Реклама
Реклама
27.03.24 09:00

Вартість комуналки у Черкасах: чи очікувати зростання цін


Реклама
Вартість комуналки у Черкасах: чи очікувати зростання цін

 

Добігає кінця непростий опалювальний сезон 2023-2024 років. Скільки ж ми, жителі Черкас та області, платимо за комунальні послуги? Чи варто чекати зростання тарифів, попри мораторій, який діє в Україні на підвищення комунальних тарифів до кінця війни? Та чи виправдані сподівання на субсидію?

 

Вода

Тариф за водопостачання побутовим споживачам у Черкасах — 13,848 грн/1 м³ (з ПДВ).

Тариф за централізоване водовідведення — 13,8 грн/1 м³ (з ПДВ).

 

На скільки й чому може зрости

Тарифи на воду можуть зрости у низці українських міст, у тім числі й у Черкасах. Одна з головних причин зростання вартості водопостачання — збільшення цін на електроенергію. Водоканали мають борги за електрику, крім того, за останні роки значно виросли ціни на хімічні реагенти, які необхідні для очищення води. Ще один фактор — звільнення кваліфікованих працівників через невисоку зарплатню. Проєкти підвищення тарифів були розроблені торік. Але рішення про коригування тарифів на воду в нашому місті, яке мало вступити в дію з 1.07.2023 року, було скасоване. Про це повідомили на відкритому засіданні НКРЕКП в липні торік.

«Нові тарифи допоможуть врятувати цілу комунальну галузь та не втратити можливість отримувати централізовану питну воду в звичному режимі, — аргументують на сайті КП «Черкасиводоканал». — Для водоканалу працювати за старими тарифами означає, що відшкодування за надані послуги відбувається не повністю. Різниця — це колосальні збитки для підприємства й неспроможність водоканалу сплатити вчасно за ресурси».

Тут порахували, що слід підняти ціну щонайменше до 21,216 грн/м³ з ПДВ за централізоване водопостачання та до 17,772 грн/м³ з ПДВ за водовідведення.

Проте остаточного рішення щодо підвищення тарифів наразі немає.

 

Електроенергія

Тариф на електроенергію для населення — 2,64 грн/кВт-год.

Кабінет міністрів підвищив ціну з 1 червня 2023 року на майже 70% з 1,68 грн/кВт-год. Вартість електроенергії впливає на більшість комунальних послуг, які отримує населення.

Середньомісячне споживання електроенергії населенням в Україні за даними статистики — 165 кВт-год/міс. За нинішнього тарифу це — 435,6 грн. Цікаво, що в середньому по країнах ЄС споживання електроенергії домогосподарствами становить 303 кВт-год/міс (на 83,64% більше, ніж в Україні).

 

Газ

У березні 2024 року істотних змін на ринку газу для побутових споживачів не відбулося. Вартість доставки газу, що затверджена НКРЕКП, на час дії військового стану теж залишається без змін.

Роздрібна ціна на природний газ для жителів в м.Черкаси (постачальник ТОВ ГК «Нафтогаз України») — 7,96 грн. за 1 м3 (з ПДВ)

Вартість доставки газу операторами ГРМ в м. Черкаси з 1.03.2024 постачальником «Газмережі» Черкаська філія — 0,684 грн. за 1 м³, (з ПДВ)

 

Тепло

У Черкасах діють два підприємства, що постачають послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання. Це ПРАТ «Черкаське хімволокно» та КПТМ «Черкаситеплокомуненерго». Тарифи на їхні послуги населенню також затверджує НКРЕКП.

Опалення для населення коштує:

 для споживачів ПРАТ «Черкаське хімволокно» — 1407,85 грн/Гкал;

 для споживачів КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» — 1506,02 грн/Гкал.

 

Тариф за гаряче водопостачання для населення:

 для ПРАТ «Черкаське хімволокно» — 77,72 грн/м.куб.;

 для КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» — 85,22 грн/м.куб.

Фахівці ПРАТ «Черкаське хімволокно» опублікували орієнтовний місячний розмір плати для приватного домогосподарства за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання.


За таких умов загальна вартість оплати за ці послуги з ПДВ становитиме 1 574,64 грн на місяць.

 

Утримання будинків

Група управлінських компаній «Нова якість» обслуговує 845 багатоквартирних будинків у Черкасах.

Розмір тарифу на обслуговування у будинках, які обслуговує ця компанія коливається від 2,24 грн за м2 до 6,98 грн за м2. Середній тариф на обслуговування будинків становить 5,6 грн за м2.

Тобто за житло, площею 27 м2 треба буде сплатити від 60 грн до 188 грн.

Як повідомили в компанії, вартість залежить від віку будинку, стану його комунікацій, розміру прибудинкової території тощо. Такий тариф був затверджений ще в 2019 році й за п’ять років жодного разу не переглядався.

На думку фахівців управлінської компанії, ці тарифи вже втратили актуальність. Адже інфляційні процеси, зростання зарплат, вартості матеріалів, запчастин та палива вплинули на кошторисну вартість ремонтно-будівельних робіт. Вона зросла у 2,5, а подекуди й у 3 рази, в порівнянні з 2019 роком.

Але тут поки не порушують питання підвищення тарифів. Намагаються з наявним ресурсом виконувати роботи й закривати аварійні заявки в будинках.

Чимало багатоквартирних будинків в обласному центрі утворили ОСББ. Вартість їх утримання різниться, залежно від форми обслуговування та укладання договорів з надавачами послуг, та в середньому перебуває в такому ж ціновому діапазоні.

 

Вивезення сміття

Як повідомили у «Черкаській службі чистоти» зараз для жителів Черкас діють щомісячні тарифи, затверджені 05.09.2022 року:

 для жителів багатоповерхових будинків — 36,88 грн (із ПДВ) з однієї зареєстрованої особи чи тієї, що проживає в квартирі;

 для жителів приватного сектора — 46,20 грн (з ПДВ) з однієї зареєстрованої особи чи тієї, що проживає в будинку.

Процедури надання й оплати послуги з вивезення великогабаритних відходів у Черкасах перебуває на розгляді в судових інстанціях. Тому ця тема потребує окремої публікації.

 

Високі тарифи — не панацея

За нинішніх тарифів оплата комунальних послуг жителям Черкас обійдеться в кілька тисяч гривень. Та більшість їх надавачів говорять про потребу збільшити тарифи. Остаточне рішення щодо тарифів має ухвалювати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). До того ж, діє мораторій на підвищення тарифів.

Чи врятує зміна тарифів підприємства, що надають послуги? Внаслідок їхнього підвищення може зрости й без того велика заборгованість за житлово-комунальні послуги. Наприклад, за даними ГО «Центр громадського моніторингу та контролю» на кінець 2021 року борги населення за ЖКП в Україні становили понад 81 млрд грн. З них майже 6,4 млрд грн — за централізоване водопостачання та водовідведення. На тлі війни та реального зменшення платоспроможності українців борги за компослуги, ймовірно, зросли ще більше. Щоб якось зарадити ситуації, Кабмін скасував заборону на припинення надання послуг ЖКГ тим споживачам послуг, які мають борги з їхньої оплати (постанова уряду №1405 від 29 грудня 2023 року).

Лише зростанням тарифів ситуацію не виправити, переконані експерти. Так, на думку голови Спілки споживачів компослуг Олега Попенка, потрібні комплексні рішення: модернізація, впровадження новітніх технологій та увага держави й субсидування тих верств населення, яким важко оплачувати високі тарифи. Та чи готова державна скарбниця під час війни до таких витрат?

 

Кому і як допомагає держава

У Головному управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області у відповіді на запит повідомили, що в Черкаській області житлову субсидію за січень 2024 року отримали 105,2 тис. осіб, протягом лютого 2024 року — 99,7 тис. осіб. У порівнянні з минулим роком, кількість отримувачів житлової субсидії зменшилася.

З допомогою житлової субсидії за січень держава компенсувала черкащанам майже 190 млн грн у січні та 185,4 млн грн у лютому. Середній розмір житлової субсидії по Черкаській області за січень 2024 року становить 1630,89 грн, за лютий 2024 року — 1793,88 грн.

Більшість поданих заяв на призначення субсидії (94,5%) було задоволено. Серед основних причин відмови в призначенні — отримання інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг та інші. Фахівці фонду прогнозують, що кількість наданих субсидій на неопалювальний період 2024 року може зменшитися на 55-60%.

 Роман Назаренко

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

27 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
09:14
У Черкасах не стало експерта-криміналіста
26 квітня 2024
20:06
На Черкащині товариство, яке завищило ціну за електроенергію, сплатить понад 160 тисяч до бюджету
19:07
В ОВА повідомили останні дані щодо ліквідації наслідків ракетного удару по Смілі
18:14
На Уманщині може бути чутно вибухи 
17:06
Вічна пам'ять: на Черкащині попрощаються із військовим
15:58
На Черкащині розпочали обстеження місць відпочинку до купального сезону
15:36
Для черкаських захисників облаштували каплицю
14:58
У Черкасах виявили пошкоджене авто, водій якого мав із собою наркотики
14:20
Впав разом із пасажиром: на Черкащині мотоцикліст намагався втекти від поліцейських (ВІДЕО)
13:59
“Всі борги реструктуризуються. Головне, щоб споживач мав намір оплатити”, – "Черкасиенергозбут" про боржників за електрику
13:51
У Черкасах вшанували пам'ять загиблих під час аварії на Чорнобильській АЕС
13:27
На Черкащині триває загроза підтоплення деяких населених пунктів
12:30
На Черкаській ТЕЦ стартувала підготовка до осінньо-зимового сезону
12:02
Захисника зі Сміли відзначили посмертно нагородою
11:27
У одній із черкаських шкіл відкрили меморіальні дошки загиблим воїнам
11:02
У черкаському ЦНАПі можна обміняти посвідчення водія 
10:42
У Черкасах знеструмлена низка будинків
09:49
У Черкасах вандали вирвали з кріпленням лавку
09:33
На Черкащині підтопило понад 500 гектарів території (ВІДЕО)
08:46
У Черкасах не стало відомого тренера з боксу
25 квітня 2024
20:17
У Черкаській області зводять укріплювальні дамби
19:13
В Умані чоловік намагався незаконно продати зброю