Реклама
Реклама
01.05.18 13:18

Черкаську станцію крові віддали в приватні руки


Реклама
Черкаську станцію крові віддали в приватні руки

 

Обласна рада 20 квітня віддала Черкаську станцію переливання крові у приватні руки. Її приміщення здадуть в оренду компанії «Біофарма», яка обіцяє вкласти 5 мільйонів доларів в ремонт, закупити нове обладнання та повністю забезпечити черкащан донорами.

Натомість нинішні працівники поки що комунальної станції крові – проти, бо переконані, що донорство перетвориться у бізнес, і хворим за кров доведеться платити чималі гроші, інформує Громадське ТБ: Черкаси.

Про те, що зараз хворі не отримують кров безкоштовно, і за неї все одно доводиться платити, стверджують їхні родичі. Ірина Гавриленко зараз бореться за життя своєї мами, яка тричі на тиждень потребує тромбоконцентрату. Вона змушена шукати донорів самотужки і платити за їхнє обстеження.

«Станція не надала мені жодного донора за три місяці. Скільки разів я просила й зверталася до них – не дали. По суті станція переливання крові мені нічим не допомогла. Коли я сама домовилася з їхнім штатним донором, все одно станція запросила у мене 350 гривень», – розповідає Ірина Гавриленко.

Галина Бондаренко лікує дитину у відділенні онкодиспансеру вже півтора року. Вона сподівається, що «Біофарма» вирішить проблему з донорами:

«Тромби падають, лейкоцити і гемоглобін. Скільки разів я просила, зверталася до них, родичі наші теж. Працівники станції кажуть, що в них немає перевірених донорів й треба приводити своїх та перевіряти. За весь цей період мені станція надала лише 3 донора».

20 квітня на сесію облради приїхала делегація із Сум. Вони переконували, що в Сумах «Біофарма» вже успішно реорганізувала Центр служби крові. Нове європейське обладнання, сучасний ремонт, безпечна продукція і база донорів у 40 тисяч осіб – це те, що вони обіцяють зробити і в Черкасах.  

Такий вигляд має Сумський центр служби збору крові

«Буде встановлено сучасне обладнання швейцарського виробництва ROCHE, сертифіковане для служби крові. Це дозволить проводити дослідження на інфекції двома незалежними методами, які використовують в усьому цивілізованому світі. Імовірність інфікування пацієнтів буде зведена до мінімуму», – стверджує директор Сумської станції центру служби крові Наталя Трофименко.

Однак обіцяне обладнання обладнання німецької фірми ROCHE HITACHI вже є в обласному центрі переливання крові. Його взяли в оренду, аби також проводити дослідження двома сучасними методами.

«Оснащення в нас є як для проведення імуноферментного аналізу (ІФА), так і для імунохемілюмінісцентного аналізу (ІХЛА). Для останнього є більш сучасний апарат фірми ROCHE. Вся апаратура у нас іноземного виробництва. Навіть найстаріший апарат французької фірми Sanofi, який досі відмінно працює», – розповідає працівник лабораторії Черкаського центру переливання крові Юрій Гродієнко.

Протягом 30 років обласна влада постійно недофінансовувала станцію. У 2017-му для неї з обласного бюджету виділили 13 мільйонів гривень. Їх вистачило лише на зарплату працівникам, оплату комунальних послуг та оренду обладнання.

Юрій Гордієнко, працівник лабораторії Черкаського обласного центру переливання крові показує обладнання фірми ROCHE

Зал донацій Черкаського обласного центру переливання крові

Стурбований ситуацією щодо передачі державного закладу в руки приватника головний лікар Черкаської обласної станції переливання крові Микола Клімов.

«Наші компоненти крові не поступаються за якістю сумським чи іншим станціям переливання крові. Так, сумська станція оснащена краще, у них сучасний інтер’єр, так зарплати в їхніх працівників вищі. Але у них бізнес-проект, тому на 90% ця станція працює на заготівлю препаратів з плазми. А наша станція переливання крові працює на черкащан, на їхні проблеми: на породіль, які терміново потребують еритроцитів, плазми під час кровотечі, на хворих гемофілією, на хворих з анемією та лейкозами, на прооперованих хворих», – розповідає Микола Клімов.

У Сумах обласний центр крові віддали приватникам 10 років тому. Але там була зовсім інша ситуація, ніж в Черкасах. За словами сумського донора Владислава Діброви, працівники самі шукали інвестора, щоб станція крові далі працювала, – не вистачало грошей навіть на зарплати. Коли прийшла компанія «Біофарма», вона приватизувала приміщення і витратила на реорганізацію майже 3,5 мільйона доларів.

«На моїх очах відбувався ремонт. Я бачив, як зовні покращувався стан Сумського центру збору крові на першому поверсі, а потім і на другому. Я бачив, як збільшувався зал донацій: раніше він був розрахований шонайменше на 10 осіб, нині ж він втричі більший», – каже координатор донорського руху в Сумах В’ячеслав Ганніч.

Натомість ціни на кров і препарати з крові для сумчан зросли в рази. Про це говорить Почесний донор України Владислав Діброва.

«Препарати крові значно виросли в ціні. Це доволі суттєві зміни. Я хотів продемонструвати, про які ціни йдеться, але чомусь з сайту Сумського центру служби крові прайс зник. Можливо, це пов’язано з перипетіями в Черкасах. Але ще взимку я бачив, що ціни за препарати з крові доходили до 8400 гривень», – зазначає Владислав Діброва.

Сумський центр служби переливання крові

Компанія «Біофарма» – монополіст на ринку крові. Це єдиний приватний виробник препаратів з донорської крові в Україні. Її президент Костянтин Єфименко неодноразово наголошував на тому, що їхня діяльність спрямована переважно на експорт.

«Давайте не будемо забувати, що приватна контора – це приватна контора. І вона створена не для того, щоб забезпечувати людей препаратами безкоштовно (можливо трохи, побічно), а для отримання власного прибутку. Адже препарати, які «Біофарма» робить із крові сумчан, продаються на міжнародному ринку – йдуть на експорт», – пояснює Почесний донор України Владислав Діброва.

Черкаська влада запевняє, що впустити приватників у Черкаську структуру донорства обійдеться дешевше, ніж дофінансовувати стару комунальну станцію крові. Ті 13 мільйонів, за які зараз існує черкаська станція, мають піти на закупівлю препаратів у «Біофарми».

«Черкащани не будуть забезпечені в повному обсязі, коли прийде приватна фірма. Розглянемо на самому досвіді міста Суми, які зараз мають власний приватний донорський центр. Їхня Сумська обласна лікарня не закуповує кров в Сумах – тендер виграв Харківський центр крові, адже в них ціни в два-три рази нижчі, ніж у Сумах. І незважаючи на те, що від Сум до Харкова десь 150 кілометрів (і необхідні транспортні витрати), все одно їм обходиться це дешевше», – пояснює головний лікар Черкаської обласної станції переливання крові Микола Клімов.

Прайс Сумського центру служби збору крові

На запитання, чи платитимуть самі пацієнти за донорські препарати, в обласних депутатів і в самої компанії позиції різняться. З трибуни депутат і головний лікар обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов заявив, що це буде безкоштовно. Натомість представник компанії «Біофарма» Борис Борисов каже, що робитимуть це «по можливості»: «Якщо буде можливість – ми робитимемо це безкоштовно. А Сумська обласна лікарня закуповує кров не в нас, а у Харкова через те, що в тендері були неправильно виписані компоненти крові».

Натомість головний лікар Черкаської обласної станції переливання крові Микола Клімов говорить, що в комунальному закладі препарати крові безкоштовні для пацієнтів: «Наша продукція відпускається в усі заклади безоплатно. Єдине, що варто зауважити: на цей рік станція не отримала жодної копійки з бюджету на розвиток, на ремонти, на придбання обладнання. Тому ми приймаємо благодійні внески, хто скільки зможе: чи то 100 гривень, чи то 200, чи 300 гривень».

Донор здає кров у Черкаській обласній станції переливання крові

Тим часом в Асоціації молодих донорів України стривожені намаганням «Біофарми» монополізувати ринок і заробляти на українських донорах. Там заявляють, що передача станцій крові приватникам незаконна.

«Мета «Біофарми» не покращити діяльність станції переливання в області, а мета, як і будь-якого іншого бізнесу, – заробити грошей. Зараз «Біофарма» зайде в черкаський комунальний заклад, а реального механізму контролю діяльності приватного підприємства немає. І вона встановить свої ціни, які захоче, бо це монополія. І потім люди змушені будуть купувати як компоненти крові, так і препарати крові за їхніми цінами», –  пояснює президент ВМГО «Асоціація молодих донорів України» Ірина Славінська.

Черкаський обласний центр переливання крові віддали приватникам за крок до старту реформи цієї галузі. Невдовзі в Україні мають скоротити мережу донорських закладів, а зекономлені від цього гроші вкласти в осучаснення державних станцій крові. З одного боку пацієнти не можуть чекати, доки реформа запрацює, препарати крові їм необхідні щодня. З іншого – маємо приватну компанію, яка в будь-яку мить може змінити правила гри і ціни на препарати.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

02 травня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
11:13
Не надав переваги у русі: у Черкасах зіштовхнулися "Mercedes-Benz" та "BMW"
10:53
У Черкасах першокласниці однієї з гімназій долучилися до спільноти паняночок
10:37
Черкаські священнослужителі отримали священичі нагороди
09:54
Тимчасово без світла: у Черкасах знеструмлена низка будинків
09:36
У черкаську батальйонну капличку передали стародавні ікони з Донбасу
09:30
Чиновницю Черкаської міськради оштрафували за хабар прикордонникові
01 травня 2024
20:02
У Черкасах відкрили меморіальну дошку на честь загиблого медійника
19:04
На Уманщині жінка під виглядом матері-одиначки незаконно отримала майже 200 тисяч
18:38
У Черкасах в одному з районів у водіїв "уточнюють дані"
18:08
На Золотоніщині чоловік наловив риби на понад мільйон гривень
17:01
Майже вісім років був нелегальним мігрантом: у Черкасах виявили іноземця, який незаконно перебував в Україні
16:50
У ЧНУ відбудеться Великодній ярмарок
16:36
Черкаські художниці долучилися долучилися до встановлення світового рекорду зі створення писанок
16:09
На Черкащині рідним загиблих нацгвардійців і захисників передали нагороди від Головнокомандувача ЗСУ
15:34
У Черкасах оновили Стелу Пам’яті, яка присвячена полеглим військовим
15:24
У Черкаському перинатальному центрі одна із породіль народила дев'яту дитину
14:59
Стало відомо, хто може очолити черкаський онкоцентр
14:12
На Звенигородщині встановили пам’ятні дошки на честь загиблих захисників
13:36
У Каневі у містян може з’явитися вода з іржею
12:52
На Черкащині фіксують поширення сказу
12:47
Світла пам'ять: у Черкасах попрощалися з полеглим солдатом
11:40
У Черкасах на винуватця ДТП, який зник з місця події, склали 5 адмінматеріалів