Чому в Черкасах неможливо знайти роботу?
Реклама
Безробіття та зайнятість населення сьогодні є ключовою соціально-економічною проблемою в Україні. За інформацією державної служби зайнятості, станом на кінець жовтня 2014 року, у Черкасах зареєстровано близько 20 тисяч безробітних. Загалом в Україні 7,2 % економічно активного населення не має роботи, повідомляє статистика Держстату України, пишуть Вечірні Черкаси.
Потреба в праці, прагнення працювати, пошук роботи і неможливість її мати – основні аспекти безробіття як в Україні, так і інших країнах світу. Це явище не є прихованим і негативно впливає, в першу чергу, на розвиток економічної галузі держави. Однак із роками ситуація в Україні погіршується. Зокрема у Черкасах, за даними державної служби зайнятості, порівняно з попереднім роком кількість безробітних зросла на 5 %. Серед черкаської молоді майже 42 % є безробітними.
Сергій Пасічник, начальник Чорнобаївського районного центру зайнятості стверджує: «Якщо є проблеми із працевлаштуванням, можна звернутися до районного чи обласного центру зайнятості, де вам запропонують послуги з профорієнтації, зокрема профконсультацію та профінформацію, обов’язкове відвідування семінарів з техніки пошуку роботи та послуги з профнавчання. Протягом перебування на обліку в пошуку роботи, яка влаштує клієнта, безробітнім виплачується матеріальне забезпечення в розмірі, визначеному чинним законодавством, відповідно до їх страхового стажу».
Я бідний, голодний, безробітній
Проблема пошуку роботи серед молоді зростає, оскільки немає попиту на ринку праці. За даними сайту «Oldconf», основними причинами безробіття є структурні зрушення, важкі умови праці, спад економіки і скорочення попиту на робочу силу, нерегулярна виплата заробітної плати, скорочення робочих місць. Особливо проблемно працевлаштуватися молоді після закінчення ВНЗ, оскільки місць за фахом не вистачає, скорочують місця у державних установах, підприємствах. За даними сайту «Academia.org.ua», якість пропозиції робочої сили часто не відповідає сучасним вимогам щодо її професійно-освітньої підготовки, трудової та виконавчої дисципліни, мобільності та економічної активності в цілому.
Анастасія Іванова, 25-річна жителька Черкас, скаржиться, що за спеціальністю «Менеджмент соціокультурної діяльності» досі не працювала.
«Я маю кваліфікацію менеджера-економіста, однак попиту у місті на мою спеціальність, на жаль, немає. Певний період користувалася послугами Черкаського обласного центру зайнятості, однак за спеціальністю роботу жодного разу не пропонували, оскільки у мене немає досвіду роботи, а всі роботодавці вимагають як мінімум півроку досвіду. Попередньо підробляла продавцем у продуктовому магазині, тому у Центрі зайнятості пропонували роботу лише у сфері торгівлі. Пробувши 9 місяців, у Центрі зайнятості, я була знята з реєстру, так і отримавши належної роботи».
Начальник Чорнобаївського районного центру зайнятості Сергій Пасічник вважає: «Значна кількість випускників не працевлаштовуються за набутим фахом через невідповідність спеціальностей, за якими готують у ВНЗ, попиту на ринку праці. Багато хто взагалі не може знайти перше місце роботи. Ці та інші проблеми молоді у сфері зайнятості сприяють їх зверненню до центру зайнятості».
Що нас чекає?
У Законі України "Про зайнятість населення" безробітними вважаються працездатні громадяни у працездатному віці, які через не залежні від них причини не мають заробітку і трудового доходу, зареєстровані у державній службі зайнятості як особи, що шукають роботу. Пошуки місця праці, зокрема для молоді, не завжди є успішними, оскільки роботодавці не хочуть наймати працівників, які не мають досвіду роботи, не відповідають за певними критеріями, не мають належних трудовідносин. Така ситуація у державі може з роками призвести до фінансово-економічної кризи і знизити іміджевий рівень України на тлі інших держав.
Начальник Чорнобаївського районного центру зайнятості Сергій Пасічник стверджує, що «вирішення проблеми працевлаштування молоді залежить від спільних дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та роботодавців».
«Відсутність роботи для молоді та для осіб старшого віку може вплинути і на загальну психологічну картину спільноти, – вважає психолог Наталія Фесенко. – Якщо людина не має роботи, у неї немає цілей у житті, їй немає за що їсти, одягатися. Вона почуває себе нікому не потрібною. Тоді такі особи переходять у стан депресії і не мажуть знайти виходу із такої ситуації. Вирішувати проблеми безробіття потрібно на загальнодержавному рівні, оскільки це проблема не конкретних міст і сіл, це проблема усього соціуму. Роботодавцям потрібно давати можливість попрацювати «вчорашнім» студентам без досвіду роботи, держава повинна забезпечувати населення більшою кількістю робочих місць, а безробітнім не опускати руки, а продовжувати і продовжувати пошуки».
Якщо ситуація із безробіттям у найближчі роки не зміниться, це може призвести до таких наслідків: посилення соціальної напруги, зростання кількості психічних захворювань, падіння життєвого рівня населення, зростання витрат на допомогу безробітнім. Тому вкрай важливо, щоб відповідні органи швидше почали працювати над подоланням проблеми безробіття в Україні, щоб держава не потрапила у глибоку фінансову кризу.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter