Реклама
Реклама
25.03.19 17:19

Приборкання норовливих: як пасажири черкаських маршруток борються з хамством кондукторів та водіїв


Реклама
Приборкання норовливих: як пасажири черкаських маршруток борються з хамством кондукторів та водіїв

 

Минулого року Черкаси кілька разів "гриміли" на всю країну через скандали у міському транспорті. Спочатку перевізники заборонили заходити до маршруток жінкам з дитячими візочками. Не менш гучним був скандал із побиттям інваліда дитинства Богдана Волика.

Про це пише "ДЗВІН".

Зазначимо, вже цьогоріч  у маршрутках знову скандалять.

"Сьогодні вранці стала свідком хамовитої кондукторки 31 маршруту. На зупинці "Зелена" по Чорновола зайшла жінка похилого віку і попросила проїхати дві зупинки до "Ватутіна", бо підвернула ногу, а тролейбуса не було. Кондуктор почала несамовито репетувати, на що пасажири критично відреагували і запропонували заплатити за жінку, вона відмовилася брати гроші в пасажирів, тоді молодий чоловік дав жіночці 10 гривень, щоб тій було за що повернутися назад (їхала до онуки). Кондукторка гроші з жінки не взяла, але на всю маршрутку обизвала її сукою. Всі були шоковані, тим, що вони собі дозволяють" – обурювалась у соцмережі містянка Світлана Чеботарьова 10 лютого.

І вже за кілька днів, читаємо нову інформацію: у черкаській маршрутці кондуктор нахамила чоловікові з інвалідністю, який, як він пояснив, забув удома посвідчення. Відео поширили в Instagram, інцидент стався у маршрутці №8.

До слова, кондуктор, що скривдила Богдана Волика ніяк не покарана і продовжує працювати на маршруті…

За словами громадської діячки, засновниці групи у "Фейсбуці" "Транспорт Че. Громадський контроль" Анастасії Прогунової, скарг на некоректні дії кондукторів є близько 60% із усіх, що надходять. Власне, дівчина має і свою історію "спілкування" з кондукторами.

"Це було рік тому, 36-й маршрут. Ми стояли на зупинці на вулиці Сумгаїтській досить довго, я запізнювалась на важливу зустріч. Двічі запитала у кондуктора, а вона просто мовчить, питаю утретє «я тут що, пусте місце», відповіла «питайте у водія". Я звернулася до водія, а у відповідь "скільки нада скільки і будемо стояти" і показує непристойний жест (середній палець). 

Дістаю телефон і починаю фільмувати, тут встає кондуктор біжить і вибиває у мене з рук телефон. Мовчки виходжу з маршрутки і розумію, що я маю робити – писати скаргу, звертатися з нею в управління транспорту. Відразу "залила" відео у "Фейсбук", піднявся резонанс. Урешті і водія, і кондуктора звільнили впродовж двох днів. Перевізник компенсував новий телефон, вибачився".

Наразі Анастасія Прогунова реєструє громадську організацію "Громадський транспорт Черкащини". Вже є статут, проведено установчі збори.

"Зараз ми починаємо привчати людей захищати свої права. З появою можливості скаржитися онлайн, почали звертатися містяни. Реакція на скарги є, реагують заступники міського голови Юрій Ботнар та Людмила Бордунос, перевізники почали реагувати. Всі перевізники відстежують пости у спільноті, читають. Мрію про ідеальну співпрацю – перевізник, міськрада і пасажири. Щоб цей "трикутник" постійно взаємодіяв.

Разом з тим, я не можу сама ходити за людьми і пропонувати допомогу. Буває так, що звертаються люди, але при цьому не хочуть писати скаргу, світити своє прізвище. Я можу підтримати, щось підказати, познайомити з фахівцем, але я помахом руки не вирішу проблему".

Як зазначає Анастасія, вкрай рідко скаржаться на хамство у тролейбусах.

"Виявилось, що у тролейбусному парку є миттєва реакція на скарги. Тобто, якщо надійшла скарга, є дисциплінарні стягнення, позбавлення грошових виплат. Тому навіть у конфліктних ситуаціях кондуктори та водії стримують себе, а не кидаються на пасажирів".

Саме дисциплінарними скаргами хочуть боротися із хамством кондукторів у мерії, говорить заступниця міського голови Черкас, що курує питання транспорту, Людмила Бордунос.

"При кожній скарзі яка надходить до міської ради відносно маршруток, чи навіть листаючи стрічку "Фейсбуку", коли бачу, – напряму телефоную підприємцям, які обслуговують наш транспорт у місті Черкаси і прошу, щоб розібралися. Наприклад, останній дуже негативний випадок – це коли на 30-му маршруті кондуктор сильно нагрубіянила мамі, у якої дитина з інвалідністю, відносно того, що ця дитинка не має візуальних ознак інвалідності і вони мають платити.

Я прочитала це якраз у "Фейсбуці", зробила "скрін", скинула перевізнику фото кондуктора. Даного кондуктора було звільнено. Він провів бесіду з усім своїм колективом, пояснив, що цього робити не можна, тим більше, що у мами на руках були документи, що підтверджували наявність інвалідності у дитини".

Заступниця мера відзначає, що на зборах з перевізниками, працівниками підприємств більшість поводиться адекватно, розуміє, що варто вести себе коректно. При цьому багато обурюються, що не вихованими і грубими є саме пасажири, що кондукторів провокують.

"Однак моя думка, що все одно пасажир це  "клієнт, що завжди правий", тому потрібно стримувати негатив і бути чемними".

За словами Людмили Бордунос, із офіційно зареєстрованих скарг 30% стосуються саме хамства кондукторів.

"Я бачу, що вийти з цієї ситуації можна лише одним шляхом, коли вже максимально в усіх перевізників будуть договори за новими правилами. У цих договорах культура спілкування кондуктора із пасажиром прописана, перевізник нестиме штрафні санкції, коли кондуктори грубіянитимуть своїм пасажирам.

Звісно, буду просити людей максимально це фіксувати, дзвонити, направляти скарги, бажано, щоб були свідки, бо коли будуть складатися акти, нам потрібно, щоб були люди, які можуть підтвердити неввічливе ставлення до пасажира. Раджу взяти в такому випадку телефони тих, хто знаходиться поряд, як свідка. Чудово було б зробити відео.

Скарги можна подавати до міськвиконкому, можна на сайті, можна за телефоном оперативної служи 1505. Усі скарги розглядаю я особисто, або підписую, або завертаю на доопрацювання, або закриваю. Зараз перевізники скаржаться на брак персоналу, особливо водіїв, багато виїхали в Польщу на заробітки.

Однак це проблеми перевізників, оскільки вони взяли на себе обов’язок надавати послуги належної якості, і вони мають думати, як це забезпечити. Або заохочувати більшими зарплатами, адже коли людина матиме добру зарплату, то з усіх сил триматиметься за цю роботу і буде боятися звільнення. Має бути обов’язкове преміювання, щоб у разі негідної поведінки позбавляти цих премій".

Щотижневі "профілактичні бесіди" із персоналом щодо якості обслуговування пасажирів проводить Ігор Ганжа, директор ТОВ "Авто ТЮЛ", що займається перевезеннями у місті Черкаси. Саме цим перевізником було звільнено кондукторку з маршрутки №30, що сумнівалася в інвалідності дитини черкащанки Юлії Федишиної.

Як і більшість перевізників Ігор Ганжа скаржиться на брак працівників.

Ще одну причину не зовсім адекватної поведінки називає черкащанка Лариса, що працювала кондуктором на маршрутах кількох перевізників у Черкасах.

"Це справді нервова робота. Особливо, коли деякі дівчата, намагаючись більше заробити, працюють тижнями без перерви. Спробуйте тиждень поспати по три години на добу, то і ви на людей будете кидатися без приводу. А насправді, це дуже прикро, адже через кількох неадекватних кондукторів нас всіх вважають "ворогам народу". Днями до мене підійшла жіночка, був вже пізній час, чесно призналась, що засиділась в гостях, трохи випила і не має грошей на проїзд. Дозволила їй проїхатись безкоштовно, бо чесно призналася, якби намагалась "зашифруватися", то вигнала б її".

Не вестись на провокації та зберігати спокій у будь-якій ситуації радить психолог, завідувач кафедри загальної педагогіки і психології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Інна Лук’янець.

"Є такі люди, яким подобається влаштовувати істерики, їм щоб "зарядитися" енергією, потрібно викинути весь свій негатив на оточуючих, і чим більший скандал розгоряється, тим більше енергії вони для себе почерпнуть, вони живуть цим.

Тому, щоб не підпитувати «токсичних» кондукторів,  треба не вестися на їхні маніпуляції, провокації. Це як на риболовлі, кондуктор «закидає вудочку», намагається зачепити у людини "болюче" місце і чекає на реакцію, поведеться чи не поведеться. Такі люди намагаються шукати роботу завжди серед людей, не лише у маршрутках, адже без сварок вони зачахнуть, невикричані емоції перейдуть на психосоматику і людина почне хворіти".

Психолог зазначає, що за останні роки ситуація в суспільстві, в країні, також впливає на психологічний стан.

"Зараз таке напруження в суспільстві, такої кількості психологічних проблем  я не бачила з часів незалежності, такого не було ніколи. Зараз велика кількість панічних атак, раніше з такими скаргами приходили до психологів украй рідко. Хамство, грубощі – це реальне відображення картини суспільства. На жаль, ця агресія в суспільстві буде наростати, і треба бути до неї готовими".

Тож, виходить, проблема нечемного поводження у громадському транспорті набуває суспільного звучання, і виходить далеко за межі впливу перевізників та компетенції міської ради. Утім, жорсткою реакцією та фінансовими стягненнями за хамство можна приборкати і найноровливіших людей, і нарешті потроху це в мерії починають розуміти.

Наприклад, українці-переселенці у сусідній Польщі говорять, що у подібних ситуаціях штрафи там сягають космічних розмірів. Тож на роботі всі забувають про свій «поганий настрій» і бояться зірватися, щоб не «попасти» на серйозну суму. Тому там навіть на вулицях всі стримані і показово чемні.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#маршрутка #кондуктор #водій #скандал

Останні новини

22 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині
13:05
Укрзалізниця анонсувала запуск нового поїзда з Харкова до Черкас
12:33
У Черкасах попрощалися із молодими захисниками
11:55
У одному із черкаських парків висадили дуби
11:33
На Черкащині прогнозують значний мокрий сніг
10:55
У Канівській громаді попрощаються із ветераном війни
10:21
Черкаські комунальники борються із ожеледицею
09:42
П'яний черкасець викликав медиків на фейкову ДТП
09:09
У Черкасах за деякими адресами не буде гарячої води та опалення 
21 листопада 2024
20:11
Енергетики оновили графіки відключення світла у Черкаській області
19:01
На Черкащині ще додали черги на відключення світла
18:00
Троє травмованих: у поліції повідомили подробиці ДТП на Уманщині