Реклама
Реклама
29.04.15 16:52

Які продукти подорожчають і подешевшають у травні


Реклама
Які продукти подорожчають і подешевшають у травні
 
У квітні ціни росли тільки на деякі види продуктів харчування: на соняшникову олію та вершкове масло, овочі борщового набору, курятину і яблука. Проте ціна на палива другий місяць поспіль залишається практично незмінною і поступово знижується завдяки стабілізації валютного курсу і вартості нафти на світових ринках, пишуть "Вести Бизнес".
 
Чому все дорожчає
 
Зазвичай виробники пояснюють подорожчання товарів зростанням витрат. А експерти додають до них ще й переорієнтацію на експорт.
"Багато українських товарів дорожчають тому, що ціни на внутрішньому ринку підтягуються до експортних. Виробник, обираючи між ціною продажу, наприклад, крупи по 25 грн/кг в Україні і на зовнішньому ринку по 40 грн/кг, частіше ставить на останній варіант", – пояснює директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
 
Олія – лідер зростання
 
У другій декаді квітня середні ціни на цукор і соняшникову олію знизилися на 2 % і 0,1 % відповідно, згідно з даними Мінекономрозвитку. Але у порівнянні з березнем бакалія все-таки подорожчала, особливо рослинна олія, яка зросла на 30 %, до 27-34 грн за літр.
 
Координатор макроекономічних досліджень агентства AgriSurvey Євген Двірник стверджує, що це ще не межа. "У травні ціна олії може ще вирости, оскільки вартість сировини підвищилась за квітень з 8900 грн/т до 9600 грн/т", – говорить експерт.
 
Схожа ситуація на ринку цукру, на ціну якого впливає зростання обсягів експорту. За даними ДФС, за перший квартал 2015 Україна продала за кордон майже в п'ять разів більше, ніж за весь 2014 рік.
Від подорожчання нас поки рятують тільки великі запаси: у 2014 році ми виробили 2,1 млн т при потребі в 1,6 млн). "Тому значного зростання цін найближчим часом чекати не варто", – вважає Євген Дворник.
 
Яблука стануть ласощами
 
Як і прогнозували експерти, ціни на імпортні фрукти, які були прив'язані до курсу валюти, припинили своє зростання після його стабілізації. За цитрусовим і бананам навіть зафіксували зниження на 2-4 грн на кілограмі. Зате продовжили дорожчати яблука.
 
Як відомо, 1 квітня закінчилася дія нульової ставки мита на імпорт, а у вітчизняних господарствах залишилося трохи яблук на продаж. Тому ринок насичується імпортом з Польщі та Молдавії, тому ціни зростають.
Аналітики "АПК-Інформ: овочі та фрукти" вважають, що висока ціна на яблука протримається до початку збору нового врожаю в середині літа, а в травні, можливо, вони ще подорожчають на 3-4 грн.
 
Не подорожчали тільки "соціальні" продукти
 
У квітні молочні продукти продовжували дорожчати: молоко – на 6 %, масло – на 15-20 %. Незмінною залишилася тільки ціна на "соціальне молоко" жирністю 2,5 % в поліетиленових пакетах (10-11 грн/л) і то тому, що цей товар підпадає під держрегулювання.
Але подальшого помітного подорожчання експерти не прогнозують. "У квітні виробництво молока сезонно виростає на 30 %, і закупівельна ціна може знизитися. У роздріб цього зниження не буде, але ціни більше рости не повинні ", – говорить голова ради директорів Союзу молочних підприємств України Вадим Чагаровський.
Не мають зростати і ціни на сири та сметану: не дозволяє падіння попиту. Тим більше, що на цей рік сировари прогнозують подальше скорочення продажів.
 
Вартість круп залишиться на місці
 
Крупи в квітні демонстрували стабільність і навіть трошки подешевшали (на 1-2 % у другій половині місяця). "Після завершення Великого посту люди стали більше споживати м'ясо-молочних продуктів і менше круп. Ті ж тенденції ми очікуємо і в травні, коли починається період маївок, шашликів тощо", – говорить керівник відділу функціонування аграрних ринків Аграрного союзу України Любов Панкратова.
 
Підстав для підвищення цін на борошно і круп немає. На думку експерта, ажіотажний попит у лютому-березні вже стих, на найближчий період у населення досить "стратегічних" запасів цієї продукції. У підприємств запасів сировини для виробництва борошна також достатньо. Більше того, ціна продовольчої пшениці знизилася в середньому на 200 грн/т. Запаси круп також не викликають побоювань, особливо традиційних українських.
"Проса в минулому році вироблено на 80 % більше, а вівса – на 30 % більше", – говорить експерт. Тому, якщо валютний курс не буде рости, то й ціни на борошно і крупи будуть "зберігати спокій".
 
Курятина може перейти в розряд делікатесів
 
У квітні вартість м'яса збільшувалася, але зростання стримувалося низьким споживчим попитом.
 
"Підвищення цін на свинину в квітні відбулося через активізацію попиту перед великодніми святами, але великого ажіотажу в цьому році не спостерігалося", – зазначає експерт аграрних ринків УКАБ Аліна Жарко.
За її словами, середня вартість кілограма свинини в квітні склала 68-75 грн/кг. Втім, на ринках і в торгових мережах цей товар зустрічається і за вищими цінами – до 99 грн/кг.
 
Яловичина в ціні не змінювалася. Зокрема тому, що попит на неї істотно скоротився через дорожнечу.
 
Найбільш доступною залишається курятина, яка теж подорожчає. "Виросла собівартість виробництва, на яку вплинуло запровадження додаткового імпортного ввізного мита та підвищення тарифів на електроенергію", – пояснює Жарко. Так що кілограм курячої тушки обійдеться в середньому в 33-36 грн.
При цьому, як стверджують в асоціації "Союз птахівників України", нинішня ціна птиці забезпечує всього 3-4 % рентабельності, а при курсі більше 25 грн/$ велика частина виробників стане збитковою. Це означає, що є ризик подальшого зростання цін у разі девальвації. Але поки експерти не очікують істотного подорожчання і говорять тільки про можливі коливання в межах 2-3 %.
 
Риба теж не дорожчатиме, якщо гривня буде зберігати стабільність, оскільки її основну частину Україна імпортує, а попередні підвищення цін і так зробили цей продукт "золотим" і попит на нього наблизився до нуля.
 
 
Зварити борщу стане дорожче
 
У квітні несподівано подорожчали всі овочі борщового набору. За десять днів квітня капуста піднялася в ціні на 20,6 %, морква – на 22,2 %, буряк та цибулю – на 15 % і 6,7 % відповідно. Подешевшала (на 2,9 %) тільки торішня картопля, від якої виробники активно позбуваються до появи на ринку нового врожаю.
За даними керівника проекту "АПК-Інформ: овочі та фрукти" Тетяни Гетьман, за першу половину квітня овочі борщового набору зросли в ціні майже в півтора рази. На моркву навіть тимчасово виник ажіотажний попит, що призвело до стрімкого збільшення цін майже до 15 грн/кг. Дійшло до того, що імпортери приготувалися завозити її з Польщі.
 
"Цього року через погодні умов ранні овочі з'явилися на ринку із запізненням на кілька тижнів. Тому зберігався високий попит на овочі минулорічного врожаю. Наприклад, оптова ціна на ранню капусту – 23 грн/кг, а стару – по 10-11 грн. У цей час рання капуста мала б коштувати 12-15 грн/кг. Тому я думаю, що в травні, у міру появи на ринку ранніх овочів ціни стабілізуються. Максимум, можливе зростання на 5-7 %", – спрогнозував начальник відділу маркетингу оптового ринку "Шувар"(Львів) Євген Мокрик.
 
Салати стануть доступні
 
Вартість салатних овочів у квітні знижувалася. Відразу після Великодня оптова ціна на тепличні огірки впала вдвічі, а томати подешевшали на третину. Керівник проекту "АПК-Інформ: овочі та фрукти" Тетяна Гетьман пояснює це різким зниженням попиту після свят і збільшенням пропозиції завдяки гарній погоді.
 
У травні очікується подальше здешевлення тепличних овочів. За словами заступника директора з економіки Уманського тепличного комбінату Віктор Гордій, відпускна ціна на огірки може впасти до 15 грн/кг, а то й нижче, тобто в роздробі вони будуть коштувати 18-20 грн/кг.
Схожа ситуація і з грибами, які через слабкий попит вже подешевшали в опті на 30 %. "Я думаю, що в травні ціни досягнуть мінімуму в 19-20 грн/кг, якщо тільки виробники не зменшать обсяги вирощування", – каже директор Національного грибного агентства Роман Столпер.
 
Зниження по курсу
 
Ціни на бензин у квітні поступово падали. Зокрема, середня ціна літри А-95 зменшилася на 35-40 копійок – до 20,4-20,5 грн/л завдяки зниженню валютного курсу і спокою на світовому ринку нафтопродуктів. За словами президента асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леоніда Косянчука, операторам невигідні занадто високі розцінки, оскільки вони не компенсують падіння попиту.
"Якщо нинішній стан справ збережеться і в травні, то ціни на паливо будуть коливатися в межах 50 коп. на літрі залежно від вартості нафти і валютного курсу", – говорить директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
 
Тарифи на воду виростуть через здорожчання електрики
 
Цей першотравень українцям запам'ятається новими тарифами на водопостачання та водовідведення. Рахунки за воду зростуть з 1 травня 2015 на 4-100 % залежно від водоканалу.
Головна причина підвищення, за словами керівників водоканалів, – подорожчання енергоносіїв (головним чином, через зростання цін на електрику і газ), від яких безпосередньо залежить вартість води для споживачів.
 
Автоцивілку перерахують з 25-відсотковою прибавкою
Страхові компанії, що продають поліси автоцивільної відповідальності, піднімуть вартість страховок на 22-25 %, збільшивши базові тарифи. Зробити це їм настійно рекомендувало Моторне страхове бюро України. У тих СК, які прислухалися до рекомендацій, нові ціни почнуть діяти з 1 травня 2015 року. Для київських авто з двигуном об'ємом до 1,6 л, поліс автоцивілки, наприклад, виросте в ціні з 900-1000 грн до 1200-1300 грн.
 
Відправляти посилки стане дорожче
 
З 1 травня в Україні може також подорожчати пересилання листів, поштових карток, бандеролей, а також рекомендованих відправлень. Тарифи хочуть підняти через нові розцінки на електроенергію (які були підвищені з квітня), паливо і зростання орендних ставок. Відповідне рішення озвучили в Нацкомісії, що здійснює регулювання у сфері зв'язку, але Міністерство юстиції його ще не затвердив. Остаточне рішення чиновники з цього приводу може бути прийнято на цьому тижні.
Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

22 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
09:09
У Черкасах за деякими адресами не буде гарячої води та опалення 
21 листопада 2024
20:11
Енергетики оновили графіки відключення світла у Черкаській області
19:01
На Черкащині ще додали черги на відключення світла
18:00
Троє травмованих: у поліції повідомили подробиці ДТП на Уманщині
17:05
У "Новій якості" попередили черкащан про технічний збій
16:56
На Черкащині прогнозують небезпечні метеорологічні явища
16:11
На Калинопільщині попрощаються із загиблим сапером
15:47
У Черкасах на білбордах з'явилися постери із захисниками
15:18
Мокрий сніг та дощ: де на Черкащині найбільше випало опадів 
14:08
На Черкащині знову змінили графік відключення світла
13:58
У Шполі на кладовищі встановили камери після осквернення могил полеглих захисників 
13:44
На Уманщині в ДТП постраждали двоє осіб
12:51
У Черкасах підліток влаштував погоню на авто від поліцейських
12:39
Рибне господарство запрошує черкащан на роботу
11:58
У Черкасах юнак викрав у малолітньої дівчинки телефон та втік
11:37
У черкаській багатоповерхівці сталася пожежа: 7 осіб евакуювали 
10:33
Від ворожого удару в Одесі згинув поліцейський із Черкас
10:23
В одному із сіл Уманщини виявили нелегального мігранта із рф
09:49
На Чигиринщині засудили винуватця смертельної аварії
08:08
На Черкащині оновили графік відключень світла на 21 листопада
20 листопада 2024
20:02
У Черкасах довгожительку привітали зі 100-річчям
19:03
Енергетики оновили графік відключення електроенергії на Черкащині на 21 листопада