31.05.16 13:20

Жити за формулою. Як школярка із Черкас здивувала науковців всього світу



Жити за формулою. Як школярка із Черкас здивувала науковців всього світу

 

Призер міжнародної "олімпіади юних геніїв" Чан Фіонг Ань розповіла Фокусу про своє відкриття, проблеми, з якими зіштовхується кожен математик, і про те, на яку роботу не погодилася б ні за які гроші.

Непрактичний сухар-інтроверт, назавжди застряг в світі формул, чиї думки присвячені виключно науці і з яким ні про що, крім науки, не поговориш. Такий образ виникає у більшості, коли мова заходить про математиків.

ЧИТАЙТЕ: Черкаська школярка зробила сенсацію на Олімпіаді юних геніїв

Чан Фіонг Ань - з тих, хто руйнує стереотипи. Вона легко йде на контакт, щиро радіє цікавим зустрічам, емоційно розповідає про свої численні захоплення. І все це мелозвучній українській мові.

На міжнародному науково-технічному конкурсі молодих вчених Intel ISEF 2016, який з 9 по 13 травня пройшов в Фініксі (штат Арізона, США), учениця 11 класу Черкаського фізико-математичного ліцею посіла 3-e місце. Вона підкорила журі проектом, присвяченим фігурним числам, у вивченні яких юному даруванню допомагали українські математики Сергій Бабенко, Михайло Савчук та Андрій Фесенко.

Чан Фіонг Ань - важко вимовити ім'я, чи не так?

Друзі та знайомі називають мене Анею або Ганною - від "Ань". Мені подобається. Правда, зошити все одно доводиться підписувати офіційним ім'ям.

Я українка. Тут, в Черкасах, я народилася і ходила в дитячий сад.

Скільки себе пам'ятаю, завжди любила математику. Коли була зовсім маленькою, тато писав для мене різні приклади, а я їх вирішувала: складала, забирала, примножувала. Не знаю, навчилася я читати і писати перед тим, як піти у перший клас. Але рахувати вміла, це точно. Потім  батьки перевели мене у фізико-математичний ліцей, почала брати участь в олімпіадах, конкурсах, подала заявку на участь в МАН (Малої академії наук. - Фокус), пізніше був конкурс Intel ISEF 2016.

Я б не сказала, що я виключно "технар". Мені легко дається вивчення різних мов, я вільно розмовляю в'єтнамському, українською, англійською та російською. Після вступу до університету точно знайду в своєму графіку час на вивчення, як мінімум, ще однієї мови.

Коли мене запитують про суть мого відкриття, розповідаю охоче. Але перед цим обережно, так, щоб нікого не образити, намагаюся з'ясувати, чи треба пояснювати моєму співрозмовнику, що таке "послідовність чисел"?

"Послідовність чисел" - це числа, які об'єднані в одну групу. Фактично їх, таких груп, багато. У груп фігурних чисел є загальні елементи. Формула, яку я відкрила, допомагає знайти будь-який загальний елемент. Точніше, загальні елементи - їх, як правило, більше ніж один.

Над цією формулою я працювала майже два роки. Вперше я показала її під час виступу для МАН. З тих пір постійно перевіряла, допрацьовувала, вносила правки. За цей час я настільки зріднилася з фігурними числами, що мені здавалося: все настільки просто і елементарно, що ніхто і не зацікавиться цим.

Бронза на Intel ISEF 2016, "олімпіаді геніїв", стала для мене сюрпризом. А ще мене приємно здивувало те, як щиро захоплювалися моєю роботою члени журі. Вони підходили, дивувалися, розглядали мій постер і розпитували про формулу.

На конкурсі до нашої делегації ставилися дуже доброзичливо. Коли я знайомилася з новими людьми і говорила про те, звідки я, у відповідь лунало: "З України? Класно! Ви молодці!" Можливо, вся справа в атмосфері: хлопці з повагою і щирим інтересом ставилися один до одного.

Я могла б і далі працювати в цьому напрямку. Найпростіший приклад: я шукала загальні елементи для двох послідовностей, можна спробувати знаходити спільні елементи для більшої кількості послідовностей. Крім того, питання про використання цих чисел залишається частково відкритим - можна зайнятися пошуком відповіді.

Проблема, з якою зіштовхується кожен математик, - пошук практичного застосування для свого відкриття. Але прикладний аспект моєї формули очевидний: її можна використовувати в криптографії. Хімікам, мені здається, теж варто звернути на неї увагу.

Одинадцятий клас - справжнє роздоріжжя. Мені б хотілося пов’язати життя з математикою - ця наука дійсно мені подобається. Ще я люблю прогулянки, подорожі, можливість багато фотографувати. Волейбол люблю.

Запрошень від зарубіжних вузів мені, чесно кажучи, поки не було. Якщо щось запропонують, вивчу інформацію, порівняю з тим, що запропонують провідні вузи України, і вже на підставі цього буду приймати рішення.

Я боюся нудною професії. Не хочу цілими днями сидіти в офісі, працювати з комп'ютером. Думаю, це вплине на вибір спеціальності.

Зараз готуюся до ЗНО. Вже здала український, на черзі фізика, математика та англійська. Ці предмети - стандартний набір для всіх "фізматян".

Я б із задоволенням стала кондитером. Дуже люблю готувати. Але кулінарія в моєму житті, напевно, так і залишиться хобі. Їхала колись по Києву, побачила кулінарну школу одного з учасників популярного телешоу і подумала: "Ось вона, моя мрія".

До речі, у кулінарії та математики є спільна риса - точність. В математиці ми дотримуємося формул, а в кулінарії - рецепта. Тільки так можна отримати те, що нас цікавить, будь то правильний результат або щось їстівне.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#наука #освіта #математика #діти

Останні новини

18 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)
17:27
Примарилося зґвалтування: у Черкасах пенсіонерка сплатить штраф за неправдивий виклик
16:38
У Черкасах виявили водія з ознаками сп’яніння
15:47
У Черкаському районі попрощалися із воїном
15:16
В одному із черкаських парків комунальники облаштували пандус
14:50
“Я просто в ах**: дорога на Черкащині вразила відому співачку
14:25
Потрапили під артилерійський удар: військовий звернувся до черкащан із проханням про допомогу
13:06
На Чорнобаївщині відкрили меморіальну дошку полеглому захиснику
12:59
Можливі підтоплення: на Черкащині прогнозують небезпечні гідрологічні явища
12:30
Черкаські богатирі достойно представили область на чемпіонаті України з пауерліфтингу
11:48
У Черкасах врятували двох більченят з ознаками отруєння
11:26
Легалізація вогнепальної зброї на Черкащині: які переваги та ризики
10:49
Рух транспорту через Канівську ГЕС на декілька днів буде частково перекрито
10:25
Один із черкаських ТРЦ"замінували"
09:58
На Черкащині на колінах провели загиблого воїна
09:03
У черкаському онкоцентрі готують спеціальний бункер
17 квітня 2024
20:20
У Черкасах шукали літнього чоловіка, який загубився
19:09
Жителя Уманщини засудили за неявку до ТЦК
18:09
В одному із мікрорайонів Черкас відсутнє електропостачання
17:18
Проведе дев'ять років за ґратами черкащанин, який пограбував неповнолітнього