Колишній Прем’єр-міністр Саксонії підтримував реформу децентралізації на Черкащині
Реклама
З 5 по 7 грудня в рамках німецько-української співпраці в Черкасах та регіоні перебуває екс-міністр фінансів, колишній Прем’єр-міністр Саксонії Георг Мільбрадт.
Професор був в Білозірській обєднанй громаді, проводив зустрічі з головою Черкаської ОДА, головою облради та мером. Про це Георг Мільбрадт повідомив під час сьогоднішньої прес-конференції.
За його словами, було багато дискусій, розмов аби скласти враження про ситуацію в Україні і на Черкащині зокрема.
«Головне моє завдання, розповісти про децентралізацію в Німеччині та інших країнах. Україна зараз перебуває на важливому етапі», - зазначив Георг Мільбрадт.
Серед переваг децентралізації професор назвав можливість мати більше впливу, задовольняти потреба громадян, надавати якісніше послуги. Також громада сама турбується про те, як можна покращити ситуацію на своїй території за рахунок коштів, які надходять від платників податків.
Однак є і проблеми. Адже громада має бути більшою. Адже коли вона занадто мала, не вистачає висококваліфікованого персоналу для виконання завдань на нижчому рівні.
Перший етап – добровільне об’єднання громад. Адже таку реформу не можна впроваджувати проти волі громадян. Саме тому Георг Мільбрадт ділився досвідом інших країн, які вже давно пройшли цей шлях.
Колишній Прем’єр-міністр Саксонії наголошує, що перші 25 років були вже втрачені. Тому наразі потрібно прискоритися.
«Підготовку до процесу виконано. Тепер йдеться про реалізацію. Коли був в Білозірській громаді, побачив, що це питання там вже реалізовано. Можна побачити, що з’явилися покращення, більше грошей, краший сервіс, інфраструктурні покращення. Це завдяки тому, що громада більша», - розповів про свої враження Георг Мільбрадт.
За його словами, побували в Білозір’ї і представники інших громад. Вони на власні очі вони побачили позитивні зміни.
Однак професор попердив, що не можна все робити одночасно. Потрібно покроково. Ще не прийняті необхідні закони у Верховній Раді. Процес буде продовжуватися. І другий етап стосується районів.
В Німеччині децентралізація відбувалося за схожим методом. Побоювання невеликих громад не підтвердилося. Насправді проблеми виникли під час об’єднання навколо великих міст. Але Україна до цього ще не дійшла.
Вихід професор запропонував наступний: укладати між собою угоди. Наприклад, визначали в якій громаді буде початкова школа, в іншій – старша. Визначали, в якій громаді відкрити спортивну школу чи комплекс або інші важливі інфраструктурні заклади.
«Проблеми в регіонах України скрізь однакові. Зрушити процес можуть дуже зацікавлені, компетентні люди на рівні області і громади. Таку реформу не можна робити коли є опір», - резюмував професор.
Також Георг Мільбрадт, наголосив на важливості фінансування процесу.
«Або громада живе за свої податки, або за трансфери від держави без цільового призначення, щоб не впливати на самостійність громади. В Німеччені це називають «золотим повідком». В Англії – «золотими кайданками». Тож основна мета – зробити громади фінансово незалежними від державних рішень. Але водночас громада має слідкувати, щоб це відбуавалося на їх користь», – повідомив Георг Мільбрадт.
Сьогодні ж Георг Мільбрадт був в університеті, де зачитав доповідь про німецьку економічну систему студентам-економістам.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter