У Черкасах працює справжня школа життя (ФОТО)
Реклама
Скаутів-пластунів майже 20 років готують у Черкасах. "Пласт" - це українська скаутська організація, яка виховує свідомих громадян, готує до дорослого життя та спонукає щодня виконувати добрі справи.
До черкаського пласту приймають усіх охочих віком від трьох до 103 років. Єдине - кандидатом має бути людина, яку можна поставити у приклад дитині, повідомляє Громадське Черкаси.
Голова Черкаського осередку Пласту Володимир Педько розповідає, що малих скаутів навчають поступитися місцем у транспорті, допомогти мамі, стати волонтером у притулку для тварин. А вже коли вони організовуються у гуртки, проявляють фантазію.
"Свого часу ми ходили по місту і ставили попереджувальні знаки там, де помічали незакриті люки", – розповідає Володимир Педько.
Пластунів нараховують близько десяти тисяч. В Україні це наймасовіша скаутська організація із багатими традиціями. Мета організації - виховати повновартісного громадянина своєї країни та виконувати три обов’язки пластуна: бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим і жити за скаутським законом.
Критеріїв відбору до Пласту немає. Особливо це стосується тих, кому ще не виповнилося 18 років, адже організація якраз і займається вихованням дітей та молоді.
"Ми нічого не нав’язуємо дітям, і покарань у нас теж немає. Єдине покарання – це викреслення з організації. А так з дітьми граються, умовно винагороджуючи "плюсиками". Якщо, наприклад, пластун почав курити, то виховник може таємно надати дитині пересторогу, про яку знатимуть тільки вони. А в ідеалі дитина сама собі ставить мінуси. У цьому відмінність від школи – скаутинг виховує самооцінювання", – пояснює Володимир.
В основі навчання у Пласті – три ступені. Кожен ступінь - на блоки: життя у природі, історія, народознавство, ідеологія та інші. Це близько 50 вимог, які треба виконати, щоб перейти на наступний рівень.
"Ступені поділені на блоки: життя у природі, історія, народознавство, ідеологія та інші. Якщо це блок «життя у природі», то пластун має прожити два дні у лісі, знати сліди щонайменше десяти диких тварин, вміти розрізнити отруйну змію від вужа. Є окремі вимоги і щодо фізичної вправності", – пояснює Володимир.
На останньому ступені пластун вже реалізує проекти, проводить заняття для меншого гуртка.
Також пластуни опановують близько сотні вмілостей – танці, вишивання, співи, користування зброєю, ремонтна справа, верхова їзда, їзда на велосипеді, виживання у лісі, літання на паропланах. Кожна дитина обирає вмілості, які хоче опановувати, а виховники це забезпечують. Якщо діти хочуть вчитися кермувати авто, для них шукають інструктора.
"Деякі вважають, що ми суто туристична організація чи націоналістичне об’єднання. Ще є стереотип, що ми змушуємо дітей ходити до церкви. Попри те, що Пласт – це організація на християнських засадах, але її членами можуть бути і представники інших релігій або ж узагалі атеїсти", – переконує пластун.
За словами Володимира Педька, багатьом Пласт допоміг реалізувати себе у дорослому житті.
"Ми даємо дітям можливість помилятися. Виховники втручаються тільки у критичні моменти, коли це загрожує фізичному, духовному чи психічному здоров’ю дітей. Якщо ми ідемо на мандрівку і у дітей є свої обов’язки, дорослий майже не організовує захід. Якщо діти забули сірники, то це їхні проблеми. Звичайно, ніхто голодним не залишиться, але виховник видасть три сірники на три дні", – розповідає пластун.
Кульмінацією скаутських занять є табори. Там на практиці вони проявляють усе, що навчилися протягом року. Для дітей можуть створити стресову ситуацію, наприклад, серед ночі обливають намети – ніби пішов дощ – і пластуни мають просушити одяг. Таким випробуванням піддають тільки старших пластунів.
"Що більше таких ситуацій, то більша ймовірність, що коли щось станеться у реальному житті, вони знайдуть вихід", – пояснює Володимир.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter