100 днів Бондаренка на посаді: скандали, перевірки, корупція і рекорд
Реклама
Реклама
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко днями святкує першу серйозну дату – 100 днів на посаді.
Видання Zmi.ck.ua вирішило пригадати, які події за участі нового мера за цей час були гучними і запам’яталися містянам.
Зауважимо, що на більшість із перерахованих дій із поліпшення інфраструктури Черкас виділяли кошти ще екс-міський голова Сергій Одарич і депутатський корпус минулого скликання. Але інтенсивності, оперативності та ефективності у виконанні робіт важко було не помітити.
Лише за кілька днів після інавгурації “залізного” міського голови у Черкасах нарешті заасфальтували вулицю Небесної сотні, яка три місяці знаходилася без верхнього шару асфальту, який зняли ще влітку.
Ситуація дуже сильно дратувала містян із машинами, тому декілька плюсів у карму Бондаренко одразу отримав.
Також почалися ремонтні роботи на вулиці Сурікова, Пастерівська, Оборонна (від військової частини до вулиці Смілянської), Молоткова, Нарбутівській (екс-Петровського, ділянка дороги між вулицями Горького та Чехова), Смілянській (скандальна зупинка напроти Центрального ринку), перехрестя вулиць Благовісної та Митницької (екс-Піонерська), Менделєєва, в’їзд на вулицю Митницьку (зі сторони вулиць Надпільної (екс-Ільїна) та Благовісної).
На 2016 рік вже затвердили проведення ремонтних робіт на 14 вулицях Черкас. Тим більше, що один із передвиборчих пунктів мера про “100 мільйонів гривень у дороги” ще ніхто не відміняв та не забув.
Були нарешті закінчені роботи із реконструкції мереж вуличного освітлення на вулицях Благовісній, Героїв Майдану (екс-Гайдара), Гагаріна, бульвару Шевченка, Смілянської, Байди Вишневецького (особливо на території військової частини). Цікаво, що нове освітлення є енергозберігаючим.
Хоча в цій темі не обійшлося і без курйозів. Зокрема, міський голова ще у грудні 2015 року дав доручення директору КП “Міськсвітло” Віталію Тєрьохіну встановити у Черкасах до кінця року відразу 700 ліхтарів. Завдання трохи космічне за своїм обсягом і термінами, тому наскільки його вдалося втілити у життя – можете переконатися самі : більша частина ліхтарів вже освітлює Луначарку та Дахнівку, інші , за словами тих же комунальників, після переоснащення, буде встановлена найближчим часом.
У цьому пункті Антолія Бондаренка можна назвати справжнім щасливчиком. Договори на придбання 8 тролейбусів укладалися за декілька місяців до його перемоги на виборах. А вже приймав, тестував і презентував новий електротранспорт саме новий міський голова. Тому плюсів у свій рейтинг, особливо від вдячних пенсіонерів.
Заради справедливості відзначимо, що оновлення міського тролейбусного парку було у передвиборчій програмі мера, тому не виключено, що через декілька місяців Черкаси в будь-якому разі б придбали тролейбуси. Тим більше, що реформа транспортної системи у 2016 році має продовжуватися. Раніше анонсувалося введення єдиного квитка і закупівля більшої кількості тролейбусів.
До речі, для школярів і студентів денної форми навчання професійно-технічних закладів та університетів вже встановили вартість разового квитка на проїзд у тролейбусах. Тепер вони сплачуватимуть 50 % від діючого тарифу, тобто 75 копійок.
У кінці 2015 року в Черкасах встановили 8 сучасних нових зупинок.
Нові павільйони з’явилися на вулицях Хоменка (м-н “Карпати”), Надпільна (екс-Ільїна, Дозвільний центр), Героїв Сталінграду (Черемушки, м-н Митниця), Пастерівська (зупинки Шевченка та Гетьмана Сагайдачного (екс-Ватутіна)), Кобзарська (екс-Вербовецького, кінцева). За офіційною інформацією, вартість павільйону - 40-50 тис. грн. Загальна ціна кожної з зупинок, разом із встановленням, склала 80-90 тис. грн.
Пізніше журналістам та громадським активістам вдалося з’ясувати, що за зупинки КП “ЧЕЛУАШ” було суттєво переплачено із міського бюджету. Реакція міського голови була миттєвою – виник чималий скандал, який завершився звільненням із посади директора комунального підприємства Богдана Маслечко.
На Різдво жителі Черкас наймасовіше в Україні виконали колядку. Одночасно це зробило близько 700 людей. Цей результат офіційно зафіксували представники національного реєстру рекордів України, які були присутні на заході. До слова кажучи, міський голова Анатолій Бондаренко був одним з ініціаторів його проведення в Черкасах.
Неймовірний резонанс викликало розпорядження міського голови про заборону збирати гроші із батьків школярів та вихованців садочків для ремонту і утримання загальноосвітніх, дошкільних закладів. Мовляв, гроші на все виділили із бюджету, тому збирати більше не потрібно.
За цим розпорядженням, тепер керівники закладів освіти будуть не менше двох разів на рік звітувати про використання грошей, які надійшли .Також така інформація має бути оприлюднена на сайтах навчальних і дошкільних закладів.
Розпорядження – це добре, але так просто корупцію у Черкасах одним документом не зупиниш. Тому не стало несподіванкою, шо окремі керівники шкіл і дитячих садочків не одразу прийняли офіційну заборону “брати” до уваги.
Наприклад, у школі №24 батьківський комітет вимагав здати гроші із Лариси Устроєвої. В іншому випадку вона мала забрати із класу власного сина.
Схожі сигнали отримали також і у садочках №1 (завідувач закладу отримала догану від департаменту освіти та гуманітарної політики), №55 (у цьому випадку батьки, за словами мера, обступили його на вихідних в одному із ТРЦ та розповіли про побори).
У всіх трьох випадках офіційно начебто розібралися, однак не виключено, що подібні корупційні меседжі ще будуть надходити.
Важко сказати, чи є Бондаренко поціновувачем програми “Ревізор”, однак у його діяльності за перші 100 днів важко не провести паралель із відомим телевізійним шоу.
Він особисто перевіряв ремонти доріг, нові тролейбуси, медичні заклади на предмет покращення інфраструктури та під час епідемії грипу, кладовище, комунальні підприємства.
Особливо приділялася увага школам і дитячим садочкам: харчування, чистота, утеплення приміщень, побори, скарги батьків.
До речі, під час однієї із таких інспекцій у садочок №73 стався скандал. Мер побачив диряві труби і недопалки у підвалі. І зробив про це зауваження завідувачу закладу, депутату Черкаської міської ради Альоні Цегвінцевій. Остання пізніше заявила, що така прискіпливість пов’язана із її політичною діяльністю.
Сам керівник Черкас політичну складову у цьому питанні спростовує. Він і сьогодні запевняє, що пройде із перевірками всі дитсадки і комунальні підприємства від підвалу до даху. Тому не виключаємо, що там зможе знайти не лише одні недопалки :).
Цьогоріч Черкаси вперше за багато років істотно засипало снігом. Цей спалах природної негоди дозволив не лише ефективно протестувати роботу комунальних служб, а й загострити ті проблеми, на які останніми роками закривалися очі міськими керманичами.
Наскільки ефективною була робота комунальних служб - не варто зайвий раз нагадувати. Гарячий привіт передавався містянами регулярно як на адресу міського голови, так і відповідального за прибирання доріг Андрія Бортника. Особливо неготовою до надмірних влада опинилася під час“великого снігу №1”.
При міськвиконкомі діяв цілодобовий оперативний штаб по очистці міста, яким особисто керував міський голова, хоч і перебував на лікарняному. Тому на гідному рівні міській владі вдалося мобілізувати роботу і все ж справитися із наслідками надмірних опадів лише під час “великого снігу №2”.
Аргументи, що “всю комунальну техніку роздав попередник і довів КП до банкрутства”, мало кого насправді хвилювали серед містян. Головне – результат, на місці і зараз.
Врахувавши всі помилки, вже цього року в Програмі соціально – економічного розвитку закладено кошти на придбання снігоочисного інвентарю для комунального підприємства, а на самому “ЧЕЛУАШі” , за словами мера, грядуть якісні зміни.
Не забув мер і про чиновників міськради. Хоча б на публічному рівні.
Найбільш дісталося “на горіхи” начальнику управління вуличної інфраструктури Сергію Отрешку. Спочатку його безпосередньо із сесії міськради відправили слідкувати “ чи не кладуть асфальт у багнюку” на вулиці Кобзарській (екс-Вербовецька).
Вже через двадцять хвилин чиновник прозвітував спочатку на своїй сторінці у Facebook, а через годину повернувся на сесію і доповів депутатам.
За справжнім голлівудським сценарієм розгорталися події щодо обшуку кабінету чиновника з боку правоохоронців. Все у рамках відкритого кримінального провадження у “справі Трояченко”.
У офіційному повідомленні поліції сказано, що “службові особи одного з департаментів міської ради підписали фіктивні акти виконаних робіт по капітальному ремонту зливової каналізації та поточного ремонту асфальтного покриття у м. Черкаси. Пізніше ці кошти конвертували в готівку через фіктивні товариства”.
Сам Сергій Отрешко заявив, що жодних натяків про корупцію, на якій його, начебто, спіймали, нема навіть в матеріалах кримінальної справи.
Анатолій Бондаренко запевнив, що обшуки правоохоронців у кабінетах чиновників різних департаментів будуть продовжуватися.
Загалом, відносини “старих” чиновників із “новим” мером публічно складаються непросто. На кожній нараді їм чимало дістається, але у ключових департаментах, управлінь та комунальних підприємств досі обійшлося без гучних кадрових змін: всім запам’ятався досвід попереднього міського голови Сергія Одарича, який звільнив чиновника міськради , потім декілька років судився через це, і, зрештою, суд зобов’язав екс - мера повертати власні кошти в міський бюджет.
А поки лише констатуємо, що за 100 днів керівництва Бондаренка містом змінилися лише керівники КП “Служби чистоти” (депутат міськради Олександр Савенко, який раніше працював заступником, і екс-директор Олександр Варданський обмінялися посадами) , КП “МІА Черкаси” (Валерія Воротника замінила Інна Дудоладова) і КП “ЧЕЛУАШ” (замість Богдана Маслечко очолив підприємство Олександр Плюта).
Саме за призначення останнього міського голову чимало критикують, оскільки Олександр Плюта є колишнім депутатом Смілянської міськради від Партії регіонів. Бондаренко говорить, що не знав про минулу партійну приналежність керівника і оцінював його лише за резюме. І у нього є лише декілька місяців, аби показати власну ефективну роботу на комунальному підприємстві.
Звинувачували мера у політичному переслідуванні і деякі нинішні депутати Черкаської міської ради. А все через його бажання забрати у них земельні ділянки у районі “Поляна” та передати у користування АТОвцям.
Справа в тім, що у 2009 році земля у тому районі потрапила у приватні руки. Декілька тодішніх депутатів і наближених до них осіб підписали інвестиційні угоди із КП “Черкасиінвестбуд”, на балансі якого й перебували ці земельні ділянки.
Завдяки такій схемі вони безкоштовно отримали у свою власність землю, яку пізніше окремі діячі зуміли навіть перепродати та отримати гроші.
У цій галузі сталася історична, але все ж поки що неоднозначна подія. Між департаментом охорони здоров’я та медичних послуг і міськими лікарнями вперше в історії Черкас було укладено договір про безкоштовне надання допомоги для всіх пацієнтів у невідкладних станах протягом першої доби перебування на стаціонарі.
На таку поки що трьохмісячну програму депутати на початку 2016 року в бюджеті заклали 3,5 млн грн. Головний медик Черкас Олег Стадник запевняє, що цей крок стане першим для майбутньої автономії медичних закладів. З одного боку – це добра новина, оскільки всім набридли розмови про безкоштовну медицину, коли вона давно такою не є.
З іншого – норми Конституції ще ніхто не відміняв і на підтримку галузі охорони здоров’я продовжують виділяти хоч і незначні, але кошти із державного бюджету. Також залишається відкритим питання щодо допомоги таким пацієнтам на другу, третю добу. Аби не вийшла ситуація: у першу добу безкоштовно врятували, а на наступну – недолікували.
А от вперше цьогоріч виділені кошти на повну заміну в медичних закладів м’якого інвентарю (постільна білизна, халати, тощо) однозначно може лише вітати. Наганьбилися за всі ці роки із “якісною” білизною у лікарнях достатньо…
Цю тему можна сміливо поділити на два підпункти:
- виконання законів України про декомунізацію.
- повернення історичних назв вулицям Черкас.
У першому випадку жодних проблем не виникло. І 68 черкаських вулиць, провулків, парків, назви яких підпадали під дію закону, були перейменовані відповідним розпорядженням.
Деякі жителі Черкас нарешті отримали те, що хотіли, а для інших важливість цього питання для життя міста й досі залишається під великим сумнівом. В будь-якому разі є закон, який у правовій державі мав бути виконаний.
Але не все однозначно виявилося у поверненні історичних назв.
Спочатку на сесії міськради депутати проголосували за перейменування шести вулицьвулиць: Сєдова (нова назва – Новопречистенська), Мініна і Пожарського (Соснівська), Піонерська (Митницька), Чкалова (Татинецька), узвіза Клубний (Остріжний) і провулку Герцена (Хижняківський).
Міський голова наклав вето на рішення народних обранців через “протиріччя у суспільстві із цього питання”.
Але депутати на наступній сесії зуміли вето подолати, а вулиці все ж довелося перейменовувати.
Обрання нового виконавчого комітету не було простим. Це пояснюється тим, що затверджений склад на 75 % складається із людей, що наближені до міського голови.
Підтримали запропонований варіант виконкому фракції “Батьківщини”, “Свободи”, “Радикальної партії Ляшка”, “Блоку Петра Порошенка-Солідарність”, а також один депутат від “УКРОПу”. Це 22 депутати разом із міським головою. Інша частина депутатського корпусу (фракції “Самопоміч”, “ПВД”, “УКРОП”, “Черкащани”) відмовилась голосувати.
Більше того, депутати від фракцій “Самопоміч”' та ПВД 24 лютого подали спільну позовну заяву до суду, в якій просять визнати незаконними дії міського голови Черкас Анатолія Бондаренка під час включення питання про обрання виконавчого комітету в порядок денний позачергової сесії міськради.
Також вони просять суд скасувати рішення про обрання виконавчого комітету. Тому не виключено, що у цьому питанні ще не поставлена крапка.
У Черкасах поки що не увіковічнили пам’ять про воїнів АТО у меморіалі, але хоча б зробили перший крок до того, щоб подвиг героїв ніколи не був забутий.
Фотопортрети та інформація про кожного з наших загиблих хлопців на війні нині представлена у меморіальній частині Галереї Слави міста Черкаси, яка розміщена на другому поверсі у холі міськвиконкому.
Рішенням Черкаської міської ради 21-го жителя нашого міста, які героїчно загинули в ході боїв із бандами озброєних терористів, посмертно нагороджено пам’ятним знаком “За заслуги перед містом Черкаси” І ступеня.
Також на честь черкаських АТОвців перейменовані вулиці:
Луначарського - Ігоря Момота
Крупська - Володимира Ложешнікова
Нижня Комсомольська - Євгена Подолянчука
Орджонікідзе - Сергія Амброса
Руднєва - В’ячеслава Галви
Чичеріна - Ігоря Бойка
Ярослава Галана - Олексія Панченка.
А також провулки:
Орджонікідзе - Богдана Каравайського
Рози Люксенбург - Миколи Калашника
Фурманова - Миколи Зайцева
Чапаєва - Cергія Лифаря.
Загалом же, аналізуючи перші кроки на посаді міського голови, можна відзначити, що хоч і не все так швидко і якісно робиться, люд оцінює їх більше позитивно, ніж негативно. Народу до вподоби те, що Бондаренко береться щось змінювати. Найголовніше - обіцяє привести до ладу черкаські дороги, які “убивалися” десятиліттями. Подивимось, які у підсумку будуть результати...
Сергій Стасько
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter