Які історії та легенди черкаських парків?
Реклама
Парки – ідеальне місце для порятунку від спеки. Сьогодні Черкаси, на щастя, мають аж шість безпечних зелених куточків спокою, релаксу та розваг.
Однак затишно там було не завжди. Що приховує кожен із них? Про це інформує in.ck.ua.
Частинка Криму в Черкасах
Парк "Сосновий Бір" – найбільший в місті. Його площа становить 250 гектарів. Створити парк надумали 60-х роках минулого століття. До того часу тут був реліктовий ліс і діброва. Щоб перетворити територію на паркову, сюди завезли декілька тонн гранітних глиб, гальки, валунів із річки Рось і Кримського півострова. Крім сосни, паркову зону збагатили 70 екзотичними видами рослин, привезеними з Тростянецького дендропарку, уманської "Софіївки" та Київського ботанічного саду.
Проектувальники парку запланували створення штучних озер. Знали б вони, скільки випускників шкіл робили тут запливи на швидкість після святкування останнього дзвоника. В центрі одного з озер є скульптура Русалоньки. За однією з прикмет, якщо дістатися її та потерти руки – будь-яке романтичне бажання здійсниться.
Ще одним популярним об’єктом є арковий місток кохання. Його могло б і не бути, якби тодішній очільник області Олександр Андреєв не побачив такий міст під час одного зі своїх відряджень до Дніпропетровської області. Сьогодні це місце відоме кількістю замків закоханих пар (хоча для них вже й дерево окреме встановили) та... самогубств. Висота мосту – 20 метрів над рівнем асфальту, і вижити після падіння майже неможливо.
Щоб з’ясувати, в чому ж справа, і чому мрія екс-керівника стала фатальною для нащадків, у Черкаси навіть приїжджали "екстрасенси". Гуртом "почаклували" і дійшли висновку – міст розташований на місці тектонічних розломів між двох круч, а це "енергетично негативна ділянка". Вам вирішувати, вірити в це чи ні. А наш вибір – милуватися дніпровськими пейзажами, дихати цілющим повітрям і не думати про дурниці. Краще пошукайте кримські камінці. Підказка – найбільше їх поблизу штучного озера.
Від театру в саду до дитячої мрії
Цікаву історію має міський Дитячий парк. Адже понад століття тому, у 1902 році, на його місці був квітково-фруктовий сад, театральна сцена, оркестровий павільйон, а вхід був платним і не доступним пересічному черкасцю. Ідея використання цієї ділянки виникла у підприємця Ярового. Згодом у 1910 році господарі віддали парк в оренду підприємцям Зініну та Лер'є. Нові власники перетворили зимове приміщення театру на кінозал, а літнє – на циркову арену. Після захоплення влади більшовиками парк поступово змінював свої функції – з мистецьких на дитячо-спортивні.
У 1970-х роках у Черкасах почали створювати цілий "дитячий квартал", до якого увійшли приміщення Музичної школи №2, спортивні майданчики й оновлений Дитячий парк. Його відкрили у 1980 році, на місці літнього театрального майданчика – відкрита сцена для дитячих виступів, алеї "оточили" казкові персонажі, створені з дерева. Павільйон став ігротекою, "зимовий" театр – закладом громадського харчування. Додали до композиції парку спортивні та ігрові майданчики. Однак відгомін минулої епохи розгледіти все ж можна: це місточок біля центрального входу до парку, "горбатий" міст біля одного зі спортивних майданчиків, деякі дерева, стежки та... романтичний гарний настрій, який з’являється, щойно ви тут опиняєтеся.
"Ленін" в кущах
Парк 30-річчя Перемоги можна назвати оазисом затишку і прохолоди Південно-Західного району. Парк відкрили у 1975 році на честь 30 років перемоги у Другій Світовій війні. Створювати рекреаційну композицію було нелегко, адже архітектори і проектувальники робили це "з нуля", облагороджуючи степову болотисту територію. Однак їм вдалося, і сьогодні неможливо уявити, що на місці ялинок, абрикосів і верб тут було щось інше.
Зараз на території багато дитячих атракціонів, поруч – зоопарк. Візитівкою Парку Перемоги є літак Су-7БКЛ біля входу. Ще на території є кілька пам’ятників бійцям дивізій, які визволяли місто від загарбників. Але це ще не все. За переказами місцевих, саме сюди мали перевезти пам’ятник Леніну ще у 2008 році як історичний експонат.
Маніяки? Ні – собаки!
"Собачий парк" – саме так називали парк Хіміків, що розташовується в одному з найбільш віддалених мікрорайонів міста. Відкрили його у 70-х роках минулого століття. Висаджували дерева прості робітники, мешканці мікрорайону.
Та через декілька років парк почав занепадати. Без чотирилапого друга тут було страшно гуляти, адже у вечірню пору недоглянуті алеї та чагарники приваблювали "неврівноважених" членів суспільства.
Та ці часи в минулому – парк Хіміків сьогодні має сучасні дитячі та спортивні майданчики, доглянуті алеї та фонтан. "Фішкою" Парку Хіміків є “супервбиральня”, яку будують уже третій рік із бюджетом у 900 тисяч гривень. Це, мабуть, єдина вбиральня у Черкасах, на яку так палко чекають містяни.
Соборний парк: розваги на кістках
Понад століття тому вулиця Надпільна була межею Черкас, а на місці сучасного Соборного парку розміщувалось кладовище парафіян різних віросповідань і священиків. Тут похована іудейська дівчина Сура-Акилина, яку вбив батько за зміну релігії через кохання до православного хлопця. Згодом родичі одного з австрійських солдатів збудували тут церкву пам’яті загиблих у Першій Світовій війні.
Після Жовтневого перевороту її зруйнували, а цвинтар знесли. На місці могил створили парк розваг, який славився найбільшою дискотекою та бійками з великою кількістю постраждалих.
Сьогодні у цьому парку, окрім містики, можна знайти багато пам’ятників – Жертвам голодомору та політичних репресій, Жертвам Чорнобильської трагедії, Пам’ятник зруйнованим храмам та Пам’ятний хрест загиблим черкащанам в АТО. З парку розваг Соборний поступово стає місцем пам’яті про ціну людських помилок, які призвели до трагедій.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter