На “Гарбуз-Фесті” запалюватимуть музичні зірки та шукатимуть місцевих лідерів
Реклама
Реклама
Перший на Черкащині фестиваль кращих практик місцевого самоврядування в об’єднаних громадах “Гарбуз-Фест” відбувся в Карашинській ОТГ, що на Корсунщині. Організатори планують зробити фест всеукраїнським вже наступного року. Окрім обміну досвідом між різними громадами, карашинці обіцяють запалювати нові музичні зірки, створивши майданчик для молодих виконавців. Цьогоріч учасників фестивалю заряджав драйвом черкаський рок-гурт L.A.
- Цей фестиваль - це чудовий приклад активності громади - жителів 10-ти невеликих сіл Карашинської ОТГ. Вони створили для себе свято, не залучаючи в меценати політиків, а використавши ресурс ОТГ, - коментує голова ГО “Проти Корупції” Юрій Путря. - Рок-концерт, змагання команд з метання або стрільби на відстань гарбуза (катапульта) та десятки екзотичних страв з гарбуза: від цукатів і киселя, до колтлет і тортів стали прекрасним обрамленням для найважливішої частини - обміну досвідом врядування у власних громадах. На фестивалі ми провели панельну дискусію «Синергія громади і влади - реальні успіхи», де карашинці розповіли громадам з інших районів про створення органів самоорганізаціх населення. А таких ОСНів у них реєструється уже 3 і в планах ще як мінімум 2!
Як стверджує голова Карашинської ОТГ Анатолій Пархоменко, створення ОСНів планується в селах Черепин, Вільхівчик, Листвина, Глушки та Миропілля. Але цей перелік - невичерпний.
-Все залежить від людей та їхньої активності, до нас, наприклад, нещодавно надійшло 15 пропозицій по покращенню благоустрою, але все це від однієї людини. Такі фестивалі як “Гарбуз-Фест” допомагають нам знайти ініціативних людей і допомогти їм активізувати громаду на місцях, об’єднавшись в ОСНи, - коментує Анатолій Прахоменко.
Незважаючи на те, що ОСНи лише в процесі створення, декілька громад-учасниць проекту «Включай активність створюй успішну громаду. Чому без ОСН не обійтися в об’єднаних громадах?» вже можуть похвалитися історіями успіху.
Дитячий майданчик там, де зручно дітям
Карашинська сільська рада планувала створення дитячого майданчика. Створена з нашою допомогою ініціативна група долучилася до розробки проекту. В результаті майданчик створили в іншому місці, там, де проживає більше дітей, і куди зручніше добиратись батькам. Згодом, у співпраці з громадою було також вирішено висадити в селі Карашина парк. Подію приурочать до святкування 1-шої річниці громади.
Підприємець планує стати керівником ОСНу
В селі Глушки, що в Карашинській ОТГ, проживає всього 100 осіб. Цей населений пункт – найвіддаленіший від центру громади. Добиратись до Глушків від Карашини необхідно 27 кілометрів поганими дорогами. В селі «перебої» з мобільним зв’язком більшість населення – люди похилого віку, молодь приїжджає хіба що по гриби. Здавалося б, в такому селі дуже важко знайти ініціативних людей, проте авторам проекту «Включай активність створюй успішну громаду. Чому без ОСН не обійтися в об’єднаних громадах” це вдалося.
-У Глушках є можливості для розвитку малого бізнесу, зокрема тваринництва. Маємо приклади фермерів, що тримають по 150 голів худоби. Проте в селі досі не було представника громади, який міг би вирішувати питання з благоустроєм, оформленням різних довідок та інші проблеми громади. В селі є підприємець, Ігор Усик, що тримає 30 кіз та продає сир. Для нього стати одним із представників місцевого самоврядування, скажімо, старостою, означало б відмовитись від бізнесу. А от ставши головою ОСНу він може суміщати цю посаду та свою підприємницьку діяльність.
ОСН подбає про водопостачання
У селі Набутів колись існував великий цукровий завод. Під час його будівництва у Набутові з’явилися двоповерхові будинки з водопостачанням і каналізацією, проте, після закриття заводу, обслуговувати цю інфраструктуру стало нікому. Тепер відповідальними за водопостачання та водовідведення у селі будуть квартальні комітети, створені у процесі реалізації проекту. Їхнім обов’язком стане управління цим майном громади. Набутівські активісти перейматимуть успішний досвід ОСНу «Водограй», створеного у Миколаївській області.
Ставок громада орендуватиме за 1 гривню
Кейс села Квітки Карашинської громади став несподіваним, але дуже приємним доповненням до проекту «Включай активність -створюй успішну громаду». Жителі цього села звернулися до менеджерів проекту з проханням допомогти їм оформити місцевий ставок у власність громади. Раніше ставок належав місцевому підприємцю, проте ця людина відмовилась надалі його утримувати. Жителі Квіток були готові взяти на себе місію упорядкування та утримання ставка, проте не знали, як оформити це юридично.
Після того, як Кабінет Міністрів України дав можливість ОТГ розпоряджатися землями за межами населених пунктів, громада Квіток отримала механізм – зараз сільська рада здає ставок в оренду місцевому Бахчіївському комітету самоорганізації населення за 1 гривню. Алже ОСН – це неприбуткова організація, яка водночас має має свою печатку та можливість розпоряджатися коштами і майном, - коментує Юрій Путря.
Громада села Листвина напише грантовий проект
Незважаючи на те, що проект завершується, робота в ОСНах продовжується.
Так, в селі Листвина (Петрушанська сільська рада) живе всього 670 людей. Проте, серед них знайшлися активісти, готові написати перший грантовий проект і залучити кошти для розвитку села.
- Ми вибирали села, де немає представників влади. Село Лиственна практично «вмонтоване» в районний центр – Корсунь-Шевченківський. І «своїх» представників місцевого самоврядування там ніколи й не було, - коментує Юрій Путря. – Тепер же, зі створенням ОСНу, жителі Лиственної матимуть власного посередника між владою і громадою. Наприклад, зарплату адміністратора, який фактично є помічником старости у селі, планують передати в сільський комітет. А також передати частину коштів на благоустрій. Голова ОСНу, порадившись з мешканцями, сам заключаєте договір з підприємцями про те, які вулиці прочищати, звідки і куди вивозити сміття. Таким чином голова ОТГ чи староста (а старости є не в кожному селі) «розвантажує» себе, а жителів привчають до самостійності і відповідальності.
Досвідом створення ОСНів зацікавились і в інших громадах, яких проект не торкнувся. Зокрема, активісти Іваньківської громади, що на Маньківщині, вже зв’язалися з менеджерами проекту, щоб перейняти успішний досвід сусідніх громад.
Місце, де буде проходити "Гарбуз-Фест" у наступному році
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter