Реклама
Реклама
06.04.19 10:30

Бомба уповільненої дії: Черкаси ризикують повторити сміттєву долю Львова


Реклама
Бомба уповільненої дії: Черкаси ризикують повторити сміттєву долю Львова

 

Черкаське сміттєзвалище переповнене. Про це в останні роки роки часто говорили. І навіть збиралися побудувати новий сміттєвий полігон. І три сміттєпереробні заводи. Проте поки ні заводи, ні нове сміттєзвалище місту не світять.

Чому в Черкас є шанс повторити долю Львова, дізнавалися журналісти «Громадського ТБ: Черкаси».

Сміття – проблема, якої не видно

На шести гектарах черкаського сміттєзвалища – майже 7,5 мільйонів кубічних метрів сміття. Щоб зрозуміти, скільки це, уявіть великий стадіон. Наприклад, англійський Уемблі. Черкаського сміття вистачить, щоб наповнити шість із половиною таких стадіонів. Полігон наповнений вщент, тому потрібно будувати нове сміттєзвалище або зводити завод. Інакше – Черкасам світить доля Львова. І мова не про його туристичний успіх.

Черкащанам цієї проблеми не видно, адже сміттєзвалище розташоване за десятки кілометрів від Черкас – у лісі біля села Геронимівка. Незручності відчувають радше жителі села. Черкащани згадують про неї, лише коли служба чистоти погано вивозить сміття.

Заступник міського голови Ігор Волошин на наш інформаційний запит відповів, що проблема справді є – рівень ущільненого сміття перевищує висоту дамби полігону на 11 метрів. Це може призвести до пожежі, загасити яку майже неможливо.

Фото сміттєзвалища у Черкасах

Сміттєзвалище у с. Руська Поляна. Сюди звозять сміття із Черкас

Щоб хоч трохи продовжити життя сміттєзвалища, ще 2017-го департамент ЖКК розробив проект, за яким мають укріпити південно-західну частину полігону та збільшити висоту підпірної стіни. Роботи виконуватиме підприємство «Черкасиміськбуд».

Аби укріпити полігон, потрібно три мільйони гривень. Але 21 березня 2019-го року депутати міської ради на сесії виділили на це лише 1,9 мільйонів гривень. Цієї суми недостатньо, каже директор департаменту ЖКК Андрій Наумчук. Щоб завершити роботи, треба відкоригувати проект та провести нові торги.

«Укріплення дозволить використовувати полігон два роки. Але постійно укріплювати його вже не можна буде. Думаю, це останнє, що можна зробити зі старим полігоном. Його необхідно закривати і робити там рекультивацію», – каже Андрій Наумчук.  

РЕКУЛЬТИВАЦІЯ – це комплекс робіт, завдяки яким відновлюють родючість ґрунтів і рослинний покрив після техногенного порушення природи.

Директор департаменту ЖКК говорить, що будувати новий сміттєвий полігон у Черкасах треба якомога швидше.

«Я сподіваюся, що у цьому році ми завершимо укріплення старого полігону і в наступному розпочнемо будувати новий. Якщо зараз не вирішити питання із його будівництвом, місто може повторити долю Львова», – каже Андрій Наумчук.

Будівництво сміттєзвалища затвердили у бюджеті розвитку ще 2015-го року. А в 2017-му департамент архітектури провів публічні торги на будівництво першої черги сміттєзвалища. Але пізніше тендер на 48 мільйонів гривень скасували. Бо у міської ради не стало на це грошей. З тієї ж причини скасували торги на проекти другої та третьої черг. Їхня сумарна вартість – 1,7 мільйона гривень.

Сміттєзвалище Черкаси фото

У 2018-ому році розробили проектну документацію на першу чергу та отримали позитивний експертний звіт. Але в березні 2019-го року депутати не підтримали пропозицію департаменту архітектури і не виділили майже 70 мільйонів на будівництво нового полігону.

Ігор Волошин каже: якщо за перше півріччя у міському бюджеті залишаться гроші, департамент архітектури та містобудування знову запропонує включити об’єкт у видатки бюджету розвитку на 2019-ий рік. Якщо депутати внесуть зміни до міського бюджету, підрядник розпочне будувати нове сміттєзвалище. Але зведення полігону – справа не швидка. На це потрібно не менше, ніж 21 місяць.

Через нові правила проектування полігонів об’єкт повторно проходитиме комплексний висновок від Міністерства екології, сказав директор департаменту архітектури та містобудування Артур Савін. Тому новий полігон у кращому разі з’явиться не раніше 2021-го року.

Привиди сміттєпереробних заводів

Вирішити проблему зі сміттям у місті могли б сміттєпереробні заводи. За останні п’ять років їх пропонували збудувати неодноразово. З компанією ТОВ «Еко-Баік» міська рада навіть підписала інвестиційний договір, де зобов’язувалася після зведення заводу передавати йому все міське сміття протягом 25 років. Завод мав переробляти методом піролізу 300-400 тонн сміття на добу.

Але будівництво заводу так і не розпочали.

«Через пізнє підписання інвестиційного договору ми не змогли відповідати графікам освоєння грошей, які запропонував арабський фонд, який дає нам гроші», – каже директор Андрій Богоявленський.

Інвестиційний договір підписали у листопаді 2017-го року. А вже за п’ять місяців, у квітні 2018-го, міська рада розірвала договір із підприємством. Адже за умовами договору протягом двох місяців після його підписання ТОВ «Еко-Баік» мало підтвердити права на використання земельної ділянки, на якій мали збудувати завод. Але цього підприємство не зробило. Також у визначений термін ТОВ «Еко-Баік» не розпочало розробляти проектну документацію. Про це повідомив заступник міського голови Ігор Волошин у відповіді на інформаційний запит «Громадського».

Третя черга ЗХВ. Сміттєпереробний заводу у Черкасах

На території колишнього заводу «Хімволокна» ТОВ «Еко-Баік» хотіло розмістити сміттєпереробний завод

Однак в «Еко-Баік» від ідеї все одно не відмовляються. За словами Андрія Богоявленського, проект будівництва заводу на стадії завершення всіх юридичних етапів. Зараз підприємство погоджує співпрацю з виробниками і генпідрядниками та оцінює фінансові втрати за 2014-2019 роки. Андрій Богоявленський каже, що інвестиційний фонд із Абу-Дабі досі зацікавлений у сміттєпереробному заводі в Черкасах. Нині ж директор чекає, коли пройдуть президентські вибори.

«Поки що не можу сказати, які перспективи у Черкасах з нашим проектом. Ближче до осені буде відомо, з ким працювати. Тоді підніматимемо питання, чи бажає місто дійсно мати підприємство з переробки сміття. Якщо так – відновлюватимемо інвестиційний договір», – сказав Андрій Богоявленський.

Окрім ТОВ «Еко-Баік», Черкаська міська рада у 2017-ому році співпрацювала з французькими компаніями «BETEN Ingénierie» та «Syvedac». Перша досліджувала черкаське сміття та радила, як покращити управління відходами. Друга виділила 18 тисяч євро на просвітницькі уроки про поводження зі сміттям у садочках та школах, контейнери для компостування у парках і контейнери для небезпечних відходів біля міськради.

У 2018-ому році міська рада заговорила про можливе будівництво сміттєпереробного заводу компанією «Suez». Але далі анонсів справа не дійшла. 

Із 2016-го року озвучує намір побудувати сміттєпереробний завод ТОВ «Еко-Че». Його директор Анатолій Прокопов шукає гроші на проект в американському інвестиційному фонді. Щоправда, в якому саме, не уточнив.

Фото сміттєпереробного заводу у Черкасах

Такий вигляд матиме сміттєпереробний завод. ТОВ «Еко-Че» хоче розмістити його біля ПАТ «Азот»

«Там розглядають наші документи. Представники фонду сказали, що проект їм сподобався. Найближчим часом на кредитній раді вони вирішать, чи фінансуватимуть його. Більш потужного проекту в Україні немає. Тому, я думаю, американці погодяться з нами співпрацювати», – каже Анатолій Прокопов.

На проект треба 20 мільйонів євро, каже директор. Коли підприємство отримає фінансування, завод запрацює через рік. Саме стільки часу треба для його будівництва.

Прокопов каже, що зараз підприємство має усі дозвільні документи, аби розпочати будівництво: поштову адресу, містобудівні умови й обмеження, дозвіл на початок робіт.

На головне запитання, де ж завод братиме сміття, Анатолій Прокопов відповів, що у підприємців. У яких саме –  незрозуміло, адже всі черкаські відходи належать місту.

Відсортоване сміття, за його словами, забиратимуть Гостомельський склозавод, Житомирський картонний комбінат, цементні заводи. З ними ТОВ «Еко-Че» вже нібито уклало договори про співпрацю.

Фото сміттєпереробного заводу

Сортуватиме сміття обладнання компанії «Технікс»

ТОВ «Еко-Че» підписало договори із фірмами «Теchnics» та «Marangoni», щоб вони виготовили обладнання. «Теchnics» надасть обладнання, яке сортуватиме сміття, а обладнання «Marangoni» його перероблятиме.

Хоча будівництво ще не почалося, Держгеокадастр у Черкаській області відсудив у «Еко-Че» 750 тисяч гривень. За втрати сільськогосподарського виробництва через зміну цільового призначення восьми гектарів землі, на яких мають збудувати сміттєпереробний завод.

Надія на розумне поводження зі сміттям

І поки в Черкасах втретє збираються укріплювати старе сміттєзвалище, а будівництвом заводів і не пахне, поблизу Харкова, у місті Дергачі, будують комплекс з утилізації твердих побутових відходів. Зараз в Україні спалює сміття лише київський завод «Енергія». Це єдине підприємство в країні з утилізації відходів.

Комплекс з переробки відходів у Дергачах зводять із 2017-го року. Наприкінці 2019-го будівництво мають завершити. Світовий банк інвестував у нього 44 мільйони доларів.

Сміттєпереробний комплекс під Харковом матиме новий сучасний полігон, лінію сортування у 4 тисячі квадратних метрів, установку для збирання та переробки полігонного газу, систему для виробництва електроенергії. Планується, що завод перероблятиме 400 тисяч тонн відходів на рік. Новий полігон розрахований більш ніж на 10 років роботи.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

10 травня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
14:58
Черкаська спортсменка здобула "золото" на чемпіонаті Європи
14:30
На Черкащині продовжують обмеження електроенергії
13:22
На Черкащині браконьєри завдали збитків рибному господарству на півтора мільйони
12:55
Черкаська громада провела в останню путь двох захисників
12:06
У Черкасах за деякими адресами тимчасово не буде світла
11:58
На Черкащині підприємець виправдовував збройну агресію рф проти України
11:36
У Золотоноші відкрили протезувальний центр з реабілітацією
10:41
Евакуювали двох людей: у Черкасах сталася пожежа у багатоповерхівці 
10:01
В одному з мікрорайонів Черкас відновили гаряче водопостачання майже у півсотні будинків
09:50
У Каневі курсуватимуть додаткові автобуси у поминальний день
09:35
У Черкасах більше тижня за деякими адресами будуть перебої гарячого водопостачання
09 травня 2024
20:04
Житель Золотоніщини, який відмовився отримувати повістку, проведе 3 роки за ґратами
19:01
На Уманщині водій у стані сп'яніння скоїв ДТП: постраждала жінка
18:03
У Черкасах чоловік пограбував пенсіонера на сходах у багатоповерхівці
17:06
На Черкащині чоловік наловив раків на понад 100 тисяч
16:51
У Христинівці чоловік викрав кабель та завдав збитків на понад 20 тисяч
16:32
На Уманщині перевернувся автобус: постраждали 6 осіб
15:50
У Черкасах небайдужа жінка "здала" водія, що керував автівкою напідпитку
15:28
У Черкаській області вводитимуть графіки обмеження електроенергії
14:58
Вічна пам'ять: на Чорнобаївщині попрощалися із полеглим воїном
14:23
Черкащани не зможуть більше одночасно оформити паспорта громадянина України та закордонний паспорт
13:45
У Черкасах виявили чоловіка, який знаходився у розшуку