Реклама
Реклама
11.07.24 10:29
Реклама

Як черкащанам вберегти електроприлади під час перепаду напруг в мережі


Як черкащанам вберегти електроприлади під час перепаду напруг в мережі


ПАТ "Черкасиобленерго" дотримується показників якості електроенергії, передбачених законодавством, втім нині через низку несприятливих факторів: воєнний стан, дефіцит потужності, пошкодження ворогом енергосистеми можуть відбуватися стрибки напруги в мережі. Внаслідок цього псуються електроприлади та зростають ризики пожеж.

Які причини різкого перепаду напруги та як вберегти електроприлади від пошкоджень, розповідають спеціалісти технічної дирекції ПАТ «Черкасиобленерго». 

Так, директор технічний ПАТ «Черкасиобленерго» Павло Солоха наголошує, що відповідно до глави 11.4 розділу ХІ Кодексу систем розподілу Параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ ЕN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення». 

- Втім відповідно до пункту 1.1. ДСТУ ЕN 50160:2014 стандарт не поширюється на незадовільні умови електричної мережі, зокрема:

- установлення тимчасового електропостачання споживачів у наслідок аварій;

- у надзвичайних ситуаціях, зокрема, таких як: форс-мажор;

- дефіцит потужностей у наслідок зовнішніх подій.

Таким чином, дотримання оператором системи розподілу показників якості електричної енергії не поширюється на випадки застосування заходів регулювання споживання з метою вимушеного зменшення величини споживаної електричної енергії та потужності (аварійне розвантаження, застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень) та тимчасових схем живлення споживачів, спричинених пошкодженнями мереж розподілу електричної енергії внаслідок військової агресії російської федерації (у тому числі нанесені ракетними ударами та іншими способами),- зазначив Павло Солоха. 

Тож саме через аварійне розвантаження, застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень у багатоквартирних та приватних будинках на виробництві та в офісах можуть відбуватися стрибки напруги в мережі. 

- Під час дефіциту генеруючих потужностей одною з причин виникнення перепадів напруги в мережі може бути одночасне включення кількох високопотужних  об’єктів (промислове навантаження), а також одночасне включення великої кількості побутових споживачів зі своїм споживанням електроприладів. Як правило, це відбувається у ранішній та вечірній час доби.

Забезпечити стабільний рівень напруги в умовах наявності пошкоджень енергосистеми та під час застосування відключень складно. Тому трапляються випадки, коли при відновленні електроживлення споживачам надходить напруга з відхиленням від номінальної. Але навіть якщо у квартирі чи будинку не помітні перепади напруги, побутова техніка все одно поступово виходить із ладу. Річ у тім, що коли при відновленні електроживлення одночасно починає роботу майже вся техніка, в будинковій мережі в будь-якому  випадку  виникають «стрибки» напруги.- додав Павло Солоха.

Врятуватися від наслідків «стрибків» напруги можна кількома способами, кажуть фахівці. 

- По-перше, необхідно відключати прилади з розеток.

Ключову техніку (холодильники, бойлери, пральні машини) рекомендується повністю відключати від мережі після вимкнення світла. У такому разі після відновлення електроживлення вмикати їх у мережу потрібно буде вручну. Робити це рекомендують не відразу, а через 10-15 хвилин після відновлення електроживлення. За цей час пікове навантаження на будинкові мережі вже завершиться і техніка буде в відносній безпеці, адже найбільші коливання відбуваються саме в момент  відновлення електроживлення.

Плюси такого способу – відсутність додаткових матеріальних витрат. Мінусом є те, що метод захистити техніку тільки в частині випадків, іноді стрибок напруги може статися й через довгий час після отримання напруги.

- По-друге, рекомендується встановити реле напруги. 
Реле напруги реєструє значні відхилення від стандартної напруги та відключає всі побутові прилади. Після того, як напруга нормалізувалася, подається сигнал про включення, і підключення техніки до електромережі відновлюється.

Реле напруги поділяються на два основні типи – ті, що встановлюються в електричному щитку (загальне до домоволодіння) та для окремих розеток. Перший тип значно потужніший і надійніший, проте для встановлення такого реле будуть потрібні послуги електрика.

Найпростіші моделі реле напруги витримують струм 10-16А. Це достатньо, якщо підключати техніку поштучно. Потужні моделі розраховані на 40-100А та здатні захистити одразу всі електроприлади у квартирі (домоволодінні).

- По-трете, можливо встановити стабілізатори напруги або джерело безперебійного живлення (ДБЖ). 

Ці пристрої стабілізують напругу у споживача. Стабілізатори при цьому потужніші, але не мають акумуляторні батареї. ДБЖ мають меншу потужність, але тримають “запас” струму у внутрішніх або зовнішніх акумуляторах.

У характеристиках стабілізаторів зазвичай вказують потужність ВА (вольт-ампер), а не Вт (ват). Тому, щоб розрахувати необхідну потужність стабілізатора, потрібно помножити вказане на ньому число (ВА) на 0,7-0,9 (залежить від моделі). Результат означатиме, що прилади такої потужності потягне цей стабілізатор (вже у Вт). При цьому краще враховувати запас (10-20%), щоб стабілізатор не працював на межі можливостей.

ПАТ «Черкасиобленерго» просить споживачів поставитися з розумінням до вимушеної ситуації з перепадами напруги, в свою чергу енергетики роблять усе можливе, аби забезпечити надійну якість розподілу електроенергією.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

21 липня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
18:42
Графіки вимкнення світла на Черкащині 22 липня
15:54
Черкаси в лідерах по кількості ДТП: у чому причина
12:35
На відомому місці відпочинку на Черкащині сталася трагедія
12:10
На Черкащині оновили графік відключень на 21 липня
11:45
У Черкасах чоловік, якому допомогли медики, побив їх дороговартісний реанімобіль
09:36
У Черкасах із балкону випала жінка
08:40
На Черкащині вночі працювала ППО
20 липня 2024
18:54
Як вимикатимуть світло на Черкащині 21 липня
15:20
Черкащанам, яким не вимикали світло через розташування їхніх будинків на лініях критичної інфраструктури, тепер це робитимуть
13:10
Комбат-штурмовик з Черкас став "обличчям бренду" Svastone
11:02
У Черкасах в останню путь провели військового, який боронив кордони України
09:55
Сьогодні на Черкащині вперше за десять днів комфортна температура повітря
19 липня 2024
19:26
На Черкащині з'явився графік відключення світла на 20 липня
19:04
На Шполянщині в останню путь проведуть захисника
18:02
На Тальнівщині шахраї телефонують від мені представників міської ради
17:15
Якою буде погода на Черкащині на вихідних
16:58
Черкаського захисника посмертно відзначили орденом
16:09
У черкаському ЦНАПі відкрили виставку про дослідження українців в Антарктиці
15:57
Черкаській військові збили ворожий Су-25
15:44
На черкаському пляжі виявили парасольку з написом "дзвінки в росію"
14:59
Здійснив кілька пострілів: у Черкасах виявили чоловіка зі зброєю
14:14
На одному із черкаських пляжів виявили цисти лямблій