Що дорожчатиме у 2015 році і від чого відмовляться українці?
Реклама
Журналісти ТСН.Тижня поспілкувалися з тими, хто не говорить, а творить українську економіку на своїх великих і малесеньких підприємствах.
Зазирнули в продуктовий кошик, проїхалися в транспорті, зайшли в магазин одягу і розробили прогнози на 2015-й, рік.
За прогнозами експертів, економіка не спинить свого шляху вниз. І якщо падіння в 2014 році склало 7% ВВП - тобто 103 млрд гривень, то у майбутньому цей показник може дійти до 10-13%. Підвищення зарплат і пенсій державна скарбниця не передбачає. Надія одна - на припинення війни.
Дорогезний імпорт, що спричинений падінням курсу гривні, внесе серйозні зміни в харчування українців – купуватимуть найнеобхідніше, відмовляться від дорогих делікатесів.
Вже зараз населення відмовляється від делікатесів, напівфабрикатів, горіхів та морепродуктів.
Цікаво, що під Новий рік українці завжди скуповували більше бананів, ніж картоплі. Сьогодні ж – ситуація прямо протилежна. У 2015 році українці будуть змушені більше готувати вдома. Бо так дешевше, ніж купувати готові страви чи ходити в кафе та ресторани.
Ціни будуть повзти вгору саме тому, що більшість продуктів, навіть українського виробництва, прив'язана до імпортної сировини.
На прикладі яйця якнайкраще можна показати залежність від валюти. Це - найдешевший білковий продукт тваринного походження у світі. Сьогодні його ціна на наших полицях підскочила до 17-20 гривень за десяток. І причина тому, як не дивно, вплив Нью-Йоркської фондової біржі. Бо собівартість яйця на 80% складається з кормів для птиці. А 95% собівартості кукурудзи, з якої й виготовляють корми, прив'язані до валюти. Тож через такий ланцюжок і дорожчають яйця в магазинах і на ринках.
Але, як зазначає економіст Василь Юрчишин, економічна ситуація почне налагоджуватись у другому півріччі. Не треба забувати, що Україна - серйозний гравець на аграрному ринку.
А ось перехід на українські товари, бажання економити та розуміння того, що людям замість риби пора давати в руки вудку - можуть допомогти кожному з нас. Інакше у кінці 2015-го запитання українців за новорічним столом будуть тими самими, що й 2014-го: "Як ми переживемо найближчі 365 днів?"
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter