Як зростатимуть тарифи на комунальні послуги для черкасців
Реклама
З березня зросли ціни на електроенергію, а з травня подорожчає газ, теплова енергія та гаряча вода.
Скільки черкасцям доведеться платити за новими тарифами, а ціни на які послуги порадують “стабільністю”, з’ясовував “ІнфоМІСТ”.
Податок на нерухомість
Вже цього літа черкасці вдруге отримають “листи щастя” із податкової, на яких буде вказана сума податку на нерухоме майно. Фізичні особи сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2015 рік за ставками та з використанням пільг, які застосовувались при розрахунку податку у минулому році. Для кожного регіону ставки цього податку можуть бути різними, адже їх ухвалюють сільські, селищні, міські ради.
– Так, для черкасців ставки податку на 2015 рік визначені у рішенні Черкаської міської ради від 22.01.2015 для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб. Вони встановлюються у розмірі 1 % від мінімальної заробітної плати, визначеної законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування. Тобто у 2015 році черкасці платитимуть 12,18 грн за квадратний метр, – коментує заступник начальника Державної податкової інспекції у м. Черкасах Анна Білик.
Згідно рішення міськради, під пільгу потрапляють квартири площею 120 кв. м, будинки – 250 кв. м, для різних типів об’єктів житлової нерухомості сумарно 370 кв. м. Для нежитлової нерухомості є пільга на об’єкти некомерційного призначення фізичних осіб виключно в межах присадибних ділянок.
– До 1 липня 2016 року за місцем реєстрації фізичної особи буде направлено податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку із зазначенням відповідних платіжних реквізитів. Сплатити цю суму потрібно буде протягом 60 днів. Останній термін – 29 серпня 2016 року, – коментує заступник начальника ДПІ. Власникам нерухомості у податковій радять не чекати, а спробувати самостійно визначити суму податку.
Наприклад, якщо у власності двох осіб перебуває квартира площею 130 кв. м та гараж, то платити податок не доведеться. Адже площа квартири ділиться на двох власників – по 65 квадратів на кожного. А пільговими вважають до 120 квадратів на особу.
Якщо, у власності однієї особи перебуває будинок площею 275 кв. м, з господарськими спорудами та гаражем, то сплатити доведеться 304, 5 грн. Адже лише 250 квадратів – пільга, а 25 – оподатковуються. Відповідно виходить рівняння (275 – 250) х 12,18=304,5.
Якщо черкасець має дві квартири площею 70 кв. м і 49 кв. м та будинок – 290 кв. м, то розраховувати суму податку доведеться по-іншому. Під пільгу підпадають сумарно лише 370 квадратних метрів. Отже, ((70+49+290) – 370) х 12,18 = 475,02 грн.
На черкасців, які зволікатимуть зі сплатою податку на нерухомість, чекатиме відповідальність згідно законодавства. Вона така ж, як і для інших податків.
Згідно пункту 1 статті 126 ПКУ, з недобросовісних платників стягуватимуть штрафи. При затримці до 30 днів – 10 % від погашеної суми податкового боргу, затримка у понад 30 днів “коштуватиме” вже 20 %. Якщо податок буде сплачений несвоєчасно, то згідно ст. 129 ПКУ після граничних термінів для його сплати на суму податкового боргу нараховуватиметься пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ, що діє на день виникнення податкового боргу.
Ціни на електроенергію
Ціни на електроенергію теж не тішитимуть стабільністю ще принаймні рік. У квітні минулого року почалося підвищення тарифів. Воно відбудеться у п’ять етапів. Кожні півроку вартість на світло буде зростати. У період з вересня 2015 до 29 лютого 2016 року електроенергія для населення коштувала 45,6 копійок за 1 кВт/год, якщо спожитий обсяг не перевищує 100 кВт на місяць. 78,9 копійок – за обсяг, спожитий понад 100 кВт/год до 600 і 147,9 копійок за спожитий понад 600 кВт на місяць. З березня ціна 1 кВт зросла на чверть – до 57 копійок. При споживанні від 100 до 600 – кВт коштує тепер майже гривню, а понад 600 кВт – 1,56 грн. Однак, це не останнє підвищення.
Черговий стрибок цін на світло на черкасців чекає вже у вересні цього року та березні 2017-го.
Газ та гаряче водовостачання Уряд продовжив спеціальні зобов’язання “Нафтогазу України” зі збуту населенню природнього газу на пільгових умовах.
Так, на засіданні Кабінету міністрів до 1 травня було відтерміноване ухвалення рішення про визначення нових цін на газ для побутових споживачів.
Згідно постанови КМУ від 30 березня 2016 року № 234 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758" ціна на газ для індивідуального опалення або комплексного використання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) становить 7,188 гривні за 1 куб. метр, “окрім обсягів до 1200 куб. метрів, що використані за період з 1 жовтня 2015 р. по 31 березня 2016 р. (включно), за ціною 3,6 гривні за 1 куб. метр.” Також активно обговорювали у ЗМІ платіжки, до яких з 1 квітня мали включити абонентський платіж споживача "за доступ до потужності" газопроводу: 17 грн – тільки газові плити і 29 грн – за газовий котел для опалення.
У “Черкасигаз” говорять, що поки над розрахунками працюють фахівці, а тому яка сума платежу буде встановлена і коли – не відомо.
– У квітні черкасцям, як і решті українців, газ рахуватимуть за тарифами 7,188 грн за м.куб. Поки у платіжках не буде абонентської плати “за доступ до потужності”. Кабмін лише продовжив дію попередніх тарифів на місяць замість планованого раніше підвищення. Тому всіх змін варто чекати вже з травня, – розповідає начальник служби обліку природнього газу та контролю за його використанням ПАТ “Черкасигаз” Микола Кирнос.
23 березня Кабмін ухвалив постанову “Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”. Згідно документу, норма для громадян, що використовують газову плиту і мають центральне гаряче водопостачання (ГВП) зросла з 3 до 4,4 куб. м. Для тих, хто немає ГВП – з 4,5 до 7,1 куб. м, а споживачі, що використовують газову плиту і водонагрівач, платитимуть замість 9 аж за 14 куб. м.
У “Черкасигазі” також пояснили, чому ті споживачі, які не мають гарячого водопостачання, платять більше, ніж ті, хто користується цією послугою. – Такі норми обгрунтовують тим, що людина, у квартирі чи будинку якої немає гарячої води, буде використовувати більший об’єм газу для її нагрівання, – говорить Микола Кирнос.
Отже, у квітні для всіх черкасців, які мають газові лічильники, кубічний метр газу вартуватиме 7,188 грн. За газову плиту та котли платити не доведеться принаймні за березень. А от норми споживання для тих, хто не має лічильника, зросли. Черкасці тепер платитимуть від 4,4 до 14 кубометрів щомісяця залежно від визначених постановою видів споживання.
Теплова енергія
За теплову енергію черкасці у квітні заплатять лише за сім днів. Тариф на гарячу воду буде таким, як і в березні. А от із травня варто очікувати на підвищення. На сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлені “економічно обгрунтовані тарифи та собівартість теплової енергії для потреб населення” у лютому 2016 року.
Одна гігакалорія для КПТМ “Черкаситеплокомуненрго” коштує 525,71 грн. На сайті комунального підприємства для мешканців будинку, які встановили прилади обліку, вартість однієї гігакалорії з 12 лютого 2016 року зменшилася у порівнянні із 2015-тим з 734 грн до 642. Ті, хто не має в квартирі чи будинку теплолічильників, платять за квадратні метри. З лютого до кінця опалювального періоду ціна становила 15,80 грн. Це на 2,30 менше, ніж до змін.
– На сьогодні, 45 % житлових будинків, яким надає послугу з централізованого опалення КПТМ "Черкаситеплокомуненерго", обладнані будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії. Ці споживачі сплачують кошти за отримані послуги з централізованого опалення за фактично спожиту теплову енергію – за показниками приладів по тарифу, встановленому за 1 Гкал теплової енергії. У 55 % житлових будинків оплата за централізоване опалення нараховується за тарифом, який встановлений за 1 кв.м. загальної опалювальної площі щомісяця протягом опалювального періоду, – коментує заступник директора з питань економіки КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” Алла Гуц.
Нині комунальне підприємство виконує розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.02.2015 № 129-р, відповідно до якої усі теплопостачальні підприємства до кінця 2016 року мають встановити будинкові прилади обліку теплової енергії. Згідно рішення виконавчого комітету опалювальний період закінчився у Черкасах 7 квітня 2016 року. Оплата за централізоване опалення населенню відповідно буде нараховуватися за 7 календарних днів квітня.
Із 1 травня 2016 року згідно постанови НКРЕКП від 17.03.2016 № 354 для "Черкаситеплокомуненерго" встановлений тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення в розмірі 603,15 грн/Гкал (без ПДВ). Цей тариф на теплову енергію для потреб населення був схвалений НКРЕКП ще у грудні 2015 року. Однак він був нижчим на 5 грн/Гкал, ніж затверджений постановою НКРЕКП (зросла вартість електроенергії та інших складових).
Централізоване постачання гарячої води
Із 12 лютого знизилися ціни і на централізоване постачання гарячої води.
Якщо у помешканнях встановлені прилади обліку, то за постачання гарячої води з рукосушильниками черкасцям доведеться платити майже 40 гривень за метр кубічний, що на 5 гривень дешевше, ніж раніше. Без рукосушильників – 37 гривень – на 4,5 грн менше, ніж до змін.
У разі відсутності квартирних приладів обліку платити доведеться за встановленою нормою споживання гарячої води та кількістю мешканців. Нині вона становить 3,5 м куб. на 1 особу в місяць.
– У зв`язку зі зміною тарифу на теплову енергію для потреб населення, з 1 травня 2016 року відбудеться також зміна тарифів на послугу з централізованого опалення та постачання гарячої води. На сьогодні відповідна постанова НКРЕКП перебуває на реєстрації в Міністерстві юстиції України. Після офіційного опублікування підприємство повідомить споживачів про встановлені розміри тарифів на послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, – розповідає заступник директора з питань економіки КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” Алла Гуц.
Отже, у квітні черкасцям теплову енергію рахуватимуть лише до 7 квітня. У квітні платити за гарячу воду доведеться ще за встановленими у лютому цінами, а от у травні варто очікувати на підвищення.
Водопостачання та водовідведення
Найдорожчі тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення на Черкащині для населення у Смілі. 1 м куб. водопостачання коштує 9,71 грн, а водовідведення – 8,91. В Умані 7,06 та 5,96 відповідно. А от найдешевше у Черкасах. Ціна водопостачання – 3,70 грн за 1 м3, а водовідведення – 3,45, йдеться на сайті НКРЕКП у документі про тарифи з 2016 року.
На сайті “Черкасиводоканалу” розміщена така інформація про тарифи: централізоване водопостачання – 4,44 грн за 1 м3, централізоване водовідведення – 4,14 грн за 1 м3. Послуги з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) – 4,80 грн за 1 м3, послуги з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) – 4,48 грн за 1 м3.
У “Черкасиводоканалі” нам пояснили, що різниця пов’язана із тим, що на сайті комунального підприємства ціна вже з ПДВ.
– Ми зазначаємо ціну вже з податком на додану вартість, бо споживача цікавлять остаточні тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, які вказані у платіжці. Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) вищі за тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, у зв’язку із включенням до них витрат, пов’язаних з повіркою приладів обліку, – коментує провідний фахівець ефективності підприємництва планового економічного відділу КП “Черкасиводоканал” Олександр Шевченко.
За словами фахівця, встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, а також за послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) належить до компетенції Нацкомісії.
Економічно обґрунтовані тарифи для КП "Черкасиводоканал" встановлено з 1 липня 2014 року. У подальшому відбувалось лише їхнє коригування в частині енергетичної складової. Зокрема у травні 2015 року та січні 2016 року. – За відсутності у споживачів категорії "населення" приладу обліку, нарахування плати за централізоване водопостачання та водовідведення, а також за послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) здійснюється на підставі норм в залежності від ступеня благоустрою, які затверджуються рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради, – коментує Олександр Шевченко.
Утримання будинків і прибудинкових територій
Тариф на утримання будинків та прибудинкових територій, згідно інформації на сайті облдержадміністрації, не змінювалися у Черкасах із 2011 року. Так, за 1 м кв. жителям 7-9 поверхових будинків з ліфтом доведеться віддати від 1,66 до 2,3 грн. 5-поверхових без ліфта – від 2,07 до 2,17 грн. У департаменті економіки та розвитку Черкаської облдержадміністрації говорять, що про підвищення тарифів поки не йдеться. Встановлені на сайті тарифи нині є чинними.
Вивезення твердих та рідких побутових відходів
Нині лишилися чинними і тарифи на послуги вивезення твердих та рідких побутових відходів для жителів Черкас, які були затверджені виконавчим комітетом 3 березня минулого року. За збирання та перевезення твердих побутових відходів власники приватних будинків платитимуть 39,18 грн за м куб. Вивезення рідких побутових відходів для них коштуватиме 80 грн за м куб.
За вивезення, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів власники помешкань у багатоквартирних будинках сплачують щомісяця 7,75 грн з однієї особи, а мешканці приватних будинків – 9,18 грн.
– Складовими цього тарифу є ціни на паливно-мастильні матеріали, запасні частини до транспортних засобів та заробітна плата працівників на підприємстві. Тому тариф на послуги з вивезення твердих та рідких побутових відходів залежить від вартості цих складових. Нині про підвищення не йдеться, адже тарифи для черкасців підвищили лише рік тому, – коментує головний спеціаліст відділу контролю за діяльністю комунальних підприємств та тарифного регулювання ЧМР Олександр Омелич.
Стабільним для черкасців лишаються тарифи на утримання будинків та вивіз сміття. Водопостачання та водовідведення поки теж не дорожчатиме. Адже нові тарифи почали діяти лише з початку 2016 року. Тішитись можна й продовженню дії тарифів на газ, однак лише місяць. З травня слід чекати підвищення ціни та введення абонентської плати, про яку активно говорять у ЗМІ.
На тепловій енергії у квітні черкасці зекономлять, адже опалювальний сезон закінчився на тиждень раніше. Однак з травня її ціна зросте, а відповідно і вартість гарячої води. Електроенергія до вересня рахуватиметься за новим тарифом, що був встановлений у березні. Цьогоріч черкасці також мають заплатити податок на нерухоме майно. Останній термін – 29 серпня.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter