Реклама
Реклама
17.01.19 11:57

Юрій Путря: "Громадськість повинна впливати на якість доріг. Досить вже задовольнятися малим"


Реклама
Юрій Путря:

 

Вже  цього року жителі Черкас зможуть користуватися мобільним додатком «Чиї Ями?», який допоможе оцінювати сумлінність роботи підрядників та скласти рейтинг дорожніх служб. Його суть полягає у тому, що кожен черкащанин  зможе переглянути фото доріг одразу  після ремонту у 2017-му та завантажити фото рік по тому. Цього часу достатньо, аби побачити, наскільки якісною була робота підрядника.  Відповідну оцінку підприємству і поставить користувач мобільним додатком.  

За словами керівника проекту «Чиї Ями?» Сергія Стаська, ці дані покладуть в основу рейтингу підрядників, які ремонтують дороги у Черкасах. По тому громадські активісти планують підписати з міським головою меморандум про те, що результати дослідження враховуватимуться при визначенні переможців тендерів, а підрядники, що порушили зобов’язання, не допускатимуться до торгів.

І це вже не перша спроба громадськості почати впливати на якість доріг. З жовтня по грудень 2018-ого року в рамках проекту ПРООН у 12-ти областях України, серед яких і Черкаська, тривав  моніторинг доріг, роботи на яких виконувались у 2016-2018 роках. 13 громадських об’єднань у співпраці з обласними державними адміністраціями провели аналіз закупівлі послуг із ремонту доріг місцевого значення та стану виконання робіт на визначених ділянках.

На Черкащині за перевірку автошляхів узялися представники громадської організації «Проти Корупції» під головуванням Юрія Путрі. Він розповів Zmi.ck.ua про труднощі під час реалізації проекту, очікування та силу громадського впливу на місцеву владу.

- Що сподвигло Вас та Вашу команду узяти участь у проекті ПРООН щодо моніторингу доріг Черкаської області?

- Ми працюємо з ПРООН вже 2 роки. І питання боротьби з корупцією  у сфері ремонту доріг місцевого та державного значення ми порушували неодноразово. Але фахівці  були налаштовані скептично. Мовляв,   громадськість не розуміється на цій темі. Зможе хіба що вивчити документи та проаналізувати їх. Але одного разу нам зробили пропозицію організувати спільний проект, який передбачав моніторинг українських доріг. Ми попередньо пройшли навчання і отримали базові знання про особливості закупівлі та реалізації дорожніх проектів, бюджетування та документи, які складаються під час планування та реалізації дорожніх проектів, основні дефекти дорожнього покриття тощо. У нас сформувалося 12 команд. Інженери побачили нашу націленість на результат та завзяття і змінили свою думку.  

- З якими труднощами зіткнулася моніторингова група під час реалізації проекту?

- Моніторингова група  оглянула  50 ділянок доріг в усіх районах Черкащини, а це 150 км дорожнього полотна.  Проаналізували 50 тендерів на суму понад 600 млн. грн. І все це за пару місяців інтенсивної роботи. Але труднощі виникли на етапі комунікації з боку замовника, з боку ОДА.  (Від редакції: З 1 січня 2018 року автодороги  місцевого значення було передано обласним державним адміністраціям). Там стверджували: держава їм дала повноваження замовляти роботи,  контролювати їх виконання, перевіряти підрядника і вони не бачать, яку роль могла б виконувати громадськість. Але це неправильно, адже йдеться про використання грошей громади! А реального контролю у цій сфері не існує. Чому не існує? Тому що усі дотичні до цього служби отримують зарплату з однієї кишені і вони не хочуть один одного підставляти. Порозуміння з ними було важко знайти як на початку нашої діяльності,  так і нині. 

Чи задовольнив Вас результат роботи?

- Ми дали зрозуміти владі, що громадськості важливо контролювати якість виконання дорожніх робіт. І люди продовжуватимуть цікавитися цією темою і надалі. Метою проекту "Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг  України" було показати громадянам, наскільки прозоро використовуються кошти, виділені на ремонт доріг. Змусити  замовників  змінити  підхід до складання  технічних  завдань, а підрядників – до виконання  робіт  шляхом  привернення  уваги  суспільства  до цієї проблеми. Ми не хочемо їх принижувати, абощо.  Ми хочемо, щоб профільні служби налагодили процес, як це прописано у нормативних актах. Якщо вони змінять підхід хоча б на 10%, то в масштабах країни це буде відчутно.  Саме тому у 2019-ому році ми  розпочинаємо новий проект щодо підвищення спроможності ОДА в забезпечені якості дорожних робіт.  

- Отже, на Вашу думку,  громадяни зможуть впливати на якість доріг?

- Я вважаю, що громадськість і зможе, і повинна впливати на якість доріг! Досить вже задовольнятися малим! Мовляв, поклали асфальт – і це вже щастя. Так не має бути. Є нормативи. Є технологія. До того ж йдеться про великі гроші. Відтак ми у праві вимагати прозорості, чесності і якості виконання дорожніх робіт. А питання про те, хто і як має ліквідувати дефекти, взагалі не повинно стояти! Зробив брак – вирішуй проблему власним коштом.  

Від редакції. Найближчим часом ми будемо публікувати на сайті актуальні матеріали, які будуть стосуватися дорожньою тематики у рамках проекту "Чиї ями".

Проект реалізовується за підтримки Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» від Інституту «Республіка» та Національного Демократичного Інституту (NDI).​

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

11 травня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
18:03
Черкащанка перемогла на чемпіонаті Європи із самбо
15:39
Юна черкащанка свої перемоги присвячує загиблому батькові
13:14
У Черкасах визначали кращого оператора БпЛА
11:16
Черкаські тролейбуси у поминальний день їздитимуть за зміненими маршрутами
08:57
У Черкасах організовують табір скаутського формату
10 травня 2024
20:03
Якою буде погода на Черкащині на вихідних
19:20
На Черкащині під час поминальних днів поблизу кладовищ чергуватимуть патрульні
18:02
Неповнолітня дівчинка з Уманщини, в якої діагностували правець, третій місяць знаходиться у лікарні
17:01
На Черкащині виявили водія без посвідчення, якого тричі позбавляли права керувати
16:50
Телефонні шахраї просять гроші від імені очільника Шполи
16:34
У Черкасах після позову прокуратури привели в належний стан укриття в одному із мікрорайонів
15:48
На Уманщині буде чути звуки вибухів
15:36
У жителя Черкас виявили більше сотні згортків з наркотиками
14:58
Черкаська спортсменка здобула "золото" на чемпіонаті Європи
14:30
На Черкащині продовжують обмеження електроенергії
13:22
На Черкащині браконьєри завдали збитків рибному господарству на півтора мільйони
12:55
Черкаська громада провела в останню путь двох захисників
12:06
У Черкасах за деякими адресами тимчасово не буде світла
11:58
На Черкащині підприємець виправдовував збройну агресію рф проти України
11:36
У Золотоноші відкрили протезувальний центр з реабілітацією
10:41
Евакуювали двох людей: у Черкасах сталася пожежа у багатоповерхівці 
10:01
В одному з мікрорайонів Черкас відновили гаряче водопостачання майже у півсотні будинків