Чому дорожчає гречка?
Реклама
Здається, зовсім ми вже звикли, що ціна за пачку гречки (близько 1 кг) зафіксувалася на ціні в 8-9 гривень. І ось - новина - в супермаркеті крупа подорожчала до 16 гривень з копійками за кілограм. І це, як ми розуміємо, не межа. Чому дорожчає гречка - цим питанням задаються покупці в 1/6 частині світу. В Україні - проблема особливо актуальна: у нас ця крупа - соціальний продукт, його традиційно купують незабезпечені верстви населення, чисельність яких щогодини зростає, пише "Акцент".
Важко уявити, що є країни, де гречку взагалі не вживають, а більшість народу і не знає про її існування. На полях її не вирощують, як у Болгарії, каші не варять, як у Сербії. Але в більшості наших сімей це чи не продукт першої необхідності.
Особливо незамінна гречка для вегетаріанців, хто поститься або хворих на діабет. Не випадково її завжди готують в трапезних монастирів. Адже гречка містить цілий комплекс мінералів і поживних речовин, здатних замінити вживання деяких продуктів.
Цю крупу ми пам'ятаємо з часів СРСР - в санаторіях і піонертаборах її подавали і у вигляді каші-розмазня з обов'язковою котлетою, і у вигляді молочного супу. Та й взагалі, чимало ліричних спогадів з дитинства кожен знайде, покопавшись в минулому - це і стояння голими колінами на гречці в кутку в покарання, і допомога мамі - перебирання гречаної крупи на краєчку столу, перш ніж однорідна і чиста, вона відправиться в казанок ...
Цікаво, що наприклад, в Москві, де за останній місяць гречка теж виросла в ціні вдвічі, не поширене таке блюдо, як гречаний суп на м'ясному бульйоні. Це вже під час нинішнього «гречаного ажіотажу» з'ясував народ, що спілкується в соціальних мережах.
Зате в Україні гречка йде і в гречаний суп (один з найситніших, незалежно від того, на м'ясному бульйоні він готується або на воді), і в м'ясні тефтелі, і в качку, фаршировану яблуками. Тільки б гречка не зрівнялася ціною з цієї самої качкою! А оладки з гречаного борошна, а гречаники, яких «мій миленький хоче»?
Гречана мука адже тепер теж подорожчає?
Чому відбувається постійне здорожчання популярної крупи, пояснюють експерти продуктового ринку. Але - кожен по-різному.
З одного боку, причини для підняття цін підприємцями є - в Росії та в Криму неврожай гречки, а частина крупи в Україну надходить звідти.
З іншого боку, нові ціни - ініціатива підприємців: народ кинувся купувати, продавець - переписувати цінники. Адже для цього створені умови: Кабмін скасував державне регулювання цін на деякі соціальні продукти харчування, і в цю категорія потрапила гречана крупа по всій Україні.
Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України провело дослідження щодо монополіста з виробництва гречки в області (ТОВ «Хмельницький зернопродукт») і заявило: ніяких економічних підстав для значного подорожчання цього продукту немає.
У прес-службі цієї організації наголошують: спекулятивну ціну формують посередники і продавці.
Отже, виходить, нинішнє подорожчання носить скоріше психологічний, ніж економічний характер? В Україні хоча і відбулося незначне скорочення посівних площ гречки в 2014 році, проте за рахунок високої врожайності валовий збір в цілому дозволяє стовідсотково забезпечити населення цим продуктом харчування.
Тим не менше, ціни на гречану крупу стрімко зростають. Як підрахували в AgroNews, за тиждень ціна зросла на 12,1%, за місяць - на 18,6%. З усіх регіонів України найбільше ця крупа подорожчала в Чернігівській (на 55,1%) і Рівненській (на 44,7%) областях.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter