним лікарем попередня укладена декларація автоматично анулюється", - сказав Олег Стадник.
Чи припинять лікарі обслуговувати осіб, які не підписали декларації?
Із 1 квітня 2019 року Міністерство охорони здоров`я припиняє фінансування лікування пацієнтів, які ще не уклали договір із сімейними лікарями.
"Я не думаю, що лікарі різко перестануть обслуговувати осіб, які не підписали угоди. До квітня Національна служба здоров’я фінансує за двома напрямами – "зеленим списком" (дані про кількість пацієнтів, які уклали декларацію, це значно більша сума) і "червоним списком" (дані про кількість пацієнтів, які не уклали декларацію, але рахуються на території обслуговування). Зараз у Черкасах 195 тисяч укладених декларацій, теоретично залишилося близько 70 тисяч декларацій. Можливо, немає такої кількості населення у місті. Невідомо, де частина жителів міста. Можливо, вони уклали в інших містах угоди із сімейними лікарями. Наприклад, хтось працює в Києві. Зараз ми прораховуємо, якщо відняти цю кількість грошей, яка надходила за "червоним списком", чи вистачатиме коштів для виплати зарплати лікарям. Якщо виникне така ситуація, що коштів не вистачатиме, значить у них буде знижуватися зарплата. Це означає, що ніхто не змусить за знижену зарплату приймати тих пацієнтів, які не задекларовані. Але, я думаю, що за інерцією лікарі будуть приймати будуть реагувати на звернення. У медичних центрах створені кабінети невідкладної допомоги. Тобто та людина, яка потребуватиме медичної допомоги, – її отримає", - запевняє Олег Стадник.
За його словами, найімовірніше, що ситуація загостриться з 1 липня 2019 року. Тоді по всій Україні буде введена плата за обстеження. Кошти не платитимуть лише пацієнти з деклараціями.
"57 видів обстежень (5 - рентгенів, 4 - УЗД і так далі). У разі направлення від сімейного лікаря до вузького спеціаліста або на якийсь вид обстеження - за це обстеження заплатить Національна служба здоров’я. Але обов’язковою умовою є наявність лікаря і пацієнта в системі eHealth Національної служби здоров’я. Тоді напевно ситуація загостриться для тих людей, хто не поспішав обрати собі сімейного лікаря", - пояснив Стадник.
Чи може людина без прописки укласти декларацію із сімейним лікарем?
Як зазначив Олег Стадник, реєстрація місця проживання не впливає на право укласти угоду.
"Взагалі-то реєстрація людини немає суттєвого значення. Людина, яка живе в Черкасах, може заключити угоду із сімейним лікарем в Чигирині або Каневі, наприклад. Багато жителів Геронимівки записалися до черкаських лікарів. Або з Хацьок, Лесьок, Хуторів. Це їхнє право вибору. Для укладання договору потрібно мати громадянство України", - пояснив директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг в міськраді Олег Стадник.
За його словами, наразі в Черкасах майже дві третини містян зробили свій вибір.
"Хто винен тим людей, які до цього часу сиділи і не поспішали укладати декларацію. Кожен має відповідати за своє здоров’я персонально. Активна агітація обрати сімейного лікаря та підписати з ним договір триває з 1 квітня минулого року. Хтось сидів, чекав, а хтось думав, що "пронесе", що ця чергова реформа "провалиться", а, виявляється, не провалилася", - сказав Олег Стадник.
Нижче пропонуємо взяти участь в опитуванні.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
Голосування завершено
Чи уклали ви декларацію із сімейним лікарем?-
Так (164 / 46%)
-
Ні, але планую (175 / 49%)
-
А для чого це треба? (20 / 6%)