Оцінка роботи слідчих черкаської поліції: між скаргами людей та "задовільно" начальства
Реклама
Протягом минулого року зросла кількість громадян, які скаржилися в редакцію на неякісну роботу слідчих органів поліції.
Тож журналісти «Черкаського краю» вирішили дослідити, як поліція захищає інтереси простих людей у сенсі розслідування скоєних проти них злочинів.
Мопед інженера Коломійця
Історія про вкрадений мопед у жителя Руської Поляни 76-річного Петра Коломійця, у минулому інженера-будівельника, на перший погляд — дрібна. Але насправді втрата дорогої, як для доходів українського пенсіонера речі, — це драма душевна і житейська. За півтора роки мопед у діда Петра крали двічі. Вперше нехитрий транспортний засіб поцупив тричі засуджений односелець. Пенсіонер одразу звернувся в поліцію. Але затримати злодія допоміг випадок. Його жінка на сільській вулиці побачила незнайомця, який ганяє на їхньому двоколісному, й повідомила про це чоловіку. А той якраз спілкувався з поліцією. За лічені хвилини крадій уже був у кайданках. Вдруге, і «з кінцями», транспортний засіб викрали з двору Європейського університету, де дідусь працює охоронцем. Це сталося минулого літа.
— О 5-ій ранку вивів мопеда до чорного входу. Буквально на хвилинку відволікся, щоб погодувати собаку, раптом глядь, а мопеда немає і ворота відкриті. Значить, злодії за мною стежили. Зразу пішов у поліцію. Там відкрили кримінальне провадження, але на тому все і застопорилося. Мопеда, на якого я довго збирав копійчану пенсію, втратив, тепер не маю на чому їздити, — скрушно розповів Петро Коломієць.
«Мою квартиру обікрав друг онучки»
Близько двох років тому обікрали квартиру 86-річного черкащанина. У нього забрали пенсію та золоті прикраси.
— Приїхав додому, відкриваю двері, заходжу в квартиру і раптом бачу, що на підлозі розкидані лимонні та мандаринові шкірки (їх кладу в шухляди для боротьби з міллю). Мене це здивувало. Пішов до спальні й перевірив, чи на місці пенсія — 1 тисяча 700 гривень (її зберігав у шухляді). Грошей на місці не було. Порожньою виявилась і скринька, де були золоті обручки, ланцюжок, медальйон тощо. Всього разом на 10 тисяч гривень, — повідав свою історію Михайло Гончаренко.
Дідусь підозрює колишнього співмешканця внучки, бо той мав доступ до ключів від квартири пенсіонера, а злодій проник до дідового житла, не ламаючи замків. Він теж вважає, що поліція його кривдника не шукає. Бо викликавши правоохоронців, не лише розповів кого підозрює, а й дав детальну інформацію про нього. Відтоді поліцейські та прокурорські інстанції у відповідь на скарги періодично «радують» пенсіонера відписками та порадами звертатися до суду.
«У цій державі все лежить на громадських активістах»
Невдоволений роботою поліції й голова громадської організації «Ветерани війни Сходу» Василь Шкут. Зокрема щодо неналежного, як на його думку, розслідування викритих активістами правопорушень. Йдеться про незаконні оборудки з землею в Чигиринському та Золотоніському районах, внаслідок яких великі ділянки перейшли з державної власності у приватні руки.
— Громадські активісти самі «вийшли» на порушників і забезпечили слідство документами, фото- і відеоматеріалами. Пройшло півроку, а віз і нині там. У цій державі все лежить на плечах громадських активістів: ми самі знаходимо порушення, домагаємося відкриття кримінального провадження, розслідування, а потім ще й мусимо слідкувати за тим, щоб силові структури його не «втопили», — розповів лідер АТОвської організації.
Шахраїв викрили журналісти, а поліції це ні до чого
Схоже, що так поліція працює не лише в Черкасах. Черкаська журналістка поїхала працювати в Київ і, шукаючи житло, упіймалась на вудку квартирних шахраїв. Заплатила гроші за оренду квартири, якої насправді не існує.
Поліція обмежилася лише заявою скаржниці. Тож злодіїв шукали журналісти і таки знайшли. От тільки поліцію це чомусь не зацікавило.
— Із колегами з «Нового каналу» провели власне розслідування й вийшли на людину, яка цим заправляла. Знайшла слідчу, яка вела розслідування моєї справи, повідомили, що маємо інформацію про шахраїв, яких вони нібито шукають. А вона мені: «Я вам зателефоную, а ви мені все розповісте». Ну і вже більше року вона мені «телефонує», — пригадала Ксенія Калініченко.
Слідство спрацювало на «задовільно», — вважають у поліції
Незважаючи на критику, керівництво Національної поліції в області налаштоване оптимістично в оцінці роботи слідчих. Як пояснив начальник головного управління Національної поліції в області Валерій Лютий, штат слідчого управління потерпає від недоукомплектування. На сьогодні недобір фахівців становить 19 відсотків.
Зі слів заступника начальника ГУ НПУ, начальника слідчого управління Валентина Кожухівського, штат управління — 427 посад. Однак, фактично всю роботу виконують 170 працівників. На його думку, неправильно давати оцінку всьому слідчому апарату, базуючись виключно на зверненнях окремих громадян. І запевнив, що роботу управління за минулий рік він оцінює на «задовільно». Серед аргументів — дані поліційної статистики. Торік у провадженні слідчих перебувало більше 56 тисяч кримінальних проваджень. Враховуючи озвучену фактичну кількість слідчих, на одного припадає в середньому 320 кримінальних проваджень. Упродовж року розслідувано 24 тисячі кримінальних проваджень. До суду з обвинувальними актами направлено 3,5 тисячі, в яких розслідувано більше шести тисяч кримінальних правопорушень, і 2,5 тисячі — це тяжкі й особливо тяжкі злочини. За рік, що минув, розслідувано й направлено до суду 53 вбивства (загальний відсоток розкриття вбивств на Черкащині — 92 відсотки), 62 тяжких тілесних ушкоджень, дванадцять зґвалтувань, 50 розбійних нападів, 141 грабіж і 507 шахрайств.
За цей же період розслідувано та направлено до суду 119 фактів незаконного заволодіння транспортними засобами, 725 злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, 145 злочинів у сфері службової діяльності, 24 із яких пов’язані з хабарництвом.
Валентин Кожухівський додав, що поліція вживає всіх заходів, щоб усі звернення громадян, які надходять до поліції, були вирішені позитивно, а порушені права відновлені.
Що робити — знає адвокат
Але чому ж громадяни, всупереч позитивній роботі поліції, критикують її все різкіше і все більше скаржаться на слідство? Адвокат Василь Демчик вважає, що тяганину в розслідуваннях спричиняє велика завантаженість слідчих та невелика кількість серед них професіоналів. А наведені історії, на думку адвоката, яскраво ілюструють те, як українська правоохоронна система порушує права людини, замість того, щоб їх захищати.
Утім, причини глибші, ніж здаються. І щоб ліквідувати їх, необхідно кардинально змінити систему.
— Треба слідство забрати з поліції. Тому що слідчий повинен підкорятись тільки закону, а не виконувати забаганки своїх начальників. Також розвантажити слідчі апарати, дати їм незалежність, набрати професіоналів. І тільки тоді варто чекати на позитивні зміни. А за існуючого стану якість слідства знижуватиметься.
А вони все розслідують…
Реально оцінити роботу поліцейського слідства можна, проаналізувавши відповіді заступника начальника ГУ НПУ на претензії громадян, викладені в цій статті. Щодо крадіжки мопеда у Петра Коломійця: «кримінальне провадження відкрито 8 липня 2017 року. Розслідується». За фактами земельних оборудок у Чигиринському та Золотоніському районах: «справа розслідується». Та чи розслідується насправді, чи припадає пилом, кидаючи громадян у прірву зневір’я щодо слідчих?
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter