На Черкащині вандали знищили єврейський пам’ятник
Реклама
Реклама
Невідомі вандали розбили меморіальну дошку, встановлену в пам’ять про розстріляних євреїв Лисянки. Розтрощений пам’ятник в суботу, 15 лютого, помітив вчитель-пенсіонер Михайло Лаврега.
Про це інформують Вечірні Черкаси.
– У 1941 році німці повели колону євреїв дорогою на Корсунь, – розповідає Михайло Теофанович. – Завели в ліс за 4 кілометри від Лисянки й розстріляли. Тіла кидали до лісової криниці. Загалом убили 392 людини. Коли криниця наповнилася, закопували поруч.
У 2016 році на 75-річницю трагічних подій на місці розстрілу коштом кандидата медичних наук Валентина Пострелка з Києва встановили пам’ятну дошку. На цьому місці загинули його дід і баба.
– Влітку я обкошував пам’ятник, доглядав із дітьми, коли ще працював у школі, – каже Лаврега. – Також за дошкою доглядали лісівники. Щотижня я їздив дорогою повз пам’ятний знак. Ще минулого вівторка все було гаразд. А в суботу, 15 лютого, повертався з лисянського базару й побачив, що дошку розбито на друзки. Знищили саме текст написаний івритом. Там була молитва – частина тексту із Тори. Що цікаво – український переклад єврейського тексту із тризубом на іншому боці пам’ятника – не чіпали. Мабуть, щоби кинути тінь на патріотичні сили. Обломки єврейської таблички я забрав до себе додому. Відразу зателефонував у поліцію. Поліцейські миттю прибули на місце, зафіксували факт знищення, ведуть слідство.
Валентин Пострелко, чиїм коштом було встановлена пам’ятну дошку, засмучений і здивований.
– Коли ми відкривали пам’ятник, то знімали фільм для меморіального комплексу Яд Вашем в Ізраїлі. І ось таке горе! Не пригадую, щоби на Черкащині, де ще залишилися живими свідки тих жахливих подій, знущалися над могилами й пам’ятними знаками. Ніколи такого не було. Дуже прикро. Аналогічну дошку я маю намір встановити в сусідньому селі Виноград, де також загинули безневинні люди. Хочу поєднати трагедії двох народів – український Голодомор і єврейський Голокост.
Голова єврейської громади Черкащини Давид Летичевський каже, що був на відкритті цього знаку.
– Добре пам’ятаю, як його відкривали. Молодь має шанувати такі місця, щоби подібна трагедія ніколи більше не повторилася. Звісно, я обурений знищенням дошки. Негайно повідомлю про це всі єврейські організації й посольство Ізраїлю.
Влітку й восени 1941 року нацистська Німеччина знищила десятки й сотні тисяч євреїв в Україні. Найбільш відоме місце загибелі – Бабин Яр у Києві. На Черкащині євреїв розстрілювали ледь не в кожному районному центрі. 2-річну Ольгу Друзгальську з Умані вкинули до могили разом із матір’ю. Її відкопали хлопці й всю війну переховувала українська родина Васильцових.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter