Реклама
Реклама
27.04.18 13:06

На Черкащині існують п’ять уцілілих палаців, які об’язково треба побачити (ФОТО)


Реклама
На Черкащині існують п’ять уцілілих палаців, які об’язково треба побачити (ФОТО)

 

Десятки шедевральних палаців знищено на Черкащині в різні історичні періоди, але все ж частина спадщини збереглася.

Їх будували як зізнання в коханні своїм дружинам, демонстрацію власних статків та як оборонні укріплення, повідомляє in.ck.ua.

Однак те, що залишилося, не цінують сучасники. Тому п’ятірку вцілілих палаців Черкаської області  варто побачити кожному. 

Палац графа Шувалова

Фото: Kiyanka

Де: Тальне.
Як доїхати: дістатися Тального можна щоденною електричкою Черкаси-Умань або міжміським автобусом. Час поїздки від трьох до чотирьох годин.

Цей замок з’явився в Тальному, за висновками істориків, у XVIII столітті. Раніше, кажуть, тут була скеля кохання, декілька ставків і таємний підземний хід. За однією з версій, спочатку так званий мисливський палац був дерев’яним, а тому постраждав від пожежі 1895 року, завдавши власникам збитків на 400 тисяч карбованців. Господарі вирішили не повторювати сумного досвіду, і наступна будівля була мурованою, виконаною в стилі ренесанс. Над новим замком працювало понад 100 робітників, і одного разу вони навіть влаштували страйк через незадовільну заробітну платню. Цікаво, що вони досягли свого – керівник будівництва, одесит Ахраб Кельман, задовольнив їх вимоги у той же день.

Після революції 1917 року палац "вижив" і став будівлею технікуму, через роки тут розмістили музей хліборобства. Сьогодні палац Шувалова – найпопулярніше туристичне місце в Тальному. Попри це чотири роки тому виникли проблеми:  зберігати історичну пам’ятку раптом виявилося дуже дорого. Тоді припинилися реставраційні роботи, а експонати музею у прямому сенсі відклали в довгий ящик (точніше – ящики). Всередині палац нагадує інтер’єр "Титаніка", який вже пішов на дно. Попри ці сумні події, влітку тут не бракує туристів. Турфірми організовують з Черкас поїздки з оглядовими екскурсіями. Якщо хочете зекономити – варто промоніторити соцмережі та пошукати місцевих екскурсоводів-самоучок. Вони радо покажуть вам замок за ціною "хто скільки дасть".

Палац Лопухіних

Фото - Олександр Яворський

Де: Корсунь-Шевченківський.
Як доїхати: дістатися палацу Лопухіних можна, приїхавши до Корсуня одним зі щоденних автобусів, які курсують щопівгодини. Час поїздки – понад годину. Палац-музей розташований майже в центрі містечка, видно його здалеку. 

Велична блакитна будівля, що височіє на схилі міста Корсунь-Шевченківський над річкою Рось, привертає увагу художників, письменників і молодят. Останні люблять давати клятви вірності на одному з відкритих майданчиків палацу. Палац почали будувати у XVIII столітті як літню резиденцію на замовлення князя Понятовського. У 1799 році палацовий ансамбль перейшов у власність князя Лопухіна. Замок зведений у стилі романтизму з елементами неоготики і класицизму. Навколо палацу створили парк у англійському стилі площею 100 гектарів.

Сьогодні в палаці Лопухіних функціює музей, присвячений подіям Другої Світової Війни, Корсунь-Шевченківській операції, а також Революції Гідності та героям АТО. У парку – чудова рекреаційна зона, на річку щороку приїжджають туристи, аби відпочити та сфотографуватися. Якщо ви перетнете місточок від палацу до протилежної частини парку – побачите пам’ятник корсунським "Ромео та Джульєтті". Їх звали Ян і Наталка. Він був із заможної родини, а вона – з бідної. Але вони покохали один одного. Коли родина парубка не дозволила йому одружитися з Наталкою, закохані кинулися вниз зі скелі. Тут сьогодні стоїть пам’ятка їхньому коханню.

Леськівський палац

Де: Монастирищенський район.
Як доїхати: від міста Монастирище на одному зі щоденних автобусів; поїздка з Черкас у Леськове триває близько чотирьох годин.

Його називають невизнаною, але унікальною пам’яткою архітектури XIX століття. Черкаські історики кажуть, що цей палац – "Леськівське диво". З одного боку, через красу та архітектуру, а з іншого – це диво, що попри занедбання палацу (і навіть відсутність постійної оплаченої охорони), він приваблює туристів з усієї України. Це замок магнатів Даховських, збудований Казимиром Даховським на місці, де жив його дід. Це велика садиба, зведена в стилі англійських замків доби Середньовіччя. Навколо замку, як годиться, господарі захотіли зробити розкішний сад. Всього територія садиби займає майже 85 гектарів. У палаці було 20 кімнат, кожна з яких мала своє призначення: для балу чи світських прийомів, для гостей, спальні, винні зали, підземні ходи тощо.

Сьогодні всередині можна спостерігати руїни, але на залишках старовинного інтер’єру видно елементи англійського стилю. Після революції 1917 року палац прибрали до рук тогочасні "владці", зробивши з нього спочатку дитячий табір для відпочинку, потім – військовий госпіталь, а згодом – тубдиспансер. Однак навіть здобуття Україною незалежності не дало друге життя палацу Даховських. Його довгий час не вносили у перелік архітектурних пам’яток. Ба більше – досі невідомо, хто ж має опікуватися замком. Поки "Леськівське диво" ще існує, радимо вам відвідати його, а також побувати на острові закоханих поблизу палацу.

Чигиринський замок

Де: Чигирин.
Як доїхати: дістатися Чигирина можна щоденним автобусом за годину. І вже з місцевої автостанції буде видно Гору, а пройшовши трохи вище її підніжжя, ви одразу натрапите на залишки Чигиринського замку-фортеці.

Сьогодні від Чигиринського замку зберігся лише один бастіон Дорошенка. Його відреставрували, сьогодні це місце – популярна туристична точка, а також локація для зйомок телевізійних програм на туристичну та історичну тематику. Однак ще у XVII столітті замок-фортеця на Кам’яній Горі був одним із найбільших на Черкащині. Він височів над річкою Тясмин – це була найкраща стратегічна позиція в місті.

За згадками 1622 року, Чигиринський замок мав дерев'яну оборонну огорожу та три башти, згодом звели декілька земляних укріплень. За своєю формою фортеця була трикутною, відповідно до обрисів Кам’яної гори. У 1677 році під час турецької облоги замок частково зазнав руйнувань, однак до катастрофічних наслідків наприкінці XIX століття призвів… бізнес. Саме тоді з Кам’яної Гори дрібні підприємці видобували пісок, який потім використовували для створення кам’яних жорен. Так постраждала вся західна частина фортеці. А до сьогодні ми маємо лише декілька її зображень і бастіон Дорошенка, який дає змогу поринути в атмосферу козаччини та славних подвигів черкаських отаманів.

Дібрівський палац

Де: село Дібрівка, Монастирищенський район.
Як доїхати: автобусом або електричкою до Монастирища, а звідти рейсовим автобусом до Дібрівки.

Ця пам’ятка архітектури також розташована у Монастирищенському районі. У селі Дібрівка буває небагато туристів. Однак любителі "непопсовості" мають оцінити невеличкий одноповерховий палацик поміщика Юзефа Драчевського та лісок навколо нього, який колись, традиційно, був штучно висадженою парковою зоною. Звели будівлю, за розповідями місцевих жителів, ще до скасування кріпосного права. Тому біля палацику є декілька будівель, де жили кріпаки. Після скасування панщини поміщики так злякалися, що потруїлися. Правда це чи ні, невідомо. Але поїздка в маленьке село та огляд ексклюзивної пам’ятки (якої також немає в державному реєстрі) – маленького палацу – не залишать вас байдужими.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#палац #замок #фортеця #подорож

Останні новини

22 листопада 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:03
Рушники черкаської майстрині представили у Марокко (ФОТО)
19:00
Храму на Уманщині передали рукописну ікону 19 століття
18:18
На Черкащині знищили 7 безпілотників: є пошкодження
18:00
Стало відомо графік відключення світла на Черкащині на 23 листопада
17:04
Британія визнала корупціонером власника черкаського "Азоту" Фірташа та запровадила проти нього санкції
16:18
На Уманщині внаслідок автотрощі загинули дві людини, ще одна - постраждала
16:09
Черкащан запрошують написати повідомлення для капсули часу
15:46
У Черкасах сталася аварія
15:29
Житель Уманщини, який ухилявся від сплати аліментів, отримав новий вирок
14:14
У Черкасах у Свято-Михайлівському соборі встановили військових частин гарнізону
13:39
Правоохоронці з'ясовують обставини розстрілу собак на Черкащині
13:05
Укрзалізниця анонсувала запуск нового поїзда з Харкова до Черкас
12:33
У Черкасах попрощалися із молодими захисниками
11:55
У одному із черкаських парків висадили дуби
11:33
На Черкащині прогнозують значний мокрий сніг
10:55
У Канівській громаді попрощаються із ветераном війни
10:21
Черкаські комунальники борються із ожеледицею
09:42
П'яний черкасець викликав медиків на фейкову ДТП
09:09
У Черкасах за деякими адресами не буде гарячої води та опалення 
21 листопада 2024
20:11
Енергетики оновили графіки відключення світла у Черкаській області
19:01
На Черкащині ще додали черги на відключення світла
18:00
Троє травмованих: у поліції повідомили подробиці ДТП на Уманщині