"Таємниця за сімома замками", - Полозов про Одеський припортовий завод*
Реклама
Останні кілька місяців питання про приватизацію ВАТ «Одеський припортовий завод» є однією з найбільш обговорюваних тем в соціальних мережах і засобах масової інформації. Не вщухають суперечки щодо доцільності даної дії, зокрема, значна кількість порушень в процесі підготовки приватизації і різке скорочення вимог до інвестора навіть у порівнянні з попереднім конкурсом викликають питання.
Але залишилось малопоміченим питання про важливу частину ОПЗ - перевалочний пункт аміаку.
Комплекс з перевалки аміаку знаходиться в складі ОПЗ, але фактично є невід'ємною складовою аміачної труби, яка обслуговується ДП «Укрхімтрансаміак». У разі приватизації заводу, разом з ним може бути приватизований і сам комплекс з перевалки аміаку, що спричинить за собою негативні наслідки для світового ринку аміаку. У разі приватизації ОПЗ – без виділення зі складу заводу комплексу з перевалки аміаку – великий ризик подальшого підвищення тарифу за надані послуги, зниження інтересів експортерів до перевалки в порту "Південний", і як наслідок, зменшення обсягів транспортування аміаку.
З огляду на технологічну цілісність аміакопроводу і комплексу перевалки ОПЗ, а також нереальність транзиту аміаку без належним чином функціонуючого комплексу перевалки напрошується питання: чому стратегічний об'єкт, який не підлягає приватизації - магістральний аміакопровід - залежить від ОПЗ, що підлягає приватизації і в структурі якого і знаходиться комплекс перевалки? Після приватизації ОПЗ і переходу контролю над комплексом перевалки в приватні руки, нові власники заводу – в разі незацікавленості в збільшенні обсягів аміаку на зовнішньому ринку – здатні будуть не тільки істотно зменшити обсяг, але і повністю виключити транзит і експорт аміаку. Після приватизації ОПЗ без реструктуризації заводу, що передбачає виділення комплексу перевалки аміаку з його складу, доля стратегічного, унікального за своїми технічними рішеннями підприємства, яким є аміакопровід Тольятті-Одеса, буде залежати від нового власника ОПЗ.
На цей рахунок висловився виконуючий обов'язки глави державного підприємства «Укрхімтрансаміак» депутат Черкаської облради Віктор Олександрович Полозов:
«Я впевнений, що комплекс з перевантаження аміаку повинен бути абсолютно незалежним підприємством. Тарифи на зберігання і транспортування аміаку ОПЗ встановлює самостійно, що несправедливо », - вважає Полозов.
Він же озвучив ціну питання: «З 3 млрд. грн. загального доходу, який очікує Укрхімтрансаміак в 2016 році, майже третина - 900 млн. грн. - дістанеться ОПЗ за перевалочні послуги. А при приватизації ці ціни можуть тільки вирости».
«Комплекс з перевантаження унікальний і такого немає ніде в світі. Цей комплекс приймає і аміак з труби, і аміак Одеського припортового заводу, і аміак з залізниці. Технічної можливості відокремити його від ОПЗ існує. Там незалежна електрика, є своя підстанція, своя гілка газу. ОПЗ - це завод з виробництва аміаку і карбаміду, і перевалка – це взагалі не їх бізнес. Тариф на транспортування аміаку встановлює держава. Тариф за перевалку встановлює сам ОПЗ. При цьому ми не маємо доступу до інформації, яким чином формується цей тариф. Це таємниця за сімома замками. І це дає можливість здійснювати нові корупційні схеми », - стверджує Полозов.
Можливо саме через дані висловлювання, Віктор Полозов і став об'єктом лобістських нападок. У його сторону висловлювалися гучні заяви про численні зв'язки з північним сусідом, але як стверджує сам Полозов:
«Я завжди захищав інтереси виключно тільки України і все, що мене хвилює – це, щоб організація, яку я очолюю, ставала більш ефективною та успішною».
Ангажовані ЗМІ навіть спробували знайти безпосередній зв'язок між ним і Кремлем, але як стверджує джерело в Кабінеті Міністрів України:
«Деяким політикам і чиновникам вигідно, щоб не допустити до управління трубою таких людей як Віктор Полозов, оскільки це може назавжди усунути їх від родючої годівниці».
Так чи інакше, питання про майбутнє ринку аміаку вирішиться в найближчому майбутньому, конкурс на нового главу ДП «Укрхімтрансаміак» вже оголошений, а питання про повну або часткову приватизацію ОПЗ стоїть на порядку денному.
Матеріал надано прес-службою депутата облради.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter