Реклама

Реклама
04.04.19 13:58

Річниця реформи децентралізації: 5 років змін на краще


Реклама
Реклама
Річниця реформи децентралізації: 5 років змін на краще

 

Масштабна та глибинна реформа, яка якісно перебудовує систему управління країною, почалася зі схвалення Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в 2014 році. І одразу була визнана одним із пріоритетних завдань Уряду Володимира Гройсмана, а сам Прем’єр став її головним рушієм.

 “Що ж таке децентралізація? Вона передбачає створення фінансово незалежних громад, які зможуть самостійно і на належному рівні утримувати дитячі садки і школи, амбулаторії, будинки культури і клуби, дороги, інфраструктуру. Простіше кажучи, децентралізація – це реальний шлях до підвищення якості повсякденного життя мешканців кожного села, селища чи міста. ” – зазначив Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, який боровся за цю реформу, ще коли був міським головою, а влада в Києві не хотіла чути про неї.

Що дала децентралізація?

Поступово поняття «децентралізація» наповнилося зрозумілим і практичним змістом: все більше повноважень передавалися на місця. Разом із ними громади отримали кошти, комунальні заклади та землі – понад 1,5 млн. га земель за межами населених пунктів опинилися в управлінні ОТГ.

Бюджети ОТГ завдяки фінансовій децентралізації зросли в рази не лише за рахунок власних надходжень, але й завдяки новому механізму отримання державних субвенцій – безпосередньо на громади повз райради та райдержадміністрації. Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд. грн у 2014 році до 234 млрд. у 2018 році. Підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 млрд. грн. – а це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.

Досвід Черкащини

У Черкаській області є приклади успішних ОТГ. Перші з них – Білозірська, Єрківська, Мокрокалигірська – продемонстрували визначні досягнення буквально в перший рік свого існування і стали стимулом для всіх інших громад до об’єднання.

Голова Єрківської ОТГ вже через вісім місяців після утворення громади заявляв, що за об'єднанням - майбутнє. Та підтримка, яку держава обіцяла на момент створення громади, виконується, субвенції надаються. Більшість населення зовсім не шкодує про об’єднання. Звісно, завжди будуть незадоволені змінами. Проте, фінансові результати Єрківської ОТГ здатні переконати навіть тих, хто сумнівається.

За результатами 2018 року ОТГ, що об’єднала 6000 жителів Єрок, Радчихи та Залізнячки, отримала приріст доходів загального фонду громади в 35,3%.

“До об’єднання ми мали бюджет проїдання, бо коштів вистачало тільки на заробітну плату. Ми ухвалили на сесії рішення – щомісячно з нашого бюджету виділяємо порядку 20 тисяч гривень на різні види допомог. Комусь – на лікування, комусь – на операцію, хтось потрапив у складні життєві обставини. Загалом це до 3 мільйонів гривень на рік”, – розповідає голова Єрківської ОТГ Леонід Польовий.

30-мільйонного бюджету вистачає на безоплатну медицину – від пігулок до стоматологічних послуг, безкоштовні освіту та харчування у школах, власну пожежну службу, поточні ремонти і відбудову громади.

Плани на майбутнє

Реформа децентралізації в Україні йде швидко і впевнено. Громади доволі швидко об’єднуються, причому роблять це цілком добровільно. Якщо в 2015 перші вибори до ОТГ відбулися всього в 3 громадах, то в 2019 році їх кількість досягла цифри 56. До 2020 року вся Україна має бути заповнена кордонами об’єднаних громад – з новими можливостями і системою управління, яка дозволить зробити ривок у розвитку усієї країни.

Перший етап децентралізації позитивно вплинув на національну економіку. На черзі – наступний крок: закріпити досягнення українців, які взяли на себе відповідальність за власні громади та життя і добробут їх мешканців.

“Незворотність однієї з найуспішніших реформ Уряду – реформи децентралізації – потрібно закріпити на законодавчому рівні, передусім у Конституції, аби не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади”, заявив Прем’єр-міністр України, Володимир Гройсман В планах Уряду - напрацювання оновленої Концепції реформи і змін до Конституції, щоб навіть не виникало спокуси дати зворотній хід децентралізаційним процесам.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

22 грудня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
17:34
Час утеплюватися: з 26 грудня в Україну прийдуть морози - синоптики
16:30
У черкаському ТРЦ відкрили новий кінозал
12:50
Черкаські поліцейські привітали діток з прийдешнім Різдвом
11:39
На Черкащині вночі працювала ППО
09:55
Зеленський відзначив двох рятувальників з Черкащини
21 грудня 2024
15:02
Усик - Ф'юрі реванш: де дивитися бій
13:22
У багатоповерхівці в елітному мікрорайоні Черкас сталася стрілянина
12:46
На черкаському пляжі можна знайти рекламу усіх регіонів
10:25
Депутати вимагають відставки голови Черкаської облради та його заступників
09:07
Вночі ворог тероризував Черкащину «шахедами»
20 грудня 2024
20:19
У Черкасах освітянам вручили відзнаки Верховної Ради України
19:05
Родинам загиблих прикордонників у Черкасах вручили нагороди
18:10
У Городище "на щиті" повертається молодий військовий
17:14
У Черкаському районі відкрили віддалене відділення ЦНАПу
16:40
У Черкасах різдвяну ялинку прикрасили янголятами на честь загиблих захисників (ФОТО)
16:19
На Уманщині Алея Слави поповниться новими світлинами
15:53
Працівники "Черкасиенергозбуту" відзначили професійне свято
15:29
На Звенигородщині виявили нелегальну мігранту з Молдови
14:11
У Черкасах судитимуть чоловіка, який здійснював підпал залізничних об’єктів району
13:59
На Канівщині у закладах освіти стартували зимові канікули 
13:34
У Черкасах чоловіка, який підпалив будинок знайомих заради помсти, помістять до психлікарні
12:25
Небезпечні знахідки виявили у Черкасах