Реклама
Реклама
19.12.23 11:21

Як черкащани ставляться до розваг під час війни


Реклама
Як черкащани ставляться до розваг під час війни

 

Питання проведення різноманітних подій та моральність цього усе частіше постає предметом обговорення. Наразі немає чітких визначених меж того, які івенти вважаються прийнятними, а які на час війни недоречні. Ми вирішили дослідити це питання детальніше. Для цього проведено анонімне опитування, де респонденти могли висловити своє ставлення до цього. Також психологиня Марія Баранкевич пояснила, чому виникають певні емоційні реакції, а також детальніше розповіла про етичний бік цього питання.

За словами психологині, кожній людині навіть у період війни необхідний час для відпочинку, проведення часу в приємному оточенні, з близькими людьми. Оскільки зараз відбувається період проживання колективної травми, організм постійно перебуває у напруженні, тому якісне дозвілля має великий вплив на переживання цього негативного досвіду:

- Зараз ми живемо під час війни, що є дуже значною колективною раною. Ми не маємо досвіду проживання цієї травми. Це не схоже на щось, що могло трапитися із нами раніше, як наприклад, втрата роботи або майна. Якщо більш метафорично, то ми намагаємось зрозуміти, скільки потрібно знеболювального, щоб ця рана не так боліла.

Соцмережі на сьогодні є майданчиками взаємодії, де щодня з’являються тисячі публікацій. Частина користувачів постійно ділиться своїми світлинами, покупками, різноманітним відпочинком. На період повномасштабного вторгнення деякі дописи користувачів здатні спричинити багато обговорень та негативних реакцій. Наприклад, відомо про скандали, пов’язані з блогерами мільйонниками, які публікували контент, що демонструє безтурботність, розкішне життя. За результатами опитування, 43% респондентів відчувають дискомфорт та негативні емоції під час перегляду такого контенту, 40% іноді стикаються із неприємними емоціями від перегляду, 17% ставляться нейтрально.

- Однією із причин виникнення таких емоцій є сильний біль. Зараз цей контент можуть бачити знайомі, родичі, дружини та діти військовослужбовців, які загинули або досі перебувають та території проведення бойових дій. Такі публікації є дуже тригерними, – зазначає психологиня.

Одночасно із цим, за утримання на час війни від публікування будь-яких світлин та відео відпочинку погодилось 81% опитаних. Можливість заборони будь-яких розважальних заходів підтримало 60% респондентів. Проте, частина опитаних вважає, що зараз мають бути різні види дозвілля, однак не варто ділитися враженнями про відпочинок на загал. Із цим твердженням згодні 49%.

- Якщо хтось має бажання щось відсвяткувати, то потрібно враховувати, що війна досі триває. Якщо оголошено день тиші, то в знак поваги до загиблих потрібно утриматися від музики, від гучних забав, уникати використання феєрверків та яскравих вогнів. Робити це дозвілля без російської музики, бо саме це часто тригерить військових та їхніх рідних і є сильним подразником.

Позитивно до проведення культурних подій ставляться 38% опитаних, 38% - негативно, 24% висловились про нейтральність. Ми запропонували кілька варіантів дозвілля, у респондентів була можливість обрати одну чи більше відповідей.  

Підтримали найбільше проведення таких заходів:

- дні народження та сімейні свята - 85%;

- культурні події (такі як художні виставки, експозиції) - 79%;

- театральні вистави - 58%.

За проведення державних свят проголосувало 47%, за концерти - 41%. Найменше респонденти погоджуються із подальшим проведенням вечірок - лише 15%. Учасники додатково зазначили власні варіанти дозвілля. Наприклад, серед можливих розважальних подій вказано такі відповіді: “Вважаю прийнятним проведення заходів, які мають благодійну мету, збір коштів військовим...”, “футбольні матчі”, “свята, які б показували нашу ідентичність, вечорниці, ті ж самі Андріївські вечорниці”.

 Крім цього, у декількох коментарях підтримували проведення дитячих свят, відвідування кав’ярень. Заходи, що спрямовані на підтримку ЗСУ теж одержали багато позитивних відгуків. Наприклад, зараз нерідко організовують івенти, на яких виручені кошти передають на військові потреби. Такі події вирішують питання дозвілля, але одночасно і допомагають збільшити кількість донатів.

  • Якщо розважальні заходи, де збирають на потреби ЗСУ – це дієвий метод привернути увагу людей, щоб задонатити, то варто звертатися до цього, – зазначає психологиня.

На думку учасників опитування, такі події як концерти, наприклад, можуть проводити за умови збору коштів, щоб вони були благодійні та була можливість донатити: “Особисто я не ходжу на концерти, але більшість концертів у нас благодійні. І краще, нехай концерт буде і артист зробить якийсь внесок у закупівлі дронів, авто чи ще чогось для ЗСУ, ніж концерти заборонять і цього внеску не буде. Кожен має допомагати як може, актори, співаки, артисти допомагають своїми виступами“. Також частина опитаних вважає доцільними різні події, проте які не є надто масштабними та гучними: “Вважаю прийнятним усі види дозвілля, окрім мега шумних. І також клуби, не думаю, що це зараз хороша ідея”.

Також була можливість обрати заходи, організацію яких через війну підтримують найменше. Відповідно до результатів, на думку аудиторії, наразі найбільш недоречним є проведення таких івентів:

- вечірки - 92% проти;

- концерти - 43%;

- державні свята - 41%.

Проти проведення театральних вистав - 22%, за недоречність святкування  сімейних свят і художніх івентів - 13%. Щодо цього ми отримали такі відповіді: “Державні свята - небезпечно, вечірки - недоречно”. У деяких коментарях надали більш обгрунтоване пояснення: “Масові заходи, на які виділяються шалені гроші, без необхідності. Весілля з тортом в декілька мільйонів. Концерт співака, гроші на якого виділили з бюджету, і витратили грошей більше, ніж зібрали”. 58% респондентів погодилися із твердженням, що зараз необхідно повністю заборонити проведення культурно-розважальних подій до завершення війни.

Проте, на думку психологині, деякі різновиди культурних заходів можуть виконувати функцію зниження напруги, заспокоєння, повернення до звичайного ритму життя як військових, так і цивільних:

- Цікаві вистави у театрі, лялькові театри для дітей, веселі кінострічки, мультфільми можуть стати гарним джерелом ресурсу та сили. Такі види дозвілля можуть позитивно вплинути на стан військовослужбовців та населення загалом. Це дозволить розслабитися та зняти напругу.

Ірина Горпинчук

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

23 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
18:59
Як вимикатимуть світло на Черкащині 24 листопада
16:21
У Черкасах насмерть збили жінку
13:22
Військовий із Черкас перебуває у Пентагоні
12:36
Черкаська громада попрощалася з двома мужніми воїнами
11:32
Скільки зараз коштують квартири у Черкасах
09:20
У Черкасах в останній шлях провели маму загиблого військового
22 листопада 2024
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині
13:05
Укрзалізниця анонсувала запуск нового поїзда з Харкова до Черкас
12:33
У Черкасах попрощалися із молодими захисниками
11:55
У одному із черкаських парків висадили дуби
11:33
На Черкащині прогнозують значний мокрий сніг
10:55
У Канівській громаді попрощаються із ветераном війни