У Черкасах дослідили, за кого б містяни проголосували на місцевих виборах
Реклама
З 7 по 10 квітня 2015 року Дослідницько-аналітичний центр "Енігма" провів опитування думки виборців м. Черкаси стосовно місцевих виборів, запланованих на 2015 рік.
Методом особистого інтерв'ю опитано 800 респондентів, що мешкають у різних районах міста за вибіркою, що репрезентативна для населення Черкас віком від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,2%, пишуть на сайті Комітету виборців України в Черкаській області.
Якби вибори до міської ради відбувалися у квітні, то черкащани проголосували б за наступні партії:
Блок П.Порошенка "Солідарність" - 15,5 %
Самопоміч - 14,4%
"Батьківщина" - 12,5 %
Радикальна партія Ляшка - 10,4 %
Свобода - 9,1 %
Опозиційний блок - 8,3 %
Партія вільних демократів - 4,2 %
Народний фронт - 2,9 %
УДАР - 1,9 %
Інші партії - 3,7 %
Не визначився - 17,1 %
Таким чином, можна констатувати, що 5% бар’єр точно перетнули б 6 партій – БПП «Солідарність», ВО «Самопоміч», ВО «Батьківщина», РПЛ, ВО “Свобода» та Опозиційний блок. На межі проходження знаходиться ПВД, а Народний фронт, який восени набрав найбільшу кількість голосів на парламентських виборах, залишається поза можливістю проходження. Це не дивно, бо по-перше, черкащанам не відома ця партія як гравець на місцевих виборах. По-друге, тенденція до зниження електоральної підтримки НФ прослідковується нині по всій Україні. Натомість, порівняно з минулими місцевими виборами (25 травня 2014 року) суттєво зросла підтримка БПП «Солідарність» (з 6% до 15%) та Самопомочі (з 1% до 14%). І якщо, у випадку перших, їхні позиції прив’язані як до рейтингу Президента, так і до діяльності місцевого осередку партії, то рейтинг других пояснюється лише парламентською діяльністю представників фракції Самопоміч.
Адже міське об’єднання не має ні впізнаваного обличчя в якості лідера, ні помітної активності в житті міста. РПЛ та Свобода упевнено тримають своїх прихильників – їхні рейтинги майже не змінилися. А от поява Опозиційного блоку – наслідок розчарування частини містян у політиці провладних партій. Партія регіонів не пройшла на минулих виборах, отже тепер її представники, у випадку потрапляння до списку Опозиційного блоку, мають шанси знову повернутися до влади. Найбільшим же падінням рейтингу відзначилися Партія Вільних Демократів (з 18% до 4%) та УДАР (з 11% до 2%). Щодо ПВД, то грамотно проведена виборча кампанія як правило додає їм відсотків безпосередньо перед виборами. Однак розчарування виборців в роботі команди мера очевидна. А от УДАР майже повністю розчинився в політичній картині світу виборців, злившись на рівні Верховної Ради з БПП. Місцеві ударівці рейтинг самотужки не утримають, а тому повторення виборчої коаліції з президентським блоком є цілком можливим.
Також не слід забувати про 17%, які ще не визначилися зі своїми електоральними вподобаннями. Очевидно їх вибір буде зумовлений конкретними списками кандидатів, які будуть виставляти партії.
Якщо б найближчим часом відбувалися вибори на посаду міського голови Черкас, то голоси розподілилися наступним чином:
Одарич Сергій - 27,4 %
Бондаренко Анатолій - 11,5 %
Радуцький Олександр - 9,8 %
Булатецький Микола - 8,3 %
Нетовкіна Наталія - 3,0 %
Ботнар Юрій - 2,4 %
Більда Андрій - 2,3 %
Скалько Олег - 1,9 %
Гудзенко Володимир - 1,6 %
Інший - 5,5 %
Не визначився - 26,3 %
Можна констатувати, що Сергій Одарич хоч і втратив більше 10% від переможного рейтингу майже річної давнини (з 39% до 27%), все одно має сталу підтримку від своїх шанувальників та достатню для лідерства на фоні інших кандидатів.
Натомість, зростає його так званий «антирейтинг» - кількість людей, які нізащо не проголосують за нього. Анатолій Бондаренко, продовжує тримати друге місце, хоча і сильно поступаючись при цьому Одаричу. Можна сміливо стверджувати, що його рейтинг жорстко прив’язаний до рейтингу ВО «Батьківщина», яку він очолює в області. Тому й подальші перспективи на мерство Бондаренка визначатимуть дії та популярність самої партії. Натомість Олександр Радуцький, який можна сказати нажив свої майже 10% на протистоянні з чинним мером, може похвалитися незалежністю свого рейтингу від політичного забарвлення.
Враховуючи це, цікаво буде спостерігати, чи стане він заручатися підтримкою якоїсь партії, та як це вплине на його популярність. Вічний революціонер Микола Булатецький теж не втратив ще довіру своїх виборців, з яких 8% залишаються при ньому. Щоправда, «антирейтинг» майже втричі перекриває їх. Тому перспективи пана Булатецького втрутитись у реальну боротьбу досить примарні. Інші кандидати поки що не можуть за популярністю та впізнаваністю зрівнятися з попередніми чотирма. Однак, багато чого буде залежати від того, кого підтримають та висунуть рейтингові на Черкащині партії, зокрема – БПП «Солідарність» та «Самопоміч». Деякі з респондентів так і вказували: «голосуватиму за кандидата від Самопомочі».
Також цікаво, що в ході опитування люди називали серед бажаних кандидатів Віктора Білоусова та Валентину Жуковську, хоча цих прізвищ в опитувальнику не було.
Також не варто забувати, що дуже вірогідне проведення виборів вже за новим законодавством. За свідченнями експертів, які працюють над його розробкою, вибори мерів обласних центрів будуть відбуватися у 2 тури. Якщо це дійсно буде так, тоді все питання полягатиме в тому, хто саме вийде у другий тур разом з Сергієм Одаричем. І якщо ця кандидатура не буде мати такого ж шаленого антирейтингу як у чинного міського голови, Черкаси мають всі можливості отримати нового мера.
Не змогли назвати кандидата, за якого готові проголосувати аж 26% виборців (майже на 10% більше, ніж не визначилися про підтримку партії). Більшість із цих людей не задовольняють запропоновані варіанти і вони бажають бачити в черкаському політикумі нові обличчя. Яка саме партія/кандидат зможуть задовольнити ці очікування поки що невідомо. Тому сюрпризи – цілком можливі. Нагадаємо, що місцеві вибори в Україні відбудуться в жовтні 2015 року.
Антирейтинг
Одарич Сергій - 38,1 %
Булатецький Микола - 22,1 %
Радуцький Олександр - 15,3 %
Бондаренко Анатолій - 4,2 %
Більда Андрій - 1,2 %
Нетовкіна Наталія - 1,2 %
Гудзенко Володимир - 0,9 %
Ботнар Юрій - 0,7 %
Скалько Олег - 0,4 %
Недовіра до інших кандидатів (сумарно) - 1,1 %
Не визначився - 14,8 %
Аналітичний відділ ДАЦ «Енігма».
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter