У Черкасах під час карантину почастішали випадки домашнього насильства над дітьми
Реклама
У зв’язку із карантинними обмеженнями у Черкасах почастішали випадки домашнього насильства над дітьми, таку думку висловили фахівець управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Лисенко та практикуюча психологиня Вікторія Бондаренко.
Про це інформує UA:Черкаси.
У Черкасах зросла кількість дітей, які зазнали домашнього насильства, про це повідомляє служба у справах дітей ЧМР. Якщо протягом півріччя минулого року кількість звернень становила 29, то цьогоріч за пів року до служби надійшло 35 повідомлень про порушення прав дітей. Про це розповіла спеціалістка відділу захисту прав дітей служби у справах дітей ЧМР Ніна Сень.
На думку спеціалістки, негативна динаміка пов'язана із карантинними обмеженнями. Через те, що на деякий час були закриті навчальні заклади та підприємства, діти й батьки більше часу перебували удома. Із цією думкою погоджується і практикуюча психологиня Вікторія Бондаренко. З її слів, обмеження – це суттєвий стресовий фактор, і не завжди батьки вміють упоратися зі своїм емоційним напруженням. Як результат – "зриваються" на дітях.
Вітчизняне законодавство поділяє домашнє насильство над дітьми на такі види:
- фізичне насильство (ляпаси, удари, дьоргання, щипання, сіпання, штовхання та інші дії, пов'язані з фізичним тиском на дитину);
- психологічне насильство (ігнорування дитини, неприділення їй належної уваги, ізоляція від спілкування з іншими, шантаж, приниження тощо);
- економічне насильство (незабезпечення дітей основними засобами існування, псування дитячих речей тощо);
- сексуальне насильство (безпосередній статевий контакт з дітьмм, неналежне доторкання до статевих органів дитини, прояви нездорової ніжності, розбещення, заклик до раннього інтимного дорослішання, використання дітей в порноіндустрії тощо).
Фахівець управління превентивної діяльності Нацполіції області Олександр Лисенко зазначив, що згідно зі статтею 1 Закону України про запобігання та протидію домашньому насильству, діти, проти яких безпосередньо не чинили насильство, але які бачили факти насилля щодо інших, є також жертвами психологічного насильства.
Що можуть зробити діти, які зазнали домашнього насильства, або людям, яким відомі факти насильства над дітьми.
- звертатися за допомогою до закладів освіти, соціальних працівників, закладів охорони здоров'я;
- телефонувати на гарячу лінію поліції 102;
- звертатися до центру вторинної правової допомоги, до суду чи прокуратури, уповноважені органи з питань пробації;
- інформувати центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, притулки для дітей та інші державні органи чи органи місцевого самоврядування.
Психологиня розповіла, що головне, у боротьбі із домашнім насильством – не мовчати, а говорити! Насилля не є нормою, так не має бути!
Відповідно до останніх змін, внесених до українського законодавства 11 січня 2019 року, кривдник нестиме відповідальність відповідно до статті 91-1 Кримінального кодексу України. До осіб, які вчинили домашнє насильство можуть застосовуватися обмежувальні заходи. Зокрема можуть заборонити перебувати в місці спільного проживання з людиною, яка постраждала від домашнього насильства; обмежити спілкування з дитиною; заборонити наближатися до неї та вести будь-яку комунікацію. Також кривдника можуть направити на проходження виправного навчання до закладів пробації.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter