Реклама
Реклама
01.09.19 09:14

Ринок, перукарня та баня: черкасцям розповіли, як розвивався район "Казбет”


Ринок, перукарня та баня: черкасцям розповіли, як розвивався район

 

Краєзнавець Борис Юхно розповів цікаві факти про черкаський район "Казбет".

Про це пише "Нова доба".

Зазирнув до «казбетського» розділу «Черкаських місторій», висвітлення одного факту зараз викликало сумніви. А власне: готуючи для «Нова Доба» черговий випуск рубрики «Про що писали черкаські газети», натрапив на замітку якраз 45-річної давнини, від 16 червня 1974-го, і ось витяг:

«У Черкасах впорядковується старий Казбетський ринок. Споруджено павільйони сучасних форм, у яких розмістилися кафе, майстерні побутового обслужування. Шляховики закінчили асфальтування базарної площі. Зараз будується приміщення для м’ясо-молочного контрольного пункту з холодильними камерами. Встановлено ажурну огорожу».

Зовсім не пригадую той базарчик аж таким впорядкованим... Ну добре, мені не було ще й п’яти, але ж мала така краса послужити хоч кілька років. А молодшим школярем туди я навідувався вже частенько: на усю бічну стіну теперішнього «Делікату» колись простягався улюблений магазин «Культтовари» з іграшками та канцелярією.

Я виріс на Казбеті, тому, коли трапляється змога опинитися на його покручених наддніпровських вулицмайже неупізнаваних за теперішніми хайтеківськими віллами, стрілки на годиннику життя починають обертатися у зворотному напрямку. Часова яма. Жодного разу не вдалося пройти повз пласку кафешку поблизу головного університетського корпусу, щоб не пригадати, що колись на цьому місці був літній кінотеатр (тепер: лише нещодавно дізнався, що попервах він офіційно називався кіноплощадкою «Казбет», і лише згодом став «Спутніком»). Відкрили його 1959-го, а років за двадцять буревій кинув на фасад старезну тополю. Дерево прибрали, а гамузом – і кінотеатр.

Біля університету давно «естетика»: рівнесенькі гравієві алеї, акуратні газони, пам’ятники й пам’ятки... А років отак 25 тому тут росли, а більше вже давно не росли, тополі і каштани, доріжка між якими вела до «Бані №2». Саме бані, бо коли б у місцевих запитати, де тут лазня, ті б точно нічого не второпали. Запам’яталася вона 25-копієчним талоном «в обще» (хоч на цілий день), вологою парою, тазками із синіми літерами, кам’яними лежаками. А ще – бабушкою у передбаннику, яка флегматично видавала голим дядькам простирадла і віники. Була такою старенькою, що сидячи біля дверей «ближче до воздуху», й голову рідко піднімала. Проте, беручи копійки, клієнтів не плутала. Казала, що й «так» їх упізнає.

А поруч, на другому поверсі чоловічого відділення, наближено до прейскуранту сотворяв «канадки» і «полубокси» рудий єврей Льова, у якого батько колись купив мені за 10 карбованців першого великого альбома для марок. У перукарні мерехтіла чорно-біла «Весна» і пахло серійним одеколоном «Шипр», груша якого кольором і формою нагадувала Льовину голову. За дверима гула сушарка, увіпхатися під яку навіть середньостатистичному дядькові, а надто – з пузцем, видавалося ділом непростим. Адже висота кріплення сушарок скрізь однакова, згідно якогось там банного нормативу. Одним словом – СРСР. Країна соціальної рівності навіть у комунально-фізіологічному вимірі. Мило «яєчне», як і шампунь («а я хотів увесь помитися» – жарт з тих часів), рушники стандартні вафельні і в’єтнамки універсального розміру: увесь асортимент банного кіоску навпроти вхідних дверей. Вище над віконцем – попереджувальна табличка «Приносить и распивать...» Завсідники на неї абсолютно не зважали, у передбаннику втішалися як «Жигулівським», так і тим, що для парної вже зовсім непідходяще...»

Не знаю, чому обрав епізод саме про баню. Можливо тому, що в Черкасах знову літні гідравлічні випробування, а значить половина міста традиційно сидить без гарячої води. Перспектива ж засмучує ще більше: комунікаційні мережі радянських часів доживають віку, а замінити їх за без малого три десятиліття чомусь не вдалося. Кепкуємо немиті з недолугого «совка»...

Такий Казбет разом із банею я міг і не застати. Бо народився за місяць по «архітектурному анонсу» початку липня 1969-го. Згідно нього, увесь Казбет мав забудуватися типовими коробками в 9 – 16 поверхів. А уздовж Дніпра, мало не з води, піднятися «33 богатирі» аж по 20 поверхів кожен. Які там яри, які узвози, які «дніпрові кручі», про що ви! Одна суцільна «3-я улица Строителей». Та, дякувати Богу, обійшло «щастя» далеким краєм. Рушили на «юго-запад»: і землі більше, і переселяти нікого не треба. Перехрестилися казбетські...

Коли минулося, Казбет трохи причипурили. Від весни до грудня 1972-го, як тут давно ведеться – з довгими «перекурами», кут Воровського – Шевченка вбирали у скло і метал. А за склом тих однотипних магазинів «під лінієчку» невдовзі почали торгувати продуктами, взуттям, канцтоварами, одягом, овочами. А ще – їсти гідної якості пельмені по 35 коп за порцію, начинка в яких таки жувалася, а не самочинно розчинялася у роті за якісь секунди як тепер. Зазвичай це вже після «для апєтіту» через коридорчик. Бо як же на Казбеті, та й без цього... 

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

19 травня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
16:48
Науковці з Черкащини отримали обласні премії
15:35
На Черкащині попрощалися із полеглими воїнами
13:47
У черкаському зоопарку відвідувачі можуть поспостерігати за годівлею тварин
11:30
У Черкасах водій збив на пішохідному переході юнака
09:13
На Черкащині вночі оборонці знищили ворожі "шахеди"
18 травня 2024
17:15
У центрі Чигирина невідомий викрав з клумби кущі квітів 
14:17
В'їхав у паркан: у Черкасах в ДТП постраждав водій (ФОТО)
12:45
В Україні набув чинності закон про мобілізацію: що змінилося
11:22
У Черкаській області діятимуть графіки обмеження електроенергії
09:36
Вхід вільний: черкащан запрошують відвідати художній музей 
17 травня 2024
20:00
Цьогорічну виставку старовинних авто у Києві присвятили полеглому черкаському захиснику
19:31
Вічна пам'ять: на Черкащині в останню путь проведуть захисника
18:35
У Черкасах сталася пожежа у металевому гаражі 
17:01
На Черкащині землю водного фонду, вартістю 400 мільйонів, намагалися передати приватному підприємству
16:42
На Уманщині чоловік наловив риби майже на 100 тисяч
16:03
Застряв у мулі: у Золотоноші на річці врятували чоловіка
15:52
У Черкасах на пішохідному переході під колеса авто потрапила жінка
15:29
На Черкащині до природно-заповідного фонду повернули землю вартістю понад 8 мільйонів
14:47
На Черкащині троє утриманців колонії разом із посібницею "на волі" видурювали гроші в інтернеті 
13:39
Невдовзі у деяких черкаських будинках будуть промивати системи опалення 
13:16
На Черкащині громада попрощалися із воїном, який загинув під час бойових дій
12:43
До уваги водіїв: у Черкасах встановили нові дорожні знаки